LAM 4.1 - en to ja translation catalogue (2331 entries)

en: "Send as" attribute
ja: "送信者"属性

en: "Send as" privileges
ja: "Send as"特権

en: $user and $group will be replaced with user name and primary group name.
ja: $user と $group はユーザ名とプライマリグループ名に置き換えられます。

en: <b>B-Node (0x01): Broadcast.</b><br/>The client tries to find other workstations via broadcasting
    (works only inside the same collision domain, viz. the same subnet).<br/><br/>
    
    <b>P-Node (0x02): Point-To-Point</b><br />
    The client contacts a Netbios name server (NBNS) from Microsoft Windows Name Service (WINS) for name resolution.<br/><br/>
    
    <b>M-Node (0x04): Mixed</b><br />
    The node tries broadcasting first. If that fails then it tries WINS.<br/><br/>
    
    <b>H-Node (0x08): Hybrid</b><br />
    The node tries WINS first. If that fails it tries broadcasting.<br/><br/>
    
    By default, the nodes are configured as H-Nodes which fits for small networks. In large networks Point-to-Point (0x02) should be used.
ja: <b>B-Node (0x01): Broadcast.</b><br/>
    クライアントはブロードキャストによって他のワークステーションを発見します(同じコリジョンドメイン、すなわち同じサブネットの中でのみ機能します)。<br/><br/>
    
    <b>P-Node (0x02): Point-To-Point</b><br/>
    クライアントはMicrosift Windows Name Service(WINS)によってNetBIOSネームサーバー(NBNS)に接続し、名前解決を行います。<br/><br/>
    
    <b>M-Node (0x04): Mixed</b><br />
    ノードは最初にブロードキャストを試みます。もし失敗した場合は、WINSを試みます。<br/><br/>
    
    <b>H-Node (0x08): Hybrid</b><br />
    ノードは最初にWINSを試みます。もし失敗した場合は、ブロードキャストを試みます。<br/><br/>
    
    デフォルトでは、ノードは小規模ネットワーク向きのH-Nodeとして構成されます。大規模ネットワークでは、Point-to-Point(0x02)を利用するべきです。

en: <b>Maximum length:</b> %s characters
ja: <b>最大長:</b> %s 文字

en: A confirmation mail was sent. Please click on the link in the mail to proceed.
ja: 確認のメールを送信しました。 先へ進むには、メールの中のリンクをクリックしてください。

en: A description for this device.
ja: このデバイスについての説明。

en: A list of attributes to display in the results (comma-separated)
ja: 結果に表示する属性のリスト(カンマ区切り)

en: A list of options (e.g. !authenticate).
ja: オプション・リスト (例 !authenticate)。

en: A required column is missing in your CSV file.
ja: CSVファイル中の必須カラムが不足しています。

en: A user may define who is allowed to act on behalf of herself. This property is checked when using the Kolab smtp daemon (Postfix) to send emails.
ja: ユーザは自身の代理人を指定できます。この属性はemailの送信にKolab smtpデーモン(Postfix)を使用する場合にチェックします。

en: A valid deleteoldrdn attribute should be specified
ja: 有効なdeleteoldrdn属性を記述してください

en: A valid dn line is required
ja: 有効なdn行が必要です。

en: A valid newrdn attribute should be specified
ja: 有効なnewrdn属性が記入されなくてはなりません。

en: A valid newsuperior attribute should be specified
ja: 有効なnewsuperior属性が記入されなくてはなりません。

en: AMA flags
ja: AMAフラグ

en: Abandon
ja: 中止

en: Aborted password change.
ja: パスワード変更を中止しました。

en: Access level
ja: アクセスレベル

en: Account
ja: アカウント

en: Account %s:
ja: アカウント %s:

en: Account context
ja: アカウント・コンテキスト

en: Account creation
ja: アカウント作成

en: Account creation confirmation
ja: アカウント作成の確認

en: Account creation via file upload
ja: ファイルアップロードによるアカウント作成

en: Account deactivated
ja: アカウントが無効化されました

en: Account details
ja: アカウントの詳細

en: Account expiration date
ja: アカウント失効日

en: Account inactive
ja: アカウントが無効です

en: Account is deactivated
ja: アカウントが無効化されています

en: Account is locked
ja: ロックされたアカウント

en: Account name:
ja: アカウント名:

en: Account status
ja: アカウントの状態

en: Account type
ja: アカウント種別

en: Account types
ja: アカウント種別

en: Account types and modules
ja: アカウント種別とモジュール

en: Account types define which sorts of LDAP entries (e.g. users and groups) should be managed. The account modules define which properties (e.g. Unix and Samba) can be edited.
ja: アカウントタイプは、管理対象となLDAPエントリの種類(e.g. users や groups)を定義します。アカウントモジュールは、編集対象となるプロパティ(e.g. Unix や Samba)を定義します。

en: Account was created successfully.
ja: アカウントが作成されました。

en: Account was modified successfully.
ja: アカウントが変更されました。

en: Action type
ja: アクション種別

en: Activate DynDNS
ja: DynDNSを有効化

en: Activate TLS
ja: TLSを有効化

en: Activate this checkbox to allow this user to use the terminal service.
ja: このユーザーに対してターミナルサービスの利用を許可する場合にチェックボックスを有効にしてください。

en: Activate this checkbox to connect drives from the client machine.
ja: クライアントマシンからドライブを接続する場合にチェックボックスを有効にしてください。

en: Activate this checkbox to connect printers from the client machine.
ja: クライアントマシンからプリンターに接続する場合にチェックボックスを有効にしてください。

en: Activate this checkbox to inherit the initial program and working directory from the client machine.
ja: クライアントマシンの初期プログラムと作業ディレクトリを継承する場合にチェックボックスを有効にしてください。

en: Activate this checkbox to set the client's printer as default printer.
ja: クライアントのプリンタをデフォルトプリンタにする場合にチェックボックスを有効にしてください。

en: Activating this checkbox will remove the user's home directory.
ja: このチェックボックスを有効にした場合、ユーザのホームディレクトリを削除します。

en: Active
ja: 有効

en: Active account types
ja: 有効なアカウント種別

en: Add
ja: 追加

en: Add Asterisk account
ja: Asteriskアカウントを追加

en: Add Asterisk voicemail extension
ja: アスタリスク ボイスメール拡張

en: Add Authorized Service extension
ja: Asteriskサービス拡張を追加

en: Add EDU person extension
ja: EDU person拡張を追加

en: Add FreeRadius extension
ja: FreeRadius拡張を追加

en: Add IP address extension
ja: IPアドレス拡張を追加

en: Add Kerberos extension
ja: Kerberos拡張を追加

en: Add Kolab extension
ja: Kolab拡張を追加

en: Add Puppet extension
ja: Puppet拡張を追加

en: Add Samba 3 extension
ja: Samba 3拡張を追加

en: Add Shadow account extension
ja: Shadowアカウント拡張を追加

en: Add Zarafa contact extension
ja: Zarafa連絡先拡張を追加

en: Add Zarafa extension
ja: Zarafa拡張を追加

en: Add all
ja: 全て追加

en: Add an additional value to attribute
ja: 追加の値を属性に追加

en: Add another rule
ja: さらにルールを追加

en: Add entries
ja: エントリを追加

en: Add entries of this type:
ja: この型のエントリを追加:

en: Add extension
ja: 拡張を追加

en: Add fix IP addresses to DNS
ja: 固定IPアドレスをDNSに追加

en: Add host extension
ja: ホスト拡張を追加

en: Add input field
ja: 入力フィールドの追加

en: Add more mapping fields
ja: マッピング・フィールドの追加

en: Add new attribute
ja: 新しい属性の追加

en: Add new attribute to this object
ja: 新しい属性をオブジェクトに追加

en: Add new binary attribute
ja: 新しいバイナリ属性の追加

en: Add new field
ja: 新しいフィールドの追加

en: Add new group
ja: 新しいグループの追加

en: Add new object class
ja: 新しいオブジェクトクラスを追加

en: Add new object class to <b>%s</b>
ja: <b>%s</b> に新しいオブジェクトクラスを追加

en: Add object class and attributes
ja: オブジェクトクラスと属性を追加

en: Add password self reset extension
ja: パスワード・セルフ・リセット拡張を追加

en: Add photo
ja: 写真を追加

en: Add profile
ja: プロファイル追加

en: Add qmail extension
ja: qmail拡張を追加

en: Add selected
ja: 選択項目を追加

en: Add value
ja: 値の追加

en: Adding
ja: 追加中

en: Adding the range failed because errors occured.
ja: エラーが発生したため範囲の追加に失敗しました。

en: Additional CSS links
ja: 追加のCSSリンク

en: Additional LDAP filter
ja: 追加のLDAPフィルター

en: Additional email addresses for this entry.
ja: このエントリに対する追加の電子メール・アドレス。

en: Additional groups
ja: 追加のグループ

en: Additional tasks for module:
ja: モジュールに対する追加タスク:

en: Address
ja: 住所

en: Address list count: %s
ja: アドレス・リスト数: %s

en: Address of IMAP server (e.g. mail.example.org).
ja: IMAPサーバーのアドレス(例 mail.example.org)。

en: Adds a new group element to the list of self service options. Use this to structure the input fields.
ja: セルフサービス・オプションのリストに新しいグループ要素を追加します。入力フィールドを構造化するために使用します。

en: Adds a new self service option to the selected group element.
ja: 選択したグループ要素に新しいセルフサービス・オプションを追加します。

en: Adds input fields for a new IP range.
ja: 新しいIPアドレス範囲の入力フィールを追加する。

en: Admin
ja: 管理

en: Admin DN
ja: 管理者DN

en: Admin password
ja: 管理者パスワード

en: Administration
ja: 管理

en: Administrators group
ja: 管理者グループ

en: Affiliations
ja: 所属

en: Algorithmic RID base is not a number!
ja: アルゴリズム的なRIDベースが数字でありません!

en: Alias
ja: エイリアス

en: Alias count: %s
ja: エイリアス・アカウント: %s

en: Alias entries
ja: エイリアス・エントリ

en: Alias is empty or invalid!
ja: エイリアスが空または不正!

en: Alias name
ja: エイリアス名

en: Aliased entry
ja: 別名化エントリ

en: Aliases
ja: エイリアス

en: All accounts (%s)
ja: 全てのアカウント (%s)

en: All changes were successful.
ja: すべての変更が成功しました。

en: All selected accounts (%s)
ja: 全ての選択されたアカウント (%s)

en: Allow machine password changes
ja: マシンパスワードの変更を許可

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許容

en: Allow password change
ja: パスワードの変更を許可

en: Allow terminal server login
ja: ターミナルサーバログインを許可

en: Allowed codec
ja: 許可されたコーデック

en: Allowed hosts
ja: 許可されたホスト

en: Allowed workstations
ja: 許可されたワークステーション

en: Allows to select multiple values from the list.
ja: リストから複数の値を選択できるようにします。

en: Alternate address
ja: 代替アドレス

en: Always accept
ja: 常に許可

en: Always reject
ja: 常に拒否

en: An attribute (%s) was modified and is highlighted below.
ja: 属性(%s)が変更され、ハイライト表示されています。

en: An sudo role with this name already exists. Please choose another name.
ja: sudoロール名がすでに使用されています。他の名前を選択してください。

en: Answer
ja: 回答

en: Anyone
ja: 誰か

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application data
ja: アプリケーション・データ

en: Archive servers
ja: アーカイブ・サーバー

en: Archiving
ja: アーカイブ中

en: Are you sure you want to permanently delete these objects?
ja: これらのオブジェクトを恒久的に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete this object?
ja: 本当にこのオブジェクトを削除しますか?

en: Ask
ja: 問い合わせ

en: Assurance profiles
ja: 保証プロファイル

en: Assurance profiles are the set of standards that are met by an identity assertion.
ja: 保証プロファイルは同一性が認められたプロファイル標準の集合です。

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Asterisk AMA (Automated Message Accounting) flags.
ja: Asterisk AMA (Automated Message Accounting) フラグ.

en: Asterisk extension
ja: アスタリスク拡張

en: Asterisk extensions
ja: アスタリスク拡張

en: Asterisk extensions entries
ja: アスタリスク拡張エントリ

en: Asterisk realm
ja: アスタリスク・レルム

en: Asterisk voicemail
ja: アスタリスク・ボイスメール

en: Asterisk voicemail context.
ja: アスタリスク ボイスメール・コンテキスト

en: Attempting to delete a non existent attribute
ja: 存在しない属性を削除しています

en: Attempting to replace a non existant attribute
ja: 存在しない属性を置換しています

en: Attribute
ja: 属性

en: Attribute doesn't exist
ja: 属性が存在しません

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Attribute not available
ja: 属性が利用できません

en: Attribute not valid
ja: 属性が無効です

en: Attribute types
ja: 属性タイプ

en: Attributes
ja: 属性

en: Authentication realm for Asterisk server (default: asterisk). This value set in sip.conf (option: "realm").
ja: アスタリスク・サーバーに対する認証レルム(default: asterisk)。この値は sip.conf で設定されます (option: "realm")。

en: Authentication user for outbound proxies.
ja: 発信プロキシの認証ユーザー。

en: Authorized services are invalid.
ja: Authorized servicesが不正です。

en: Automatical scripts
ja: 自動スクリプト

en: Automatically add this extension
ja: この拡張を自動的に追加

en: Automount entries
ja: 自動マウント・エントリ

en: Automount entry
ja: 自動マウント・エントリー

en: Automount entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
ja: 自動マウント・エントリに不正な文字が含まれています。ASCII文字のみが有効です。

en: Automount entry count: %s
ja: 自動マウント・エントリー数: %s

en: Autoreply
ja: 自動返信

en: Autoreply text
ja: 自動返信の本文

en: Available account types
ja: 有効なアカウント種別

en: Available actions
ja: 利用可能なアクション

en: Available groups
ja: 有効なグループ

en: Available members
ja: 有効なメンバー

en: Available modules
ja: 有効なモジュール

en: Available users
ja: 有効なユーザ

en: Available workstations
ja: 有効なワークステーション

en: Back
ja: 戻る

en: Back to DHCP list
ja: DHCP一覧に戻る

en: Back to NIS object list
ja: NISオブジェクト一覧に戻る

en: Back to account list
ja: アカウント一覧に戻る

en: Back to address list
ja: アドレスリストに戻る

en: Back to alias list
ja: エイリアス一覧に戻る

en: Back to automount list
ja: 自動マウント一覧に戻る

en: Back to domain list
ja: ドメイン一覧に戻る

en: Back to extensions list
ja: 拡張一覧に戻る

en: Back to group list
ja: グループ一覧に戻る

en: Back to host list
ja: ホスト一覧に戻る

en: Back to list
ja: 一覧に戻る

en: Back to login
ja: ログインに戻る

en: Back to policy list
ja: ポリシー一覧に戻る

en: Back to profile login
ja: プロファイルログインに戻る

en: Back to sudo role list
ja: sudoロール一覧に戻る

en: Back to user list
ja: ユーザー一覧に戻る

en: Back up
ja: 上へ戻る

en: Backends
ja: バックエンド

en: Backup script
ja: スクリプトのバックアップ

en: Base
ja: ベース

en: Base (base dn only)
ja: ベース (ベースDNのみ)

en: Base DN
ja: ベースDN

en: Base module
ja: ベースモジュール

en: Beginning
ja: 先頭

en: Beijing, Perth, Singapore
ja: Beijing(北京), Perth, Singapore

en: Binary value
ja: バイナリ値

en: Bind password
ja: Bindパスワード

en: Bind user
ja: Bindユーザ

en: Bind user and password
ja: Bindユーザーとパスワード

en: Block hard quota
ja: ブロック・ハードクオータ

en: Block hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
ja: ブロック・ハードクォータに不正な文字が含まれています。自然数のみが有効です。

en: Block quota
ja: ブロック・クオータ

en: Block soft quota
ja: ブロック・ソフトクオータ

en: Block soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
ja: ブロック・ソフトクオータに不正な文字が含まれています。自然数のみが有効です。

en: Block soft quota must be smaller than block hard quota.
ja: ブロック・ソフトクオータはブロック・ハードクオータより小さくなくてはなりません。

en: Bounce admin email
ja: 管理メールをバウンス

en: Building snapshot of tree to copy
ja: コピーのためにツリーのスナップショットを構築しています

en: Builtin group
ja: 組み込みグループ

en: Bulk edit the following DNs
ja: 下記のDNの一括編集

en: Bulk update the following DNs
ja: 下記のDNの一括更新

en: Business category
ja: 業種

en: Business category (e.g. Administration, IT-Services, Manangement, ...)
ja: 業種(例. 役員, ITサービス, マネージャー, ...)

en: By default LAM will show all accounts that match the selected account modules.
ja: デフォルトでは、LAMは選択したアカウントモジュールに適合するアカウントを表示します。

en: By default, LAM will show the executed command along with any output of it. If you want to hide the command and only show the output then activate this option.
ja: デフォルトでは、LAMは実行したコマンドを全ての出力と一緒に表示します。もしもコマンドを非表示として出力のみを表示する場合は、このオプションを有効にしてください。

en: Bytes sent
ja: バイトが送られました

en: CSV file
ja: CSVファイル:

en: Cache timeout
ja: キャッシュ有効時間

en: Call groups
ja: 発信グループ

en: Caller ID
ja: 発信者番号

en: Can be left empty.
ja: 省略可

en: Can call forward
ja: 着信転送を許可

en: Cancel
ja: 中止

en: Cannot connect to specified LDAP server. Please try again.
ja: 指定されたLDAPサーバに接続できません。再試行してください。

en: Cannot open config file!
ja: configファイルをオープンできません!

en: Cannot update quota.
ja: クオータを更新できません。

en: Capacity
ja: 容量

en: Car license
ja: 免許証番号

en: Change
ja: 変更

en: Change Asterisk password
ja: Asteriskパスワードの変更

en: Change Asterisk voicemail password
ja: Asteriskボイスメール・パスワードの変更

en: Change GID number of users and hosts
ja: ユーザとホストのGID番号を変更

en: Change Kerberos password
ja: Kerberosパスワードの変更

en: Change Samba LM password
ja: Samba LMパスワードの変更

en: Change Samba NT password
ja: Samba NTパスワードの変更

en: Change Unix password
ja: unixパスワードの変更

en: Change account status
ja: アカウントの状態を変更

en: Change default profile
ja: デフォルト・プロファイルの変更

en: Change list settings
ja: リスト設定の変更

en: Change master password
ja: マスタパスワードの変更

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Change password now?
ja: すぐにパスワードを変更しますか？

en: Change passwords
ja: パスワードの変更

en: Change settings
ja: 設定の変更

en: Changed value because only ASCII characters are allowed.
ja: ASCII文字だけが有効なため、%s の値を変更しました。

en: Check home directories
ja: ホームディレクトリをチェック

en: Check if quotas and homedirectories can be managed.
ja: quotaおよびホームディレクトリが管理可能な場合にチェックしてください。

en: Check if the LDAP schema fits the requirements of the selected account modules.
ja: 選択したアカウントモジュールの要件にLDAPスキーマが適合するか確認してください。

en: Check password
ja: パスワードのチェック

en: Check quotas
ja: クオータをチェック

en: Check your input carefully. LAM will only do some basic checks on the upload data.
ja: 入力をよく確認してください。LAMはアップロードデータについて基本的な検査しか行いません。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Children
ja: 子

en: Choose entry
ja: エントリを選択

en: Choose the way how to provide the IMAP admin password. You can use the same password as for the LAM login or LAM will ask you for a password when it is required.
ja: IMAP管理パスワードの提供手段を選択してください。LAMログインと同じパスワードを使用する事ができ、LAMは必要に応じてパスワードの問い合わせを行います。

en: Classes
ja: クラス

en: Clear filter
ja: フィルタをクリア

en: Click here if you are not directed to the next page.
ja: 自動的に次ページにジャンプしない場合はここをクリックしてください。

en: Click to popup a dialog to select a date graphically
ja: 日付をグラフィカルに選択するダイアログをポップアップするときにクリック

en: Click to popup a dialog to select an entry (DN) graphically
ja: エントリ(DN)をグラフィカルに選択するダイアログをポップアップする時にクリック

en: Click to switch between thumbnail and original size.
ja: クリックしてサムネイルと元のサイズを切り替えてください。

en: Client printer is default
ja: クライアントプリンタをデフォルトにする

en: Collective
ja: 集合属性

en: Columns
ja: カラム:

en: Comma separated list of Samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
ja: ユーザがログインできるSambaワークステーションのコンマ区切りリスト。空入力はすべてのワークステーションを意味します。

en: Comma separated list of services (e.g. sshd, imap, ftp).
ja: カンマで区切られたサービス一覧(例. sshd, imap, ftp)。

en: Command
ja: コマンド

en: Commands
ja: コマンド

en: Commit
ja: 更新

en: Common name
ja: 名称(common name)

en: Common name of the Asterisk extension.
ja: アスタリスク拡張の名称

en: Compare
ja: 比較

en: Compare another DN with <b>%s</b>
ja: 他のDNを<b>%s</b>と比較

en: Compare this DN with another
ja: このDNを他と比較

en: Compare with another entry
ja: 他のエントリと比較する

en: Comparing the following DNs
ja: これらのDNと比較

en: Completed
ja: 完了

en: Config suffix
ja: サフィックスの設定

en: Configuration overview
ja: 構成の概要

en: Configuration type
ja: 構成タイプ

en: Confirm sender
ja: 送信者を確認

en: Confirmation mail settings
ja: 確認メール設定

en: Confirmation text
ja: 確認テキスト

en: Confirmation text that is used if sender-confirmation is used. The usual %HEADER% magic of qmail-reply etc. can be used here.
ja: 送信者確認が有効な場合に使用される確認文章。ここでは、qmail-reply等の通常の %HEADER% マジックを使う事が出来ます。

en: Conflicting module:
ja: 競合するモジュール

en: Connect client drives
ja: クライアントのドライブを接続

en: Connect client printers
ja: クライアントのプリンタを接続する

en: Connection statistics
ja: 接続の統計

en: Connection time limit
ja: 接続時間の制限

en: Contact data
ja: 連絡先データ

en: Container
ja: コンテナ

en: Container and object classes
ja: コンテナとオブジェクトクラス

en: Copy
ja: コピー

en: Copy <b>%s</b> to a new object.
ja: <b>%s</b>を新しいオブジェクトにコピー。

en: Copy or move this entry
ja: このエントリをコピーまたは移動

en: Copy successful. DN <b>%s</b> has been created.
ja: コピーが成功しました。 DN <b>%s</b> が生成されました。

en: Copying
ja: コピー中

en: Could not add object
ja: オブジェクトを追加できませんでした。

en: Could not add the object to the LDAP server.
ja: LDAPサーバーにオブジェクトを追加できませんでした。

en: Could not delete attribute value.
ja: 属性値を削除できませんでした。

en: Could not delete object
ja: オブジェクトを削除できませんでした。

en: Could not delete the entry.
ja: エントリを削除できませんでした。

en: Could not fetch binary data from LDAP server for attribute [%s].
ja: LDAPサーバから属性 [%s] のバイナリデータを取得できません。

en: Could not fetch jpeg data from LDAP server for attribute [%s].
ja: LDAPサーバから属性 [%s] のjpegデータを取得できません。

en: Could not modify object
ja: オブジェクトを変更できませんでした。

en: Could not perform ldap_modify operation.
ja: ldap_modifyオペレーションを実行できません。

en: Could not rename file!
ja: ファイル名を変更できませんでした!

