LAM - en to tr translation catalogue (1933 entries)

en: "Send as" attribute
tr: "Send as" öznitelik

en: "Send as" privileges
tr: "Send as" öncelikler

en: $user and $group will be replaced with user name and primary group name.
tr: $user ve $group, kullanıcı adı ve birincil grup adı olarak değiştirilecektir

en: <b>B-Node (0x01): Broadcast.</b><br/>The client tries to find other workstations via broadcasting
    (works only inside the same collision domain, viz. the same subnet).<br/><br/>
    
    <b>P-Node (0x02): Point-To-Point</b><br />
    The client contacts a Netbios name server (NBNS) from Microsoft Windows Name Service (WINS) for name resolution.<br/><br/>
    
    <b>M-Node (0x04): Mixed</b><br />
    The node tries broadcasting first. If that fails then it tries WINS.<br/><br/>
    
    <b>H-Node (0x08): Hybrid</b><br />
    The node tries WINS first. If that fails it tries broadcasting.<br/><br/>
    
    By default, the nodes are configured as H-Nodes which fits for small networks. In large networks Point-to-Point (0x02) should be used.
tr: <b>B-Node (0x01): Broadcast.</b><br/> İstemci , broadcasting kanalıyla diğer iş istasyonlarını bulmayı dener 
    ( yalnızca , özdeş çarpışma alanları içerisinde çalışır yani aynı alt ağ) <br/><br/>
    
    <b>P-Node (0x02): Point-To-Point</b><br />
    İstemci , Microsoft Windows Name Service (WINS) dan gelen bir Netbios name server (NBNS) ile bağlantı kurar.

en: <b>Maximum length:</b> %s characters
tr: <b>En büyük uzunluk : </b> %s karakter

en: A confirmation mail was sent. Please click on the link in the mail to proceed.
tr: Bir doğrulama e-postası gönderildi. Devam etmek için lütfen e-postada yer alan bağlantının üzerine tıklayınız

en: A description for this device.
tr: Bu aygıt için bir tanımlama

en: A list of attributes to display in the results (comma-separated)
tr: Sonuçlar içerisinde görüntüleme için attribute listesi (virgülle ayrılmış)

en: A list of options (e.g. !authenticate).
tr: Sıralama seçeneklerinin bir listesi (örneğin !kimlik doğrulama)

en: A required column is missing in your CSV file.
tr: Gerekli bir sütun, CSV dosyanızın içerisinde yer almıyor.

en: A user may define who is allowed to act on behalf of herself. This property is checked when using the Kolab smtp daemon (Postfix) to send emails.
tr: Bir kullanıcı, onun adına hareket etmesi hususunda kendisine izin veren şahsı tanımlayabilir. Bu özellik e-posta göndermek için Kolab smtp servisi (Postfix) kullanılırken kontrol edilir.

en: A valid deleteoldrdn attribute should be specified
tr: Geçerli bir eski RDN silme özniteliği tanımlanmalıdır.

en: A valid dn line is required
tr: Geçerli bir dn satırı gereklidir.

en: A valid newrdn attribute should be specified
tr: Geçerli bir yeni RDN özniteliği belirlenmelidir.

en: A valid newsuperior attribute should be specified
tr: Geçerli bir newsuperior özniteliği belirlenmelidir

en: AMA flags
tr: AMA işaretleri

en: Abandon
tr: Hizmet dışı kalma

en: Aborted password change.
tr: İptal edilen kullanıcı erişim şifresini değiştirme

en: Abu Dhabi, Muscat, Baku
tr: Abu Dabi, Muskat, Bakü

en: Access level
tr: Erişim seviyesi

en: Account
tr: Hesap

en: Account %s:
tr: Hesap %s:

en: Account context
tr: Hesap içeriği

en: Account creation
tr: Hesap oluşturma

en: Account creation confirmation
tr: Hesap oluşturmayı doğrulama

en: Account creation via file upload
tr: Dosya yükleme kanalıyla hesap oluşturma

en: Account deactivated
tr: Hesabı devre dışı bırakma

en: Account details
tr: Hesap detayları

en: Account expiration date
tr: Hesap oluşum tarihi

en: Account inactive
tr: Hesabı devre dışı bırakma

en: Account is deactivated
tr: Devre dışı bırakılan hesap

en: Account is locked
tr: Kilitlenen hesap

en: Account name:
tr: Hesap adı

en: Account status
tr: Hesap durumu

en: Account type
tr: Hesap tipi

en: Account types
tr: Hesap tipleri

en: Account types and modules
tr: Hesap tipleri ve modüller

en: Account types define which sorts of LDAP entries (e.g. users and groups) should be managed. The account modules define which properties (e.g. Unix and Samba) can be edited.
tr: LDAP girdilerinin türleri olan hesap tiplerinin tanımlanması ( örneğin kullanıcılar ve gruplar) yönetilmelidir. Hesap modülleri tanımlanmasında, örneğin Unix ve Samba gibi özellikler düzenlenebilir.

en: Account was created successfully.
tr: Hesap başarıyla oluşturuldu.

en: Account was modified successfully.
tr: Hesap başarıyla değiştirildi.

en: Action type
tr: Eylem tipi

en: Activate DynDNS
tr: DynDNS aktivasyonu

en: Activate TLS
tr: TLS aktivasyonu

en: Activate this checkbox to allow this user to use the terminal service.
tr: Kullanıcıya terminal servis kullanımı izni vermek için bu onay kutusunu aktifleştir

en: Activate this checkbox to connect drives from the client machine.
tr: İstemci makineden, sürücü bağlantısı sağlanabilmesi için bu onay kutusunu aktifleştir

en: Activate this checkbox to connect printers from the client machine.
tr: İstemci makineden yazıcı bağlantısı kurabilmek için, bu onay kutusunu aktifleştir

en: Activate this checkbox to inherit the initial program and working directory from the client machine.
tr: Başlangıç programı ve geçerli dizin ayarlarını istemci makineden almak için bu onay kutusunu aktifleştir

en: Activate this checkbox to set the client's printer as default printer.
tr: İstemci yazıcısını önceden belirlenmiş yazıcı olarak ayarlanmak için bu onay kutusunu aktifleştir

en: Activating this checkbox will remove the user's home directory.
tr: Bu onay kutusunun aktivasyonu kullanıcının ana dizinini kaldırılacaktır.

en: Active
tr: Aktif

en: Active account types
tr: Aktif hesap tipleri

en: Add
tr: Ekle

en: Add Asterisk account
tr: Asterisk hesabı ekle

en: Add Asterisk voicemail extension
tr: Asterisk sesli posta uzantısı ekle

en: Add Authorized Service extension
tr: Yetkili servis uzantısı ekle

en: Add EDU person extension
tr: EDU kişi uzantısı ekle

en: Add FreeRadius extension
tr: FreeRadius uzantısı ekle

en: Add IP address extension
tr: IP adres uzantısı ekle

en: Add Kerberos extension
tr: Kerberos uzantısı ekle

en: Add Kolab extension
tr: Kolab uzantısı ekle

en: Add Puppet extension
tr: Puppet uzantısı ekle

en: Add Samba 3 extension
tr: Samba 3 uzantısı ekle

en: Add Shadow account extension
tr: Shadow hesap uzantısı ekle

en: Add Unix extension
tr: Unix uzantısı ekle

en: Add Zarafa contact extension
tr: Zarafa bağlantı uzantısı ekle

en: Add Zarafa extension
tr: Zarafa uzantısı ekle

en: Add all
tr: Hepsini ekle

en: Add an additional value to attribute
tr: Dayandırmak için ek bir değer ekle

en: Add another rule
tr: Başka kural ekle

en: Add entries
tr: Girdileri ekle

en: Add entries of this type:
tr: Bu türün girdilerini ekle

en: Add extension
tr: Uzantı ekle

en: Add fix IP addresses to DNS
tr: DNS e sabit IP adresleri ekle

en: Add host extension
tr: Ana bilgisayar uzantısı ekle

en: Add input field
tr: Veri giriş alanı ekle

en: Add more mapping fields
tr: Daha fazla eşleştirme alanı ekle

en: Add new <b>%s</b> value to <b>%s</b>
tr: Yeni <b>%s</b> değer <b>%s</b> ekle

en: Add new attribute
tr: Yeni öznitelik ekle

en: Add new attribute to this object
tr: Bu nesneye yeni öznitelik ekle

en: Add new binary attribute
tr: İki bileşenli yeni bir özellik ekle

en: Add new field
tr: Yeni alan ekle

en: Add new group
tr: Yeni grup ekle

en: Add new object class
tr: Yeni nesne sınıfı ekle

en: Add new object class to <b>%s</b>
tr: <b>%s</b> ye yeni nesne sınıfı ekle

en: Add object class and attributes
tr: Nesne sınıfı ve nesne özellikleri ekle

en: Add password self reset extension
tr: Kişisel parola sıfırlama uzantısı ekle

en: Add photo
tr: Resim ekle

en: Add profile
tr: Profil ekle

en: Add qmail extension
tr: Qmail uzantısı ekle

en: Add selected
tr: Seçilenleri ekle

en: Add value
tr: Değer ekle

en: Adding
tr: Ekleme

en: Adding the range failed because errors occured.
tr: Hata nedeniyle aralık başarısız oldu ekleme

en: Additional CSS links
tr: Ek CSS bağlantıları

en: Additional LDAP filter
tr: Ek LDAP filtresi

en: Additional email addresses for this entry.
tr: Bu girdi için ek e-posta adresleri

en: Additional groups
tr: Ek gruplar

en: Additional notes to describe this entry.
tr: Bu girdiyi tanımlamak için ek notlar

en: Additional tasks for module:
tr: Modül için ek görevler

en: Address
tr: Adres

en: Address list count: %s
tr: Adres listesi sayımı: %s

en: Address of IMAP server (e.g. mail.example.org).
tr: IMAP server adresi (örneğin mail.example.org)

en: Adds a new group element to the list of self service options. Use this to structure the input fields.
tr: Otomatik sıralama seçenekleri listesine yeni bir grup elementi ekle. Bunu veri giriş alanı yapılandırmasına kullan.