en: Could not rename the entry.
ja: エントリ名を変更できませんでした。

en: Could not save PDF structure, access denied.
ja: PDF構成を保存できません。アクセスが拒否されました。

en: Create
ja: 作成

en: Create PDF file
ja: PDFファイル作成

en: Create PDF files
ja: PDFファイル作成

en: Create a child entry
ja: 子エントリを作成

en: Create a new PDF structure
ja: 新しいPDF構成を作成

en: Create a new profile
ja: 新しいプロファイルの作成

en: Create another DHCP entry
ja: さらにDHCPエントリを作成

en: Create another NIS object
ja: さらにNISアカウントを作成

en: Create another account
ja: さらにアカウントを作成

en: Create another address list
ja: さらにアドレスリストを作成

en: Create another alias
ja: さらにエイリアスを作成

en: Create another automount entry
ja: さらに自動マウント・エントリを作成

en: Create another domain
ja: さらにドメインを作成

en: Create another entry
ja: さらにエントリを作成

en: Create another extension
ja: さらに拡張を作成

en: Create another group
ja: さらにグループを作成

en: Create another host
ja: さらにホストを作成

en: Create another policy
ja: さらにポリシーを作成

en: Create another sudo role
ja: さらにsudoロールを作成

en: Create another user
ja: さらにユーザーを作成

en: Create for
ja: 作成

en: Create home directory
ja: ホームディレクトリを作成

en: Create mailbox
ja: メールボックスを作成

en: Create new entry here
ja: ここに新しいエントリを作成

en: Create new group
ja: 新しいグループを作成

en: Create object
ja: オブジェクトを作成

en: Created by
ja: 作成者

en: Created new automount map.
ja: 新しい自動マウント・マップを作成しました。

en: Created new profile.
ja: 新しいプロファイルが作成されました。

en: Creates a new group for the given account type. Groups build a container for object classes and attributes.
ja: 与えられたアカウントタイプに対して新しいグループを生成します。グループはオブジェクトクラスと属性のコンテナを構築します。

en: Creates accounts by uploading a CSV formated file.
ja: CSVファイルをアップロードする事によってアカウントを作成します。

en: Creation successful. DN <b>%s</b> has been created.
ja: 作成に成功しました。DN <b>%s</b>が作成されました。

en: Creation time
ja: 作成時刻

en: Current connections
ja: 現在の接続

en: Current usage (kB)
ja: 現在の使用量 (kB)

en: Custom fields
ja: カスタム・フィールド

en: Custom scripts
ja: カスタム・スクリプト

en: Cut
ja: 切り取り

en: DDNS ist not activated. You can activate it in the DHCP settings (DDNS).
ja: DDNSが無効です。DHCP設定の中(DDNS)で有効にできます。

en: DHCP administration
ja: DHCPの管理

en: DHCP count: %s
ja: DHCPアカウント: %s

en: DHCP settings
ja: DHCP設定

en: DN does not exist
ja: DNが存在しません

en: DN settings
ja: DN設定

en: DN suffix
ja: DNサフィックス

en: DNs of the extension owners
ja: 拡張所有者のDN

en: DSML V.1 Export
ja: DSML V1.1エクスポート

en: DTFM flags
ja: DTMFフラグ

en: DTMF mode
ja: DTMFモード

en: DTMF mode for SIP client configuration.
ja: SIPクライアント構成のDTMFモード。

en: Data
ja: データ

en: Date after the user is able to change his password.
ja: ユーザによるパスワード変更の禁止が解かれる日付。

en: Date after the user must change his password.
ja: ユーザがパスワードを変更しなければならなくなる日付。

en: Days before password is to expire that user is warned of pending password expiration. If set value must be >0.
ja: パスワードが期限切れになる前にユーザへパスワード期限切れの猶予期間である旨を警告する日数。もしもその値を設定するなら0より大きくなければならない。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default gateway
ja: デフォルト・ゲートウェイ

en: Default language
ja: 規定の言語

en: Default user
ja: 既定ユーザー

en: Default value
ja: 既定値

en: Defines if workstations may change their passwords.
ja: ワークステーションのパスワード変更を許可する場合に定義します。

en: Defines the mailbox to check for message waiting indication (MWI) for this peer.
ja: このピアに対してメッセージ待機表示(Message Waiting Indication, WMI)をチェックするメールボックスを定義します。

en: Delegates
ja: 代理人

en: Delete
ja: 削除

en: Delete DN
ja: DNを削除

en: Delete LDAP entries
ja: LDAPエントリを削除

en: Delete after copy (move):
ja: コピー後に削除する(移動):

en: Delete all %s objects
ja: 全ての %s オブジェクトを削除

en: Delete group
ja: グループを削除

en: Delete home directory
ja: ホームディレクトリを削除

en: Delete mailbox
ja: メールボックスの削除

en: Delete organisational unit
ja: organizational unitを削除

en: Delete photo
ja: 写真を削除

en: Delete profile
ja: プロファイルを削除

en: Delete range
ja: 範囲を削除

en: Delete rule
ja: ルールを削除

en: Delete selected DHCP entries
ja: 選択したDHCPエントリを削除

en: Delete selected NIS objects
ja: 選択したNISオブジェクトを削除

en: Delete selected address lists
ja: 選択したアドレスリストを削除

en: Delete selected aliases
ja: 選択したエイリアスを削除

en: Delete selected automount entries
ja: 選択した自動マウント・エントリを削除

en: Delete selected domains
ja: 選択したドメインの削除

en: Delete selected extensions
ja: 選択した拡張の削除

en: Delete selected groups
ja: 選択されたグループの削除

en: Delete selected hosts
ja: 選択されたホストの削除

en: Delete selected objects
ja: 選択されたオブジェクトを削除

en: Delete selected policies
ja: 選択されたポリシーを削除

en: Delete selected sudo roles
ja: 選択されたsudoロールの削除

en: Delete selected users
ja: 選択されたユーザを削除

en: Delete successful: %s
ja: 削除完了: %s

en: Delete this entry
ja: このエントリを削除

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Deleted DN: %s
ja: 削除されたDN: %s

en: Deleted PDF structure.
ja: 削除したPDF構成。

en: Deleted account
ja: 削除されたアカウント

en: Deleted profile.
ja: 削除したプロファイル。

en: Deletes an IP range.
ja: IPアドレス範囲を削除する。

en: Deleting
ja: 削除しています

en: Deleting objects
ja: オブジェクトを削除中

en: Deletion date
ja: 削除した日

en: Deletion was successful.
ja: 削除が完了しました。

en: Delivery mode
ja: 配送モード

en: Delivery program
ja: 配送プログラム

en: Deny
ja: 不許可

en: Department
ja: 部門

en: Description
ja: 説明

en: Destination DN
ja: 宛先のDN

en: Device
ja: デバイス

en: Disable LM hashes
ja: LMハッシュを無効化

en: Disable client updates
ja: クライアントによる更新を禁止

en: Disabled
ja: 無効

en: Disables the client to update DNS entries.
ja: クライアントによるDNSエントリの更新を禁止します。

en: Disables user-to-user authentication for this principal by prohibiting this principal from obtaining a session key for another user.
ja: このprincipalで他のユーザーがセッション鍵を取得するのを禁止することで、このprincipalのユーザー対ユーザー認証を禁止します。

en: Disallow TGT-based tickets
ja: TGTベースのチケットを禁止する

en: Disallow all tickets
ja: 全てのチケットを禁止する

en: Disallow forwardable tickets
ja: 転送可能なチケットを禁止する

en: Disallow post-dated tickets
ja: 先付け日付のチケットを禁止

en: Disallow proxiable tickets
ja: 代理可能なチケットを禁止する

en: Disallow renewable tickets
ja: 更新可能なチケットを禁止する

en: Disallow service tickets
ja: サービスチケットを禁止

en: Disallow user-to-user authentication
ja: ユーザー対ユーザー認証を禁止する

en: Disallowed codec
ja: 禁止されたコーデック

en: Disconnect users outside logon hours
ja: ログオン許可時間帯以外はユーザをログオフさせる。

en: Disconnection time limit
ja: 切断時間の制限

en: Disconnects users if they are logged in outside logon hours.
ja: ログオン許可時間帯以外にログオン状態のユーザーの接続を切る。

en: Display format
ja: 表示フォーマット

en: Display name
ja: 表示名

en: Display on screen
ja: スクリーンに表示

en: Display the created entry
ja: 作成したエントリを表示

en: Displayed account numbers start at "0". Add 2 to get the row in your spreadsheet.
ja: 表示されているアカウント番号は"0"から始まっています。表計算シート上の行番号を求めたい場合は、2を足してください。

en: Do not ask security question
ja: 秘密の質問を使用しない

en: Do you really want to delete this OU?
ja: 本当にこのOUを削除しますか?

en: Do you really want to delete this PDF structure?
ja: 本当にこのPDF構成を削除しますか?

en: Do you really want to delete this profile?
ja: 本当にこのプロファイルを削除しますか?

en: Do you really want to mark this account for deletion?
ja: 本当にこのアカウントを削除しますか?

en: Do you really want to post to this mailinglist?
ja: 本当にこのメーリングリストへ投稿しますか?

en: Do you really want to remove the following accounts?
ja: 本当にこのアカウントを削除しますか?

en: Do you want to create this entry?
ja: このエントリを作成しますか?

en: Do you want to make these changes?
ja: これらの変更を行ないますか?

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain KRBTGT
ja: ドメインKRBTGT

en: Domain SID
ja: ドメインのSID

en: Domain administrators
ja: ドメイン管理者(Domain administrator)

en: Domain admins
ja: ドメイン管理者(Domain Admins)

en: Domain certificate admins
ja: ドメイン証明書管理者(Domain Certificate Admins)

en: Domain computers
ja: ドメインコンピュータ(Domain Computers)

en: Domain controllers
ja: ドメインコントローラ(Domain Controllers)

en: Domain count: %s
ja: ドメイン数: %s

en: Domain enterprise admins
ja: ドメインエンタープライズ管理者(Domain Enterprise Admins)

en: Domain group
ja: ドメイングループ(Domain Group)

en: Domain guests
ja: ドメインゲスト(Domain Guests)

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Domain name is invalid!
ja: ドメイン名が正しくありません!

en: Domain policy admins
ja: ドメインポリシー管理者(Domain Policy Admins)

en: Domain schema admins
ja: ドメインスキーマ管理者(Domain Schema Admins)

en: Domain users
ja: ドメインユーザ(Domain Users)

en: Don't stop on errors
ja: エラーで停止しない。

en: Down
ja: 下へ

en: Download sample CSV file
ja: サンプルCSVファイルをダウンロード

en: Dynamic subtrees
ja: 動的サブツリー

en: Each line represents one LDAP attribute. The options are separated by "::". The first option specifies if the attribute is mandatory. It can have the values "optional" and "required".
ja: 各行はLDAP属性を意味します。オプションは "::"　によって区切られます。先頭のオプションは必須条件を示します。値には "optional" および "required" を使用できます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit again
ja: 再編集

en: Edit general settings
ja: 一般設定を更新

en: Edit groups
ja: グループの編集

en: Edit members
ja: メンバーの編集

en: Edit self service
ja: セルフサービスの編集

en: Edit server profiles
ja: サーバープロファイルの編集

en: Edit subgroups
ja: サブグループの編集

en: Edit workstations
ja: ワークステーションの編集??

en: Email
ja: 電子メール

en: Email address
ja: 電子メールアドレス

en: Email address for this voicemail account.
ja: このボイスメール・アカウントに対する電子メール・アドレス。

en: Email addresses that are allowed to send to this list.
ja: このリストへの送信を許可されたメールアドレス。

en: Email addresses that are member of this list.
ja: このリストに属するメールアドレス。

en: Email addresses that moderate this list (e.g. approve mails).
ja: このリストをモデレートするメールアドレス(e.g. approve mails)。

en: Email alias
ja: 電子メールの別名

en: Email alias for this account.
ja: このアカウントに対する電子メール・エイリアス。

en: Email alias is invalid!
ja: 電子メール・エイリアスが正しくありません!

en: Email alias list
ja: 電子メール・エイリアスのリスト

en: Email alias list has invalid format!
ja: 電子メール・エイリアス・リストの形式が正しくありません!

en: Email aliases
ja: 電子メール・エイリアス

en: Employee number
ja: 従業員番号

en: Employee type
ja: 雇用形態

en: Employee type: Contractor, Employee, Intern, Temp, External, ...
ja: 雇用形態: 正社員、実習生、臨時雇用、派遣、...

en: Empty password submitted. Please try again.
ja: パスワードが空です。やり直してください。

en: Enable password self reset link
ja: パスワード・セルフ・リセットのリンクを有効化する

en: Enable self registration link
ja: 自己登録のリンクを有効化する

en: Enables quality checking (e.g. password length) of passwords. If set to "force" then you need to disable password hashing in your LAM server profile to change passwords with LAM.
ja: パスワードの強度チェック(例 パスワード長)を有効にする。もしも「強制」に設定した場合、LAMのパスワードを変更するために、LAMサーバープロファイルのパスワード・ハッシュを無効にする必要があります。

en: Encountered an error while performing search.
ja: 検索実行中にエラーが発生しました。

en: Encryption protocol
ja: 暗号化プロトコル

en: Encryption protocol for connecting to IMAP server. LAM requires an encrypted connection.
ja: IMAPサーバーへの接続で使用する暗号化プロトコル。LAMは暗号化された接続を必要とします。

en: Enter the values you would like to add:
ja: 追加したい値を入力してください:

en: Entitlements
ja: 資格

en: Entries found
ja: エントリーが見つかりました

en: Entries sent
ja: エントリが送られました

en: Entry
ja: エントリ

en: Entry %s and sub-tree deleted successfully.
ja: エントリ %s とサブツリーは削除されました。

en: Entry created
ja: エントリが作成されました

en: Entry does not exist
ja: エントリが存在しません

en: Environment
ja: 環境

en: Equality
ja: 照合規則

en: Equipment
ja: 設備

en: Error
ja: エラー

en: Error number
ja: エラー番号

en: Error while changing Kerberos password.
ja: Kerberosパスワードの変更中にエラーが発生しました。

en: Error while deleting DN: %s
ja: DN: %s の削除中にエラーが発生しました。

en: Every account type needs exactly one base module. This module provides a structural object class.
ja: 全てのアカウントタイプにはただ一つのベースモジュールが必要です。このモジュールは構造型のオブジェクトクラスを提供します。

en: Example
ja: 例

en: Example value
ja: 例

en: Examples
ja: 例

en: Execute
ja: 実行

en: Execute lamdaemon
ja: lamdaemonを実行

en: Expiration date
ja: 期限切れ日付

en: Expiration timestamp
ja: 期限切れタイムスタンプ

en: Expiration timestamp ("regseconds" option).
ja: 期限切れタイムスタンプ("regseconds"オプション)。

en: Expire warning
ja: 期限切れ警告

en: Export
ja: エクスポート

en: Export PDF structure
ja: PDF構成のエクスポート

en: Export format
ja: エクスポート形式

en: Export profile
ja: プロファイルのエクスポート

en: Export subtree
ja: サブツリーをエクスポート

en: Export successful
ja: エクスポートが完了しました

en: Extension count: %s
ja: 拡張の数: %s

en: Extension name
ja: 拡張名

en: Extension owners
ja: 拡張の所有者

en: Extension with this name already exists.
ja: 同名の拡張が既に存在しています。

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed logins
ja: 失敗したログイン

en: Failed to create entry!
ja: エントリ作成に失敗しました!

en: Failed to export!
ja: エクスポートに失敗しました!

en: Failed to import!
ja: インポートに失敗しました!

en: Failure count interval
ja: 試行回数インターバル

en: Fax number
ja: ファクス番号

en: File
ja: ファイル

en: File name and path relative to netlogon-share which should be executed on logon. $user and $group are replaced with user and group name.
ja: ログオンの時に実行される、ネットログオン共有への相対的なパスとファイル名。 $user と $group はユーザとグループの名前に置き換えられます。

en: File path
ja: ファイル・パス

en: File upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filter
ja: フィルタ

en: First name
ja: 名

en: First name contains invalid characters!
ja: (姓でない)名前に不正な文字が含まれています！

en: First name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
ja: ユーザの(姓でない)名前。アルファベット, _- と空白のみ有効.

en: Fix IP addresses
ja: IPアドレスを修正

en: Fixed list
ja: 固定リスト

en: Fixed range
ja: 固定の範囲

en: For the upload please specify the entries in the format "(HOST,USER,DOMAIN)". Multiple entries are separated by semicolon.
ja: アップロードする場合はエントリの形式を "(HOST,USER,DOMAIN)" としてください。複数のエントリはセミコロンによって区切られます。

en: Force password change
ja: 強制的なパスワード変更

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Format
ja: 書式

en: Forwarding address
ja: 転送アドレス

en: Forwards all incoming messages for this user to this address.
ja: このユーザーに届いた全てのメッセージを、このメールアドレスへ転送します。

en: Friday
ja: 金曜日

en: From address
ja: 発信者アドレス

en: From address for password mails is invalid.
ja: パスワード・メールの発信者アドレスが無効です。

en: From domain
ja: 発信ドメイン

en: From domain setting for this account.
ja: このアカウントに対する発信ドメイン設定。

en: From user
ja: 発信ユーザ

en: From user setting for this account.
ja: このアカウントに対する発信ユーザー設定。

en: Full contact
ja: フル・コンタクト

en: Full name
ja: フルネーム

en: Full name for Asterisk voicemail mailbox.
ja: アスタリスク・ボイスメールボックスのフルネーム

en: Function
ja: 機能

en: GID generator
ja: GID生成器

en: GID number
ja: GID番号

en: GID number has changed. Please select checkbox to change GID number of users and hosts.
ja: GID番号が変更されました。ユーザとホストのGID番号を変更する場合は、チェックボックスを選択してください。

en: GID number has changed. To keep file ownership you have to run the following command as root: 'find / -gid %s -uid %s -exec chgrp %s {} \;'
ja: GID番号が変更されました。ファイルの所有者属性を維持するために、root権限で以下のコマンドを実行しなければなりません: 'find / -gid %s -uid %s -exec chgrp %s {} \;'

en: GID number has to be a numeric value!
ja: GID番号は数値でなくてはなりません。

en: GID number is already in use.
ja: GID は既に使用されています

en: General information
ja: 一般情報

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generate random password
ja: ランダムなパスワードを生成

en: Generic Error
ja: 一般的なエラー

en: Global templates
ja: グローバル・テンプレート

en: Go
ja: 進む

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to
ja: 進む

en: Grace authentication limit
ja: 猶予認証のリミット

en: Grace block period
ja: ブロック猶予期間

en: Grace block period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
ja: ブロッククオータの猶予期間。 ほとんどのファイルシステムは、最大値である7日間を固定値として使用します。

en: Grace inode (files) period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
ja: iノード(ファイル)クオータの猶予期間。 ほとんどのファイルシステムは、最大値である7日間を固定値として使用します。

en: Grace inode period
ja: iノードクオータの猶予期間

en: Group
ja: グループ

en: Group accounts (e.g. Unix and Samba)
ja: グループアカウント(e.g. Unix および Samba)

en: Group count: %s
ja: グループ数: %s

en: Group description
ja: グループの説明

en: Group description. If left empty group name will be used.
ja: グループの説明。もしも空ならば、グループ名が使われます。

en: Group member DNs
ja: グループメンバのDN

en: Group members
ja: グループメンバ

en: Group name
ja: グループ名

en: Group name already in use.
ja: グループ名は既に使用されています。

en: Group name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: グループ名に不正な文字が含まれています。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_ です!

en: Group name in use. Selected next free group name.
ja: グループ名が既に使われています。次の未使用グループ名が選択されました。

en: Group name of the group which should be created. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ .
ja: 生成されるグループの名前。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_ です。

en: Group name of the group which should be created. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ . If group name is already used group name will be expanded with a number. The next free number will be used.
ja: 作成しようとしているグループの名前。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_ です。もしもグループ名が既に使われていたならば、グループ名に番号が付加されます。この場合、空いている次の番号が使われます。

en: Group names
ja: グループ名

en: Group of names
ja: 名前のグループ

en: Group of names accounts
ja: 名前グループアカウント

en: Group of unique names
ja: uniqueな名前のグループ

en: Group password
ja: グループパスワード

en: Group type
ja: グループのタイプ

en: Groups
ja: グループ

en: HTML format
ja: HTMLフォーマット

en: HTTP authentication
ja: HTTP認証

en: HTTP port
ja: HTTPポート

en: Hard block
ja: ハードblock

en: Hard block limit
ja: ハードブロック制限

en: Hard inode
ja: ハードinode

en: Hard inode (files) limit
ja: ハードinode(ファイル)制限

en: Hard inode limit
ja: ハードinode制限

en: Has subentries
ja: サブツリー有り

en: Headline
ja: 見出し

en: Heimdal Kerberos password change command
ja: Heimdal Kerberosパスワード変更コマンド

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can browse LDAP object classes and attributes.
ja: ここでは、LDAPオブジェクトのクラスと属性をブラウズできます。

en: Here you can change the settings for the terminal server access.
ja: ターミナルサーバーへのアクセス設定を変更できます。

en: Here you can change your personal settings.
ja: ここで、あなたの個人設定を変更できます。

en: Here you can create multiple accounts by providing a CSV file.
ja: ここでは、CSVファイルを与える事によって、複数のアカウントを作成できます。

en: Here you can enter a description for this DHCP entry.
ja: このDHCPエントリに対する説明を入力できます。

en: Here you can enter a description for this group.
ja: このグループに対する説明を入力できます。

en: Here you can enter a description for this role.
ja: このロールに対する説明を入力できます。

en: Here you can enter a filter value. Only entries which contain the filter text will be shown.
ja: ここには、フィルタの値を入力します。フィルタテキストを含んだエントリだけが表示されます。

en: Here you can enter a list of additional group memberships. The group names are separated by commas.
ja: ここにはメンバーとして所属する追加グループのリストを入力します。グループ名はカンマによって区切られます。

en: Here you can enter a serial number for this device.
ja: ここには、このデバイスに対するシリアル番号を入力できます。

en: Here you can enter one or more object classes (separated by comma). This will allow you to add/remove the group's attributes including their object classes.
ja: ここでは1個または複数のオブジェクトクラスを入力できます(カンマ区切り)。このことは、自身のオブジェクトクラスを含むループ属性の追加/削除を可能にします。

en: Here you can enter the user's department.
ja: ここにはユーザーの部門を入力できます。

en: Here you can explicitly enable and disable Zarafa features.
ja: Zarafa機能を明示的に有効化したり無効化したりできます。

en: Here you can export PDF structures to other server profiles (overwrite existing). You may also export a structure to the global templates. In this case it will always be copied to all server profiles that do not yet have a structure with this name.
ja: ここでは、他のサーバープロファイルへPDF構成をエクスポート出来ます(既存のものは上書きされます)。構成をグローバル・テンプレートへエクスポートすることもできます。この場合、この名前の構成を持たない全てのサーバープロファイルへコピーされます。

en: Here you can export account profiles to other server profiles (overwrite existing). You may also export a profile to the global templates. In this case it will always be copied to all server profiles that do not yet have a profile with this name.
ja: ここでは、他のサーバープロファイルへアカウント・プロファイルをエクスポート出来ます(既存のものは上書きされます)。プロファイルをグローバル・テンプレートはエクスポートすることもできます。個の場合、この名前のプロファイルを持たない全てのサーバープロファイルへコピーされます。

en: Here you can import PDF structures from other server profiles (overwrite existing).
ja: ここでは、他のサーバープロファイルからPDF構成をインポート出来ます(既存のものは上書きされます)。

en: Here you can import account profiles from other server profiles (overwrite existing).
ja: ここでは、他のサーバープロファイルからアカウントプロファイルをインポート出来ます(既存のものは上書きされます)。

en: Here you can input simple filter expressions (e.g. 'value' or 'v*'). The filter is case-sensitive.
ja: ここには、単純なフィルタ(例 'value'または'v*')を入力できます。大文字と小文字は区別されます。

en: Here you can load an account profile to set default settings for your account. The "default" profile is automatically loaded for new accounts.
ja: ここでは、あなたのアカウントに対するデフォルト値を設定するために、アカウントプロファイルをロードできます。新しいアカウントに対しては、"default"プロファイルが自動的にロードされます。

en: Here you can manage your account profiles.
ja: ここで、あなたのアカウントのプロファイルを管理できます。

en: Here you can select a PDF structure and export the account to a PDF file.
ja: ここでは、PDF構成の選択と、アカウントのPDFフィアルへのエクスポートを行えます。

en: Here you can select where LAM should save its log messages. System logging will go to Syslog on Unix systems and event log on Windows. You can also select an extra file.
ja: ここではLAMのログメッセージをどこに保存するか選択できます。システムロギングはunixシステムではSyslogに、Windowsではイベントログに出力されます。追加のファイルを選択する事もできます。

en: Here you can select which plugins you want to use for account management.
ja: ここでは、アカウント管理に使用するプラグインを選択できます。

en: Here you can set a limit for LDAP searches. This will restrict the number of results for LDAP searches. Please use this if LAM's LDAP queries produce too much load.
ja: ここには、LDAP検索の上限を設定します。これは、LDAP検索結果数を制限します。LAMのLDAPクエリが過大な負荷を生じる場合に使用してください。

en: Here you can specify additional CSS links to change the layout of the self service pages. This is useful to adapt them to your corporate design. Please enter one link per line.
ja: ここには、自己サービスページのレイアウトを変更する追加のCSSリンクを記述できます。これは、コーポレートデザインを適用する場合に有用です。1行につき1個のリンクを入力してください。

en: Here you can specify minimum requirements for passwords. The character classes are: lowercase, uppercase, numeric and symbols.
ja: パスワードの要求水準を設定します。文字クラスは lowercase, uppercase, numeric, symbols です。

en: Here you can specify subgroups which are included in this NIS netgroup. All members of the subgroups will be treated as members of this group.
ja: ここでは、NISネットグループによってインクルードされるサブグループを指定できます。サブグループに含まれる全てのメンバーは、グループのメンバーとして扱われます。

en: Here you can specify the DN and password of the bind user that will be used for the LDAP search. This is required if your LDAP server does not allow anonymous access.
ja: ここでは、LDAP検索で使用されるbindユーザーのDNとパスワードを指定出来ます。この設定は、LDAPサーバーがanonymousアクセスを許可しない場合に必要となります。<

en: Here you can specify the list of host names where this account has login privileges. The wildcard "*" represents all hosts. You may also use "!" in front of a host name to deny access to a host.
ja: ここでは、このアカウントがログイン権限をモツホスト名のリストを記述できます。ワイルドカード "*" は全てのホストを意味します。また、ホストへのアクセスを拒否するために、ホスト名の先頭に "!" を使用する事が出来ます。

en: Here you can specify the minimum number of characters for a user password.
ja: ユーザーパスワードの最低文字数を設定します。

en: Here you can specify the new password yourself.
ja: ここではあなた自身の手によって新しいパスワードを指定できます。

en: Here you can specify the shadowing mode.
ja: ここではshadowingモードを記述できます。

en: Here you can test if certain LAM features work on your installation.
ja: あなたがインストールしたLAMの特定の機能が動作するかをテストできます。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hidden account types will not show up in LAM. This is useful if you want to display e.g. only groups but still need to manage their members.
ja: HiddenアカウントタイプはLAMでは表示されません。この事は、グループだけを表示しながらメンバーの管理が必要な場合等に便利です。

en: Hidden options
ja: 非表示のオプション

en: Hidden tools
ja: 非表示のツール

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide command in messages
ja: メッセージ中にコマンドを表示しない

en: Hide internal attributes
ja: 内部属性を隠す

en: Hide/Unhide the tree
ja: ツリーを表示/非表示

en: Hint
ja: ヒント

en: Hint: Format all cells as text in your spreadsheet program and turn off auto correction.
ja: ヒント：スプレッドシートプログラムでは全てのセルをテキストとして扱い、自動修正を無効にしてください。

en: Hint: To delete an attribute, empty the text field and click save.
ja: ヒント: 属性を削除するには、テキストフィールドを空にして保存してください。

en: Hint: You must choose exactly one structural object class (shown in bold above)
ja: ヒント: ただ一つのstructuralオブジェクトクラスを選ばなくてはなりません(上に太字で表示されています)

en: Hold the CTRL-key to (de)select multiple groups.
ja: 複数のグループを選択(解除)する場合は、CTRLキーを押しながら操作してください。

en: Home directory
ja: ホームディレクトリ

en: Home directory changed. To keep home directory you have to run the following command as root: 'mv %s %s'
ja: ホームディレクトリが変更されました。ホームディレクトリを維持するために、root権限で以下のコマンドを実行しなければなりません: 'mv %s %s'

en: Home drive
ja: ホームドライブ

en: Home path
ja: ホームパス

en: Home path is invalid.
ja: ホームパスが正しくありません。

en: Home server for the user.
ja: ユーザに対するホームサーバー。

en: Home telephone number
ja: 自宅電話番号

en: Homedirectory contains invalid characters.
ja: ホームディレクトリが不正な文字を含んでいます。

en: Host
ja: ホスト

en: Host accounts (e.g. Samba)
ja: ホストアカウント(e.g. Samba)

en: Host count: %s
ja: ホスト・アカウント: %s

en: Host description
ja: ホストの説明

en: Host description. If left empty host name will be used.
ja: ホストの説明。もしも空ならば、ホスト名が使われます。

en: Host list
ja: ホスト一覧

en: Host name
ja: ホスト名

en: Host name already exists!
ja: ホスト名は既に存在しています!