en: Adds a new self service option to the selected group element.
tr: Seçilen grup elementine yeni bir otomatik seçenek ekle

en: Adds input fields for a new IP range.
tr: Yeni bir IP aralığı için veri giriş alanı ekle

en: Admin
tr: Yönetici

en: Admin DN
tr: DN yöneticisi

en: Admin password
tr: Yönetici şifresi

en: Administration
tr: Yönetim

en: Administrators group
tr: Yöneticiler grubu

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Affiliations
tr: Bağlantılar

en: Algorithmic RID base is not a number!
tr: Algoritmik RID tabanı bir sayı değildir!

en: Alias
tr: Takma ad

en: Alias count: %s
tr: Takma ad sayımı: %s

en: Alias entries
tr: Takma ad girdileri

en: Alias is empty or invalid!
tr: Takma ad boş ya da geçersiz !

en: Alias name
tr: Takma ad

en: Aliased entry
tr: Takma adlı girdi

en: Aliases
tr: Takma adlar

en: All accounts (%s)
tr: Tüm hesaplar (%s)

en: All changes were successful.
tr: Tüm değişiklikler başarıyla gerçekleştirildi.

en: All selected accounts (%s)
tr: Seçilen tüm hesaplar: %s

en: Allow
tr: İzin ver

en: Allow machine password changes
tr: Makine şifresi değiştirme izni

en: Allow multiple values
tr: Çoklu değerler izni

en: Allow password change
tr: Kullanıcı şifresi değiştirme izni

en: Allow terminal server login
tr: Terminal server giriş izni

en: Allow user input for this field.
tr: Kullanıcıya bu alan için veri giriş izni

en: Allowed codec
tr: İzin verilen codec

en: Allowed hosts
tr: İzin verilen sunucular

en: Allowed recepients
tr: İzin verilen alıcılar

en: Allowed senders
tr: İzin verilen göndericiler

en: Allowed workstations
tr: İzin verilen iş istasyonları

en: Allows to enter multiple values for this attribute.
tr: Bu öznitelik için çoklu değer giriş izni

en: Allows to select multiple values from the list.
tr: Listeden çoklu değer seçme izni

en: Almaty, Dhaka, Colombo
tr: Almaata, Dhaka, Kolombo

en: Alternate address
tr: Alternatif adres

en: Alternate recipient
tr: Alternatif alıcı

en: Always accept
tr: Her zaman kabul et

en: Always reject
tr: Her zaman reddet

en: An attribute (%s) was modified and is highlighted below.
tr: Öznitelik  (%s)  değiştirildi ve altta vurgulandı

en: An sudo role with this name already exists. Please choose another name.
tr: Bu isimle kullanılan bir sudo role mevcut . Lütfen başka isim seçiniz

en: Answer
tr: Cevap ver

en: Anyone
tr: Herkes

en: Application
tr: Uygulama

en: Application data
tr: Uygulama verileri

en: Archive servers
tr: Arşiv sunucuları

en: Archiving
tr: Arşivleme

en: Are you sure you want to permanently delete these objects?
tr: Bu öğeleri kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete this object?
tr: Bu öğeyi kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Ask
tr: Sor

en: Assurance profiles
tr: Güvenli profiller

en: Asterisk
tr: Yıldız imi

en: Asterisk AMA (Automated Message Accounting) flags.
tr: Asterisk AMA (Otomatik mesaj sayma) işaretleri

en: Asterisk extension
tr: Asterisk uzantısı

en: Asterisk extensions
tr: Asterisk uzantıları

en: Asterisk extensions entries
tr: Asterisk uzantılı girdiler

en: Asterisk realm
tr: Asterisk alanları

en: Asterisk voicemail
tr: Asterisk sesli mesaj

en: Asterisk voicemail context.
tr: Asterisk sesli mesaj içeriği

en: Atlantic time (Canada), Caracas
tr: Atlantik saati (Kanada), Karakas

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Attribute doesn't exist
tr: Öznitelik yok

en: Attribute name
tr: Öznitelik adı

en: Attribute not available
tr: Öznitelik uygun değil

en: Attribute not valid
tr: Öznitelik geçersiz

en: Attribute types
tr: Öznitelik tipleri

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Auckland, Fiji, Kamchatka
tr: Auckland, Fiji, Kamçatka

en: Authentication realm for Asterisk server (default: asterisk). This value set in sip.conf (option: "realm").
tr: Asterisk sunucusu için yetki alanı doğrulama

en: Authentication user for outbound proxies.
tr: Giden proxyler için kullanıcı kimliği doğrulama

en: Authorized Services
tr: Lisanslı hizmetler

en: Authorized services are invalid.
tr: Lisanslı hizmetler geçersiz.

en: Automatical scripts
tr: Otomatik komutlar

en: Automatically add this extension
tr: Bu uzantıyı otomatik olarak ekle

en: Automount entries
tr: Otomatik oluşan girdiler

en: Automount entry
tr: Otomatik oluşan girdi

en: Automount entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
tr: Otomatik oluşan girdi uygun olmayan karakterler içeriyor . Sadece ASCII karakterleri görülebilir.

en: Automount entry count: %s
tr: Otomatik oluşan girdi sayısı: %s

en: Autoreply
tr: Otomatik cevap

en: Autoreply text
tr: Otomatik cevap metni

en: Available account types
tr: Geçerli hesap tipleri

en: Available actions
tr: Geçerli eylemler

en: Available groups
tr: Geçerli gruplar

en: Available members
tr: Geçerli üyeler

en: Available modules
tr: Geçerli modüller

en: Available users
tr: Geçerli kullanıcılar

en: Available workstations
tr: Geçerli iş istasyonları

en: Azores, Cape Verde Islands
tr: Azor Adaları, Cape Verde Adaları

en: B-Node (0x01)
tr: B - Ağı (0x01)

en: Back
tr: Geri

en: Back to DHCP list
tr: DHCP listesine dön

en: Back to NIS object list
tr: NIS nesne listesine dön

en: Back to account list
tr: Hesap listesine dön

en: Back to address list
tr: Adres listesine dön

en: Back to alias list
tr: Takma ad listesine dön

en: Back to automount list
tr: Otomatik listeye dön

en: Back to domain list
tr: Etki alanı listesine dön

en: Back to extensions list
tr: Uzantılar listesine dön

en: Back to group list
tr: Grup listesine dön

en: Back to host list
tr: Sunucu listesine dön

en: Back to list
tr: Listeye dön

en: Back to login
tr: Girişe dön

en: Back to policy list
tr: İlke listesine dön

en: Back to profile login
tr: Profil girişine dön

en: Back to sudo role list
tr: Sudo rolü listesine dön

en: Back to user list
tr: Kullanıcı listesine dön

en: Back up
tr: Yedekleme

en: Backends
tr: Sunucu uygulamaları

en: Backup script
tr: Destek komutu

en: Baghdad, Riyadh, Moscow
tr: Bağdat, Riyad, Moskova

en: Bangkok, Hanoi, Jakarta
tr: Bangkok, Hanoi, Cakarta

en: Base
tr: Taban

en: Base (base dn only)
tr: Taban (yalnızca dn tabanı)

en: Base DN
tr: DN tabanı

en: Base module
tr: Modül tabanı

en: Beginning
tr: Başlangıç

en: Beijing, Perth, Singapore
tr: Pekin, Perth, Singapur

en: Binary value
tr: İkili değer

en: Bind
tr: Bağlama

en: Bind password
tr: Bağlanma şifresi

en: Bind user
tr: Bağlanan kullanıcı

en: Bind user and password
tr: Bağlanan kullanıcı ve bağlanma şifresi

en: Block hard quota
tr: Blok için sabit kota

en: Block hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
tr: Blok için sabit kota geçersiz karakterler içeriyor. Yalnızca doğal sayılar görülebilir

en: Block quota
tr: Blok kotası

en: Block soft quota
tr: Blok için esnek kota

en: Block soft quota must be smaller than block hard quota.
tr: Blok için, esnek olan kota sabit olan kotadan küçük olmak zorundadır.

en: Bounce admin email
tr: Admin e-posta sekmesi

en: Brazil, Buenos Aires
tr: Brezilya, Buenos Aires

en: Builtin group
tr: Oluşumiçi grup

en: Bulk edit the following DNs
tr: Takip eden DNS'i toplu düzenleme

en: Bulk update the following DNs
tr: Takip eden DNS'i toplu güncelleme

en: Business category
tr: İş kategorisi

en: Business category (e.g. Administration, IT-Services, Manangement, ...)
tr: İş kategorisi (örneğin; yönetim, IT - hizmetleri ...)

en: CSV file
tr: CSV dosyası

en: Cache timeout
tr: Önbellek zaman aşımı

en: Call groups
tr: Grupları ara

en: Caller ID
tr: Arayanın kimliği

en: Can be left empty.
tr: Boş bırakılabilir.

en: Cancel
tr: Çıkış

en: Cannot connect to specified LDAP server. Please try again.
tr: Belirlenen LDAP sunucusuna bağlanamıyorsunuz. Lütfen tekrar deneyiniz

en: Cannot open config file!
tr: Yapılandırma dosyası açılamadı!

en: Cannot update quota.
tr: Kota güncellenemez

en: Capacity
tr: Kapasite

en: Captions and labels
tr: Resim yazısı ve etiketler

en: Car license
tr: Araba ruhsatı

en: Central Europe Time, Paris, Berlin
tr: Standart Avrupa saati, Paris, Berlin

en: Central Time (US & Canada), Mexico City
tr: Standart Saat (US & Kanada), Meksico

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Asterisk password
tr: Asterisk erişim şifresini değiştir

en: Change Asterisk voicemail password
tr: Asterisk sesli posta erişim şifresini değiştir

en: Change GID number of users and hosts
tr: Ana bilgisayar ve kullanıcıların kullandığı GID numarasını değiştir

en: Change Kerberos password
tr: Kerberos erişim şifresini değiştir

en: Change Samba LM password
tr: Samba LM erişim şifresini değiştir

en: Change Samba NT password
tr: Samba NT erişim şifresini değiştir

en: Change Unix password
tr: Unix şifresini değiştir

en: Change Windows password
tr: Windows erişim şifresini değiştir

en: Change account status
tr: Hesap durumunu değiştir

en: Change default profile
tr: Varsayılan profili değiştir

en: Change list settings
tr: Liste ayarları

en: Change master password
tr: Ana parolayı değiştir

en: Change password
tr: Erişim şifresini değiştir

en: Change password now?
tr: Parola şimdi değiştirilsin mi?

en: Change passwords
tr: Parolaları değiştir

en: Change settings
tr: Ayarları değiştir

en: Check home directories
tr: Ana dizini kontrol et

en: Check password
tr: Parolayı kontrol et

en: Check quotas
tr: Kotaları kontrol et

en: Checkbox
tr: Kontrol kutusu

en: Children
tr: Alt öğe

en: Choose entry
tr: Girdi seç

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Clear filter
tr: Filtreyi temizle

en: Client printer is default
tr: İstemci yazıcısı varsayılandır.

en: Collective
tr: Birleşik

en: Columns
tr: kolonlar

en: Comma separated list of services (e.g. sshd, imap, ftp).
tr: Servislerin virgülle ayrılmış listesi (örn. sshd, imap, ftp).

en: Command
tr: Komut

en: Commands
tr: Komutlar

en: Commit
tr: Onayla

en: Common examples are "@givenname@%sn%" or "%givenname%.%sn%".
tr: Genel örnekler "@verilen ad @%sn%" or "% verilen ad %.%sn%".

en: Common name
tr: Ortak ad

en: Common name of the Asterisk extension.
tr: Asterisk uzantısı ortak adı

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Compare another DN with <b>%s</b>
tr: Başka DN ile <b>%s</b> kıyasla

en: Compare this DN with another
tr: Bu DN'yi diğeriyle kıyasla

en: Compare with another entry
tr: Başka girdi ile kıyasla

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Config suffix
tr: Yapılandırma son eki

en: Configuration overview
tr: Yapılandırmaya genel bakış

en: Configuration type
tr: Yapılandırma tipi

en: Confirm sender
tr: Göndereni doğrula

en: Confirmation mail settings
tr: Doğrulama postası ayarları

en: Confirmation text
tr: Doğrulama metini

en: Conflicting module:
tr: Çakışma modülü

en: Connect client drives
tr: İstemci sürücüsüne bağlan

en: Connect client printers
tr: İstemci yazıcısına bağlan

en: Connection statistics
tr: Bağlantı istatistikleri

en: Connection time limit
tr: Bağlantı süresi limiti

en: Contact data
tr: İletişim verisi

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Container and object classes
tr: Kapsayıcı ve nesne sınıfları

en: Copy
tr: kopyala

en: Copy <b>%s</b> to a new object.
tr: Yeni nesneye kopyala <b>%s</b>

en: Copy or move this entry
tr: Bu iletiyi kopyala ya da kaldır

en: Copy successful. DN <b>%s</b> has been created.
tr: Kopyalama başarıyla sonuçlandı. DN <b>%s</b>  oluşturuldu

en: Copying
tr: Kopyalama

en: Could not add object
tr: Nesne eklenemedi

en: Could not add the object to the LDAP server.
tr: LDAP sunucusuna nesne eklenemedi.

en: Could not delete attribute value.
tr: Öznitelik değeri silinemedi

en: Could not delete object
tr: Nesne silinemedi

en: Could not delete the entry.
tr: Girdi silinemedi.

en: Could not fetch jpeg data from LDAP server for attribute [%s].
tr: Öznitelik için [%s] jpeg verisi LDAP sunucusundan getirilemedi.

en: Could not modify object
tr: Nesne değiştirilemedi

en: Could not perform ldap_modify operation.
tr: ldap_modify işlemi gerçekleşemedi.

en: Could not rename file!
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı!

en: Could not rename the entry.
tr: Girdi yeniden adlandırılamadı.

en: Could not save PDF structure, access denied.
tr: PDF yapısı kaydedilemedi, erişim reddedildi.

en: Create
tr: Oluştur

en: Create PDF file
tr: PDF dosyası oluştur

en: Create PDF files
tr: PDF dosyaları oluştur

en: Create a child entry
tr: Bir alt öğe girdisi oluştur

en: Create a new PDF structure
tr: Yeni bir PDF yapısı oluştur

en: Create a new profile
tr: Yeni bir profil oluştur

en: Create another DHCP entry
tr: Başka DHCP girdisi oluştur

en: Create another NIS object
tr: Başka NIS nesnesi oluştur

en: Create another account
tr: Başka hesap oluştur

en: Create another address list
tr: Başka adres listesi oluştur

en: Create another alias
tr: Başka takma isim oluştur

en: Create another automount entry
tr: Diğer otomatik girdiyi oluştur

en: Create another domain
tr: Başka etki alanı oluştur

en: Create another entry
tr: Başka girdi oluştur

en: Create another extension
tr: Başka uzantı oluştur

en: Create another group
tr: Farklı grup oluştur

en: Create another host
tr: Başka ana bilgisayar oluştur

en: Create another policy
tr: Diğer ilkeyi oluştur

en: Create another sudo role
tr: Başka sudo rolü oluştur

en: Create another user
tr: Başka kullanıcı oluştur

en: Create for
tr: için oluştur

en: Create home directory
tr: Ana dizin oluştur

en: Create mailbox
tr: e-posta kutusu oluştur

en: Create new entry here
tr: Buraya yeni girdi oluştur

en: Create new group
tr: Yeni grup oluştur

en: Create object
tr: Nesne oluştur

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Created new automount map.
tr: Yeni otomatik harita oluşturuldu.

en: Created new profile.
tr: Yeni profil oluşturuldu.

en: Creates a new group for the given account type. Groups build a container for object classes and attributes.
tr: Verilen hesap türü için yeni bir grup oluştur. Gruplar nesne sınıfları ve öznitelikleri için bir kapsayıcı oluşturur.

en: Creates accounts by uploading a CSV formated file.
tr: Hesapları CSV formatında bir dosya yükleyerek oluştur.

en: Creation successful. DN <b>%s</b> has been created.
tr: Oluşturma başarılı. DN <b>%s</b>  oluşturuldu.

en: Creation time
tr: Oluşturma zamanı

en: Current connections
tr: Mevcut koşullar

en: Current list of <b>%s</b> values for attribute <b>%s</b>:
tr: Öznitelik için <b>%s</b>: değerlerin <b>%s</b> güncel listesi

en: Current usage (kB)
tr: Güncel kullanım (kB)

en: Custom fields
tr: Özel alanlar

en: Custom scripts
tr: Özel komutlar

en: Cut
tr: Kes

en: DDNS ist not activated. You can activate it in the DHCP settings (DDNS).
tr: DDNS etkin değil. DHCP ayarları (DDNS) içerisinden etkinleştirebilirsiniz.

en: DHCP administration
tr: DHCP yönetimi

en: DHCP count: %s
tr: DHCP sayısı: %s

en: DHCP settings
tr: DHCP ayarları

en: DN does not exist
tr: DN yok

en: DN settings
tr: DN ayarları

en: DN suffix
tr: DN soneki

en: DNS
tr: DN

en: DNS (Domain Name System)
tr: DNS

en: DNs of the extension owners
tr: Uzantı sahiplerinin DNs i

en: DSML V.1 Export
tr: DSML V.1  dışa aktar

en: DTFM flags
tr: DTFM işaretleri

en: DTMF mode
tr: DTMF modu

en: DTMF mode for SIP client configuration.
tr: SIP sürücü yapılandırması için DTMF kipi.

en: Data
tr: Veri

en: Debug
tr: Düzelt

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default gateway
tr: Varsayılan ağ geçidi

en: Default language
tr: Vasayılan dil

en: Default user
tr: Varsayılan kullanıcı

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Delegates
tr: Temsilciler

en: Delete
tr: Sil

en: Delete DN
tr: DN sil

en: Delete LDAP entries
tr: LDAP girdilerini sil

en: Delete after copy (move):
tr: Kopyalamadan sonra sil ( kaldır)

en: Delete all %s objects
tr: Tüm %s nesneleri sil

en: Delete all CA certificates
tr: Tüm CA serifikalarını sil

en: Delete group
tr: Grup sil

en: Delete home directory
tr: Geçerli dizini sil

en: Delete mailbox
tr: E-posta kutusunu sil

en: Delete organisational unit
tr: Kurumsal birimi sil

en: Delete photo
tr: Resim sil

en: Delete profile
tr: Profil sil

en: Delete range
tr: Aralık sil

en: Delete rule
tr: Kuralı sil

en: Delete selected DHCP entries
tr: Seçilen DHCP girdilerini sil

en: Delete selected NIS objects
tr: Seçilen NIS nesnelerini sil

en: Delete selected address lists
tr: Seçilen  adres listelerini sil

en: Delete selected aliases
tr: Seçilen takma adları sil

en: Delete selected automount entries
tr: Seçilen otomatik girdileri sil

en: Delete selected domains
tr: Seçilen etki alanlarını sil

en: Delete selected extensions
tr: Seçilen uzantıları sil

en: Delete selected groups
tr: Seçilen grupları sil

en: Delete selected hosts
tr: Seçilen ana bilgisayarları sil

en: Delete selected objects
tr: Seçilen nesneleri sil

en: Delete selected policies
tr: Seçilen ilkeleri sil

en: Delete selected sudo roles
tr: Seçilen sudo rolleri sil

en: Delete selected users
tr: Seçilen kullanıcıları sil

en: Delete successful: %s
tr: Silme işlemi başarılı: %s

en: Delete this entry
tr: Bu g silirdiyi

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deleted DN: %s
tr: DN: %s silindi

en: Deleted PDF structure.
tr: PDF yapısı silindi

en: Deleted profile.
tr: Profil silindi

en: Deletes an IP range.
tr: IP aralığını siler.