en: Host name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: ホスト名に不正な文字が含まれています。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_ です。

en: Host name in use. Selected next free host name.
ja: ホスト名がすでに使われています。次の未使用ホスト名が選択されました。

en: Host name must end with $!
ja: ホスト名の末尾は$でなくてはなりません!

en: Host name of the host which should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, .-_$. Host names are always ending with $. If last character is not $ it will be added. If host name is already used host name will be expanded with a number. The next free number will be used.
ja: 作成しようとしているホストの名前。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_$ です。ホスト名の末尾は必ず $ になります。もしも最後の文字が $ でなければ追加されます。もしもホスト名がすでに使われていれば、ホスト名に番号が付加されます。この場合、空いている次の番号が使われます。

en: Hosts
ja: ホスト

en: I am out of office.
ja: 外出中

en: ID is already in use
ja: ID はすでに使用されています

en: ID-Number
ja: ID番号

en: IMAP admin user
ja: IMAP管理ユーザー

en: IMAP password input
ja: IMAPパスワード入力

en: IP address
ja: IPアドレス

en: IP address of the DNS server
ja: DNSサーバーのIPアドレス

en: IP address of the peer. Valid only for realtime peers.
ja: ピアのIPアドレス。リアルタイム・ピアでのみ有効。

en: IP address or domain name of the registration server.
ja: 登録サーバーのIPアドレスまたはドメイン名。

en: IP addresses
ja: IPアドレス

en: IP list
ja: IPアドレス一覧

en: Identifier
ja: 識別子

en: Idle time limit
ja: 無動作時間の制限

en: Idle timeout
ja: 無動作タイムアウト

en: If activated then the user is forced to change his password at the next login.
ja: 有効にした場合、ユーザーは次のログインの際にパスワードを変更しなくてはなりません。

en: If checked Unix password will also be used as Samba password.
ja: チェックした場合、unixパスワードがSambaパスワードとしても使われます。

en: If checked account will be deactivated by putting a "!" before the encrypted password.
ja: チェックした場合、暗号化パスワードの前に"!"が挿入され、アカウントは無効化されます。

en: If checked no password will be used.
ja: チェックした場合、パスワードは使われません。

en: If checked password does not expire. (Setting X-Flag)
ja: チェックした場合、パスワードは無期限になります。(X-フラグをセット)

en: If checked then the account will be deactivated. (Setting D-Flag)
ja: チェックした場合、(D-フラグをセットすることにより)アカウントは無効化されます。

en: If checked then the account will be locked (setting L-Flag). You usually want to use this setting to unlock user accounts which were locked because of failed login attempts.
ja: チェックした場合、(L-フラグをセットすることにより)アカウントはロックされます。通常はログイン失敗によってロックされたユーザーのアカウントをアンロックしたい場合に使用します。

en: If empty GID number will be generated automaticly depending on your configuration settings.
ja: 未記入の場合、設定内容に従ってGID番号が自動的に生成されます。

en: If empty GID number will be generated automaticly.
ja: 未記入の場合、GID番号が自動的に生成されます。

en: If empty UID number will be generated automaticly.
ja: 未記入の場合、UID番号が自動的に生成されます。

en: If enabled the user will not be allowed to login after there have been a specified number of consecutive failed login attempts.
ja: 有効にした場合は、連続したログイン試行の失敗が設定された回数に達すると、ユーザはログインできなくなります。

en: If enabled then LAM will use user and password that is provided by the web server via HTTP authentication.
ja: 有効にした場合、LAMはHTTP認証経由でサーバーに与えられたユーザとパスワードを使用します。

en: If enabled users must change their passwords when they first login after a password is set or reset by the administrator.
ja: 有効にすると、管理者によってパスワードの設定またはリセットが行われた後の最初のログインで、ユーザーはパスワードを変更しなくてはなりません。

en: If registration context is specified, Asterisk will dynamically create and destroy a NoOp priority 1 extension for a given peer who registers or unregisters with Asterisk.
ja: 登録コンテキストが指定された場合、Asteriskは登録または削除の対象であるピアに対して、優先度1のNoOpエクステンションを動的に生成します。

en: If set then users need to login to change their password.
ja: パスワード変更の際にユーザーのログオンを強制します。

en: If set to "true" Unix password will also be used as Samba password.
ja: "true"にセットした場合、unixパスワードがSambaパスワードとしても使われます。

en: If set to "true" account will be deactivated. (Setting D-Flag)
ja: "true"にセットした場合、アカウントは無効化されます。(D-フラグをセット)

en: If set to "true" no password will be used.
ja: "true"にセットした場合、パスワードは使われません。

en: If set to "true" password does not expire. (Setting X-Flag)
ja: "true"にセットした場合、パスワードは無期限になります。(X-フラグをセット)

en: If set to true then all incomming mails needs to come from a member of the list.
ja: trueにセットした場合、全ての受信メールはこのリストのメンバーから送られたものでなくてはなりません。

en: If the LDAP attribute has no value then the checkbox is set to this value.
ja: LDAP属性が値を持たない場合、チェックボックスはこの値にセットされます。

en: If the mailbox size reaches the soft quota limit, the user will not be able to send email until the size of the mailbox is reduced.
ja: メールボックスサイズがソフトquotaリミットに到達した場合、ユーザーはメールボックスのサイズ減らすまでメールを送ることができません。

en: If this is set to true then an incomming mail needs to be approved by the sender.
ja: trueにセットされた場合、受信メールは送信者によって承認されている必要があります。

en: If you enter one or more email addresses then mail delivery errors are forwarded to these addresses instead of the sender of the original mail.
ja: ここに1つ以上のメールアドレスを入力すると、配送エラーは、元のメールの送信者ではなく、指定されたメールアドレスへ転送されます。

en: If you leave this empty LAM will use: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.
ja: 未入力の場合は、LAMは uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase を使用します。

en: If you run Zarafa behind a reverse proxy then you can specify the server URL here (e.g. "https://zproxy.example.com:237/z1").
ja: Zarafaをリバースproxyの先で動作させる場合、ここにサーバURLを記述できます(例 "https://zproxy.example.com:237/z1")。

en: If you select this option then the user is only authenticated by his email address. LAM Pro will not ask for the answer to the security question. Please handle with care.
ja: このオプションを選択した場合は、ユーザーはeメールアドレスのみによって認証されます。LAM Proは秘密の質問に対する回答を要求しません。取扱いにご注意ください。

en: If you set this option then the user cannot request TGT-based tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーはTGTベースのチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request any tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは一切のチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request forwardable tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは転送可能なチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request post-dated tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは先付け日付のチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request proxiable tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは代理可能チケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request renewable tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは更新可能なチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user cannot request service tickets.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーはサービスチケットをリクエストできません。

en: If you set this option then the user has to change his password at the next login.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは次のログインの際にパスワードを変更しなくてはなりません。

en: If you set this option then the user must preauthenticate himself using a hardware device.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは次のハードウェアデバイスを使用して事前認証しなくてはなりません。

en: If you set this option then the user must preauthenticate himself.
ja: このオプションを設定した場合、ユーザーは事前認証しなくてはなりません。

en: If you set this option then this account is marked as password change service.
ja: このオプションを設定した場合、このアカウントはパスワード変更サービスにマークされます。

en: If you use the object class "inetOrgPerson" and do not provide the "cn" attribute then LAM will set it to the user name value.
ja: オブジェクトクラスとして "inetOrgPerson" を使用し、"cn" 属性を与えない場合、LAMはcnにユーザー名を設定します。

en: If you want to change the current preferences password, please enter it here.
ja: 現在のプリファレンスのパスワードを変更したい場合は、ここに入力してください。

en: If you want to change your master configuration password, please enter it here.
ja: マスタ構成パスワードを変更したい場合は、ここに入力してください。

en: If you want to use a well known RID you can select a well known group.
ja: もしも、well known RIDを使いたいのであれば、well known groupを選択できます。

en: If your server runs on another port then add a comma and the port number after the server.
ja: もしも他のポート番号でサーバーを動作させる場合は、サーバーの後ろにカンマとポート番号を追加してください。

en: Image not available
ja: 画像が利用できません

en: Import
ja: インポート

en: Import PDF structures
ja: PDF構成をインポート

en: Import profiles
ja: プロファイルのインポート

en: Import successful
ja: インポートが完了しました！

en: Include system attributes
ja: システム属性を含む

en: Information about the LDAP server.
ja: LDAPサーバーに関する情報。

en: Inherit client startup configuration
ja: クライアントのスタートアップ構成を継承する

en: Inherited from
ja: 継承元

en: Inherits from
ja: 継承元

en: Initial program
ja: 初期プログラム

en: Initials
ja: イニシャル

en: Initiated
ja: 初期化されました

en: Inode hard quota
ja: Inode ハードquota

en: Inode hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
ja: Inodeハードクオータに不正な文字が含まれています。自然数のみが有効です。

en: Inode quota
ja: Inodeクオータ

en: Inode soft quota
ja: Inodeソフトquota

en: Inode soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
ja: Inode ソフトクオータに不正な文字が含まれています。自然数のみ有効です。

en: Inode soft quota must be smaller than inode hard quota.
ja: iノード・ソフトクオータはiノード・ハードクオータ<より小さくなくてはなりません。

en: Insecure
ja: 非セキュア

en: Inserted user or group name in home path.
ja: ホームパス名にユーザ又はグループ名を挿入しました。

en: Inserted user or group name in logon script.
ja: ログオンスクリプトパスにユーザ又はグループ名を挿入しました。

en: Inserted user or group name in profile path.
ja: プロファイルパスにユーザ又はグループ名を挿入しました。

en: Invalid MAC address.
ja: 不正なMACアドレスです。

en: Invalid RDN attribute!
ja: 不正なRDN属性です!

en: Invalid RDN value
ja: RDN値が無効です!

en: Invalid account
ja: 無効なアカウント

en: Invalid entry
ja: 無効なエントリ

en: Invalid format for the specification of additional attributes.
ja: 追加属性の記述形式が正しくありません。

en: Invalid password for IMAP admin or other problem occured.
ja: IMAP管理者に対する不正なパスワード、または、その他の問題が発生しました。

en: Invitation policy
ja: 不正なポリシー

en: Invitation policy list
ja: 不正なポリシーリスト

en: It is not possible to delete all ranges.
ja: 全ての範囲を削除する事はできません

en: It is possible that this ID-number is reused. This can cause several problems because files with old permissions might still exist. To avoid this warning set maxUID to a higher value.
ja: ID番号を再利用することは可能です。古いパーミッションを持ったファイルがまだ存在するかも知れないため、これはいくつかの問題を引き起こすかもしれません。この警告を防ぐには、maxUIDをより大きな値に設定してください。

en: Job title
ja: 役職

en: Job title of user: President, department manager, ...
ja: ユーザの役職: 社長、部長、...

en: Jump 10 pages backward
ja: 10ページ前へ戻る

en: Jump 10 pages forward
ja: 10ページ先へ進む

en: Jump to a matching rule
ja: 照合規則へジャンプ

en: Jump to an attribute type
ja: 属性タイプへジャンプ

en: Jump to an object class
ja: オブジェクトクラスへジャンプ

en: Jump to first page
ja: 最初のページへジャンプ

en: Jump to last page
ja: 最後のページへジャンプ

en: LAM checks if the entered group name and GID are unique. Here you can enter the LDAP suffix that is used to search for duplicates. By default the account type suffix is used. You only need to change this if you use multiple server profiles with different OUs but need unique group names or GIDs.
ja: LAMは入力されたグループ名とGIDが一意であるかをチェックします。ここでは、重複を検索する際に使用されるLDAPサフィックスを入力出来ます。デフォルトでは、アカウントタイプのサフィックスが使用されます。異なるOUを持つ複数のサーバープロファイルでグループ名やGIDを一意にしたい場合は、これを変更する必要があります。

en: LAM checks if the entered user name and UID are unique. Here you can enter the LDAP suffix that is used to search for duplicates. By default the account type suffix is used. You only need to change this if you use multiple server profiles with different OUs but need unique user names or UIDs.
ja: LAMは入力されたユーザー名とUIDが一意であるかをチェックします。ここでは、重複を検索する際に使用されるLDAPサフィックスを入力出来ます。デフォルトでは、アカウントタイプのサフィックスが使用されます。異なるOUを持つ複数のサーバープロファイルでユーザー名やUIDを一意にしたい場合は、これを変更する必要があります。

en: LAM configuration
ja: LAM構成設定

en: LAM has checked your input and is now ready to create the accounts.
ja: LAMは入力内容をチェックしました。アカウントを作成する準備ができました。

en: LAM supports CRYPT, CRYPT-SHA512, SHA, SSHA, MD5 and SMD5 to generate the hash value of passwords. SSHA and CRYPT are the most common but CRYPT does not support passwords greater than 8 letters. We do not recommend to use plain text passwords.
ja: LAMはユーザのパスワードのハッシュ値を生成するために、CRYPT, CRYPT-SHA512, SHA, SSHA, MD5とSMD5をサポートしています。SSHAとCRYPTが最も一般的ですが、CRYPTは8文字より長いパスワードをサポートしません。平文のパスワードを使うことは推奨いたしません。

en: LAM tests
ja: LAMテスト

en: LAM user password
ja: LAMユーザーパスワード

en: LAM was unable to create account %s! An LDAP error occured.
ja: LAMはアカウント %s を作成できませんでした! LDAPエラーが発生しました。

en: LAM was unable to find a Samba 3 domain with this name!
ja: LAMは、この名前のSamba 3ドメインを見つけられませんでした。

en: LAM was unable to find a domain with this name!
ja: LAMは、この名前のドメインを見つけられませんでした。

en: LAM was unable to find a group with this name!
ja: LAMは、この名前のグループを見つけられませんでした。

en: LAM was unable to modify group memberships for group: %s
ja: LAMはグループ %s のグループメンバーシップを変更できませんでした。

en: LAM will automatically suggest UID/GID numbers. You can either use a fixed range of numbers or an LDAP entry with object class "sambaUnixIdPool".
ja: LAMは自動的にUID/GID番号を提案します。固定された番号の範囲、または、オブジェクトクラス "sambaUnixIdPool" のLDAPエントリを使用する事もできます。

en: LAM will search for accounts in this part of the LDAP tree.
ja: LAMは、このLDAPツリー部分からアカウントを検索します。

en: LAM will use this LDAP DN and password to search for accounts. It is sufficient to specify an account with read rights. If nothing is inserted then LAM will try to connect anonymously.
ja: LAMがアカウントを検索する際に使用するLDAP DNとパスワード。これは、読み取り権限だけを持ったアカウントで充分です。未記入の場合、LAMは匿名接続を試みます。

en: LDAP Account Manager Configuration
ja: LDAP アカウントマネージャ構成

en: LDAP Suffix is invalid!
ja: LDAPサフィックスが正しくありません!

en: LDAP entries
ja: LDAPエントリ

en: LDAP entries that are allowed to send to this list.
ja: このリストへの送信を許可されたLDAPエントリ。

en: LDAP entries that are member of this list.
ja: このリストに属するLDAPエントリ。

en: LDAP entries that moderate this list (e.g. approve mails).
ja: このリストをモデレートするLDAPエントリ(e.g. approve mails)。

en: LDAP error, server says:
ja: LDAP エラー、サーバからのメッセージ:

en: LDAP filter
ja: LDAPフィルター

en: LDAP filter to specify allowed senders of this list (e.g. "((objectclass=qmailUser)(employeeType=manager))").
ja: このリストへ送信可能な発信者を記述するLDAPフィルター (e.g. "((objectclass=qmailUser)(employeeType=manager))")。

en: LDAP filter to specify members of this list (e.g. "((objectclass=qmailUser)(employeeType=accountant))").
ja: このリストのメンバーを記述するLDAPフィルター (e.g. "((objectclass=qmailUser)(employeeType=accountant))")。

en: LDAP operation successful.
ja: LDAP操作が完了しました。

en: LDAP said
ja: LDAPのメッセージ

en: LDAP search
ja: LDAP検索

en: LDAP search attribute
ja: LDAP検索属性

en: LDAP search failed! Please check your preferences.
ja: LDAP検索に失敗しました! プリファレンスを確認してください。

en: LDAP search limit
ja: LDAP検索リミット

en: LDAP server
ja: LDAPサーバ

en: LDAP sizelimit exceeded, not all entries are shown.
ja: LDAPのサイズ制限を越えました。一部のエントリのみを表示します。

en: LDAP suffix
ja: LDAPサフィックス

en: LDAP upload in progress. Please wait.
ja: LDAPアップロード中です。お待ちください。

en: LDAP user and password
ja: LDAPユーザーとパスワード

en: LDAP version
ja: LDAPバージョン

en: LDIF Export
ja: LDIFエクスポート

en: LDIF import
ja: LDIFインポート

en: LDIF import only supports version 1
ja: LDIFインポートはバージョン1のみをサポートします。

en: Label
ja: ラベル

en: Lamdaemon path does not end with ".pl". Did you enter the full path to the script?
ja: Lamdaemonのパスが ".pl" で終わっていません。スクリプトのフルパスを入力してありますか?

en: Lamdaemon server and path
ja: Lamdaemonサーバおよびパス

en: Lamdaemon settings
ja: Lamdaemon設定

en: Lamdaemon successfully run.
ja: Lamdaemonは正常に起動しました。

en: Lamdaemon test
ja: Lamdaemonテスト

en: Lamdaemon test finished.
ja: Lamdaemonテストが完了しました。

en: Lamdaemon version
ja: Lamdaemonバージョン

en: Lamdaemon: Quota module installed
ja: Lamdaemon: クォータモジュールがインストールされました。

en: Lamdaemon: check NSS LDAP
ja: Lamdaemon: NSS LDAPのチェック

en: Lamdaemon: read quotas
ja: Lamdaemon: クオータの読み込み

en: Language
ja: 言語

en: Language is not defined!
ja: 言語が未定されていません!

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Last login
ja: 最終ログイン時刻

en: Last name
ja: 姓

en: Last name contains invalid characters or is empty!
ja: 姓に不正な文字が含まれているか、または未入力です!

en: Last name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
ja: ユーザの姓。アルファベット、_ - と空白のみが使用できます。

en: Last password change
ja: パスワード最終変更時刻

en: Lease time
ja: リース期間

en: Line
ja: 行

en: Line ends
ja: 行の終わり

en: Link text
ja: リンク・テキスト

en: List attributes
ja: 属性の一覧

en: List attributes are invalid!
ja: リスト属性が正しくありません!

en: List name
ja: リスト名

en: List name already in use.
ja: リスト名は既に使用されています。

en: List of Samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
ja: ユーザがログインできるSambaワークステーションのリスト。未記入はすべてのワークステーションを意味します。

en: List of admin users is empty or invalid!
ja: 管理者(admin users)のリストが空または正しくありません!

en: List of allowed codecs.
ja: 許可されたコーデックのリスト

en: List of disallowed codecs.
ja: 禁止されたコーデックのリスト

en: List of entries to be deleted:
ja: 削除されるエントリ一覧:

en: List of valid users
ja: 有効なユーザのリスト

en: Listeners
ja: リスナー

en: Load profile
ja: プロファイルのロード

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading export
ja: エクスポートをロード中

en: Loading import
ja: インポートをロード中

en: Loading search
ja: 検索のロード中

en: Local address
ja: ローカルアドレス

en: Local address list
ja: ローカルアドレス一覧

en: Local group
ja: ローカルグループ

en: Location
ja: 住所

en: Lock
ja: ロック

en: Lock account
ja: アカウントのロック

en: Lock account?
ja: アカウントをロックしますか?

en: Lock password
ja: パスワードのロック

en: Lockout duration
ja: ロッカウト期間

en: Lockout duration must be are natural number.
ja: ロックアウト期間は自然数でなければなりません。

en: Lockout time
ja: ロックアウト時間

en: Lockout users
ja: ロックアウト・ユーザー

en: Lockout users after bad logon attempts
ja: ユーザーをロックアウトするに至るログオン失敗回数

en: Lockout users after bad logon attempts must be between 0 and 999.
ja: ユーザーをロックアウトするに至るログオン失敗回数は0から999の間でなくてはなりません。

en: Log destination
ja: ログ出力先

en: Log level
ja: ログレベル

en: Logged in as: %s
ja: %s としてログイン

en: Logging
ja: ロギング

en: Login
ja: ログイン

en: Login attribute label
ja: ログイン属性ラベル

en: Login caption
ja: ログインの説明文

en: Login method
ja: ログイン方法

en: Login shell
ja: ログインシェル

en: Login shells
ja: ログインシェル

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logon for password change
ja: パスワード変更のためにログオン

en: Logon hours
ja: ログオン時間

en: Logon script
ja: ログオンスクリプト

en: Logon script is invalid!
ja: ログオンスクリプトが正しくありません!

en: Logout
ja: ログアウト

en: MAC address
ja: MACアドレス

en: MAC address list
ja: MACアドレス一覧

en: MAC addresses
ja: MACアドレス

en: MIT Kerberos password change command
ja: MIT Kerberosパスワード変更コマンド

en: Mail aliases
ja: 電子メール エイリアス

en: Mail domains
ja: メール・ドメイン

en: Mail routing
ja: メール転送

en: Mail sending failed.
ja: メール送信に失敗しました。

en: Mail server
ja: メールサーバ

en: Mail successfully sent to %s.
ja: %s へ正常にメールを送信しました。

en: Mailbox
ja: メールボックス

en: Mailbox already exists on IMAP server.
ja: IMAPサーバー上のメールボックスが既に存在します。

en: Mailbox does not exist on IMAP server.
ja: IMAPサーバー上にメールボックスが存在しません。

en: Mailbox home server
ja: メールボックス・ホーム・サーバ

en: Mailbox home server name is empty!
ja: メールボックス・ホーム・サーバ名が空です。

en: Mailbox home server name is invalid!
ja: メールボックス・ホーム・サーバ名が正しくありません!

en: Mailing aliases (e.g. NIS mail aliases)
ja: 電子メールエイリアス(e.g. NIS mail aliases)

en: Mails to this name are forwarded to the recipients.
ja: この名前へのメールは受信者に転送されます。

en: Main
ja: メイン

en: Main page caption
ja: メインページの説明文

en: Make sure your filter (above) will select all child records.
ja: (上の)フィルタが全ての子レコードを選択する事を確認してください。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage existing PDF structures
ja: PDF構成の管理

en: Manage existing profiles
ja: サーバープロファイルの管理

en: Manage profile directory
ja: プロファイル・ディレクトリを管理

en: Manage server profiles
ja: サーバープロファイルの操作

en: Managed suffixes
ja: 管理対象サフィックス

en: Manager
ja: 管理者

en: Manages OU objects in your LDAP tree.
ja: LDAPツリーのOUオブジェクトを管理します。

en: Manual
ja: 手動

en: Manual if conflicts
ja: 競合した場合は手動

en: Manual scripts
ja: 手動スクリプト

en: Mapping entry
ja: マッピング・エントリ

en: Mapping entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
ja: マッピング・エントリに不正な文字が含まれています。ASCII文字のみが有効です。

en: Mapping name
ja: マッピング名

en: Mark account for deletion
ja: アカウントを削除対象としてマークする

en: Mark for deletion
ja: 削除対象としてマーク

en: Master password
ja: マスタパスワード

en: Master password is wrong!
ja: マスタパスワードが正しくありません!

en: Master passwords are different or empty!
ja: マスタパスワードが異なっているか、または空です!

en: Matching rule OID
ja: 照合規則のOID

en: Matching rules
ja: 照合規則

en: Max. file descriptors
ja: 最大のファイルディスクリプタ

en: Maximum GID number
ja: GID番号の最大値

en: Maximum GID number is invalid or empty!
ja: GID番号の最大値が不正または未入力です!

en: Maximum GID number must be greater than minimum GID number!
ja: GID番号の最大値は最小値よりも大きくなくてはなりません。

en: Maximum UID number
ja: UID番号の最大値

en: Maximum UID number is invalid!
ja: UID番号の最大値が不正です!

en: Maximum UID number must be greater than minimum UID number!
ja: UID番号の最大値は最小値よりも大きくなくてはなりません!

en: Maximum failure count
ja: 最大試行回数

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Maximum lease time
ja: 最長リース期間

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Maximum list entries
ja: リストエントリの最大数

en: Maximum number of seconds of inactivity before terminating a call on hold.
ja: 保留した通話が非アクティブになってから切断されるまでの最大秒数。

en: Maximum password age
ja: パスワード期限(age)の最大値

en: Member email addresses
ja: メンバーのEメールアドレス。

en: Member entries
ja: メンバーのエントリ

en: Member filter
ja: メンバー・フィルタ

en: Members
ja: メンバー

en: Members are optional
ja: メンバーは任意

en: Members only
ja: メンバーのみ

en: Message count limit
ja: メッセージ数の制限

en: Message size limit
ja: メッセージ・サイズの制限

en: Message store
ja: メッセージ・ストア

en: Miller
ja: ミラー

en: Minimal password length
ja: パスワード長さの最小値

en: Minimum GID number
ja: GID番号の最小値

en: Minimum GID number is invalid or empty!
ja: GID番号の最小値が不正または空です!

en: Minimum UID number
ja: UID番号の最小値

en: Minimum UID number is invalid!
ja: UID番号の最小値が不正です!

en: Minimum answer length
ja: 回答長の最小値

en: Minimum character classes
ja: 要求文字クラス

en: Minimum lowercase characters
ja: 小文字の要求文字数

en: Minimum numeric characters
ja: 数字の要求文字数

en: Minimum password age
ja: パスワード期限(age)の最小値

en: Minimum password length
ja: パスワード長さの最小値

en: Minimum symbolic characters
ja: 記号の要求文字数

en: Minimum uppercase characters
ja: 大文字の要求文字数

en: Missing attributes for
ja: 属性がありません

en: Missing modify command add, delete or replace
ja: 編集コマンド(追加、削除または置換)がありません。

en: Mobile number
ja: 携帯電話番号

en: Mobile telephone number
ja: 携帯電話番号

en: Moderator email addresses
ja: モデレーターのEメールアドレス。

en: Moderator entries
ja: モデレーター・エントリ

en: Moderator text
ja: モデレータ文字列

en: Moderator text that is used to specify an own approval text used if the list is moderated. The usual %HEADER% magic of qmail-reply etc. can be used here.
ja: モデレートを使用しているリストで、独自の承認テキストを指定する場合の承認文章。ここでは、qmail-reply等の通常の %HEADER% マジックを使う事が出来ます。

en: Modification not successful!
ja: 変更は完了していません！

en: Modification successful!
ja: 変更が完了しました！

en: Modification time
ja: 変更時刻

en: Modified by
ja: 編集者

en: Modify
ja: 変更

en: Modify RDN
ja: RDNの変更

en: Modify group
ja: グループの変更

en: Modify group members
ja: グループメンバの変更

en: Modifying
ja: 変更中

en: Module settings
ja: モジュール設定

en: Modules
ja: モジュール

en: Monday
ja: 月曜日

en: Mountpoint
ja: マウントポイント

en: Mountpoint contains invalid characters.
ja: マウント・ポイントが不正な文字を含んでいます。

en: Mountpoint of device with enabled quotas.
ja: quotaが有効になったデバイスのマウントポイント。

en: Multi-select fields must not contain empty values.
ja: 複数選択フィールドは空欄であってはなりません。

en: Multiple values are separated by comma.
ja: 複数の値はカンマによって区切られます。

en: Multiple values are separated by semicolon.
ja: 複数の値はセミコロンによって区切られます。

en: Music on hold
ja: 保留音

en: Music to play on hold.
ja: 保留中に流す音楽。

en: MyCity
ja: わたしの市

en: Mycity
ja: わたしの市

en: Mystreetname 42
ja: わたしの町42番地

en: NAT setting for this account.
ja: このアカウントに対するNAT設定。

en: NIS net group
ja: NIS ネット・グループ

en: NIS netgroup entries
ja: NIS ネットグループ・エントリ

en: NIS netgroups
ja: NISネットグループ

en: NIS object
ja: NISオブジェクト

en: NIS object count: %s
ja: NISオブジェクト数: %s

en: NIS object entries
ja: NISオブジェクト・エントリ

en: NIS objects
ja: NISオブジェクト

en: Name
ja: 名前

en: Name of the address list which should be created.
ja: 生成されるアドレスリストの名前。

en: Name under which the profile will be saved. If a profile with the same name exists, it will be overwritten.
ja: プロファイルがセーブされる名前。もしも同じ名前のプロファイルがある場合は上書きされます。

en: Named object
ja: 名前付きオブジェクト

en: Net mask
ja: ネットマスク

en: Netbios name servers
ja: NetBIOSネーム・サーバー

en: Netbios node type
ja: NetBIOSノードタイプ

en: New Authorized Service
ja: 新しいAuthorized Service

en: New DHCP
ja: 新規DHCP

en: New IP address
ja: 新しいIPアドレス

en: New MAC address
ja: 新しいMACアドレス

en: New NIS object
ja: 新しいNISオブジェクト

en: New OU created successfully.
ja: 新しい OU が作成されました。

en: New SSH public key
ja: 新しいSSH公開鍵

en: New address list
ja: 新しいアドレス・リスト

en: New alias
ja: 新しい別名

en: New automount entry
ja: 新規自動マウント・エントリー

en: New automount map
ja: 新規自動マウント・マップ

en: New default profile set successfully.
ja: 新しいプロファイル既定値が正しく設定されました。

en: New domain
ja: 新しいドメイン

en: New extension
ja: 新しい拡張

en: New field
ja: 新しいフィールド

en: New group
ja: 新しいグループ

en: New host
ja: 新しいホスト

en: New local address
ja: 新しいローカルアドレス

en: New master password
ja: 新しいマスタパスワード

en: New master password set successfully.
ja: 新しいマスタパスワードが正しく設定されました。

en: New object
ja: 新しいオブジェクト

en: New organisational unit
ja: 新しい organizational unit

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password set successfully.
ja: 新しいパスワードが正しく設定されました。

en: New policy
ja: 新しいポリシー

en: New profile name
ja: 新しいプロファイル名

en: New range
ja: 新しい範囲

en: New recipient
ja: 新しい受信者

en: New required attributes
ja: 新しい必須属性

en: New section
ja: 新しい部門

en: New sudo role
ja: 新しいsudoロール

en: New user
ja: 新しいユーザ

en: New user certificate
ja: 新しいユーザー証明書

en: New value
ja: 新しい値

en: Next RID
ja: 次のRID

en: Next RID is not a number!
ja: 次のRIDが数字ではありません!

en: Next RID to use when creating accounts (only used by Winbind).
ja: アカウント作成時に使われる次のRID(Winbindのみが使用)。

en: Next RID to use when creating group accounts (only used by Winbind).
ja: グループアカウントを作成するときに使われる次のRID(Winbindのみが使用)。

en: Next RID to use when creating user accounts (only used by Winbind).
ja: ユーザアカウントを作成するときに使われる次のRID(Winbindのみが使用)。

en: Next group RID
ja: 次のグループRID

en: Next group RID is not a number!
ja: 次のグループRIDが番号ではありあせん!

en: Next user RID
ja: 次のユーザRID

en: Next user RID is not a number!
ja: 次のユーザRIDが番号ではありません!

en: Nick names
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Asterisk extensions found.
ja: アスタリスク拡張が見つかりません。

en: No DHCPs found!
ja: DHCPが見つかりません!

en: No NIS objects found!
ja: NISオブジェクトが見つかりません!

en: No RDN attribute was selected.
ja: RDN属性が選択されていません

en: No Samba 3 domains found in LDAP! Please create one first.
ja: Samba 3グループがLDAPに存在しません。最初に一個作成してください。

en: No Unix groups found in LDAP! Please create one first.
ja: unixグループがLDAPに存在しません。最初に一個作成してください。

en: No access
ja: アクセス無し

en: No address list found!
ja: アドレス・リストが見つかりません!

en: No aliases found!
ja: 別名が見つかりません!

en: No automount entries found!
ja: 自動マウント・エントリーが見つかりません!

en: No binary data available
ja: バイナリ・データがありません

en: No changes were made.
ja: 変更されませんでした。

en: No current value for attribute <b>%s</b>.
ja: 属性<b>%s</b>に値がありません。

en: No default profile set. Please set it in the server profile configuration.
ja: デフォルトのプロファイルが設定されていません。サーバー・プロファイル構成で設定してください。

en: No description
ja: 説明なし

en: No domains found!
ja: ドメインが見つかりません!

en: No entry was selected to delete
ja: 削除するエントリが選択されていません。

en: No file selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: No forwarding
ja: 転送無し

en: No free ID-Number!
ja: 空いているID番号がありません!

en: No groups found!
ja: グループが見つかりません!

en: No hosts found!
ja: ホストが見つかりません!

en: No image available
ja: イメージがありません

en: No import input
ja: インポート入力がありません

en: No internal attributes
ja: 内部属性なし

en: No lamdaemon path set, please update your LAM configuration settings.
ja: lamdaemonのパスがセットされていません。LAM構成設定を修正してください。

en: No lamdaemon server set, please update your LAM configuration settings.
ja: lamdaemonサーバがセットされていません。LAM構成設定を修正してください。

en: No local delivery
ja: ローカル配送無し

en: No logging
ja: ロギング無し

en: No logo
ja: ロゴがありません

en: No new attributes available for this entry
ja: このエントリに対して有効な新しい属性はありません

en: No objects found!
ja: オブジェクトが見つかりません!

en: No or more than one base module selected!
ja: ベースモジュールが選択されていないか、または複数が選択されています!

en: No password was entered!
ja: パスワードが入力されていません!

en: No policies found!
ja: ポリシーが見つかりません!

en: No problems found.
ja: 問題は発見されませんでした。

en: No program delivery
ja: プログラム配送無し

en: No scripts to run.
ja: 実行するスクリプトがありません。

en: No section text specified
ja: セクションテキストが指定されていません!

en: No security answer found.
ja: 秘密の回答がありません。

en: No server profiles found. Please create one.
ja: サーバープロファイルがありません。作成してください。

en: No static text specified
ja: 静的テキストが指定されていません!

en: No subnet entered.
ja: サブネットが未入力です。

en: No such entry
ja: そのようなエントリはありません

en: No such entry.
ja: そのようなエントリはありません。

en: No such schema item: "%s"
ja: そのようなスキーマアイテムはありません: "%s"

en: No sudo roles found!
ja: sudoロールが見つかりません!

en: No users found!
ja: ユーザが見つかりません!

en: None
ja: なし

en: Note
ja: 注

en: Note: You may be required to enter new attributes that these object classes require
ja: 注意: オブジェクトクラスが必要とする新たな属性の入力が必要になる事があります。

en: Nothing to export
ja: エクスポート対象がありません

en: Notice
ja: 注

en: Number of child entries
ja: 子エントリの数

en: Number of columns in text area.
ja: テキストエリアの桁数

en: Number of days a user can login even his password has expired. -1=always.
ja: パスワードが期限切れになってもユーザがログインできる日数。-1は無期限。

en: Number of days a user has to wait until he is allowed to change his password again. If set value must be >0.
ja: パスワードの再変更が許可されるまでの日数。設定するならば0より大きな値にすること。

en: Number of days after a user has to change his password again. If set value must be >0.
ja: パスワードを再変更しなければならなくなる日数。設定する場合は0より大きな値にすること。

en: Number of failed logins.
ja: 失敗ログインの回数

en: Number of minutes after which the bad logon attempts are reset.
ja: ログオン試行の失敗がリセットされるまでの時間(分単位)

en: Number of rows in text area.
ja: テキストエリアの行数

en: Number of seconds after the user is allowed to change his password again.
ja: パスワードを再変更できるようになるまでの秒数。

en: Number of seconds after which the user must change his password.
ja: ユーザがパスワード変更を強制されるまでの秒数。

en: OU already exists!
ja: OU はすでに存在しています!

en: OU deleted successfully.
ja: OU は正しく削除されました。

en: OU editor
ja: OUエディタ

en: OU is invalid!
ja: OU が正しくありません!

en: OU is not empty or invalid!
ja: OU が空白でないか不正!

en: OU-Editor
ja: OUエディタ

en: Object classes
ja: オブジェクトクラス

en: Object count: %s
ja: オブジェクト・アカウント: %s

en: Office name
ja: 事業所名

en: Old value
ja: 古い値

en: On broken or timed out connection
ja: 破棄された、またはタイムアウトした接続

en: One (one level beneath base)
ja: One (ベース直下の1階層)

en: One or more errors occured. The invalid fields are marked.
ja: 1件以上のエラーが発生しました。不正なフィールドには目印が付いています。

en: Operation not successful. DN <b>%s</b> has not been created.
ja: 操作が失敗しました。DN <b>%s</b>は作成されませんでした。

en: Operation statistics
ja: 操作の統計

en: Operation successful. DN <b>%s</b> has been created.
ja: 操作が成功しました。DN <b>%s</b>が作成されました。

en: Optional attributes
ja: 任意属性

en: Options
ja: オプション

en: Options for Asterisk voicemail account (e.g. sendvoicemail=yes).
ja: アスタリスク・ボイスメール・アカウントのオプション(例 sendvoicemail=yes)。

en: Or paste your LDIF here
ja: または、LDIFをここに張り付けてください

en: Order by
ja: 並べ替えの順序

en: Ordering
ja: 並べ替え

en: Organisation
ja: 組織

en: Organisational units
ja: Organizational units

en: Organisational units contains an invalid entry.
ja: Organizational unitsに不正なエントリが含まれています。

en: Other
ja: その他

en: Output may contain HTML
ja: 出力はHTMLを含みます。

en: Output of command "%s" with return code %s
ja: コマンド "%s" の出力とリターンコード %s

en: Overlays
ja: オーバーレイ

en: Override default quota settings.
ja: デフォルトのquota設定を上書き。

en: Owner
ja: 所有者

en: Owners
ja: 所有者

en: PC name
ja: PCの名前

en: PDF editor
ja: PDFエディタ

en: PDF structure
ja: PDF構成

en: PDF structure name not valid
ja: PDF構成名が正しくありません

en: PDF structure was successfully saved.
ja: PDF構成を保存しました。

en: PDF structures
ja: PDF構成

en: PDUs sent
ja: PDUが送られました

en: Packets are sent to the default gateway if the receiver does not reside in the same network. The default gateway routes them to the target network.
ja: 受信側が同じネットワークに無い場合は、パケットはデフォルトゲートウェイに送られます。デフォルトゲートウェイは、これらのパケットを宛先のネットワークに転送します。

en: Page header
ja: ページヘッダ

en: Pager
ja: ページャ

en: Pager number for Asterisk voicemail.
ja: アスタリスク・ボイスメールのページャ番号

en: Parent DN
ja: 親DN

en: Parent node
ja: 親ノード

en: Parent node not found.
ja: 親ノードが見つかりません。

en: Parent to
ja: 派生先

en: Parse error
ja: パースエラー

en: Password
ja: パスワード

en: Password change at next login
ja: 次回のログインでパスワードを変更

en: Password change command
ja: パスワード変更コマンド

en: Password change options
ja: パスワード変更オプション

en: Password change required
ja: パスワードの変更が必要です

en: Password change requires old password
ja: パスワード変更には古いパスワードが必要です

en: Password change service
ja: パスワード変更サービス

en: Password check
ja: パスワード・チェック

en: Password contains invalid characters. Valid characters are:
ja: パスワードに不正な文字が含まれています。有効な文字:

en: Password does not expire
ja: 無期限のパスワード

en: Password expiration
ja: パスワード有効期限

en: Password expiration must be are natural number or -1.
ja: パスワード有効期限は自然数または-1でなければなりません。

en: Password for voicemail mailbox.
ja: ボイスメール・メールボックスのパスワード

en: Password hash type
ja: パスワードハッシュ形式

en: Password history length
ja: パスワード履歴の長さ

en: Password mail settings
ja: パスワード・メール設定

en: Password maximum age must be are natural number.
ja: パスワード寿命の最大値は自然数でなければなりません。

en: Password maximum age must be bigger as password minimum age.
ja: パスワード寿命の最大値は最小値より大きくなければなりません。

en: Password maximum age must be bigger than password minimum age.
ja: パスワードの最長寿命は最短寿命より大きくなければなりません。

en: Password minimum age must be are natural number.
ja: パスワード寿命の最小値は自然数でなければなりません。

en: Password of IMAP admin user
ja: IMAP管理ユーザーのパスワード

en: Password policies
ja: パスワードポリシー

en: Password policies (ppolicy)
ja: パスワードポリシー

en: Password policy
ja: パスワードポリシー

en: Password quality check
ja: パスワード強度チェック

en: Password reset confirmation
ja: パスワード・リセットの確認

en: Password reset notification
ja: パスワード・リセットの通知

en: Password self reset
ja: パスワードの自己リセット

en: Password successfully reset.
ja: パスワードがリセットされました。

en: Password warning
ja: パスワード警告

en: Password warning must be are natural number.
ja: パスワード警告期限は自然数でなければなりません。

en: Passwords are different!
ja: パスワードが異なっています!

en: Passwords match.
ja: パスワードのマッチ。

en: Path
ja: パス

en: Path of the user profile.
ja: ユーザープロファイルのパス。

en: Path of the user profile. Can be a local absolute path or a UNC-path (\\server\share). $user and $group are replaced with user and group name.
ja: ユーザプロファイルのパス。ローカル絶対パス、または、UNCパス(\\サーバ\共有)。 $use と $group はユーザとグループ名に置き換えられます。

en: Path separator
ja: パスの区切り

en: Path to external script
ja: 外部スクリプトのパス

en: Path to key for DNS updates
ja: DNS更新キーのパス

en: Path to the maildir/mbox on the mail system for sender confirmation and moderation.
ja: 送信者確認とモデレートを行うメールシステム上の maildir/mbox へのパス。

en: Path to the maildir/mbox on the mail system.
ja: メールシステム上の maildir/mbox へのパス。

en: Permanently delete all children also?
ja: 全ての下位ツリーも完全に削除しますか?

en: Permit
ja: 許可

en: Personal data
ja: 個人データ

en: Photo
ja: 写真

en: Photo file (JPG format)
ja: 写真ファイル(JPGフォーマット)

en: Pickup group
ja: ピックアップ・グループ

en: Please a comma separated list of your public SSH keys.
ja: カンマで区切られたSSH公開鍵のリストを入力してください!

en: Please activate this option if your scripts may generate HTML output. Otherwise, the output is treated as plain text.
ja: あなたのスクリプトがHTML出力を生成する場合は、このオプションを有効にしてください。それ以外の場合は、出力はプレーンテキストとして扱われます。

en: Please add at least one extension owner.
ja: 一つ以上の拡張所有者を追加してください。

en: Please check if this email should be sent.
ja: このメールを送信するならばチェックしてください。

en: Please check your settings on the Unix page!
ja: Unixページの設定を確認してください!

en: Please choose the attribute to get the IMAP user name. The default is "mail" but you can also use "uid".
ja: IMAPユーザー名を取得するための属性を選択してください。デフォルトは"mail"ですが、"uid"も使用できます。

en: Please click to lock/unlock this account.
ja: このアカウントに対するロック/アンロックをクリックしてください。

en: Please enter a RID number or the name of a special account!
ja: 特殊アカウントのRID番号または名前を入力してください。

en: Please enter a caller ID.
ja: 発信者番号を入力してください。

en: Please enter a comma separated list of domain names (e.g. "company.com,example.com"). LAM will only manage mailboxes from these domains.
ja: カンマで区切られたドメインのリストを入力してください(例 "example.org,example.com")。LAMはこれらのドメインのメールボックスだけを管理します。

en: Please enter a comma separated list of host names!
ja: カンマで区切られたホスト名を入力してください!

en: Please enter a common name.
ja: 名称を入力してください!

en: Please enter a correct list of valid mail domains.
ja: 有効な電子メール・ドメインのリストを入力してください。

en: Please enter a descriptive label for this field.
ja: このエントリを説明するラベルを入力してください。

en: Please enter a descriptive name for this entry.
ja: このエントリに対する記述名を入力できます。

en: Please enter a group name!
ja: グループ名を入力してください!

en: Please enter a list of object classes for the new accounts.
ja: 新しいアカウントに対するオブジェクトクラスのリストを入力してください。

en: Please enter a mailbox.
ja: メールボックスを入力してください。

en: Please enter a name for this device.
ja: このデバイスの名前を入力してください。

en: Please enter a name for this policy.
ja: このポリシーに対する名前を入力してください。

en: Please enter a natural number for column count.
ja: 桁数を自然数で入力してください。

en: Please enter a natural number for row count.
ja: 行数を自然数で入力してください。

en: Please enter a number for GID number.
ja: GID番号を入力してください。

en: Please enter a number for UID number.
ja: UID番号を入力してください。

en: Please enter a number for message count limit.
ja: メッセージ数制限の数値を入力してください。

en: Please enter a number for message size limit.
ja: メッセージ・サイズ制限の数値を入力してください。

en: Please enter a number for quota size.
ja: クォータ・サイズの数値を入力してください。

en: Please enter a number.
ja: 番号を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the expire warning.
ja: 期限切れ警告の数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the failure count interval.
ja: 試行回数インターバルの数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the grace authentication limit.
ja: 猶予認証リミットの数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the idle timeout.
ja: 無操作タイムアウトに数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the lockout duration.
ja: ロックアウト期間の数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the maximum failure count.
ja: 最大試行回数の数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the minimum password length.
ja: 最短パスワード長の数値を入力してください。

en: Please enter a numeric value for the password history length.
ja: パスワード履歴長の数値を入力してください。

en: Please enter a role name.
ja: ロール名を入力してください。

en: Please enter a security answer.
ja: 秘密の回答を入力してください。

en: Please enter a subject for the confirmation mails.
ja: 確認メールの件名を入力してください。

en: Please enter a text for the confirmation mails that includes the creation link.
ja: 確認メールの本文を生成リンクを含めて入力してください。

en: Please enter a unique name for this field.
ja: このフィールドの一意な名前を入力してください。

en: Please enter a unique name for this password policy.
ja: このパスワード・ポリシーに他と重複しない名前を入力してください。

en: Please enter a user password.
ja: ユーザー・パスワードを入力してください。

en: Please enter a valid DN in the field:
ja: このフィールドに正しいDNを入力してください:

en: Please enter a valid LDAP attribute name. Allowed characters are a-z, 0-9, _ and -.
ja: 有効なLDAP属性名を入力してください。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, _ と -です。

en: Please enter a valid account status.
ja: 有効なアカウント状態を入力してください。

en: Please enter a valid bind user.
ja: 有効なbindユーザーを入力してください。

en: Please enter a valid business category!
ja: 正しい業種を入力してください!

en: Please enter a valid common name!
ja: 正しい名称を入力してください!

en: Please enter a valid configuration type.
ja: 有効な構成タイプを入力してください。

en: Please enter a valid date in format DD-MM-YYYY.
ja: 正しい日付をDD-MM-YYYYの形式で入力してください!

en: Please enter a valid default user.
ja: 有効なデフォルト・ユーザーを入力してください!

en: Please enter a valid delivery mode.
ja: 有効な配送モードを入力してください。

en: Please enter a valid display name!
ja: 正しい表示名(display name)を入力してください!