en: Deleting
tr: Siliniyor

en: Deleting objects
tr: Nesneler siliniyor

en: Deletion date
tr: Silme tarihi

en: Deletion was successful.
tr: Silme işlemi başarıyla gerçekleştirildi.

en: Delivery mode
tr: İletme durumu

en: Delivery program
tr: İletme programı

en: Deny
tr: Engelle

en: Department
tr: Bölüm

en: Description
tr: Açıklama

en: Destination DN
tr: Hedef DN

en: Device
tr: Cihaz

en: Disable LM hashes
tr: LM komutlarını devredışı bırak

en: Disable client updates
tr: İstemci güncellemelerini devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Devredışı

en: Disables the client to update DNS entries.
tr: Sürücü DNS girdilerini devredışı bırakır.

en: Disallow TGT-based tickets
tr: TGT- tabanlı biletleri reddet

en: Disallow all tickets
tr: Tüm biletleri reddet

en: Disallow delete
tr: Silmeyi reddet

en: Disallow forwardable tickets
tr: Gönderilebilir biletlere izin verme

en: Disallow post-dated tickets
tr: İleri tarihli biletlere izin verme

en: Disallow proxiable tickets
tr: Yetkilendirilebilir biletlere izin verme

en: Disallow renewable tickets
tr: Yenilenebilir biletlere izin verme

en: Disallow service tickets
tr: Servis biletlerine izin verme

en: Disallow user-to-user authentication
tr: Kullanıcıdan-kullanıcıya doğrulama işlemine izin verme

en: Disallowed codec
tr: İzinsiz kodlayıcı

en: Display format
tr: Görüntü formatı

en: Display name
tr: Görüntü adı

en: Display on screen
tr: Ekrandaki görüntü

en: Display the created entry
tr: Oluşturulan girdinin görüntüsü

en: Distribution
tr: Dağıtma

en: Do not ask security question
tr: Güvenlik sorusu sorma

en: Do you really want to delete this OU?
tr: OU yu gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete this PDF structure?
tr: Bu PDF yapısını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete this profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to mark this account for deletion?
tr: Bu hesabı silmek için işaretlemek istiyor musunuz?

en: Do you really want to post to this mailinglist?
tr: Bu posta listesini göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to remove the following accounts?
tr: Aşağıda yer alan hesapları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to create this entry?
tr: Bu girdiyi oluşturmak istiyor musunuz?

en: Do you want to make these changes?
tr: Bu değişiklikleri yapmak istiyor musunuz?

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Domain KRBTGT
tr: KRBTGT etki alanı

en: Domain SID
tr: SID etki alanı

en: Domain administrators
tr: Etki alanı yöneticileri

en: Domain admins
tr: Etki alanı yöneticileri

en: Domain certificate admins
tr: Etki alanı sertifikası yöneticileri

en: Domain computers
tr: Etki alanı bilgisayarları

en: Domain controllers
tr: Etki alanı denetim birimleri

en: Domain count: %s
tr: Etki alanı sayısı: %s

en: Domain enterprise admins
tr: Şirket etki alanı yöneticileri

en: Domain group
tr: Etki alanı grubu

en: Domain guests
tr: Etki alanı misafirleri

en: Domain local
tr: Yerel etki alanı

en: Domain name
tr: Etki alanı adı

en: Domain name is invalid!
tr: Etki alanı adı geçersiz!

en: Domain policy admins
tr: Etki alanı ilkesi yöneticileri

en: Domain schema admins
tr: Etki alanı şeması yöneticileri

en: Domain users
tr: Etki alanı kullanıcıları

en: Down
tr: Aşağı

en: Download CA certificates
tr: CA sertifikaları yükle

en: Download sample CSV file
tr: CSV dosya örneği indir

en: Dynamic subtrees
tr: Alt ağaçların dinamiği

en: EDU person
tr: EDU kişi

en: East Australian Standard, Guam
tr: Doğu Avustralya Standartı, Guam

en: Eastern Europe Time, South Africa
tr: Doğu Avrupa Saati, Güney Afrika

en: Eastern Time (US & Canada), Bogota
tr: Doğu saati (US & Kanada), Bogata

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit again
tr: Yeniden düzenle

en: Edit general settings
tr: Genel ayarları düzenle

en: Edit groups
tr: Grupları düzenle

en: Edit members
tr: Düzenleme üyeleri

en: Edit self service
tr: Self servis düzenle

en: Edit server profiles
tr: Sunucu profillerini düzenle

en: Edit subgroups
tr: Alt grupları düzenle

en: Edit workstations
tr: İş istasyonlarını düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email address already exists.
tr: E-posta adresi zaten var.

en: Email address for this voicemail account.
tr: Bu sesli posta hesabı için e-posta adresi

en: Email addresses that are allowed to send to this list.
tr: Bu listeye gönderilmek için izne sahip e-posta adresleri.

en: Email addresses that are member of this list.
tr: Bu listede yer alan e-posta adresleri.

en: Email alias
tr: E-posta diğer adı

en: Email alias for this account.
tr: Bu hesap için e-posta diğer adı

en: Email alias is invalid!
tr: E-posta diğer adı geçersiz!

en: Email alias list
tr: E-posta diğer adı listesi

en: Email alias list has invalid format!
tr: E-posta takma ad listesi geçersiz biçimde!

en: Email aliases
tr: E-posta takma adları

en: Employee number
tr: Personel numarası

en: Employee type
tr: Personel tipi

en: Employee type: Contractor, Employee, Intern, Temp, External, ...
tr: Personel tipi: Müteahhit, İşçi, Stajyer, Geçici işçi, Yabancılar, ...

en: Empty password submitted. Please try again.
tr: Boş parola girildi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Encryption protocol
tr: Şifreleme protokolü

en: Enter the values you would like to add:
tr: Eklemek istediğiniz değerleri girin:

en: Entitlements
tr: Yetkililer

en: Entries found
tr: Girdiler bulundu

en: Entries sent
tr: Girdiler gönderildi

en: Entry
tr: Girdi

en: Entry %s and sub-tree deleted successfully.
tr: Girdi %s ve alt-ağaç başarıyla silindi

en: Entry created
tr: Girdi oluşturuldu

en: Entry does not exist
tr: Girdi yok

en: Environment
tr: Çevre

en: Equality
tr: Eşitlik

en: Equipment
tr: Araç

en: Error
tr: Hata

en: Error number
tr: Hata numarası

en: Error while changing Kerberos password.
tr: Kerberos şifresi değiştirilirken hata.

en: Error while deleting DN: %s
tr: DN: %s silinirken hata

en: Example
tr: Örnek

en: Example value
tr: Örnek değer

en: Examples
tr: Örnekler

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Execute lamdaemon
tr: Lamdaemonu çalıştır

en: Expiration date
tr: Süre sonu

en: Expire warning
tr: Dolan süre uyarısı

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Export PDF structure
tr: PDF yapısını dışa aktar

en: Export format
tr: Dışa aktarma formatı

en: Export profile
tr: Dışa aktarma profili

en: Export subtree
tr: Alt ağacı dışa aktar

en: Export successful
tr: Dışa aktarım başarılı

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: Extension count: %s
tr: Uzantı sayısı: %s

en: Extension name
tr: Uzantı adı

en: Extension owners
tr: Uzantı sahipleri

en: Extension with this name already exists.
tr: Bu isim ile uzantı zaten var.

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed logins
tr: Oturum açma başarısız

en: Failed to create entry!
tr: Girdi oluşturma başarısız!

en: Failed to export!
tr: Dışa aktarma başarısız !

en: Failed to import!
tr: İçe aktarma başarısız !

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Features
tr: Özellikler

en: File
tr: Dosya

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: File path
tr: Dosya yolu

en: File upload
tr: Dosya yükle

en: Filter
tr: Filtre

en: First name
tr: Ad

en: First name contains invalid characters!
tr: Ad geçersiz karakterler içeriyor!

en: First name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
tr: Kullanıcının adı. Yalnızca harfler, - ve boşluk kullanılabilir.

en: Fix IP addresses
tr: Sabit IP adresleri

en: Fixed list
tr: Sabitlenen liste

en: Fixed range
tr: Sabitlenen aralık

en: Folding marks
tr: Katlanabilir imler

en: For automatic invitation handling.
tr: Otomatik davet alımı için.

en: Force password change
tr: Parolayı değişimine zorla

en: Forgot password?
tr: Parolayı unuttunuz mu?

en: Format
tr: Biçim

en: Forwarding address
tr: İletim adresi

en: FreeRadius
tr: Serbest çap

en: Friday
tr: Cuma

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: From domain
tr: İlk etki alanı

en: From domain setting for this account.
tr: Bu hesap için ilk etki alanı ayarları

en: Full name
tr: Tam ad

en: Full name for Asterisk voicemail mailbox.
tr: Asterisk sesli posta posta kutusu  için tam ad

en: Function
tr: Fonksiyon

en: GID generator
tr: GID üretici

en: GID number
tr: GID numarası

en: GID number has changed. Please select checkbox to change GID number of users and hosts.
tr: GID numarası değiştirdi. Lütfen kullanıcılar ve ana bilgisayarlara ait GID numaralarını değiştirmel için kontrol kutusunu seçiniz.

en: GID number has to be a numeric value!
tr: GID numarası numerik bir değer olmalı!

en: GID number is already in use.
tr: GID numarası kullanılıyor.

en: General
tr: Genel

en: General information
tr: Genel bilgi

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Generic Error
tr: Genel hata

en: Global
tr: Genel

en: Global templates
tr: Genel şablonlar

en: Go
tr: Git

en: Go back
tr: Geriye git

en: Go to
tr: Git

en: Group
tr: Grup

en: Group accounts (e.g. Unix and Samba)
tr: Grup hesapları (ör. Unix ve Samba)

en: Group count: %s
tr: Grup sayısı: %s

en: Group description
tr: Grup tanımlaması

en: Group description. If left empty group name will be used.
tr: Grup tanımlaması. Eğer boş bırakılırsa grup adı kullanılacaktır.