en: Please enter a valid drive letter.
ja: 正しいドライブ文字を入力してください!

en: Please enter a valid email address!
ja: 正しい電子メールアドレスを入力してください!

en: Please enter a valid email alias.
ja: 有効な電子メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid employee type!
ja: 正しい雇用形態を入力してください!

en: Please enter a valid fax number!
ja: 正しいファクス番号を入力してください!

en: Please enter a valid field name. Only letters, numbers, dash and underline are allowed.
ja: 有効なフィールド名を入力してください。アルファベット、数字、- と _  のみが使用できます。

en: Please enter a valid filter. Only letters, numbers and " _*$.@-" are allowed.
ja: 有効なフィルターを入力してください。アルファベット、数字と" _*$.@-" のみが使用できます。

en: Please enter a valid first name.
ja: 有効な名前(first name)を入力してください。

en: Please enter a valid from domain.
ja: 有効な発信ドメインを入力してください。

en: Please enter a valid from user.
ja: 有効な発信ユーザーを入力してください。

en: Please enter a valid group name!
ja: 正しいグループ名を入力してください!

en: Please enter a valid job title!
ja: 正しい役職を入力してください!

en: Please enter a valid last name.
ja: 有効な姓(last name)を入力してください。

en: Please enter a valid list of affiliations.
ja: 正しい所属リストを入力してください。

en: Please enter a valid list of group names.
ja: 正しいグループ名リストを入力してください。

en: Please enter a valid list of host names.
ja: 正しいホスト名リストを入力してください。

en: Please enter a valid list of service names.
ja: 正しいサービス名リストを入力してください。

en: Please enter a valid mobile number!
ja: 正しい携帯電話番号を入力してください!

en: Please enter a valid object class.
ja: 有効なオブジェクト・クラスを入力してください。

en: Please enter a valid path.
ja: 正しいパスを入力してください。

en: Please enter a valid port number.
ja: 有効なポート番号を入力してください。

en: Please enter a valid postal address!
ja: 正しい住所を入力してください!

en: Please enter a valid postal code!
ja: 正しい郵便番号を入力してください!

en: Please enter a valid primary affiliation.
ja: 正しい主務所属を入力してください。

en: Please enter a valid realm.
ja: 正しいレルム(realm)を入力してください。

en: Please enter a valid registered address.
ja: 正しい登録アドレスを入力してください!

en: Please enter a valid scoped affiliation.
ja: 正しい兼務所属を入力してください。

en: Please enter a valid server name where the mailboxes reside.
ja: メールボックスが存在する有効なサーバー名を入力してください。

en: Please enter a valid street name!
ja: 正しい町名(street name)を入力してください!

en: Please enter a valid telephone number!
ja: 正しい電話番号を入力してください!

en: Please enter a value between %s and %s!
ja: %s と %s の間の値を入力してください!

en: Please enter a value for status "checked".
ja: 「チェックされた」状態に対する値を入力してください。

en: Please enter a value for status "unchecked".
ja: 「チェックされていない」状態に対する値を入力してください。

en: Please enter an alias for this group.
ja: このグループに対するエイリアス名を入力してください。

en: Please enter an alias name.
ja: エイリアス名を入力してください。

en: Please enter an email address on this page: %s
ja: このページに対するメールアドレスを入力してください。: %s

en: Please enter only ASCII characters for the commands.
ja: コマンドにはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the host names.
ja: ホスト名にはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the options.
ja: オプションにはにはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the run groups.
ja: 実行グループにはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the run users.
ja: 実行ユーザーにはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the serial number.
ja: シリアル番号にはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter only ASCII characters for the user names.
ja: ユーザー名にはASCII文字だけを入力してください。

en: Please enter the DN and password of the administrative password self reset account.
ja: パスワード自己リセットの管理者アカウント用のDNとパスワードを入力してください。

en: Please enter the DN and password of the administrative self registration account.
ja: 管理用自己登録アカウントのDNとパスワードを入力してください。

en: Please enter the DN of the LDAP entry with object class "sambaUnixIdPool".
ja: オブジェクトクラス "sambaUnixIdPool" のLDAPエントリのDNを入力してください。

en: Please enter the IP address of your DNS server.
ja: DNSサーバーのIPアドレスを入力してください。

en: Please enter the LDAP DN that should be used to create new users.
ja: 新規ユーザー生成用のLDAP DNを入力してください。

en: Please enter the LDAP DN that should be used to reset passwords.
ja: パスワード・リセット用のLDAP DNを入力してください。

en: Please enter the LDAP attribute name for this field.
ja: このフィールドのLDAP属性名を入力してください。

en: Please enter the LDAP suffix where LAM should start to search for users. The LDAP filter needs to match the given user name to exactly one DN. The value "%USER%" will be replaced by the user name from the login page.
ja: LAMがユーザー検索を開始するLDAPサフィックスを入力してください。LDAPフィルタは既存の一つのDNと正確に一致するユーザー名にマッチする必要があります。値 "%USER" はログインページのユーザー名に置き換えられます。

en: Please enter the account context.
ja: アカウント・コンテキストを入力してください。

en: Please enter the account information on the other pages first.
ja: 最初に、他のページでアカウント情報を入力してください。

en: Please enter the account type.
ja: アカウント・タイプを入力してください。

en: Please enter the account's type (e.g. "friend").
ja: アカウントのタイプを入力してください(例 "友達")。

en: Please enter the application data.
ja: アプリケーション・データを入力してください。

en: Please enter the application.
ja: アプリケーションを入力してください。

en: Please enter the automount entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/home").
ja: 自動マウント・エントリを入力してください(例 "-fstype=nfs,rw server:/projects")。

en: Please enter the configuration and create a server profile.
ja: 構成を入力してサーバー・プロファイルを生成してください。

en: Please enter the configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your .conf-file. If this is the first time you log in, enter "lam".
ja: 構成パスワードを入力。これはLDAPパスワードとは異なります。これは .confファイルに記録されます。もしもこれが最初のログインならば、"lam" と入力してください。

en: Please enter the environment name for this node (e.g. production).
ja: このノードに対する環境名を入力してください(例 production)。

en: Please enter the extension context.
ja: 拡張コンテキストを入力してください。

en: Please enter the extension name.
ja: 拡張名を入力してください。

en: Please enter the host name.
ja: ホスト名を入力してください。

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [account type] [action] [script and arguments]
ja: 実行するスクリプトのリストを入力してください。各々の行は以下のフォーマットで記入してください: [account type] [action] [script and arguments]

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [action] [script and arguments]
ja: 実行するスクリプトのリストを入力してください。各々の行は以下のフォーマットで記入してください: [action] [script and arguments]<

en: Please enter the mapping entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/projects").
ja: マッピング・エントリを入力してください(例 "-fstype=nfs,rw server:/projects")。

en: Please enter the mapping name for this entry (e.g. auto.home).
ja: このエントリに対するマッピング名を入力してください(例 auto.home)。

en: Please enter the master configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your config.cfg file. If this is the first time you log in, enter "lam".
ja: マスタ構成パスワードを入力してください。これはLDAPパスワードではありません。これはconfig.cfgファイルに保存されます。もしもこれが最初のログインならば、 "lam" と入力してください。

en: Please enter the master password to change the general preferences:
ja: 総合プリファレンスを変更するためのマスターパスワードを入力してください:

en: Please enter the message store.
ja: メッセージ・ストアを入力してください。

en: Please enter the name of the new profile and the password to change its settings. Profile names may contain letters, numbers and -/_.
ja: その設定を変更するための新しいプロファイル名とパスワードを入力。プロファイル名にはアルファベット、数字と -/_ が使用できます。

en: Please enter the new name of the profile. The name may contain letters, numbers and -/_.
ja: 新しいプロファイル名を入力。名前にはアルファベット、数字と -/_ が使用できます。

en: Please enter the password for the admin DN. Please note that this is saved as clear-text in the self service profile.
ja: 管理DNのパスワードを入力してください。これはクリアテキスト形式で自己サービスプロファイルに保存される事に注意してください。

en: Please enter the password which you want to set for this account.
ja: このアカウントに対するパスワードを入力してください。

en: Please enter the password which you want to set for this account. You may also generate a random password (12 characters) which will be displayed on your screen.
ja: このアカウントに対するパスワードを入力してください。ランダムなパスワード(12文字)を生成して画面に表示すること模できます。

en: Please enter the path to the user's home directory.
ja: ユーザのホームディレクトリを入力してください。

en: Please enter the port number for (unencrypted) HTTP connections.
ja: (暗号化されない)HTTPコネクションのポート番号を入力してください。

en: Please enter the port number for encrypted connections.
ja: 暗号化コネクションに対するポート番号を入力してください。

en: Please enter the possible security questions for the password self reset.
ja: パスワード自己リセットに使用する秘密の質問を入力してください。

en: Please enter the priority.
ja: 優先度を入力してください。

en: Please enter the quota limit of this mailbox in kilobytes.
ja: このメールボックスのクオータ・リミットををキロバイト単位で入力してください。

en: Please enter the quota settings for this mount point. The syntax is: {soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}
ja: このマウントポイントに対するクォータ設定を入力してください。書式は {soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit} です。

en: Please enter the quota settings for this user. The syntax is: {mount point},{soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}.
ja: このユーザーに対するクォータ設定を入力してください。書式は {mount point},{soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit} です。

en: Please enter the regular expression (e.g. "/^[0-9a-zA-Z]+$/") and an error message if the value does not match it. For a syntax description see <a href="%s">here</a>.
ja: 正規表現(例 "/^[0-9a-zA-Z]+$/")と、値がマッチしなかった場合のエラーメッセージを入力してください。文法の説明は、<a href="%s">こちら</a>をご覧ください。

en: Please enter the regular expression (e.g. "/^[0-9a-zA-Z]+$/") to validate this field. For a syntax description see <a href="%s">here</a>.
ja: このフィールドを検証する正規表現(例 "/^[0-9a-zA-Z]+$/")。文法の説明は、<a href="%s">こちら</a>をご覧ください。

en: Please enter the same password in both password fields.
ja: 両方のパスワードフィールドに同じパスワードを入力してください。

en: Please enter the security question for the password self reset.
ja: パスワード自己リセット用の秘密の質問を入力してください。

en: Please enter the time limit in minutes. 0 means unlimited.
ja: 制限時間を分単位で入力してください。0は無制限を意味します。

en: Please enter your Puppet variables for this node (e.g. config_exim=true).
ja: このノードに対するPuppet変数を入力してください(例 confg_exim=true)。

en: Please enter your password to change the server preferences:
ja: サーバープリファレンスを変更するためのパスワードを入力してください:

en: Please enter your public SSH key.
ja: SSH公開鍵を入力してください。

en: Please fill out the DHCP settings first.
ja: 最初にDHCP設定を記入してください。

en: Please go back and try again.
ja: 前に戻ってやり直してください。

en: Please provide a CSV formated file with your account data. The cells in the first row must be filled with the column identifiers. The following rows represent one account for each row.
ja: アカウント情報のCSV形式ファイルを与えてください。先頭行のセルには、カラム識別子が記入されていなくてはなりません。後に続く行は、各々の行が一つのアカウントになります。

en: Please provide a file to upload.
ja: アップロードするファイルを指定してください。

en: Please select an image file to upload. It must be in JPG format (.jpg/.jpeg).
ja: アップロードする画像ファイルを選択してください。画像はJPGフォーマット
    (.jpg/.jpeg)でなくてはなりません。

en: Please select the field type (e.g. text field).
ja: フィールドのタイプを入力してください(例 text field)。

en: Please select your prefered log level. Messages with a lower level will not be logged.
ja: 希望するログレベルを選択してください。下のレベルではメッセージは記録されません。

en: Please set the voicemail password with "Set password" before saving.
ja: "パスワードを設定"を選択したら、保存前にボイスメール・パスワードを入力してください。

en: Please set up all required attributes on page: %s
ja: ページ %s の必須属性を全て設定してください。

en: Please set up your master configuration file (config/config.cfg) first!
ja: 最初に、マスター構成ファイル(config/config.cfg)を設定してください!

en: Please set your LDAP suffix to an LDAP entry with object class "dhcpService" or "dhcpServer".
ja: "dhcpService" または "dhcpServer" オブジェクトクラスのLDAPエントリに対するLDAPサフィックスを設定してください。

en: Please specify the possible values for this field. Each value can have a descriptive label that is displayed to the user.
ja: このフィールドに対して可能な値を記述してください。各々の値は、ユーザーに表示するための説明ラベルを持つことができます。

en: Please wait
ja: お待ちください

en: Policy count: %s
ja: ポリシー・アカウント: %s

en: Policy list has invalid format!
ja: ポリシーリストの形式が不正です!

en: Port
ja: ポート

en: Port number.
ja: ポート番号

en: Position
ja: 位置

en: Possible values
ja: 候補となる値

en: Post office box
ja: 私書箱

en: Postal address
ja: 住所

en: Postal address, city
ja: 住所、区市町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Predefined classes
ja: 既定のクラス

en: Predefined environments
ja: 既定の環境

en: Predefined services
ja: 既定のサービス

en: Predefined values
ja: あらかじめ定義された値

en: Prefix for mailboxes
ja: メールボックスのプリフィックス

en: President
ja: 社長

en: Primary affiliation
ja: 主たる所属

en: Primary group
ja: プライマリグループ

en: Primary organisational unit
ja: 主たるorganizational unit

en: Principal name
ja: プリンシパル名

en: Principal name is invalid!
ja: プリンシパル名が正しくありません!

en: Priority
ja: 優先度

en: Proceed
ja: 次へ

en: Profile deleted.
ja: プロファイルが削除されました。

en: Profile editor
ja: プロファイルエディタ

en: Profile management
ja: プロファイル管理

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: Profile name is invalid!
ja: プロファイル名が正しくありません!

en: Profile password
ja: プロファイルパスワード

en: Profile passwords are different or empty!
ja: プロファイルパスワードが異なるか、または未入力です!

en: Profile path
ja: プロファイルパス

en: Profile path is invalid!
ja: プロファイルパスが正しくありません!

en: Profile was saved.
ja: プロファイルがセーブされました。

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Program to execute for all incoming mails.
ja: 全ての受信メールに対して実行するプログラム。

en: Public store
ja: パブリック・ストア

en: Qualify
ja: 限定

en: Question
ja: 質問

en: Quota
ja: クオータ

en: Quota for %s on %s
ja: %s の %s におけるQuota

en: Quota hard limit
ja: quotaハード・リミット

en: Quota has wrong format!
ja: quotaの形式が正しくありません!

en: Quota limit (kB)
ja: quotaリミット (kB)

en: Quota override
ja: quotaの上書き

en: Quota size
ja: クォータ・サイズ

en: Quota soft limit
ja: quotaソフト・リミット

en: Quota warning limit
ja: quota警告リミット

en: RDN identifier
ja: RDN識別子

en: RID settings
ja: RID設定

en: RTP hold timeout
ja: RTP保留タイムアウト

en: RTP timeout
ja: RTPタイムアウト

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Range from
ja: 範囲の始点

en: Range to
ja: 範囲の終点

en: Ranges
ja: 範囲

en: Read
ja: 読み込み

en: Read-only
ja: 読み込み専用

en: Really delete value from this attribute?
ja: この属性値を削除しますか?

en: Realm
ja: レルム

en: Recipient
ja: 受信者

en: Recipient is invalid!
ja: 受信者が正しくありません!

en: Recipient list
ja: 受信者リスト

en: Reconnect if disconnected
ja: 切断された場合は再接続してください

en: Recursive copy
ja: 再帰的コピー

en: Recursive copy progress
ja: 再帰的な複製中

en: Recursive delete progress
ja: 再帰的な削除中

en: Recursively copy all children of this object as well.
ja: このオブジェクトの全ての子も再帰的にコピーします。

en: Reenter password
ja: パスワード再入力

en: Referrals
ja: 参照

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Refresh this entry
ja: エントリをリフレッシュ

en: Refreshing tree
ja: ツリーをリフレッシュ

en: Register new account
ja: 新しいアカウントを登録

en: Registered address
ja: 登録済みの住所

en: Registered address, city
ja: 登録済みの住所、区市町村

en: Registration context
ja: 登録コンテキスト

en: Registration extension
ja: 登録拡張

en: Registration server
ja: 登録サーバー

en: Reject if conflicts
ja: 競合の場合に拒否

en: Reloading
ja: リロード

en: Remember user name
ja: ユーザー名を記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Asterisk voicemail extension
ja: アスタリスク・ボイスメール拡張を削除

en: Remove Authorized Service extension
ja: 認証済みサービス拡張を削除

en: Remove EDU person extension
ja: EDU person拡張を削除

en: Remove FreeRadius extension
ja: FreeRadius拡張を削除

en: Remove IP address extension
ja: IPアドレス拡張を削除

en: Remove Kerberos extension
ja: Kerberosホスト拡張を削除

en: Remove Puppet extension
ja: Puppet拡張を削除

en: Remove Samba 3 extension
ja: Samba 3拡張を削除

en: Remove Shadow account extension
ja: Shadowアカウント拡張を削除

en: Remove Zarafa extension
ja: Zarafa拡張を削除

en: Remove extension
ja: 拡張を削除

en: Remove from all Unix groups
ja: 全てのunixグループを削除

en: Remove from all group of (unique) names
ja: 全ての(uniqueな)名前のグループを削除

en: Remove host extension
ja: ホスト拡張を削除

en: Remove password
ja: パスワードを削除

en: Remove password self reset extension
ja: パスワード・セルフ・リセット拡張を削除

en: Remove qmail extension
ja: qmail拡張を削除

en: Remove selected entries
ja: 選択したエントリを削除

en: Remove this account type
ja: このアカウントタイプを削除:

en: Remove/replace photo
ja: 写真の削除/差し替え

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename <b>%s</b> to a new object.
ja: <b>%s</b>を新しいオブジェクトにリネーム。

en: Rename profile
ja: プロファイル名変更

en: Rename successful!
ja: 名前の変更が完了しました！

en: Rename this entry
ja: このエントリ名を変更

en: Renamed profile.
ja: プロファイル名が変更されました。

en: Renaming
ja: リネーム中

en: Renewable lifetime
ja: 新しい有効期間

en: Renewable lifetime must be a number.
ja: 有効期間は数字でなくてはなりません。

en: Repeat password
ja: パスワード再入力

en: Replaced $user or $group in homedir.
ja: $user または $group をホームディレクトリに置き換えました。

en: Reply-to address
ja: Reply-Toアドレス

en: Reply-to address for password mails is invalid.
ja: パスワード・メールのReply-Toアドレスが無効です。

en: Require password change on first login
ja: 最初のログインでパスワード変更が必要

en: Required attribute for object classes
ja: オブジェクト・クラスに対する必須属性

en: Required attributes
ja: 必須属性

en: Requires hardware authentication
ja: ハードウェア認証が必要

en: Requires preauthentication
ja: 事前認証が必要

en: Reset
ja: リセット

en: Reset changes
ja: 変更をリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Reset time after lockout
ja: ロックアウト解除時間

en: Reset time after lockout must be are natural number.
ja: ロックアウト解除時間は自然数でなければなりません。

en: Resource settings
ja: リソース設定

en: Restrict caller ID
ja: 発信IDを制限

en: Retrieving DN
ja: DNを取得中

en: Reverse zone name
ja: 逆引きゾーン名

en: Rights for the home directory
ja: ホームディレクトリに対する権限

en: Role name
ja: ロール名

en: Room
ja: 部屋

en: Room number
ja: 部屋番号

en: Routing address
ja: 転送アドレス

en: Rows
ja: 行

en: Rules
ja: ルール

en: Run
ja: 実行

en: Run group
ja: 実行グループ

en: Run groups
ja: 実行グループ

en: Run user
ja: 実行ユーザ

en: Run users
ja: 実行ユーザ

en: SASL mechanisms
ja: SASLメカニズム

en: SIP URI for a realtime peer.
ja: リアルタイム・ピアのSIP URI。

en: SIP user agent identification.
ja: SIPユーザーのエージェントID。

en: SSH connection
ja: SSH接続

en: SSH connection could be established.
ja: SSHコネクションが確立できました。

en: SSH public key
ja: SSH公開鍵

en: SSH public keys
ja: SSH公開鍵

en: SSL port
ja: SSLポート

en: Samba 3 domain SID is invalid!
ja: Samba 3 ドメインのSIDが不正です!

en: Samba 3 domain entries
ja: Samba 3 ドメインエントリ

en: Samba ID pool
ja: Samba IDプール

en: Samba ID pool DN
ja: Samba IDプールDN

en: Samba RID number
ja: Samba RID番号

en: Samba display name
ja: Samba表示名

en: Samba domain
ja: Samba ドメイン

en: Samba domain name
ja: Sambaドメイン名

en: Samba domains
ja: Samba ドメイン

en: Samba group type
ja: Sambaグループタイプ

en: Samba password
ja: Sambaパスワード

en: Samba workstations
ja: Samba ワークステーション

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save a dump of this object
ja: このオブジェクトのダンプを保存

en: Save a dump of this object and all of its children
ja: このオブジェクトと全ての子のダンプを保存

en: Save as file
ja: ファイルとして保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Schema browser
ja: スキーマブラウザ

en: Schema suffix
ja: スキーマ・サフィックス

en: Schema test
ja: スキーマテスト

en: Scoped affiliations
ja: 範囲を限定した所属関係

en: Script path
ja: スクリプトパス

en: Script path is invalid!
ja: スクリプトパスが正しくありません!

en: Script rights are invalid!
ja: スクリプトの権限が無効です!

en: Script server is invalid!
ja: スクリプトサーバが無効です!

en: Script servers
ja: スクリプトサーバ

en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search filter
ja: 検索フィルタ

en: Search returned no results
ja: 検索結果が空です

en: Search scope
ja: 検索スコープ

en: Search tree suffix for users
ja: ユーザーの検索ツリーサフィックス

en: Section
ja: セクション

en: Security error: The file being uploaded may be malicious.
ja: セキュリティ・エラー: アップロード中のファイルは悪意性があります。

en: Security group
ja: セキュリティ・グループ

en: Security questions
ja: 秘密の質問

en: Security settings
ja: セキュリティ設定

en: See also
ja: 参照

en: See the manual for instructions to solve this problem.
ja: この問題を解決する手順は、マニュアルを参照してください。

en: Select a template for the creation process
ja: 生成処理に対するテンプレートを選んでください

en: Select a template to edit the entry
ja: エントリ編集に用いるテンプレートを選んでください

en: Select all
ja: すべてを選択

en: Select an LDIF file
ja: LDIFファイルを選択

en: Select host
ja: ホストを選択

en: Select list
ja: リストを選択

en: Select mail
ja: メールを選択

en: Select user
ja: ユーザを選択

en: Selected groups
ja: 選択されたグループ

en: Selected modules
ja: 選択されたモジュール

en: Selected users
ja: 選択されたユーザ

en: Send confirmation mail
ja: 確認メールを送信

en: Send notification mail
ja: 通知メールを送信

en: Send via mail
ja: メールで送信

en: Sender email addresses
ja: 送信者Eメールアドレス。

en: Sender entries
ja: 送信者エントリ

en: Sender filter
ja: 送信者フィルタ

en: Sends a mail to the user to inform him about the password change.
ja: パスワード変更を通知するメールをユーザー宛に送信します。

en: Sends a mail to the user to validate his email address before the password change.
ja: パスワード変更の前に、eメールアドレスを検証するメールをユーザー宛に送信します。

en: Sends the password to the user via mail. Please edit your LAM server profile to setup the mail settings.
ja: パスワードをユーザ宛にメールで送信します。LAMのサーバー・プルファイルを編集してメール設定をセットアップしてください

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Server
ja: サーバー

en: Server address
ja: サーバーアドレス

en: Server address is invalid!
ja: サーバーアドレスが正しくありません!

en: Server information
ja: サーバー情報

en: Server list
ja: サーバー覧

en: Server profile
ja: サーバー プロファイル

en: Server settings
ja: サーバー設定

en: Server statistics
ja: サーバー統計

en: Server time
ja: サーバー時刻

en: Servers
ja: サーバー

en: Service name (e.g. sshd, imap, ftp). Enter one service per entry.
ja: サービス名(例 sshd, imap, ftp)。エントリ毎に一つのサービスを入力してください。

en: Session timeout
ja: セッション有効期限

en: Set
ja: 設定

en: Set also for Kerberos
ja: Kerberosに対しても設定

en: Set also for Samba 3
ja: Samba 3に対しても設定

en: Set also for Shadow
ja: shadowに対しても設定

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: Set primary group as memberUid
ja: プライマリーグループをmemberUidとしてセット

en: Set profile password
ja: プロファイルパスワード設定

en: Set random password
ja: ランダムなパスワードを設定

en: Set specific password
ja: 任意のパスワードを設定

en: Set the search results to 0 to retrieve all available records.
ja: 全ての利用可能なレコードを取得するために、検索結果に0をセットしてください。

en: Set this only if your LDAP schema allows that groups may not have any members (e.g. if you use OpenDJ).
ja: グループがメンバーを持たない事がLDAPスキーマで許されている場合にのみ設定してください。

en: Sets the delivery mode (e.g. disable mail forwarding).
ja: 配送モードを設定する(例 メール転送禁止)。

en: Sets the group password.
ja: グループパスワードを設定

en: Shared store only
ja: 共有ストアのみ

en: Should DDNS (Dynamic DNS) be activated?
ja: DDNS(Dynamic DNS)を有効にしますか?

en: Should fix IP addresses be added to the DNS server?
ja: 固定IPアドレスをDNSサーバーに追加しますか?

en: Show
ja: 表示

en: Show LDIF file
ja: LDIFファイルを表示

en: Show account status
ja: アカウントの状態を表示する

en: Show attributes
ja: 属性を表示

en: Show internal attributes
ja: 内部属性を表示する

en: Show only Asterisk accounts
ja: アスタリスク・アカウントだけを表示

en: Show primary group members as normal group members
ja: 通常のグループメンバーとしてプライマリグループのメンバーを表示

en: Single valued
ja: 単一の値

en: Size limit in bytes for a single mail. Larger mails will be bounced.
ja: バイト単位で表現した一通のメールのサイズ制限。これより大きなメールはバウンスされます。

en: Skip
ja: スキップ

en: Soft block
ja: ソフトブロック

en: Soft block limit
ja: ソフトブロック制限

en: Soft block limit.
ja: ソフトブロック制限

en: Soft inode
ja: ソフトinode

en: Soft inode (files) limit.
ja: ソフトinode(ファイル)制限。

en: Soft inode limit
ja: ソフトinode制限

en: Some IMAP servers store mailboxes with a prefix (e.g. "user" for Cyrus which results in "user.username").
ja: いくつかのIMAPサーバはプリフィックスのついたメールボックスを保存します(例 Cyrus における"user"プリフィックスは"user.username"と解釈されます)。

en: Some attributes (%s) were modified and are highlighted below.
ja: いくつかの属性(%s)は変更され、ハイライト表示されています。

en: Some required information is missing
ja: 必須項目が満たされていません。

en: Sorry this help id ({bold}%s{endbold}) is not available for this module ({bold}%s{endbold}).
ja: このヘルプID({bold}%s{endbold})は、このモジュール({bold}%s{endbold})では無効です。

en: Sorry this help number ({bold}%s{endbold}) is not available.
ja: 申し訳ありません。このヘルプ番号({bold}%s{endbold})は無効です。

en: Special user
ja: 特殊ユーザ

en: Specifies a filter that matches the members (e.g. "(mail=*@zarafa.nl)").
ja: メンバーにマッチするフィルターを指定します(例 "(mail=*@zarafa.nl)")。

en: Specifies if the mail should be sent as text or HTML.
ja: メールをテキストで送信するか、またはHTMLにするかを指定します。

en: Specifies if the user can call forward.
ja: そのユーザーに転送が許可されているか否かを記入します。

en: Specifies if this group has security possibilities.
ja: このグループがセキュリティ上の可能性を持つか否かを記入します。

en: Specifies if this server contains the public store. This may be changed only for new entries.
ja: サーバーが公開ストアを含んでいるか否かを記入します。これは新しいエントリに対してのみ反映されます。

en: Specifies if users are allowed to change their own passwords or not.
ja: ユーザー自身によるパスワード変更を許可するか否かを指定します。

en: Specifies the LDAP base where to search for members (e.g. "ou=zarafa,dc=company,dc=com").
ja: メンバーを検索するLDAPベースを指定します(例 "ou=zarafa,dc=company,dc=com")。

en: Specifies the attribute that should be used to reference the entries. If you would like to reference also groups then this must be set to "dn".
ja: エンティティを参照するために使用する属性を指定してください。もしもグループを参照したい場合は、"dn"に設定しなくてはなりません。

en: Specifies the capacity of this resource.
ja: このリソースの容量を記述する。

en: Specifies the maximum lifetime of a ticket in days.
ja: チケットの最長有効期間を日数で設定します。

en: Specifies the maximum number of seconds before a password is due to expire that expiration warning messages will be returned to a user.
ja: ユーザーにパスワード期限切れ警告を発してから期限切れになるまでの最大秒数を指定します。

en: Specifies the maximum number of seconds that a connection can be idle before the session is terminated.
ja: 接続がアイドル状態になってからセッションを強制終了するまでの最大秒数を指定します。

en: Specifies the maximum renewable lifetime of a ticket in days.
ja: チケット更新の最長有効期間を日数で設定します。

en: Specifies the minimum number of characters that will be accepted in a password.
ja: パスワードの最低文字数を設定します。

en: Specifies the number of consecutive failed login attempts after which the password may not be used to login.
ja: パスワードが無効になるログイン失敗の連続回数を指定します。

en: Specifies the number of previously used passwords which should be saved in the password history. New passwords can only be set if they are not in the password history.
ja: パスワード履歴に保存する使用済みパスワードの数を指定します。パスワード履歴に存在しない新しいパスワードだけが設定できます。

en: Specifies the number of seconds after which old consecutive failed login attempts are purged from the failure counter, even though no successful authentication has occurred.
ja: 古いログイン連続失敗の記録が、(認証に成功しなくとも)ログイン失敗カウンタから末梢されるまでの秒数を指定します。

en: Specifies the number of seconds during which the password cannot be used to login due to too many consecutive failed bind attempts.
ja: 連続したbind試行の失敗によってパスワードがログインに使えなくなる秒数を指定します。

en: Specifies the person's affiliation within a particular security domain in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
ja: 学生、教員、職員、同窓生など、特定のセキュリティ・ドメインに対する個人の属性の大分類。

en: Specifies the person's primary relationship to the institution in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
ja: 学生、教員、職員、同窓生など、教育施設に対する個人の主たる関係の大分類。

en: Specifies the person's relationships to the institution in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
ja: 学生、教員、職員、同窓生など、教育施設に対する個人の関係の大分類。

en: Specifies the user's pickup group.
ja: ユーザのピックアップ・グループを記述します。

en: Specifies whether the user is an admin. System administrators may additionally create, modify and delete companies.
ja: ユーザーが管理者か否かを指定指定します。システム管理者は、さらに会社を作成、変更、削除することができます。

en: Specifies whether the user's existing password must be sent along with their new password when changing a password. Attention, LAM does not support password changes which require the old password.
ja: パスワード変更の際に、ユーザーの現在のパスワードを新しいパスワードと一緒に送る必要があるかを設定します。LAMは古いパスワードを必要とするパスワード変更をサポートしていません。

en: Specify attributes and values
ja: 属性と値を記入

en: Standard LDAP search filter. Example: (&(sn=Smith)(givenName=David))
ja: 標準のLDAP検索フィルタ。例: (&(sn=Smith)(givenName=David))

en: Start time
ja: 開始時刻

en: State
ja: 都道府県

en: Static text
ja: 静的テキスト

en: Step %s of %s
ja: ステップ %s / %s

en: Steve
ja: スティーブ

en: Steve Miller
ja: スティーブ ミラー

en: Steve Miller,Room 2.14,123-123-1234,123-123-1234
ja: スティーブ ミラー, 2-14号室, 123-123-1234,123-123-1234

en: Street
ja: 町名

en: Structure name
ja: 構成名

en: Sub (entire subtree)
ja: Sub (サブツリー全体)

en: Subgroups
ja: サブグループ

en: Subject
ja: 件名

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet mask
ja: サブネット・マスク

en: Success
ja: 成功

en: Successfully deleted DN %s
ja: DN %s を削除しました。

en: Sudo role
ja: sudoロール

en: Sudo role count: %s
ja: sudoロール数: %s

en: Sudo role management
ja: sudoロール管理

en: Sudo roles
ja: sudoロール

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Suffix for GID/group name check
ja: GID/グループ名チェックのサフィックス

en: Suffix for UID/user name check
ja: UID/ユーザー名チェックのサフィックス

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Switch entries
ja: エントリの切り替え

en: Sync Asterisk password with Unix password
ja: アスタリスク・パスワードをunixパスワードと同期。

en: Sync Heimdal Kerberos password with Unix password
ja: Heimdal Kerberosパスワードをunixパスワードと同期

en: Sync MIT Kerberos password with Unix password
ja: Samba LMパスワードをunixパスワードと同期

en: Sync Samba LM password with Unix password
ja: Samba LMパスワードをunixパスワードと同期します。

en: Sync Samba NT password with Unix password
ja: Samba NTパスワードをunixパスワードと同期します。

en: Sync fields with page layout
ja: フィールドをページレイアウトと同期する

en: System administrator
ja: システム管理者

en: System logging
ja: システムロギング

en: TLS cannot be combined with ldaps://.
ja: TLSを ldaps:// と結合できませんでした。

en: Target of invitation policy is invalid!
ja: 招待ポリシーのターゲット正しくありません。

en: Target server profile
ja: ターゲット・サーバー・プロファイル

en: Technical name
ja: テクニカル名

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: Temp
ja: 臨時雇用

en: Temp, contract until december
ja: 臨時雇用、12月までの契約

en: Template
ja: テンプレート

en: Templates
ja: テンプレート

en: Terminal server options
ja: ターミナルサーバオプション

en: Tests
ja: テスト

en: Text
ja: 本文

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: The "NetID" of the person for the purposes of inter-institutional authentication. It should be represented in the form "user@scope" where scope defines a local security domain.
ja: 教育組織間の認証のための個人の"NetID"。これは "user@scope" の形式で表され、scopeはローカルなセキュリティ・ドメインを定義します。

en: The DHCP ranges were changed to fit for the new subnet.
ja: 新しいサブネットに適合するようにDHCP範囲が変更されました。

en: The DN of the directory entry representing the institution with which the person is associated.
ja: 個人と関係のある教育施設のorganizational unitを示すディレクトリ・エントリのDN。

en: The DN of the directory entry representing the person's primary organisational unit.
ja: 個人の主たるorganizational unitを示すディレクトリ・エントリのDN。

en: The DNs of the directory entries representing the person's organisational units.
ja: 個人のorganizational unitを示すディレクトリ・エントリのDN。

en: The ID of this group was changed. You can update all user and host entries to the new group ID.
ja: このグループのIDは変更されました。全てのユーザーとホストのエントリーを新しいグループIDに更新する事が出来ます。

en: The IP address %s is invalid!
ja: IPアドレス %s は正しくありません!

en: The IP address does not match the subnet.
ja: IPアドレスがサブネットと矛盾しています。

en: The IP address is already in use.
ja: このIPアドレスは既に使用されています:

en: The IP address is invalid.
ja: IPアドレスが正しくありません。

en: The IP address of the PC.
ja: PCのIPアドレス。

en: The IP addresses of the DNS servers. Multiple addresses are separated by ",". Example: 192.168.0.10, 192.168.0.11
ja: DNSサーバーのIPアドレス。複数のIPアドレスは","によって区切られます。例: 192.168.0.10, 192.168.0.11

en: The IP addresses of the Netbios name servers (e.g. "123.123.123.123, 123.123.123.124").
ja: NetBIOSネームサーバーのIPアドレス(例: 192.168.123.123, 192.168.123.124)。

en: The IP does not match the subnet.
ja: IPアドレスがサブネットにマッチしません。

en: The Kerberos realm for this account.
ja: このアカウントのKerberosレルム。

en: The Kerberos realm of this user.
ja: このアカウントのKerberosレルム。

en: The MAC address of the PC. Example: 11:22:33:44:55:aa
ja: PCのMACアドレス。例: 11:22:33:44:55:aa

en: The Netbios server is invalid.
ja: NetBIOSサーバーが正しくありません。

en: The PC name may not be longer than 20 characters.
ja: PC名は20文字より長くてはなりません。

en: The PC name may only contain A-Z, a-z and 0-9.
ja: PC名にはA-Z, a-z, 0-9だけが使用できます。

en: The PC name needs to be at least 2 characters long.
ja: PC名は少なくとも2文字以上でなければなりません。

en: The PDF structure defines what information is exported as PDF file and how the pages are structured. You can manage the PDF structures in the PDF editor (under "Tools").
ja: PDF構成は、どの情報がPDFファイルとしてエクスポートされ、どのようにページが構成されるかを定義します。PDF構成はPDFエディタ("Tools"の下)で管理できます。

en: The RDN field is empty.
ja: RDNフィールドが空です。

en: The Radius realm of this account.
ja: このアカウントのRadiusレルム。

en: The SID of your Samba server. Get it with "net getlocalsid".
ja: SambaサーバのSID。 "net getlocalsid" で取得してください。

en: The UID ranges for users and hosts overlap! This is a problem because LAM uses the highest UID in use + 1 for new accounts. Please set the minimum UID to equal values or use independent ranges.
ja: ユーザとホストのUID範囲が重複しています! LAMは使用済みUIDの最大値 +1 を割り当てるため、これは問題です。UIDの最小値を適切に変更するか、独立した範囲を指定してください。

en: The Unix socket or named pipe to the server.
ja: サーバのUnixソケットまたは名前付きパイプ。

en: The account context is invalid.
ja: アカウント・コンテキストが正しくありません。

en: The account context stores information about the dial plan.
ja: アカウント・コンテキストはダイアル・プランに関する情報を保存します。

en: The account type is invalid.
ja: アカウント・タイプが正しくありません。

en: The account will be locked after this date.
ja: この日付を過ぎるとアカウントはロックされます。

en: The account will be saved under this LDAP suffix.
ja: 新しいアカウントはこのLDAPサフィックスの下に保存されます。

en: The answer needs to be at least %s characters long.
ja: 回答は少なくとも%s文字以上でなければなりません。

en: The answer to the security question is wrong.
ja: 秘密の質問に対する回答が間違っています。

en: The attribute %s is not supported for the object class %s by your LDAP server.
ja: このLDAPサーバでは、属性 %s はオブジェクトクラス %s に対してサポートされていません。

en: The attribute to modify doesn't match the one specified by %s.
ja: 編集対象の属性が指定された %s にマッチしません。

en: The attribute value does not exist
ja: 属性値が存在しません。

en: The caller ID format is invalid.
ja: 発信者番号が正しくありません。

en: The class names may only contain ASCII characters.
ja: クラス名にはASCI文字だけが使用できます。

en: The config file is not writable.
ja: 設定ファイルに書き込み出来ません。

en: The container you specified (%s) does not exist. Please try again.
ja: 指定されたコンテナ(%s)が存在しません。再試行してください。

en: The default gateway is invalid.
ja: デフォルト・ゲートウェイが正しくありません。

en: The default interpretation of .qmail files.
ja: .qmail ファイルのデフォルトの解釈。

en: The destination entry (%s) already exists.
ja: 宛先エントリ(%s)は既に存在しています。

en: The domain name includes invalid characters. Valid characters are A-Z, a-z, 0-9, ".", "_","-".
ja: ドメイン名に不正な文字が含まれています。有効な文字は: A-Z, a-z, 0-9, ".", "_", "-" です。

en: The domain name of the subnet.
ja: サブネットのドメイン名

en: The email address is invalid.
ja: 電子メール・アドレスが正しくありません。

en: The ending IP address of the range.
ja: IPアドレス範囲の終点。

en: The entered Netbios node type does not exist.
ja: 入力されたNetBIOSノードタイプが存在しません。

en: The entry (%s) does not exist.
ja: エントリ(%s)が存在しません。

en: The entry does not exist and will be ignored
ja: エントリが存在しないため無視されます

en: The environment name may only contain ASCII characters.
ja: 環境名にASCII文字だけが使用できます。

en: The expiration date is invalid.
ja: 有効期限が正しくありません。

en: The expiration date must be in format DD.MM.YYYY HH:MM.
ja: 有効期限の書式は DD.MM.YYYY HH:MM でなくてはなりません

en: The extension context is invalid.
ja: 拡張コンテキストが正しくありません。

en: The file you chose is either empty or does not exist.
ja: 選択されたファイルが空、または存在しません。

en: The file you selected was only partially uploaded, likley due to a network error.
ja: ネットワークエラーのため、選択したファイルの一分だけがアップロードされました。

en: The file you uploaded is too large. Please check php.ini, upload_max_size setting
ja: アップロードされたファイルが大きすぎます。php.iniのアップロード最大サイズ設定を確認してください。

en: The following suffixes are missing in LDAP. LAM can create them for you.
ja: 以下のサフィックスはLDAPにありません。LAM はこれらを作成できます。

en: The format of the logon hours field is invalid!
ja: ログオン時間フィールドの形式が正しくありません!

en: The format of this custom script setting is invalid.
ja: カスタム・スクリプト設定の形式が正しくありません。

en: The format to show the query results
ja: 問い合わせ結果を表示するための書式

en: The full DN of the new entry to be created when copying the source entry
ja: ソースエントリをコピーして生成する新しいエントリの完全DN

en: The full name is invalid.
ja: フルネームが正しくありません。

en: The given user name matches multiple LDAP entries.
ja: 与えられた名前は複数のLDAPエントリにマッチします。

en: The grace authentication limit specifies the number of times that an expired password may be used to login.
ja: 猶予認証リミットは期限切れパスワードをログインに使用できる回数を指定します。

en: The group names for this account.
ja: このアカウントに対するグループ名。

en: The headline for a new section must contain at least one character.
ja: 新しいセクションの見出しは、少なくとも一文字以上でなくてはなりません。

en: The home directory will be connected under this drive letter.
ja: ホームディレクトリはこのドライブ文字の下に接続されます。

en: The host name is invalid.
ja: ホスト名が正しくありません。

en: The initials of the user's first names.
ja: ユーザーのファースト・ネーム(名)のイニシャル。

en: The key enables the DHCP server to perform DNS updates. The key is generated with "genDDNSkey".
ja: このキーはDNSサーバーをDNSアップデート可能にします。キーは"getDDNSkey"によって生成されます。

en: The lease time is invalid.
ja: リース期間が正しくありません。

en: The lease time specifies after how many seconds the client should request a new IP address.
ja: リース期間にはクライアントが新しいIPアドレス要求を出すまでの秒数を記述します。

en: The list of commands which may be run.
ja: 実行可能なコマンドのリスト。

en: The list of configured Puppet classes for this node (e.g. ntp).
ja: このノードに対する構成済みのPuppetクラスのリスト(例 ntp)。

en: The list of hosts from which the user may run the commands.
ja: ユーザーがコマンドを実行可能なホストのリスト.

en: The list of labels contains duplicates.
ja: 重複を含むラベルのリスト。

en: The list of users who own this sudo role and may run the commands.
ja: このsudoロールを所有していてコマンド実行できるユーザーのリスト。

en: The list of values contains duplicates.
ja: 重複を含む値のリスト。

en: The list's alternate email address.
ja: リストの代替Eメールアドレス。

en: The list's email address.
ja: リストのEメールアドレス。

en: The log file is empty or contains invalid characters! Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9, /, \, ., :, _ and -.
ja: ログファイル名が空であるか、または不正な文字文字が含まれています。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, /, \\, ., :, _ と -です。

en: The login name of your IMAP user who has rights to create/delete mailboxes.
ja: メールボックスを作成/削除する権限を持ったIMAPユーザーのログイン名。

en: The mail server that contains the message store.
ja: メッセージ・ストアを保存するメールサーバ。

en: The mail text of all password mails.
ja: 全てのパスワードメールのメール本文。

en: The mail text of the confirmation mail.
ja: 確認メールの本文。

en: The mail text of the mails.
ja: メールの本文。

en: The mailbox format is invalid.
ja: メールボックスの書式が正しくありません。

en: The maximum lease time is invalid.
ja: 最長リース期間が正しくありません。

en: The maximum lease time specifies after how many seconds the client must request a new IP address.
ja: 最長リース期間には、この時間が経過するまでにクライアントが新しいIPアドレス要求を出さなくてはならない秒数を記述します。

en: The maximum number of mails that can be stored in the user's mailbox.
ja: ユーザーのメールボックスに保存可能なメールの最大数。

en: The module %s is not yet ready.
ja: モジュール %s は利用できません。

en: The name for that PDF-structure you submitted is not valid. A valid name must consist of the following characters: 'a-z','A-Z','0-9','_','-'.
ja: 指定されたPDF構成の名前が正しくありません。正しい名前に使用可能な文字は 'a-z', 'A-Z', '0-9' '_', '-', '.' です。

en: The name of a command to execute. The available commands may be listed at the Asterisk command line by executing "core show applications".
ja: 実行するコマンドの名前。使用可能なコマンドはアスタリスクのコマンドラインで　"core show applications"　を実効すると列挙されます。

en: The name of the PC.
ja: PCの名前

en: The name of the extension (e.g. voicemail or sip).
ja: 拡張の名前(例 voicemail or sip)。

en: The name of the server where the mailbox is located.
ja: メールボックスがあるサーバーの名前。

en: The name of the subnet. Example: 192.168.10.0
ja: サブネットのアドレス。例: 192.168.10.0

en: The name of your Windows domain or workgroup.
ja: Windowsのドメイン又はワークグループ名。

en: The net mask for the IP address.
ja: IPアドレスのネットマスク。

en: The net mask is derived from the subnet mask. LAM will calculate it automatically.
ja: ネットマスクはサブネットマスクによって割り出されます。LAMが自動的に算出します。

en: The net mask is invalid.
ja: ネットマスクが無効です。

en: The new password will be stored in the directory after you save this account.
ja: 新しいパスワードは個のアカウントをディレクトリにセーブした後で保存されます。

en: The number of milliseconds for the last qualify.
ja: 最終確認からの経過時間(ms単位)。

en: The number of users who may login to LAM is restricted. This can be either a fixed list of DNs or LAM can search LDAP to find a DN which matches the given user name.
ja: LAMにログインできるユーザーの数は制限されています。 This can be either a fixed list of DNs or LAM can search LDAP to find a DN which matches the given user name.

en: The object class %s is not supported by your LDAP server.
ja: オブジェクトクラス %s はこのLDAPサーバでサポートされていません。

en: The office name of the user (e.g. YourCompany, Human Resources).
ja: ユーザの事業所名

en: The operation was stopped because of the above errors.
ja: 上記のエラーによって操作が停止されました。

en: The options have bad format.
ja: オプションの書式が不正です。

en: The owners of this device.
ja: このデバイスの所有者。

en: The owners of this group.
ja: このグループの所有者。

en: The pager number has bad format.
ja: ページャ番号の書式が不正です。

en: The parameter @@password@@ will be replaced with the new password.
ja: パラメータ @@password@@ は新しいパスワードに置き換えられます。

en: The parameter @@principal@@ will be replaced with the principal name.
ja: パラメータ @@principal@@ はprincipal名に置き換えられます。

en: The password is invalid! Please try again.
ja: パスワードが正しくありません! やり直してください。

en: The password is too short. You have to enter at least %s characters.
ja: パスワードが短すぎます。少なくとも%s文字以上でなくてはなりません。

en: The password is too weak. You have to enter at least %s different character classes (upper/lower case, numbers and symbols).
ja: パスワードの強度が不足しています。少なくとも%s種類の文字種(大文字、小文字、数字、記号)を入力してください。

en: The password is too weak. You have to enter at least %s lower case characters.
ja: パスワードの強度が不足しています。少なくとも%s文字の小文字を入力してください。

en: The password is too weak. You have to enter at least %s numeric characters.
ja: パスワードの強度が不足しています。少なくとも%s文字の数字を入力してください。

en: The password is too weak. You have to enter at least %s symbolic characters.
ja: パスワードの強度が不足しています。少なくとも%s文字の記号を入力してください。

en: The password is too weak. You have to enter at least %s upper case characters.
ja: パスワードの強度が不足しています。少なくとも%s文字の大文字を入力してください。

en: The password of your IMAP admin user. The login name for the IMAP admin user is stored in the LAM server profile.
ja: IMAP管理ユーザーのパスワード。IMAP管理ユーザーのログイン名はLAMのサーバープロファイルに保存されます。

en: The password was set to:
ja: 設定されたパスワード:

en: The post office box of the user's address.
ja: ユーザの住所の私書箱。

en: The postal code of the user's address.
ja: ユーザの住所の郵便番号。

en: The primary group for this account. You can insert a GID number or a group name.
ja: このアカウントに対するプライマリグループ。GID番号またはグループ名を入力してください。

en: The primary group the host should be member of.
ja: ホストがメンバでなければならないプライマリグループ。

en: The primary group the user should be member of.
ja: ユーザがメンバでなければならないプライマリグループ。

en: The priority is a sequence number used to order the execution of commands. Commands are executed beginning with the lowest sequence number.
ja: 優先度はコマンドの実行順序を決定する通し番号です。コマンドは通し番号の少ない純に実行されます。

en: The range conflicts with another range.
ja: 範囲が他の範囲と衝突しています。

en: The range end needs to be greater than the range start.
ja: 範囲の末尾は先頭よりも大きくなくてはなりません。

en: The room number of the employee's office.
ja: 従業員の事務所の部屋番号。

en: The scope in which to search
ja: 検索するスコープ

en: The scripts will be run on your web server in the user context of your web server (e.g. apache/www-data).
ja: スクリプトはwebサーバー上でwebサーバーのユーザーコンテキスト(例 apache/www-data)で実行されます。

en: The second option is the LDAP attribute name and the third one is a descriptive label for it.
ja: 2番目のオプションはLDAP属性名、3番目はそれに対する説明ラベルです.