en: Group member DNs
tr: DNs grup üyesi

en: Group members
tr: Grup üyeleri

en: Group name
tr: Grup adı

en: Group name already in use.
tr: Grup adı kullanılıyor

en: Group name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
tr: Grup adı geçersiz karakterler içeriyor. Geçerli karakterler: a-z, A-Z, 0-9 ve .-_ !

en: Group name in use. Selected next free group name.
tr: Grup adı kullanılıyor. Kullanılmayan bir grup adı seçildi.

en: Group names
tr: Grup adları

en: Group of names
tr: Adların grubu

en: Group of names accounts
tr: Hesap adları grubu.

en: Group of unique names
tr: Adların grubu

en: Group password
tr: Grup şifresi

en: Group scope
tr: Grup kapsamı

en: Group type
tr: Grup tipi

en: Groups
tr: Gruplar

en: Groups of names
tr: Adların grupları

en: H-Node (0x08)
tr: H-ağı (0x08)

en: HTML format
tr: HTML formatı

en: HTTP authentication
tr: HTTP nin aslına uygunluğu

en: HTTP port
tr: HTTP bağlantı noktası

en: Has subentries
tr: Alt girdilere sahip

en: Hawaii
tr: Hawai

en: Headline
tr: Başlık

en: Heimdal Kerberos password change command
tr: Heimdal Kerberos parola değiştir komutu

en: Help
tr: Yardım

en: Here you can browse LDAP object classes and attributes.
tr: Burada LDAP nesne sınıfları ve özniteliklere göz atabilirsiniz.

en: Here you can change the settings for the terminal server access.
tr: Buradan terminal sunucu erişimi için ayarları değiştirebilirsiniz.

en: Here you can change your personal settings.
tr: Buradan kişisel ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

en: Here you can create multiple accounts by providing a CSV file.
tr: Burada sağlanan bir CSV dosyasıyla çoklu hesaplar oluşturabilirsiniz.

en: Here you can enter a description for this DHCP entry.
tr: Buraya bu DHCP girdisi için bir tanımlama girebilirsiniz.

en: Here you can enter a description for this group.
tr: Burada bu grup için tanımlama girebilirsiniz

en: Here you can enter a description for this role.
tr: Buraya bu rol için tanımlama girebilirsiniz.

en: Here you can enter a filter value. Only entries which contain the filter text will be shown.
tr: Buraya bir filtre değeri girebilirsiniz. Filtre metni kapsamında yalnızca girdiler gösterilecektir.

en: Here you can enter a list of additional group memberships. The group names are separated by commas.
tr: Buraya ek grup üyeliklerinin listesini girebilirsiniz. Grup adları virgül ile ayrıldı.

en: Here you can enter a serial number for this device.
tr: Buraya bu cihaz için bir seri numarası girebilirsiniz.

en: Here you can enter additional web sites for the user.
tr: Buraya kullanıcı için ek web sitesi adresleri girebilirsiniz

en: Here you can enter an alternative mail address for the password. To use the user's primary email address please leave the field blank.
tr: Buraya parola için alternatif e-posta adresi girebilirsiniz. Kullanıcının birinci mail adresinin kullanılması için bu alanı boş brakınız.

en: Here you can enter one or more object classes (separated by comma). This will allow you to add/remove the group's attributes including their object classes.
tr: Buraya bir ya da birden fazla nesne sınıfları girebilirsiniz ( virgülle ayrılmış) . Bu size grup özniteliklerini içeren nesne sınıflarını ekleme/kaldırma izni sağlayacaktır.

en: Here you can enter the user's department.
tr: Buraya kullanıcının bölümünü girebililirsiniz.

en: Here you can explicitly enable and disable Zarafa features.
tr: Burada doğrudan Zarafa özelliğini etkinleştirebilir ya da devredışı bırakabilirsiniz.

en: Here you can import PDF structures from other server profiles (overwrite existing).
tr: Burada PDF yapılarını diğer sunucu profillerinden aktarabilirsiniz (üzerine yazarak)

en: Here you can manage your account profiles.
tr: Burada hesap profillerinizi yönetebilirsiniz.

en: Here you can select which plugins you want to use for account management.
tr: Buradan hesap yönetimi için kullanmak istediğiniz eklentiyi seçebilirsiniz.

en: Here you can specify subgroups which are included in this NIS netgroup. All members of the subgroups will be treated as members of this group.
tr: Burada NIS netgrup içerisinde yer alan alt grupları özelleştirebilirsiniz. Alt grupların tüm üyeleri bu grubun üyeleri olarak işlem görecektir.

en: Here you can specify the minimum number of characters for a user password.
tr: Burada kullanıcı parolası için minimum karakter sayısını özelleştirebilirsiniz.

en: Here you can specify the new password yourself.
tr: Burada yeni parolanızı özelleştirebilirsiniz.

en: Here you can specify the shadowing mode.
tr: Burada gölgelendirme biçimini özelleştirebilirsiniz.

en: Here you can upload a new file.
tr: Buraya yeni bir dosya yükleyebilirsiniz.

en: Hidden
tr: Gizle

en: Hidden options
tr: Gizli seçenekler

en: Hidden tools
tr: Gizli araçlar

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide command in messages
tr: Mesajlardaki komutları gizle

en: Hide internal attributes
tr: Başlangıç özniteliklerini gizle

en: Hide/Unhide the tree
tr: Ağacı gizle/göster

en: Hint
tr: İpucu

en: Hint: To delete an attribute, empty the text field and click save.
tr: İpucu: Özniteliği silmek için, metin alanına boş tıkla ve kaydete tıkla

en: Home directory
tr: Ana dizin

en: Home directory changed. To keep home directory you have to run the following command as root: 'mv %s %s'
tr: Ana dizin değiştirildi. Ana dizine devam etmek için aşağıdaki komutu kök olarak çalıştırmanız gerekiyor: 'mv %s %s'

en: Home drive
tr: Ana sürücü

en: Home path
tr: Ana yol

en: Home path is invalid.
tr: Ana yol geçersiz.

en: Home server for the user.
tr: Bu kullanıcı için ana sunucu.

en: Home telephone number
tr: Ev telefonu numarası

en: Homedirectory contains invalid characters.
tr: Ana dizin geçersiz karakterler içeriyor.

en: Host
tr: Ana bilgisayar

en: Host accounts (e.g. Samba)
tr: Ana bilgisayar hesapları

en: Host count: %s
tr: Ana bilgisayar: %s

en: Host description
tr: Ana bilgisayar tanımlaması

en: Host description. If left empty host name will be used.
tr: Ana bilgisayar tanımlaması. Boş bırakılırsa ana bilgisayar adı kullanılacaktır.

en: Host list
tr: Ana bilgisayar listesi

en: Host name
tr: Ana bilgisayar adı

en: Host name already exists!
tr: Ana bilgisayar adı var !

en: Host name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
tr: Ana bilgisayar adı geçersiz karakterler içeriyor. Geçerli karakterler: a-z, A-Z, 0-9 ve .-_ !

en: Host name in use. Selected next free host name.
tr: Ana bilgisayar adı kullanımda. Kullanılabilir diğer ana bilgisayar adı seçildi.

en: Host name must end with $!
tr: Ana bilgisayar adının  $ ile bitmesi gerekiyor!

en: Hosts
tr: Ana bilgisayarlar

en: I am out of office.
tr: Dışarıdayım

en: ID is already in use
tr: ID zaten kullanılıyor

en: ID-Number
tr: Kimlik numarası

en: IMAP admin user
tr: IMAP yönetici kullanıcı

en: IP address
tr: IP adresi

en: IP address of the DNS server
tr: DNS sunucusunun IP adresi

en: IP address of the peer. Valid only for realtime peers.
tr: Sadece gerçek zamanlı eşdüzeylilik için geçerli . Eşdüzeylilik IP adresi.

en: IP address or domain name of the registration server.
tr: Kayıt sunucusunun IP adresi ya da alan adı.

en: IP addresses
tr: IP adresleri

en: IP list
tr: IP listesi

en: Identification method
tr: Tanıtma yöntemi

en: Identifier
tr: Tanıtıcı

en: Idle time limit
tr: Idle süre sınırlaması

en: Idle timeout
tr: Idle zamanaşımı

en: If account status is set to deleted, the earliest date when the mail message store including all remaining content will be deleted from the filesystem.
tr: Hesap durumu silinmeye ayarlanırsa , Dosya sisteminden silineceği en erken tarih posta iletilerinin kalan tüm içeriği kapsadığı zamandır.

en: If checked Unix password will also be used as Samba password.
tr: Kontrol edilen UNIX parolası Samba parolası olarak kullanılacaktır.

en: If set to "true" no password will be used.
tr: "doğru" olarak ayarlarsanız parola kullanılmayacak.

en: If the user has a Samba 3 extension then the Samba password will also be set. Otherwise, no action is taken.
tr: Kullanıcı Samba 3 uzantısına sahipse ,birde Samba parolası ayarlanacaktır. Aksi takdirde işlem yapılamaz.

en: If the user has multiple telephone numbers then please enter it here.
tr: Kullanıcı çoklu telefon numaralarına sahipse . lütfen buraya giriniz.

en: If you set this option then the user cannot request TGT-based tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı TGT bazlı biletleri isteyemecek.

en: If you set this option then the user cannot request any tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı biletleri isteyemeyecek.

en: If you set this option then the user cannot request forwardable tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı iletilebilir biletleri isteyemeyecek.

en: If you set this option then the user cannot request post-dated tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı ileri tarihli biletleri talep edemez.

en: If you set this option then the user cannot request proxiable tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı yetkilendirilebilir biletleri isteyemeyecek.

en: If you set this option then the user cannot request renewable tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı yenilenebilir biletleri isteyemeyecek.

en: If you set this option then the user cannot request service tickets.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcı servis biletlerini isteyemeyecek.