en: The selected options will not be managed inside LAM. You can use this to reduce the number of displayed input fields.
ja: 選択されたオプションはLAMの中で管理されます。これは、表示される入力フィールドの数を削減するのに使用できます。

en: The source and destination DN are the same.
ja: ソースとデスティネーションのDNが同じです。

en: The starting IP address of the range.
ja: 範囲の先頭IPアドレス。

en: The state where the user resides or works.
ja: ユーザが居住または勤務している都道府県

en: The static text must contain at least one character.
ja: 静的テキストは少なくとも一文字以上でなければなりません。

en: The street name of the user's address.
ja: ユーザの住所の町名。

en: The subject of all password mails.
ja: 全てのパスワード・メールの件名。

en: The subject of the mails.
ja: メールの件名。

en: The subnet is already in use.
ja: サブネットはすでに使用されています

en: The subnet is invalid.
ja: サブネットが正しくありません。

en: The subnet mask is invalid.
ja: サブネット・マスクが正しくありません。

en: The subnet mask of the network.
ja: ネットワークのサブネット・マスク

en: The sudo commands are executed with these group memberships.
ja: sudoコマンドはこれらのグループ権限で実行されます。

en: The sudo commands may be run as these users (e.g. root).
ja: sudoコマンドはこれらのユーザー(例. root)として実行されます。

en: The url attribute value should begin with file://.
ja: URL属性値の先頭は file:// でなくてはなりません。

en: The user account is non-active and login is disabled.
ja: ユーザーアカウントは無効で、ログインが禁止されています。

en: The user will get warned when his mailbox reaches this limit.
ja: ユーザーはメールボックスがリミットに達した時に警告を受けます。

en: The user's alternate email address.
ja: ユーザーの代替Eメールアドレス。

en: The user's call groups.
ja: ユーザーの通話グループ

en: The user's email address.
ja: ユーザーのEメールアドレス。

en: The user's fax number.
ja: ユーザーのFAX番号。

en: The user's mobile number.
ja: ユーザーの携帯番号。

en: The user's organisation name.
ja: ユーザーの組織名。

en: The user's organisational unit.
ja: ユーザーのorganizational unit。

en: The user's private telephone number.
ja: 私用の電話番号

en: The user's telephone number.
ja: ユーザーの電話番号

en: The user's unique employee number.
ja: ユーザーのユニークな従業員番号。

en: The user's web site (e.g. http://www.company.com).
ja: ユーザーのウェブサイト (例. http://www.company.com).

en: The value for the Samba 3 field "User can/must change password" needs to be a number.
ja: Samba 3フィールド "ユーザによるパスワード変更の許可/強制" に与える値は数値である必要があります。

en: The variables may only contain ASCII characters.
ja: 変数名にはASCII文字だけが使用できます。

en: The voicemail context name is invalid.
ja: ボイスメール・コンテキスト名が正しくありません。

en: The were no attributes marked as an RDN attribute.
ja: RDN属性としてマークされた属性が存在しません。

en: The wildcard for the account creation link is @@creationLink@@.
ja: 生成リンクに対応するワイルドカードは @@creationLink@@ です。

en: The wildcard for the new password is @@newPassword@@.
ja: 新しいパスワードに対応するワイルドカードは @@newPassword@@ です。

en: The wildcard for the reset link is @@resetLink@@.
ja: リセット・リンクに対応するワイルドカードは @@resetLink@@ です。

en: There are <b>%s</b> members in group <b>%s</b>:
ja: <b>%s</b> のメンバーがグループ <b>%s</b> に存在します:

en: There are still users who have this group as their primary group.
ja: このグループをプライマリグループとするユーザがまだ存在します。

en: There can be only one group of this type.
ja: このタイプのグループを一つだけ指定できます。

en: There is already another user with this caller ID.
ja: この発信者番号を使用しているユーザーが既に存在します。

en: There is already another user with this mailbox name.
ja: このメールボックス名を使用しているユーザーが既に存在します。

en: There were errors while uploading:
ja: アップロードの際にエラーが発生しました。

en: There will be %s updates done with this mass update
ja: この一括アップデートによって %s 個の更新が行われます。

en: These are the minimum and maximum numbers to use for group IDs when creating new group accounts. New group accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: 新しいグループアカウントを作成する際に使われるグループIDの最小値と最大値。新しいグループアカウントには、使用中の番号の最大値+1が常に割り当てられます。

en: These are the minimum and maximum numbers to use for machine IDs when creating new accounts for hosts. The range should be different from that of users. New host accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: 新しいSambaホストアカウントを作成する際に使われるマシンIDの最小値と最大値。範囲はユーザアカウントのものと異なるようにしなくてはなりません。新しいホストアカウントには、使用中の番号の最大値+1が常に割り当てられます。

en: These are the minimum and maximum numbers to use for user IDs when creating new user accounts. The range should be different from that of machines. New user accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: 新しいユーザアカウントを作成する際に使われるユーザIDの最小値と最大値。範囲はマシンアカウントのものとは異なるようにしなくてはなりません。新しいユーザアカウントには、使用中の番号の最大値+1が常に割りあてられます。

en: These are the user's certificates.
ja: これらはユーザの証明書です。

en: These classes will be available as autocompletion hints when adding new classes.
ja: これらのクラスは、新しいクラスを追加する際の自動補完のヒントとして利用可能です。

en: These entries specify the members of the netgroup. You can limit the set to a host name, a user name, a domain name or any combination of them.
ja: これらのエントリはネットグループのメンバーを記述します。ホスト名、ユーザー名、ドメイン名またはこれらの組み合わせによって集合を限定することができます。

en: These environments will be available as autocompletion hints when setting the environment.
ja: これらの環境は、環境を設定する際の自動補完のヒントとして利用可能です。

en: These options change the list of potential extension owners below. You can select to show Asterisk accounts or all users. It is also possible to search the tree suffix if you have users which are not in the standard user suffix.
ja: これらのオプションは、下記の潜在的な拡張の所有者のリストを変更します。アスタリスク・アカウントまたは全てのユーザーを表示するような選択も可能です。標準的なユーザー・サフィックスに無いユーザーが存在する場合は、ツリー・サフィックスを検索する事も出来ます。

en: These services will show up as hint if you enter a new service.
ja: これらのサービスは、新しいサービスを入力する際にヒントを表示します。

en: This GID number is invalid! Please provide either a number or a group name.
ja: このGID番号は正しくありません。別な番号を指定するか、グループ名を記入してください。

en: This HTML code will be placed on top of all self service pages. E.g. you can use this to place your custom logo. Any HTML code is permitted.
ja: このHTMLコードはセルフサービス・メインページのトップに配置されます。例えば、カスタムロゴの配置等に使用できます。ここにはあらゆるHTMLコードを書く事ができます。

en: This PC name already exists.
ja: PC名は既に存在しています。

en: This account is marked for deletion.
ja: このアカウントを削除対象としてマークしました。

en: This allows you to define this account as a special user like administrator or guest.
ja: このアカウントをadministratorやguest等の特殊ユーザとして定義する事を可能にします。

en: This attribute is not defined in the LDAP schema
ja: 属性がLDAPスキーマに定義されていません。

en: This attribute is required
ja: この属性は必須です。

en: This attribute is required for the RDN.
ja: この属性はこのRDNに必要です。

en: This can be used to specify if the user has a car license.
ja: ユーザが運転免許を保有している場合に記入します。

en: This change requires to add new attributes.
ja: この変更は新しい属性の追加を必要とします。

en: This changes the password of the selected profile.
ja: 選択されたプロファイルのパスワードを変更します。

en: This changes the profile which is selected by default at login.
ja: ログイン時にデフォルトで選択されるプロファイルを変更します。

en: This column is defined to include unique entries but duplicates were found:
ja: ユニークなエントリを含むものとして定義されているカラムで重複がみつかりました:

en: This command will be called to change the Kerberos password. Usually, it should look similar to "/usr/sbin/kadmin -K /etc/heimdal/apache.keytab -p admin/admin passwd -p @@password@@ @@principal@@".
ja: このコマンドは、Kerberosパスワードを変更する際に呼ばれます。通常は、"/usr/sbin/kadmin -K /etc/heimdal/apache.keytab -p admin/admin passwd -p @@password@@ @@principal@@"　の様になります。

en: This command will be called to change the Kerberos password. Usually, it should look similar to "/usr/sbin/kadmin -k -t /home/www-data/apache.keytab -p realm/changepwd".
ja: このコマンドは、Kerberosパスワードを変更する際に呼ばれます。通常は、"/usr/sbin/kadmin -k -t /home/www-data/apache.keytab -p realm/changepwd"　の様になります。

en: This custom script setting includes an invalid account type.
ja: カスタムスクリプト設定に不正なアカウントタイプが含まれています。

en: This custom script setting includes an invalid action type.
ja: カスタムスクリプト設定に不正なアクションタイプが含まれています。

en: This defines the language of the login window and sets this language as the default language. Users can change the language at login.
ja: ログインウィンドウの言語を定義し、この言語を既定値の言語として設定します。ユーザはログイン時に言語を変更できます。

en: This defines the rights for the home directories which are created by lamdaemon.
ja: lamdaemonによって作成されたホームディレクトリの権限を定義します。

en: This defines what application Asterisk has to start for this user (e.g. SIP/user1).
ja: アスタリスクがこのユーザーに対してスタートするアプリケーションを定義します(例 SIP/user1)。

en: This deletion request also includes %s child entries.
ja: この削除リクエストには %s 個の子エントリも含まれます。

en: This describes the location of the device.
ja: デバイスの位置を記入します。

en: This describes the location of the host.
ja: ホストの場所を記入します。

en: This describes the location of the user.
ja: ユーザの住所を記入します。

en: This document was automatically created by LDAP Account Manager
ja: この文書はLDAP Account Managerによって自動的に生成されました。

en: This email address will be set as reply-to address of all password mails.
ja: このメールアドレスは全てのパスワード・メールのReply-Toアドレスにセットされます。

en: This email address will be set as sender address of all password mails. If empty the system default (php.ini) will be used.
ja: このメールアドレスはパスワード・メールの発信者アドレスにセットされます。もしも空の場合は、システムのデフォルト(php.ini)が使用されます。

en: This email address will be set as sender address of the mails. If empty the system default (php.ini) will be used.
ja: このメールアドレスはパスワード・メールの発信者アドレスにセットされます。もしも空の場合は、システムのデフォルト(php.ini)が使用されます。

en: This enables the password self reset function.
ja: これはパスワード自己リセット機能を有効にします。

en: This enables the self registration function.
ja: これは自己登録機能を有効にします。

en: This entry has no attributes
ja: このエントリは属性を持っていません。

en: This entry is the root of a sub-tree containing %s entries.
ja: このエントリは %s エントリを含むサブツリーのルートです。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This gecos value is invalid!
ja: gecosの値が正しくありません!

en: This is a comma separated list of IP addresses.
ja: カンマで区切られたIPアドレスのリスト。

en: This is a comma separated list of MAC addresses.
ja: カンマで区切られたMACアドレスのリスト。

en: This is a comma separated list of delegates.
ja: カンマで区切られた委任者のリスト。

en: This is a comma separated list of eMail aliases.
ja: カンマで区切られた電子メール別名のリスト。

en: This is a comma separated list of invitation policies.
ja: カンマで区切られた招待ポリシーのリスト。

en: This is a comma separated list of recipients.
ja: カンマで区切られた受信者のリスト。

en: This is a comma separated list of the users public email addresses.
ja: ユーザの公開メールアドレスのカンマで区切られたリスト。

en: This is a list of IP addresses from hosts who may access LAM. You can use "*" as wildcard (e.g. 192.168.0.*).
ja: LAMへのアクセスを許可するホストのIPアドレスのリスト。ワイルドカードとして"*"が使えます(例 192.168.0.*)。

en: This is a list of additional attributes that the user can enter. Please note that user name, password and email address are mandatory anyway and need not be specified.
ja: これは、ユーザーが入力可能な追加属性のリストです。ユーザー名、パスワード、メールアドレスは常に必須のため、指定する必要はありません。

en: This is a list of members of this group.
ja: このグループのメンバーのリスト。

en: This is a list of members of this group. Multiple members are separated by semicolons.
ja: このグループのメンバーのリスト。ユーザ名はセミコロンによって区切られます。

en: This is a list of nick names for this user.
ja: このユーザーのニックネームのリスト。

en: This is a list of object classes that are used to build the new user accounts. Please enter one object class in each line.
ja: これは、新しいユーザーアカウントを構成する際に使用されるオブジェクト・クラスのリストです。各行毎に1個のオブジェクト・クラスを入力してください。

en: This is a list of the servers where the lamdaemon scripts are stored. LDAP Account Manager will make a SSH connection to the servers with the user name and password provided at login. Multiple servers are separated by semicolons. You can append a descriptive name after a colon.
ja: これはldapdaemonスクリプトが格納されるサーバのリストです。LDAP Account Managerは、ログイン時に提供されるユーザ名とパスワードでサーバにSSH接続を行ないます。サーバ名はセミコロンによって区切られます。セミコロンに続けて記述的名前を付加することもできます。

en: This is a list of valid DN entries of all users that are allowed to login to LDAP Account Manager. Please enter one DN per line.
ja: LDAP Account Manager にログイン可能なすべてのユーザの有効なDNエントリの一覧です。各行毎に1個のDNを入力してください。

en: This is a structural ObjectClass and cannot be removed.
ja: これは structural オブジェクトクラスであり、削除することは出来ません。

en: This is an optional description for this entry.
ja: このエントリに対する付加的な説明。

en: This is needed to find the LDAP DNs of your user accounts. E.g. if you use "uid" and your user inputs "miller" then LAM will search for an account with uid=miller.
ja: ユーザーアカウントのLDAP DNを検索するために必要。例えば、検索に"uid"を使用していて入力が"miller"だった場合、LAMは uid=miller という条件でアカウントを検索します。

en: This is not a valid DN!
ja: 無効なDNです!

en: This is not a valid RID number!
ja: 無効なRID番号です!

en: This is not a valid Samba 3 group type!
ja: 不正なSamba 3グループタイプです!

en: This is not a valid list of DNs!
ja: 無効なDNリストです!

en: This is not a valid option.
ja: 無効なオプションです。

en: This is one of the users public email addresses.
ja: ユーザの公開メールアドレスの一つ。

en: This is one recipient for this alias.
ja: この別名に対する1名の受信者。

en: This is the ID of the user in the Asterisk database. It may contain digits and letters (e.g. user1 or 200134).
ja: アスタリスク・データベースにおけるユーザーのIDです。数字と文字を含むこと臥できます(例 user1 200134)。

en: This is the IP address for the user (e.g. 123.123.123.123).
ja: ユーザーのIPアドレスです(例 123.123.123.123)。

en: This is the IP address of the network card of the device (e.g. 123.123.123.123).
ja: ネットワークカードデバイスのIPアドレスです(例 123.123.123.123)。

en: This is the LDAP DN of the host's manager.
ja: ホスト・マネージャーのLDAP DN。

en: This is the LDAP DN of the user's manager. Use this property to represent hierarchies in your company.
ja: このユーザの管理者のLDAP DN。この属性は、あなたの組織の階層を表現するために使用してください。

en: This is the LDAP attribute's value that puts the checkbox in an activated state. The value is case-insensitive.
ja: これは、チェックボックスが有効状態の場合にセットされるLDAP属性値です。大文字小文字は区別されません。

en: This is the LDAP attribute's value that puts the checkbox in an deactivated state. The value is case-insensitive.
ja: これは、チェックボックスが無効状態の場合にセットされるLDAP属性値です。大文字小文字は区別されません。

en: This is the MAC address of the network card of the device (e.g. 00:01:02:DE:EF:18).
ja: ネットワークカードデバイスのMACアドレスです(例 0:01:02:DE:EF:18)。

en: This is the SID of the user's primary Windows group.
ja: ユーザのプライマリWindowsグループのSIDです。

en: This is the absolute path to an external script for setting quotas and creating home directories.
ja: ホームディレクトリを作成し、quotaを設定するための外部スクリプトの絶対パスです。

en: This is the account's Kerberos password.
ja: アカウントのKerberosパスワードです。

en: This is the account's Windows password.
ja: アカウントのWindowsパスワードです。

en: This is the account's full name on Windows systems.
ja: アカウントのWindowsシステム上のフルネームです。

en: This is the active password policy for this account.
ja: このアカウントに対するアクティブなパスワード・ポリシー。

en: This is the answer to the security question. It allows users to reset their password.
ja: これは秘密の質問に対する回答です、これによってユーザー自身によるパスワードのリセットを許可します。

en: This is the date of the user's last login.
ja: ユーザが最後にログインした日付。

en: This is the date when the account will expire.
ja: アカウントが失効する日。

en: This is the date when the account will expire. Format: DD-MM-YYYY
ja: アカウントが失効する日。形式は: DD-MM-YYYY

en: This is the date when the user changed his password.
ja: ユーザがパスワードを変更した日付。

en: This is the date when the user changed his password. If you specify a maximum password age then you can force a password change here.
ja: ユーザー自身がパスワードを変更した日付です。パスワード有効期限を設定すると、パスワードの変更を強制する事ができます。

en: This is the group name which will be shown in Windows.
ja: Windows上で表示されるグループ名です。

en: This is the identifier for the relative DN value. It must be one of the given allowed LDAP attributes (e.g. user accounts usually use "uid" while groups use "cn").
ja: 相対DN(RDN)に対する識別子です。有効なLDAP属性として与えられたものの一つでなくてはなりません(例えば、ユーザアカウントでは通常"uid"を使用し、グループでは"cn"を使用します)。

en: This is the label for the link to the password self reset. If empty "Forgot password?" will be used.
ja: パスワード自己リセットへのリンクに対するラベルです。空の場合は"パスワードをお忘れですか?"が使われます。

en: This is the label for the link to the self registration. If empty "Register new account" will be used.
ja: 自己登録へのリンクに対するラベルです。空の場合は "新しいアカウントを登録" が使われます。

en: This is the list of attributes to show in the account list. The entries can either be predefined values, "#attribute", or individual ones, "attribute:description". Several entries are separated by semicolons.
ja: これは、アカウント一覧に表示する属性のリストです。エントリは既定の値、"#属性" 、または特定の値、"属性:説明" のいずれかにできます。複数のエントリは、セミコロンによって区切られます。

en: This is the list of valid login shells.
ja: 有効なログインシェルのリスト。

en: This is the machine id (e.g. IP address or host name) from which the user can call/receive calls.
ja: ユーザーが通話を送受信できるマシンID(例 IPアドレスまたはホスト名)です。

en: This is the mail server for the user.
ja: ユーザに対するメールサーバ。

en: This is the mailbox size limit in bytes.
ja: これは、バイト単位のメールボックスサイズ制限です。

en: This is the minimum length for answers to the security question.
ja: 秘密の質問に対する回答の最低長です。

en: This is the name of this group.
ja: このグループの名前。

en: This is the natural name of the host. If empty, the host name will be used.
ja: このホストの呼称。未入力の場合は、ホスト名が使用されます。

en: This is the natural name of the user. If empty, the first and last name is used.
ja: このユーザの呼称。未入力の場合は、姓名が使用されます。

en: This is the natural name of the user. If empty, the first and last name or user name is used.
ja: このユーザの呼称。未入力の場合は、姓名、またはユーザ名が使用されます。

en: This is the number of bad logon attempts (0 - 999) before the account is deactivated. 0 means unlimited attempts.
ja: アカウントが無効化される不正ログオン試行回数(0-999)。0は無制限を意味します。

en: This is the number of passwords which are saved to prevent that users reuse old passwords.
ja: ユーザーが過去に使用したパスワードを再利用する事を防ぐために記録しておくパスワードの履歴数。

en: This is the number of rows to show in the account list. If more entries are found the list will be split into several pages.
ja: アカウント一覧の表示行数です。この数より多くのエントリがある場合は、リストは複数のページに分割されます。

en: This is the path to the user's home directory.
ja: ユーザのホームディレクトリのパス。

en: This is the relative ID (similar to UID on Unix) for Windows accounts. If you leave this empty LAM will calculate the RID from the UID. This can be either a number or the name of a special group:
ja: Windowsアカウントに対する相対ID(unixにおけるUIDのようなもの)です。未入力の場合、LAMはUIDからRIDを算出します。数値または特殊グループ名のどちらかを指定できます。

en: This is the relative ID number for your Windows account. You can either enter a number or one of these special accounts:
ja: あなたのWindowsアカウントに対する相対ID番号です。数字またはこれらの特殊アカウントのどれか一つを指定できます:

en: This is the relative ID number for your host account. If you leave this empty LAM will use: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.
ja: あなたのホストアカウントに対する相対ID番号です。未入力の場合、LAMは uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase を使用します。

en: This is the separator for the mailbox path. Usually, this is "." but e.g. Cyrus with "unixhierarchysep" will require "/".
ja: これは、メールボックス・パスの区切りです。通常は、"."ですが、例えば、"unixhierarchysep"のCyrusでは"/"とする必要があります。

en: This is the server address of your LDAP server. Use ldap:// for unencrypted LDAP connections or TLS encrypted connections. LDAP+SSL (LDAPS) encrypted connections are specified with ldaps://. The port value is optional.
ja: これはLDAPサーバのアドレスです。ldap:// を暗号化されないLDAP接続に、ldaps:// をTLS暗号化された接続に使用してください。LDSP+SSL(LDAPS)暗号化接続は　https:// で指定します。ポート番号は省略できます。

en: This is the suffix for the LDAP tree viewer.
ja: LDAPツリービューアに対するサフィックス。

en: This is the suffix of the LDAP tree from where to search for LDAP entries. Only entries in this subtree will be displayed in the account list. When creating a new accont this will be the DN where it is saved.
ja: これは、LDAPエントリを検索する際の始点となるLDAPツリーのサフィックスです。このサブツリー中のエントリのみが、アカウント一覧に表示されます。新しいアカウントを作成するときは、このDNが保存先となります。

en: This is the target email address for the user's mails.
ja: ユーザのメールの最終的なメールアドレス

en: This is the target of this alias entry.
ja: このエイリアス・エントリの対象。

en: This is the time (in minutes) for which the user may not log in after the account was locked. -1 means forever.
ja: アカウントをロックされたユーザーがログインできなくなる時間(分単位)。-1は無期限を意味する。

en: This is the time (in minutes) of inactivity after which a user is automatically logged off.
ja: ユーザーが自動的ログオフするまでの時間(分単位)。

en: This is the time in minutes which LAM caches its LDAP searches. Shorter times will stress LDAP more but decrease the possibility that changes are not identified.
ja: これは、LAMがLDAP検索結果をキャッシュしておく時間を分で表したものです。時間を短かくすると、LDAPに負荷をかける代わりに、変更が認識できなくなる可能性を減らします。

en: This is the time zone of your Samba server. LAM needs this information to display the logon hours correctly.
ja: Sambaサーバのタイムゾーン。LAMがログオン時間を正確に表示するために、この情報が必要です。

en: This is the user's primary Windows group.
ja: ユーザのプライマリWindowsグループです。

en: This is this node's parent. All classes and variables are inherited from this node.
ja: このノードの親。全てのクラスと変数は、このノードを継承します。

en: This is typically used to allow incoming calls (e.g. from FWD) while having a type=friend entry defined with username and password.
ja: ユーザー名とパスワードと一緒に定義されたtype=friendエントリが存在する状態で、着信通話(例えば転送着信)を許可する場合に使用します。

en: This is used to mark this account as resource.
ja: このアカウントがリソースである事の目印として使用します。

en: This login shell is invalid!
ja: ログインシェルが正しくありません!

en: This mail address is already in use:
ja: このメールアドレスは既に使用されています:

en: This mailbox will be created/deleted.
ja: このメールボックスが作成/削除されます。

en: This message is shown when the field value does not match the validation expression.
ja: このメッセージは、フィールドの値が検証式にマッチしなかった場合に表示されます。

en: This object class is obsolete.
ja: このオブジェクトクラスは旧式です。

en: This option allows you to disable the certificate check of your IMAP server certificate. Disabling the certificate check is not recommended.
ja: このオプションは、IMAPサーバー証明書の確認を無効化します。証明書の確認を無効化することは推奨されません。

en: This option defines the allowed logon hours for this account.
ja: このオプションは、このアカウントがログオンを許可される時間を定義します。

en: This option defines the allowed logon hours for this account. The format is the same as for the LDAP attribute. The 24*7 hours are represented as 168 bit which are saved as 21 hex (21*8 = 168) values. The first bit represents Sunday 0:00 - 0:59 in GMT.
ja: このオプションはログオン許可時間を定義します。書式はLDAP属性と同じです。24*7時間が168ビットに写影され、21桁の16進数(21*8=168)の値として保存されます。先頭の1ビットはグリニッジ標準時で日曜の0:00 - 0:59を意味します。

en: This pair of extension name and priority already exists.
ja: この拡張名とポリシーは既に存在しています。

en: This program is run after the login.
ja: このプログラムはログオンの後に実行されます。

en: This specifies the reconnect policy.
ja: 再接続のポリシーを記述します。

en: This specifies what to do when the client connection is broken.
ja: クライアント接続が壊れた場合の処理を記述します。

en: This text is displayed on top of the self service login page. You can also input HTML code here.
ja: この文字列はセルフサービス・ログインページのトップに表示されます。ここにはHTMLコードを書く事もできます。

en: This text is displayed on top of the self service main page. You can also input HTML code here.
ja: この文字列はセルフサービス・メインページのトップに表示されます。ここにはHTMLコードを書く事もできます。

en: This text should shortly describe your selected LDAP search attribute (e.g. email or user name).
ja: この文字列はLDAP検索属性を簡単に説明します(例. emailまたはユーザ名)。

en: This text will be sent as reply to all incoming mails if the delivery mode is set to autoreply.
ja: 配送モードが自動返信に設定された場合、全ての受信メールに対する返信として、このメッセージが送信されます。

en: This tool allows you to customize the PDF pages.
ja: このツールで、あなたのPDFページをカスタマイズする事ができます。

en: This user is not supported or was not found.
ja: このユーザはサポートされていないか、または存在しません。

en: This user was not found!
ja: ユーザが見つかりません!

en: This value can only be "Room" or "Equipment".
ja: この値は、"部屋"または"設備"のいずれかでなくてはなりません。

en: This value can only be "true" or "false".
ja: この値は、"true"または"false"のいずれかでなくてはなりません。

en: This value can only be "true", "false" or "system".
ja: この値は、"true", "false"または"system"のいずれかでなくてはなりません。

en: This value must be a list of user names separated by semicolons.
ja: この値はセミコロンで区切られたユーザ名でなくてはなりません。

en: This will create a new organisational unit under the selected one.
ja: 選択位置の下に新しい organizational unit を作成します。

en: This will create the user's home directory on the specified server.
ja: ユーザのホームディレクトリを指定されたサーバ上に作成します。

en: This will delete the selected organisational unit. The OU has to be empty.
ja: 選択された organizational unitを削除します。OUは空でなくてはなりません。

en: This will delete the selected profile.
ja: 選択されたプロファイルを削除します。

en: This will enable the extension automatically if this profile is loaded.
ja: プロファイルがロードされた場合に自動的に拡張を有効にします。

en: This will reset the host's password to a default value.
ja: ホストのパスワードをデフォルト値にリセットします。

en: This will set a random password and display it on the screen or send it to the user via mail.
ja: ランダムなパスワードを設定し、これを画面上に表示するか、または、ユーザにメールで送信します。

en: This will set a random password and display it on the screen or send it to the user via mail. Please edit your LAM server profile to setup the mail settings.
ja: ランダムなパスワードを設定し、これを画面上に表示するか、または、ユーザにメールで送信します。LAMのサーバー・プルファイルを編集してメール設定をセットアップしてください

en: This will set a special flag on the account which tells Kolabd to remove it. Use this to cleanly delete Kolab accounts (e.g. this removes mail boxes).
ja: Kolabdに削除を命ずる特殊なフラグをセットします。Kolabアカウントを完全に削除する場合に使用します(e.g. メールボックスは削除されます)。

en: This will set the user's account status. You may disable the mail account here.
ja: ユーザーのアカウント状態を設定します。ここで、メールアカウントを無効にできます。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Ticket lifetime
ja: チケットの有効期間

en: Ticket lifetime must be a number.
ja: チケット有効期間は数字でなくてはなりません!

en: Time
ja: 時刻

en: Time limit
ja: 時間制限

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: To disable login use /bin/false.
ja: ログインを禁止する場合は /bin/false を使用してください。

en: Tokyo, Seoul, Osaka, Yakutsk
ja: 東京、ソウル、大阪、ヤクーツク

en: Tool settings
ja: ツール設定

en: Tools
ja: ツール

en: Total
ja: 総計

en: Total connections
ja: 総接続数

en: Total entries
ja: エントリ総数

en: Translate GID number to group name
ja: GID番号をグループ名に変換

en: Tree suffix
ja: ツリーサフィックス

en: Tree view
ja: ツリービュー

en: TreeSuffix is invalid!
ja: ツリーサフィックスが正しくありません!

en: Tuesday
ja: 木曜日

en: Type
ja: 型

en: UID generator
ja: UID生成器

en: UID has changed. Do you want to change home directory?
ja: UIDが変更されました。ホームディレクトリを変更しますか?

en: UID must be a number. It has to be inside the UID range which is defined in your configuration profile.
ja: UIDは数値で、構成プロファイルで定義されたUIDの範囲内でなくてはなりません。

en: UID number
ja: UID番号

en: UID number has changed. To keep file ownership you have to run the following command as root: 'find / -uid %s -exec chown %s {} \;'
ja: UID番号が変更されました。存在するファイルの所有者属性を維持するために、以下のコマンドをroot権限で実行す必要があります: 'find / -uid %s -exec chown %s {} \;'

en: UID number is already in use.
ja: UID はすでに使用されています

en: UID ranges for Unix accounts
ja: unixアカウントに対するUIDの範囲

en: UNC-path (\\server\share) of homedirectory. $user and $group are replaced with user and group name.
ja: ホームディレクトリのUNCパス (\\サーバ\共有)。$user と $group はユーザ名とグループ名に置換されます。

en: URI (either URN or URL) that indicates a set of rights to specific resources.
ja: 特定のリソースに対する権利の集合を示すURL(あるいはURNまたはURL)。

en: Unable to change ACL on IMAP server for mailbox deletion.
ja: メールボックスを削除するIMAPサーバー上のACLを変更できません。

en: Unable to change Kerberos password.
ja: Kerberosパスワードをリセットできません。

en: Unable to connect to remote server!
ja: リモートサーバーに接続できません!

en: Unable to create ZIP file for PDF export.
ja: PDFエクスポートのためのZIPファイルを作成できません。

en: Unable to create account.
ja: 新しいアカウントを生成できません。

en: Unable to create mailbox on IMAP server.
ja: IMAPサーバー上にメールボックスを作成できません。

en: Unable to create new OU!
ja: 新しいOUを作成できません!

en: Unable to create new automount map.
ja: 新しい自動マウント・マップを作成できません!

en: Unable to create new profile!
ja: 新しいプロファイルを作成できません!

en: Unable to delete OU!
ja: OUを削除できません!

en: Unable to delete PDF structure!
ja: PDF構成を削除できません!

en: Unable to delete entry, it does not exist
ja: エントリが存在しないため、削除できません。

en: Unable to delete mailbox from IMAP server.
ja: IMAPサーバー上のメールボックスを削除できません。

en: Unable to delete profile!
ja: プロファイルを削除できません!

en: Unable to find group in LDAP.
ja: LDAP内にグループが見つかりません。

en: Unable to find password security question for this account.
ja: このアカウントに対する秘密の質問がありません。

en: Unable to find the user name in LDAP.
ja: LDAP内にユーザー名が見つかりません。

en: Unable to find user account.
ja: ユーザーアカウントが見つかりません。

en: Unable to load LDAP entry:
ja: LDAPエントリをロードできません:

en: Unable to load profile!
ja: プロファイルをロードできません!

en: Unable to locate mailbox on IMAP.
ja: IMAP上のメールボックスを発見できません。

en: Unable to read file.
ja: プロファイルを読み込みできません。

en: Unable to reset password.
ja: パスワードをリセットできません。

en: Unable to retrieve image
ja: 画像を取得できません!

en: Unable to retrieve schema!
ja: スキーマを取得できません!

en: Unable to save profile!
ja: プロファイルを保存できません!

en: Unable to send mail!
ja: メールを送信できません!

en: Unable to verify your password reset request. Please try again.
ja: パスワード・リセット要求を確認できません。やり直してください。

en: Unable to verify your user creation request. Please try again.
ja: ユーザー生成要求を確認できません。やり直してください。

en: Unix
ja: unix

en: Unix account
ja: unixアカウント

en: Unix groups
ja: Unixグループ

en: Unknown delegate address: %s
ja: 未知の委任アドレス: %s

en: Unkown change type
ja: 未知の変更タイプ

en: Unlock
ja: アンロック

en: Unlock account
ja: アカウントのアンロック

en: Unlock account?
ja: アカウントをアンロックしますか?

en: Unlock password
ja: パスワード・ロックの解除

en: Unsolved dependency:
ja: 依存関係が解決できませんでした:

en: Up
ja: 上

en: Update Samba password timestamp
ja: Sambaパスワードのタイムスタンプを更新

en: Update attribute "sambaPwdLastSet" on password change
ja: パスワード変更時に属性 "sambaPwdLastSet" を更新する。

en: Update object
ja: オブジェクトを更新

en: Update quota
ja: クオータを更新

en: Update values
ja: 値を更新

en: Updating object
ja: 更新中のオブジェクト

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload accounts to LDAP
ja: アカウントをLDAPにアップロード

en: Upload file and create accounts
ja: ファイルをアップロードして、アカウントを作成します。

en: Upload has finished
ja: アップロードが完了しました

en: Upload was stopped after errors in %s module!
ja: %s モジュールでエラーが発生したため、アプロードを中止しました。

en: Use * for all services.
ja: 全てのサービスに対しては * を使用します。

en: Use Unix password
ja: unixパスワードを使用

en: Use no password
ja: パスワードなし

en: Use this to enter an additional LDAP filter (e.g. "(cn!=admin)") to reduce the number of visible elements for this account type.
ja: このアカウントタイプの可視要素数を減らすために、追加のLDAPフィルターをここに入力してください。

en: Use this to hide the caller ID.
ja: 発信者IDを隠すために使用します。

en: Use this to hide this entry from the address book.
ja: このエントリをアドレス帳から隠す場合に使用します。

en: Used blocks
ja: 使用したブロック

en: Used blocks. 1000 blocks are usually 1MB
ja: 使用したブロック。1000ブロックは通常1MB.

en: Used by attributes
ja: 使用されている属性

en: Used by object classes
ja: 使用されているオブジェクトクラス

en: Used for calculating RIDs from UID/GID. Do not change if unsure.
ja: RIDs を UID/GID から計算するために使用します。自信がないなら変更しないこと。

en: Used for registration context.
ja: 登録コンテキストとして使用されます。

en: Used inodes
ja: 使用したinode

en: Used inodes (files)
ja: 使用したinode(ファイル)

en: Used to automatically hangup the call if no RTP traffic is received.
ja: RTPのトラフィックを受信しなくなった場合に自動的に通話を切断します。

en: Used to limit SIP traffic to and from this peer to a certain IP or network.
ja: このピアと特定のIPアドレスやネットワークとの間のSIPトラフィックを制限します。

en: Used to regularly check that a device is still online.
ja: デバイスがオンラインであるかどうかを定期的にチェックするために使用します。

en: User
ja: ユーザ

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User accounts (e.g. Unix, Samba and Kolab)
ja: ユーザアカウント(e.g. Unix, Samba and Kolab)

en: User agent
ja: ユーザ・エージェント

en: User can change password
ja: ユーザはパスワードを変更可能

en: User certificates
ja: ユーザー証明書

en: User count: %s
ja: ユーザー・アカウント: %s

en: User description. If left empty first and last name will be used.
ja: ユーザの説明。もしも空ならば、姓(last name)と名(first name)が使われます。

en: User description. If left empty sur- and give name will be used.
ja: ユーザの説明。もしも空ならば、姓(surname)と名(given)が使われます。

en: User description. If left empty user name will be used.
ja: ユーザの説明。もしも空ならば、ユーザ名が使われます。

en: User modification
ja: ユーザによる変更

en: User must change password
ja: ユーザはパスワード変更が必要

en: User name
ja: ユーザ名

en: User name already exists!
ja: ユーザ名はすでに存在しています!

en: User name attribute
ja: ユーザー名属性

en: User name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: ユーザ名に不正な文字が含まれています。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-_ です!

en: User name in use. Selected next free user name.
ja: 使用中のユーザ名です。次の空きユーザ名が選択されました。

en: User name of the user who should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, @.-_.
ja: 生成されるグループの名前。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, .-@_ です。

en: User name of the user who should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, @.-_. If user name is already used user name will be expanded with a number. The next free number will be used.
ja: 作成しようとしているユーザーの名前。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9, @.-_ です。もしもユーザー名が既に使われていたならば、ユーザー名に番号が付加されます。空いている次の番号が使われます。

en: User self registration
ja: ユーザーの自己登録

en: User server
ja: ユーザ・サーバー

en: Users
ja: ユーザ

en: Users or groups that may directly send email as this user.
ja: このユーザからメールを直接発信できるユーザまたはグループ。

en: Users who are member of the current group. Users who have set their primary group to this group will not be shown.
ja: このグループに所属しているユーザ。このグループをプライマリに設定されているユーザは表示されません。

en: Users who will become member of the current group. User names are separated by semicolons.
ja: このグループのメンバーとなるユーザ。ユーザ名はセミコロンによって区切られます。

en: Using %s as lamdaemon remote server.
ja: lamdaemonリモートサーバとして %s を使用します。

en: Using %s to connect to remote server.
ja: %sを使用してリモートサーバーに接続します。

en: Usually, users are not added to groups as memberUid if they have this group as primary group. If your application ignores primary groups then you can select this option to override this behaviour.
ja: 通常は、プライマリグループがこのグループであるユーザはmemberUidに追加されません。もし使用するアプリケーションがプライマリグループを無視する場合は、このオプションを有効にして、この動作を変更してください。

en: Valid users
ja: 有効なユーザ

en: Validate server certificate
ja: サーバー証明書の検証

en: Validation expression
ja: 検証式

en: Validation message
ja: 検証メッセージ

en: Value
ja: 値

en: Value for "checked"
ja: "checked"に対応する値

en: Value for "unchecked"
ja: "unchecked"に対応する値

en: Value mapping
ja: 値マッピング

en: Value to delete does not exist in DN
ja: 削除すべき値がDNに存在しません!

en: Variables
ja: 変数

en: Vendor name
ja: ベンダー名

en: Vendor version
ja: ベンダー・バージョン

en: View %s children
ja: 子を %s 個表示

en: View 1 child
ja: 子を1つ表示

en: View the children of this object
ja: このオブジェクトの子を表示

en: Viewing entry in read-only mode.
ja: エントリを読み取り専用モードで表示。

en: Voicemail context
ja: ボイスメール・コンテキスト

en: Voicemail mailbox for this account.
ja: このアカウントに対するボイスメール・メールボックス

en: Warning
ja: 警告

en: Was unable to add attributes to DN: %s.
ja: DN %s に属性を追加できませんでした。

en: Was unable to create DN: %s.
ja: DN %s を作成できませんでした。

en: Was unable to delete DN: %s.
ja: DN %s を削除できませんでした。

en: Was unable to modify attributes from DN: %s.
ja: DN %s の属性を変更できませんでした。

en: Was unable to remove attributes from DN: %s.
ja: DN %s の属性を削除できませんでした。

en: Was unable to rename DN: %s.
ja: DNを変更できませんでした: %s。

en: Web site
ja: ウェブ・サイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome to LAM self service. Please enter your user name and password.
ja: LAMセルフ・サービスへようこそ。ユーザー名とパスワードを入力してください。

en: What is the name of your favourite pet?
ja: あなたのお気に入りのペットの名前は何ですか?

en: When performing a recursive copy, only copy those entries which match this filter.
ja: 再帰的コピーを実行する際に、このフィルタにマッチするエントリだけがコピーされます。

en: When the hard quota limit is reached, email can not be delivered to that user anymore.
ja: ハードquotaリミットに達した場合、該当ユーザーへのeメールは一切配送されません。

en: When using ldaps:// or TLS be sure to use exactly the same IP/domain name as in your certificate!
ja: ldaps:// またはTLSを使う時は、証明書のIP/ドメイン名と正確に一致するものを使用してください!

en: Windows domain name of account.
ja: アカウントのWindowsドメイン名

en: Windows group
ja: Windowsグループ

en: Windows group name
ja: Windowsグループ名

en: Windows group type.
ja: Windowsグループタイプ

en: Windows password hashes are saved by default as NT and LM hashes. LM hashes are insecure and only needed for old versions of Windows. You should disable them unless you really need them.
ja: 既定の動作では、Windowsパスワード・ハッシュはNTハッシュとLMハッシュとして保存されます。LMハッシュはセキュアでないため、古いバージョンのWindowsでのみ必要となります。本当に必要な場合を除いて、無効にすべきです。

en: Windows primary group
ja: Windowsプライマリグループ

en: Windows primary group SID
ja: WindowsプライマリグループSID

en: Windows-Domain name of group.
ja: グループのWindowsドメイン名。

en: Work details
ja: 職業の詳細

en: Workgroup
ja: ワークグループ

en: Working directory
ja: 作業ディレクトリ

en: Working directory of initial program.
ja: 初期プログラムの作業ディレクトリ。

en: Write
ja: 書く

en: Write access
ja: 書き込みアクセス

en: Wrong password/user name combination. Please try again.
ja: 誤ったパスワード/ユーザ名の組み合わせです。やり直してください。

en: Wrong quota format. Quota must be numeric.
ja: 不正なクオータ書式です。クオータは数値でなくてはなりません。

en: Yes
ja: はい

en: You are using capital letters. This can cause problems because Windows is not case-sensitive.
ja: 大文字が使われています。Windowsは大文字と小文字を区別しないため、問題が発生する場合があります。

en: You can download your PDF files {link=%s}{color=#d2131a}here{endcolor}{endlink}.
ja: あなた専用のPDFファイルを {link=%s}{color=#d2131a}ここ{endcolor}{endlink} からダウンロードできます

en: You can specify if LAM allows full write access, password changes or only read access.
ja: LAMに完全な書き込み、パスワード変更のみ、または読み込みのみのいずれの権限を許可するかを指定できます。

en: You can use the wildcard @@LOGIN_DN@@ which will be substituted with the DN of the user who is currently logged in to LAM.
ja: LAMに現在ログインしているユーザーのDNに置換されるワイルドカードとして @@LOGIN_DN@@ を使用できます。

en: You can use this to temporarily deactivate the Zarafa extension.
ja: Zarafa拡張を一時的に無効化させるために使用する事が出来ます。

en: You can use wildcards for LDAP attributes in the form @@attribute@@ (e.g. @@uid@@ for the user name).
ja: LDAP属性に対応するワイルドカードを @@attributes@@ のような書式(例. ユーザ名は @@uid@@)で使用することができます。

en: You can use wildcards in the format $wildcard$ which are replaced by the LDAP attribute with the same name. For multi-value attributes the values will be separated by commas.
ja: 同じ名前のLDAP属性で置き換えられるワイルドカードを $wildcard$ の形式で指定できます。複数値を持つ属性の場合は、値はカンマで区切られます。

en: You cannot add the Zarafa and Zarafa contact extension at the same time.
ja: ZarafaとZarafa連絡先拡張は同時に追加できません。

en: You cannot perform updates while server is in read-only mode
ja: サーバが読み取り専用モードの場合に更新を行うことは出来ません。

en: You cannot rename an entry which has child entries.
ja: 子エントリを持つエントリをリネームすることは出来ません。

en: You cannot use SSL and TLS encryption at the same time. Please use either "ldaps://" or TLS.
ja: SSL と TLS 暗号化は同時に利用できません。 "ldaps://" または TLS のいずれかを使用してください。

en: You did not change the RDN
ja: RDNは変更されませんでした。

en: You do not have the required access rights or the LDAP schema is not published by your server.
ja: 必要なアクセス権が与えられていないか、またはLDAPスキーマがサーバ上に存在しません。

en: You entered one or more invalid DNS servers.
ja: 誤ったDNSサーバーが入力されています。

en: You left the attribute value blank. Please go back and try again.
ja: 属性値が未入力です。前に戻って入力してください。

en: You left the value blank for required attribute (%s).
ja: 必須属性 %s が記入されていません。

en: You made no changes
ja: 変更されませんでした。

en: You might want to use %s instead of %s.
ja: %s を %s の代わりに使うべきかも知れません。

en: You must either upload a file or provide an import in the text box.
ja: ファイルをアップロードするか、テキストボックスにインポート内容を入力する必要があります。

en: You need to add at least one member to this group.
ja: 少なくとも一つのメンバーをこのグループへ追加する必要があります。

en: You specified an answer but no security question.
ja: 秘密の質問無しで回答のみが記入されています。

en: You will be prompted to confirm this decision
ja: この決定を確認するように促されます。

en: Your IMAP domains and email address domain do not match.
ja: IMAPドメインとeメール・アドレスのドメインが食い違っています。

en: Your LAM admin user (%s) must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
ja: lamdaemonと連携するには、LAM管理ユーザ(%s)が有効なunixアカウントでなくてはなりません。

en: Your LAM admin user must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
ja: lamdaemonと連携するには、LAM管理ユーザが有効なunixアカウントでなくてはなりません。

en: Your LAM login password was not accepted by the IMAP server.
ja: LAMログイン・パスワードがIMAPサーバーに拒否されました。

en: Your PHP configuration has disabled file uploads. Please check php.ini before proceeding.
ja: PHP設定によってファイルアップロードが禁止されています。実行前に php.ini を確認してください。

en: Your PHP.INI does not have file_uploads = ON. Please enable file uploads in PHP.
ja: PHP.INI に file_uploads = ON が含まれていません. PHPでファイルアップロードを有効にしてください。

en: Your changes cannot be saved until you make the file writable for the webserver user.
ja: webサーバーのユーザーによる書き込みが出来るようになるまでは、変更は保存されません。.

en: Your new account was successfully created. Please return to login to change your user data.
ja: あなたの新しいアカウント<が生成されました。ユーザーデータを変更するために、ログインへ戻ってください。

en: Your session expired, click here to go back to the login page.
ja: セッションが期限切れになりました。ここをクリックしてログインページに戻ってください。

en: Your session expired, please log in again.
ja: セッションが期限切れになりました。ログインをやり直してください。

en: Your settings were successfully saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Zarafa address list
ja: Zarafaアドレス一覧

en: Zarafa address lists
ja: Zarafaアドレス一覧

en: Zarafa contact
ja: Zarafa連絡先

en: Zarafa will store the user's archives on these servers.
ja: Zarafaはユーザのアーカイブをこれらのサーバ上に作成します。

en: Zone name
ja: ゾーン名

en: Zone name for the DNS server (e.g. company.local).
ja: DNSサーバーのゾーン名(例 company.local)。

en: add value
ja: 値の追加

en: adminstrators
ja: 管理者

en: attribute deleted
ja: 属性が削除されました

en: browse
ja: 閲覧

en: bytes
ja: バイト

en: character
ja: 文字

en: characters
ja: 文字

en: confirm
ja: 確認

en: default
ja: デフォルト値

en: delete
ja: 削除

en: delete attribute
ja: 属性の削除

en: disabled
ja: 禁止

en: disconnect
ja: 切断

en: download value
ja: ダウンロード

en: edit
ja: 編集

en: enabled
ja: 有効化されました

en: export
ja: エクスポート

en: from any client
ja: 任意のクライアントから

en: from previous client only
ja: 前回のクライアントからのみ

en: hint
ja: ヒント

en: hours
ja: 時間

en: import
ja: インポート

en: input off, notify off
ja: 入力 off, 通知 off

en: input off, notify on
ja: 入力 off, 通知 on

en: input on, notify off
ja: 入力 on, 通知 off

en: input on, notify on
ja: 入力 on, 通知 on

en: ldap://localhost:389 connects to localhost using a standard LDAP connection on port 389
ja: ldaps://localhost:389 は、localhostのポート389へ標準的なLDAP接続を行ないます。

en: ldaps://ldap.domain.com connects to ldap.domain.com using an encrypted LDAP connection.
ja: ldaps://ldap.example.com は、ldap.example.com へ暗号化されたLDAP接続を行ないます。

en: list
ja: 一覧

en: login
ja: ログイン

en: machines
ja: マシン

en: mydomain
ja: マイドメイン

en: mygroup
ja: マイグループ

en: new
ja: 新規

en: no
ja: いいえ

en: no description available
ja: 説明がありません

en: no entries
ja: エントリがありません

en: no new attributes available for this entry
ja: このエントリに対して有効な新しい属性はありません

en: no new binary attributes available for this entry
ja: このエントリに対して有効な新しいバイナリ属性はありません

en: none
ja: なし

en: none, remove value
ja: なし, 値を削除

en: not applicable
ja: 適用対象外

en: not specified
ja: 未入力

en: ou=People,dc=yourcompany,dc=com will read and store all accounts in this subtree.
ja: ou=People,dc=yourcompany,dc=com は、このサブツリーのすべてのアカウントを読み書きします。

en: pixels
ja: ピクセル

en: read only
ja: 読み込み専用

en: refresh
ja: リフレッシュ

en: rename
ja: 名前変更

en: required
ja: 必須

en: reset
ja: リセット

en: search
ja: 検索

en: seconds
ja: 秒

en: select the rdn attribute
ja: RDN属性の選択

en: structural
ja: 構造型

en: table
ja: 表

en: test
ja: テスト

en: test-start
ja: テスト開始

en: users
ja: ユーザ

en: view entries
ja: エントリを見る

en: yes
ja: はい