en: If you set this option then the user has to change his password at the next login.
tr: Bu seçeneği ayarlarsanız kullanıcının sonraki sisteme girişinde parolasını değiştirmesi gerekir.

en: Image not available
tr: Görüntü kullanılabilir değil.

en: Import
tr: Içe aktar

en: Import PDF structures
tr: PDF yapılarını içe aktar

en: Import from server
tr: Sunucudan içe aktar

en: Import profiles
tr: İçe aktarım profilleri

en: Import successful
tr: İçe aktarım başarılı

en: Imported certificate from server.
tr: Sunucudan içe aktarılan sertifika

en: Include system attributes
tr: Sistem özniteliklerini içer

en: Information about the LDAP server.
tr: LDAP sunucu hakkında bilgi.

en: Inherited from
tr: Devralındığı yer

en: Initial program
tr: Başlangıç programı

en: Initials
tr: İlk harfler

en: Insecure
tr: Güvenli değil

en: Invalid MAC address.
tr: Geçersiz MAC adresi.

en: Invalid RDN attribute!
tr: Geçersiz RDN özniteliği

en: Invalid RDN value
tr: Geçersiz RDN değeri

en: Invalid entry
tr: Geçersiz girdi

en: Invalid password for IMAP admin or other problem occured.
tr: IMAP yöneticisi için geçersiz parola ya da başka problem ortaya çıktı.

en: Invalid request
tr: Geçersiz istek

en: Invalid server name. Please enter "server" or "server:port".
tr: Geçersiz sunucu adı. Lütfen "server" ya da "server:port" girin.

en: Invalid value in field "%s".
tr: Alanda geçersiz değer "%s".

en: Invitation policy
tr: Davet ilkesi

en: Invitation policy list
tr: Davet ilkesi listesi

en: Islamabad, Karachi
tr: İslamabad, Karaşi

en: It is not possible to delete all ranges.
tr: Tüm aralıkları silmek mümkün değil.

en: Job title
tr: İş başlığı

en: Job title of user: President, department manager, ...
tr: Kullanıcının iş başlığı: Başkan, departman müdürü

en: Jump 10 pages backward
tr: 10 sayfa geriye git

en: Jump 10 pages forward
tr: 10 sayfa ileriye git

en: Jump to a matching rule
tr: Eşleşen bir kurala atla

en: Jump to an attribute type
tr: Bir öznitelik tipine atla

en: Jump to an object class
tr: Bir nesne sınıfına atla

en: Jump to first page
tr: İlk sayfaya atla

en: Jump to last page
tr: Son sayfaya atla

en: LAM configuration
tr: LAM yapılandırması

en: LAM tests
tr: LAM testleri

en: LAM user password
tr: LAM kullanıcı şifresi

en: LDAP Account Manager Configuration
tr: LDAP Hesap Yöneticisi Yapılandırması

en: LDAP Suffix is invalid!
tr: LDAP son eki geçersiz!

en: LDAP entries
tr: LDAP girdileri

en: LDAP entries that are allowed to send to this list.
tr: Bu listeye gönderilme izni olan LDAP girdileri.

en: LDAP entries that are member of this list.
tr: Bu listenin üyesi olan LDAP girdileri.

en: LDAP filter
tr: LDAP filtresi

en: LDAP operation successful.
tr: LDAP operasyonu başarılı.

en: LDAP password
tr: LDAP şifresi

en: LDAP search
tr: LDAP araştır

en: LDAP search attribute
tr: LDAP araştır özniteliği

en: LDAP search failed! Please check your preferences.
tr: LDAP arama başarısız! Lütfen tercihlerinizi kontrol edin.

en: LDAP search limit
tr: LDAP arama limiti

en: LDAP server
tr: LDAP sunucusu

en: LDAP suffix
tr: LDAP son eki

en: LDAP upload in progress. Please wait.
tr: LDAP yükleniyor. Lütfen bekleyin.

en: LDAP user
tr: LDAP kullanıcısı

en: LDAP user and password
tr: LDAP kullanıcısı ve parolası

en: LDAP version
tr: LDAP versiyonu

en: LDIF Export
tr: LDIF dışa aktar

en: LDIF import
tr: LDIF içer

en: LDIF import only supports version 1
tr: LDIF içe aktar yalnızca versiyon 1 i destekler

en: Label
tr: Etiket

en: Lamdaemon server and path
tr: Lamdaemon sunucusu ve yolu

en: Lamdaemon settings
tr: Lamdaemon ayarları

en: Lamdaemon test
tr: Lamdaemon testi

en: Lamdaemon test finished.
tr: Lamdaemon test tamamlandı.

en: Lamdaemon version
tr: Lamdaemon versiyon

en: Lamdaemon: Quota module installed
tr: Lamdaemon: Kota modülü kuruldu

en: Lamdaemon: check NSS LDAP
tr: Lamdaemon: NSS LDAPı kontrol et.

en: Lamdaemon: read quotas
tr: Lamdaemon: kotaları oku

en: Language
tr: Dil

en: Language is not defined!
tr: Dil belirlenmedi!

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Last login
tr: Son giriş

en: Last name
tr: Soyadı

en: Last name contains invalid characters or is empty!
tr: Soyadı geçersiz karakterler içeriyor ya da boş!

en: Last name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
tr: Kullanıcının soyadı. Sadece harfler, - ve boşluk kullanılabilir.

en: Lease time
tr: Kira süresi

en: Line
tr: Satır

en: Line ends
tr: Satır sonu

en: Link text
tr: Bağlantı metini

en: List attributes
tr: Liste öznitelikleri

en: List attributes are invalid!
tr: Liste öznitelikleri geçersiz!

en: List name
tr: Liste adı

en: List name already in use.
tr: Kullanımda olan liste adı

en: List of Samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
tr: Kullanıcı giriş izni olan Samba iş istasyonları listesi.Boşluk her iş istasyonu anlamına gelir.

en: List of admin users is empty or invalid!
tr: Yönetici kullanıcıların listesi boş ya da geçersiz!

en: List of allowed codecs.
tr: İzinli kodlayıcıların listesi

en: List of disallowed codecs.
tr: İzinsiz kodlayıcıların listesi

en: List of entries to be deleted:
tr: Silinen girdilerin listesi

en: List of valid users
tr: Geçerli kullanıcılar

en: Listeners
tr: Dinleyiciler

en: Load profile
tr: Profil yükle

en: Loading
tr: Yükleme

en: Loading export
tr: Yükleme dışa aktar

en: Loading import
tr: Yükleme içe aktar

en: Loading search
tr: Yükleme ara

en: Local address
tr: Yerel adres

en: Local address list
tr: Yerel adres listesi

en: Local group
tr: Yerel grup

en: Local members
tr: Yerel üyeler

en: Location
tr: Yer

en: Lock
tr: Kilitle

en: Lock account
tr: Hesabı kilitle

en: Lock account?
tr: Hesabı kilitle?

en: Lock password
tr: Parola kilitle

en: Lockout duration
tr: Kilitleme süresi

en: Lockout time
tr: Kilitleme zamanı

en: Lockout users
tr: Kilitli kullanıcılar

en: Log level
tr: Sistem günlüğü seviyesi

en: Logging
tr: Günlük

en: Login
tr: Giriş

en: Login attribute label
tr: Sisteme giriş özniteliği etiketi

en: Login caption
tr: Sisteme giriş yazısı

en: Login method
tr: Oturum açma yöntemi

en: Login shell
tr: Sisteme giriş kabuğu

en: Login shells
tr: Sisteme giriş kabukları

en: Logon for password change
tr: Parola değiştirmek için oturum aç

en: Logon hours
tr: Logon saatleri

en: Logon script
tr: Logon komutu

en: Logon script is invalid!
tr: Logon komutu

en: Logout
tr: Çıkış

en: M-Node (0x04)
tr: M-Ağı (0x04)

en: MAC address
tr: MAC adresi

en: MAC address list
tr: MAC adres listesi

en: MAC addresses
tr: MAC adresleri

en: MIT Kerberos password change command
tr: MIT Kerberos parola değiştirme komutu

en: Magadan, Solomon Islands
tr: Magadan, Solomon Adaları

en: Mail aliases
tr: Posta takma adları

en: Mail domains
tr: Posta etki alanları

en: Mail routing
tr: Mail dolaştırma

en: Mail sending failed.
tr: Posta gönderimi başarısız.

en: Mail server
tr: Posta sunucusu

en: Mail successfully sent to %s.
tr: Posta başarıyla gönderildi %s.

en: Mailbox
tr: posta kutusu

en: Mailbox already exists on IMAP server.
tr: IMAP sunucusu üstünde e-posta kutusu zaten var.

en: Mailbox does not exist on IMAP server.
tr: IMAP sunucusu üstünde e-posta kutusu yok.

en: Mailbox home server
tr: Posta kutusu ana sunucusu

en: Mailbox home server name is empty!
tr: Posta kutusu ana sunucusunun adı boş!

en: Mailbox home server name is invalid!
tr: Posta kutusu ana sunucusunun adı geçersiz !

en: Mailing aliases (e.g. NIS mail aliases)
tr: Posta takma adları (Örn. NIS posta takma adları)

en: Main
tr: Ana grup

en: Main page caption
tr: Ana sayfa yazısı

en: Make sure your filter (above) will select all child records.
tr: Yukarıda yer alan filtrenizin alt basamak girdi kayıtlarını seçtiğinden emin olun.

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage existing PDF structures
tr: Varolan PDF yapılarını yönet

en: Manage existing profiles
tr: Varolan profilleri yönet

en: Manage profile directory
tr: Profil dizini yönet

en: Manage self service profiles
tr: Self servis profilleri yönet

en: Manage server profiles
tr: Sunucu profillerini yönet

en: Managed by
tr: Yöneten

en: Managed suffixes
tr: Yönetilen son ekler

en: Manager
tr: Yönetici

en: Manages OU objects in your LDAP tree.
tr: OU nesnelerini LDAP ağacınızda yönetin.

en: Manual scripts
tr: Kullanıcı tarafından girilen komutlar

en: Mapping entry
tr: Girdi eşleme

en: Mapping entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
tr: Haritalanan girdi geçersiz karakterler içeriyor. Sadece ASCII karakterleri kullanılabilir.

en: Mapping name
tr: Ad eşleme

en: Mark account for deletion
tr: Silmek için hesap işaretle

en: Mark for deletion
tr: Silmek için işaretle

en: Mass delete
tr: Toplu sil

en: Master password
tr: Ana parola

en: Master password is wrong!
tr: Ana parola yanlış!

en: Master passwords are different or empty!
tr: Ana parolalar farklı ya da boş!

en: Matching rule OID
tr: Eşleşen OID kuralı

en: Matching rules
tr: Eşleşen kurallar

en: Max. file descriptors
tr: En büyük dosya tanımlayıcıları

en: Maximum GID number
tr: En büyük GID numarası

en: Maximum GID number is invalid or empty!
tr: En büyük GID numarası geçersiz ya da boş!

en: Maximum GID number must be greater than minimum GID number!
tr: En büyük GID numarası en küçük GID numarasından büyük olmak zorunda!

en: Maximum UID number
tr: En büyük UID numarası

en: Maximum UID number is invalid!
tr: En büyük UID numarası geçersiz!

en: Maximum UID number must be greater than minimum UID number!
tr: En büyük UID numarası en küçük UID numarasından büyük olmak zorunda!

en: Maximum failure count
tr: En fazla başarısızlık sayısı

en: Maximum file size
tr: En büyük dosya boyutu

en: Maximum file size must be a number. Please enter 0 for no limit.
tr: En büyük dosya boyutu bir sayı olmak zorunda. Sınırsız olması için lütfen 0 girin.

en: Maximum lease time
tr: En fazla kiralama süresi

en: Maximum length
tr: En büyük uzunluk

en: Maximum list entries
tr: En büyük liste girdileri

en: Maximum password age
tr: En büyük parola yaşı

en: Member email addresses
tr: Üye e-posta adresleri

en: Member entries
tr: Üye girdileri

en: Member filter
tr: Üye filtresi

en: Members
tr: üYELER

en: Members are optional
tr: Üyeler seçime bağlı.

en: Members only
tr: Yanlızca üyeler

en: Message count limit
tr: İleti sayısı limiti

en: Message size limit
tr: İleti büyüklüğü limiti

en: Message store
tr: İleti deposu

en: Mid-Atlantic
tr: Orta - Atlantik

en: Midway Island, Samoa
tr: Midway Adası, Samoa

en: Minimal password length
tr: En küçük parola uzunluğu

en: Minimum GID number
tr: En küçük GID numarası

en: Minimum GID number is invalid or empty!
tr: En küçük GID numarası geçersiz ya da boş!

en: Minimum UID number
tr: En küçük UID numarası

en: Minimum UID number is invalid!
tr: En küçük UID numarası geçersiz!

en: Minimum answer length
tr: En küçük cevap uzunluğu

en: Minimum character classes
tr: En küçük karakter sınıfları

en: Minimum numeric characters
tr: En küçük numerik karakterler

en: Minimum password age
tr: En küçük parola yaşı

en: Minimum password length
tr: En küçük parola uzunluğu

en: Minimum symbolic characters
tr: En küçük sembolik karakterler

en: Missing attributes for
tr: için kayıp öznitelikler

en: Missing modify command add, delete or replace
tr: Kayıp yenileme komutunu ekle,sil ya da değiştir

en: Mobile number
tr: Cep telefonu numarası

en: Mobile telephone number
tr: Cep telefonu numarası

en: Moderator email addresses
tr: Moderatör e-posta adresleri

en: Moderator entries
tr: Moderatör girdileri

en: Moderator text
tr: Moderatör metni

en: Modification not successful!
tr: Değişiklik başarısız!

en: Modification successful!
tr: Değişiklik başarılı!!

en: Modification time
tr: Değişiklik saati

en: Modified by
tr: Değiştiren

en: Modify
tr: Değiştir

en: Modify RDN
tr: RDN değiştir

en: Modify group
tr: Grup değiştir

en: Modify group members
tr: Grup üyelerini değiştir

en: Modifying
tr: Değiştirme

en: Module settings
tr: Modül ayarları

en: Modules
tr: Modüller

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Mountain Time (US & Canada)
tr: Sıradağlar Saati (US & Kanada)

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Multi value
tr: Çoklu değer

en: Multi-select fields must not contain empty values.
tr: Çoklu - seçim alanları boş değerler içeremez.

en: Multiple values are separated by comma.
tr: Virgülle ayrılan çoklu değerler.

en: Multiple values are separated by semicolon.
tr: Noktalı virgülle ayrılan çoklu değerler.

en: Music on hold
tr: Müzik beklemede.

en: Music to play on hold.
tr: Çalınacak müzik beklemede.

en: NAT setting for this account.
tr: Bu hesap için Nat ayarı.

en: NIS net group
tr: NIS net grup

en: NIS netgroup entries
tr: NIS net grup girdileri

en: NIS netgroups
tr: NIS net grupları

en: NIS object
tr: NIS nesnesi

en: NIS object count: %s
tr: NIS nesne sayısı: %s

en: NIS object entries
tr: NIS nesne girdileri

en: NIS objects
tr: NIS nesneleri

en: Name
tr: Adres

en: Name of the address list which should be created.
tr: Oluşturulması gereken adres listesinin adı.

en: Name under which the profile will be saved. If a profile with the same name exists, it will be overwritten.
tr: Kaydedilecek profil altında yer alan ad. Eğer bir profil aynı isimle varsa, üzerine yazılacak.

en: Named object
tr: İsimlendirilen nesne

en: Net mask
tr: Ağ maskesi

en: Netbios name servers
tr: Netbios ad sunucuları

en: Netbios node type
tr: Netbios ağ tipi

en: New Authorized Service
tr: Yeni yetkili servis

en: New DHCP
tr: Yeni DHCP

en: New IP address
tr: Yeni IP adresi

en: New MAC address
tr: yeni MAC adresi

en: New NIS object
tr: Yeni NIS nesnesi

en: New OU created successfully.
tr: Yeni OU başarıyla yaratıldı

en: New SSH public key
tr: Yeni SSH ortak anahtar

en: New York
tr: Newyork

en: New address list
tr: Yeni adres listesi

en: New alias
tr: Yeni adlar

en: New automount entry
tr: Yeni otomatik girdi

en: New automount map
tr: Yeni otomatik harita

en: New default profile set successfully.
tr: Yeni varsayılan profil başarıyla ayarlandı.

en: New domain
tr: Yeni erişim alanı

en: New extension
tr: Yeni uzantı

en: New field
tr: Yeni alan

en: New group
tr: Yeni grup

en: New host
tr: Yeni ana bilgisayar

en: New local address
tr: Yeni yerel adres

en: New master password
tr: Yeni ana parola

en: New master password set successfully.
tr: Yeni ana parola başarıyla ayarlandı.

en: New object
tr: Yeni nesne

en: New organisational unit
tr: Yeni kurumsal birim

en: New password
tr: Yeni parola

en: New password set successfully.
tr: Yeni parola başarıyla düzenlendi.

en: New policy
tr: Yeni ilke

en: New profile name
tr: Yeni profil adı

en: New range
tr: Yeni aralık

en: New recipient
tr: Yeni alıcı

en: New required attributes
tr: Yeni gerekli öznitelikler

en: New section
tr: Yeni bölüm

en: New sudo role
tr: Yeni sudo rolü

en: New user
tr: Yeni kullanıcı adı

en: New user certificate
tr: Yeni kullanıcı sertifikası

en: New value
tr: Yeni değer

en: Next RID
tr: Sonraki RID

en: Next RID is not a number!
tr: Sonraki RID bir sayı değil!

en: Next RID to use when creating accounts (only used by Winbind).
tr: Hesaplar oluşturulurken kullanılacak diğer RID (sadece Winbind tarafından kullanılır).

en: Next RID to use when creating group accounts (only used by Winbind).
tr: Grup hesapları oluşturulurken kullanılacak diğer RID (sadece Winbind tarafından kullanılır).

en: Next RID to use when creating user accounts (only used by Winbind).
tr: Kullanıcı hesapları oluştururken kullanılacak diğer RID ( sadece Winbind tarafından kullanılır).

en: Next group RID
tr: Sonraki grup RID

en: Next group RID is not a number!
tr: Sonraki grup RID bir sayı değil!

en: Next user RID
tr: Sonraki kullanıcı RID

en: Next user RID is not a number!
tr: Sonraki kullanıcı RID bir sayı değil!

en: Nick names
tr: Takma adlar

en: No
tr: Hayır

en: No Asterisk extensions found.
tr: Asterisk uzantıları bulunamadı.

en: No DHCPs found!
tr: DHCP bulunamadı!

en: No NIS objects found!
tr: NIS nesneleri bulunamadı!

en: No RDN attribute was selected.
tr: RDN özniteliği seçilmedi

en: No Samba 3 domains found in LDAP! Please create one first.
tr: Samba 3 etki alanarı LDAP içerisinde bulunamadı! Lütfen ilk olarak bir etki alanı oluşturun.

en: No Unix groups found in LDAP! Please create one first.
tr: Unix grupları LDAP içerisinde bulunamadı! Lütfen ilk olarak bir grup oluşturun.

en: No access
tr: Erişim yok

en: No address list found!
tr: Adres listesi bulunamadı!

en: No aliases found!
tr: Takma adlar bulunamadı!

en: No automount entries found!
tr: Otomatik girdiler bulunamadı!

en: No binary data available
tr: Uygun olan ikili veri yok

en: No changes were made.
tr: Değişiklikler yapılmadı

en: No current value for attribute <b>%s</b>.
tr: Öznitelik için varsayılan değer yok  <b>%s</b>

en: No default profile set. Please set it in the server profile configuration.
tr: Varsayılan profil ayarlanamadı. Lütfen sunucu profili yapılandırması içerisinde ayarlayınız.

en: No description
tr: Tanımlama yok

en: No domains found!
tr: Etki alanları bulunamadı!

en: No email address found.
tr: E-posta adresi bulunamadı.

en: No entry was selected to delete
tr: Silmek için girdi seçilmedi

en: No file received.
tr: Dosya alınmadı

en: No file selected.
tr: Dosya seçilmedi

en: No forwarding
tr: İletim yok

en: No free ID-Number!
tr: Serbest ID-Numarası yok!

en: No groups found!
tr: Gruplar bulunamadı!

en: No hosts found!
tr: Ana bilgisayarlar bulunamadı!

en: No image available
tr: Uygun görüntü yok

en: No internal attributes
tr: İç öznitelikler yok

en: No local delivery
tr: Yerel gönderim yok

en: No logging
tr: Günlük yok

en: No logo
tr: Logo yok

en: No new attributes available for this entry
tr: Bu girdi için uygun yeni öznitelikler yok

en: No new entries
tr: Yeni girdiler yok

en: No objects found!
tr: Nesneler bulunamadı!

en: No password was entered!
tr: Parola girilmedi!

en: No policies found!
tr: İlkeler bulunamadı!

en: No problems found.
tr: Problemler bulunamadu

en: No program delivery
tr: Program gönderilemedi

en: No scripts to run.
tr: Komutlar çalıştırılamadı.

en: No security answer found.
tr: Güvenlik yanıtı bulunamadı.

en: No server profiles found. Please create one.
tr: Sunucu profilleri bulunamadı. Lütfen bir tane oluşturun.

en: No subnet entered.
tr: Alt ağ girilmedi

en: No such entry
tr: Böyle bir girdi yok

en: No such entry.
tr: Böyle bir girdi yok.

en: No such schema item: "%s"
tr: Böyle bir şema öğesi yok: "%s"

en: No sudo roles found!
tr: Sudo rolleri bulunamadu

en: No users found!
tr: Kullanıcılar bulunmadı!

en: None
tr: Hiçbiri

en: Note
tr: Not

en: Notes
tr: Notlar

en: Notice
tr: Uyarı

en: Number of child entries
tr: Alt basamak girdilerinin numarası

en: Number of columns in text area.
tr: Metin alanında yer alan kolonların sayısı

en: Number of failed logins.
tr: Başarısız oturum açma sayısı.

en: Number of rows in text area.
tr: Metin alanındaki satırların sayısı.

en: OU already exists!
tr: OU zaten var!

en: OU deleted successfully.
tr: OU başarıyla silindi

en: OU editor
tr: OU düzenleyici

en: OU is invalid!
tr: OU geçersiz !

en: OU is not empty or invalid!
tr: OU boş ya da geçersiz

en: OU-Editor
tr: OU- düzenleyici

en: Object classes
tr: Nesne sınıfları

en: Object count: %s
tr: Nesne sayısı: %s

en: Obsolete
tr: Geçersiz

en: Off
tr: Kapat

en: Office name
tr: Ofis adı

en: Ok
tr: Tamam

en: Old value
tr: Eski değer

en: On
tr: Aç

en: One or more errors occured. The invalid fields are marked.
tr: Bir ya da daha fazla hata oluştu. Geçersiz alanlar işaretlendi.

en: Operation not successful. DN <b>%s</b> has not been created.
tr: Operasyon başarısız. DN <b>%s</b> oluşturulamadı.

en: Operation statistics
tr: İşlem istatistikleri

en: Operation successful. DN <b>%s</b> has been created.
tr: İşlem başarılı .  DN <b>%s</b> oluşturuldu.

en: Optional attributes
tr: Seçeneğe bağlı öznitelikler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options for Asterisk voicemail account (e.g. sendvoicemail=yes).
tr: Asterisk sesli posta hesabı için seçenekler

en: Order by
tr: Düzenleyen

en: Ordering
tr: Düzenleme

en: Organisation
tr: Organizasyon

en: Organisational unit
tr: Kurumsal birim

en: Organisational units
tr: Kurumsal birimler

en: Organisational units contains an invalid entry.
tr: Kurumsal birimler geçersiz bir girdi içeriyor.

en: Other
tr: Diğer

en: Other telephone numbers
tr: Diğer telefon numaraları

en: Other web sites
tr: Diğer web siteleri

en: Output may contain HTML
tr: Çıktı HTML içerebilir

en: Overlays
tr: Yer paylaşımı

en: Owner
tr: Sahip

en: Owners
tr: Sahipler

en: P-Node (0x02)
tr: P- ağı  (0x02)

en: PC name
tr: Bilgisayar adı

en: PDF editor
tr: PDF düzenleyici

en: PDF structure
tr: PDF yapısı

en: PDF structure name not valid
tr: PDF yapısının adı geçersiz

en: PDF structure was successfully saved.
tr: PDF yapısı başarıyla kaydedildi.

en: PDF structures
tr: PDF yapıları

en: PDUs sent
tr: PDUs gönderildi

en: PPolicy
tr: İlke

en: Pacific Time (US & Canada)
tr: Pasifik saati (US & Kanada)

en: Page header
tr: Sayfa üst bilgisi

en: Page layout
tr: Sayfa anahat düzeni

en: Pager
tr: Çağrı

en: Pager number for Asterisk voicemail.
tr: Asterisk sesli postası içinçağrı numarası

en: Parent DN
tr: Üst DN

en: Parent node
tr: Üst ağ

en: Parent node not found.
tr: Üst ağ bulunamadı.

en: Parse error
tr: Çözümleme hatası

en: Password
tr: Parola

en: Password change at next login
tr: Sonraki oturum açmasa parola değiştirme

en: Password change command
tr: Parola değiştir komutu

en: Password change options
tr: Parola değiştirme seçenekleri

en: Password change required
tr: Parola değişimi gerekli

en: Password change service
tr: Parola değiştime

en: Password check
tr: Parolayı kontrol et

en: Password contains invalid characters. Valid characters are:
tr: Parola geçersiz karakterler içeriyor. Geçerli karakterler :

en: Password for voicemail mailbox.
tr: Sesli e-posta kutusu için parola

en: Password history length
tr: Parola geçmiş uzunluğu

en: Password mail settings
tr: Parola posta ayarları

en: Password maximum age must be are natural number.
tr: En büyük parola yaşının doğal sayı olması gerekir.

en: Password maximum age must be bigger as password minimum age.
tr: En büyük parola yaşının en küçük parola yaşı kadar büyük olması gerekir.

en: Password maximum age must be bigger than password minimum age.
tr: En büyük parola yaşının en küçük parola yaşından daha büyük olması gerekir.

en: Password minimum age must be are natural number.
tr: En küçük parola yaşının doğal sayı olması gerekir.

en: Password of IMAP admin user
tr: IMAP yöneten kullanıcı şifresi

en: Password policies
tr: Parola ilkeleri

en: Password policies (ppolicy)
tr: Parola ilkeleri (ppolicy)

en: Password policy
tr: Parola ilkesi

en: Password quality check
tr: Parola nitelik kontrolü

en: Password reset confirmation
tr: Pa

en: Password reset notification
tr: Parola sıfırlama bildirimi

en: Password successfully reset.
tr: Parola başarıyla sıfırlandı

en: Password warning
tr: Parola uyarısı

en: Password warning must be are natural number.
tr: Parola uyarısının doğal sayı olması gerekir.

en: Passwords are different!
tr: Parolalar farklı!

en: Passwords match.
tr: Parolalar eşleşti.

en: Path
tr: Yol

en: Path of the user profile (UNC-path, e.g. \\server\share\user). $user is replaced with user name.
tr: Kullanıcı profiline giden yol (UNC-yol, örn.\\sunucu\paylaş\kullanıcı).$user kullanıcı adı ile değiştirildi.

en: Path of the user profile.
tr: Kullanıcı profili yolu

en: Path of the user profile. Can be a local absolute path or a UNC-path (\\server\share). $user and $group are replaced with user and group name.
tr: Kullanıcı profili yolu. Yerel salt bir yol ya da UNC-yolu olabilir  (\\sunucu\paylaş). $kullanıcı ve $grup  kullanıcı ve grup adı ile değiştirilir.

en: Path separator
tr: Yol ayırıcı

en: Path to external script
tr: Dış komuta giden yol

en: Path to key for DNS updates
tr: DNS güncellemeleri için anahtara giden yol

en: Permanently delete all children also?
tr: Kalıcı olarak tüm alt basamak girdilerini sil?

en: Permit
tr: İzin ver

en: Personal
tr: Kişisel

en: Personal data
tr: Kişisel veri

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photo file (JPG format)
tr: Fotoğraf dosyası (JPG formatı)

en: Pickup group
tr: Kişisel

en: Please add at least one extension owner.
tr: Lütfen sona bir uzantı sahibi ekleyin.

en: Please check your settings on the Unix page!
tr: Lütfen UNIX sayfası üzerinden ayarlarınızı kontrol edin !

en: Please choose the attribute to get the IMAP user name. The default is "mail" but you can also use "uid".
tr: Lütfen IMAP kullanıcı adı almak için öznitelik seçin. Varsayılan "posta" ama "uid" de kullanabilirsiniz.

en: Please click to lock/unlock this account.
tr: Lütfen bu hesabı kilitlemek ya da kilidini açmak için tıklayın.

en: Please enter a RID number or the name of a special account!
tr: Lütfen bir RID numarası ya da özel bir hesap adı girin !

en: Please enter a caller ID.
tr: Lütfen arayan kimliği girin.

en: Please enter a comma separated list of domain names (e.g. "company.com,example.com"). LAM will only manage mailboxes from these domains.
tr: Lütfen ayrılan etki alanları listesine bir virgül girin (örn.  "şirket.com,örnek.com"). LAM bu etki alanlarından yalnızca posta kutularını yönetecek.

en: Please enter a comma separated list of host names!
tr: Lütfen ana bilgisayar adlarının virgülle ayrılmış bir listesini girin!

en: Please enter a common name.
tr: Lütfen ortak bir ad girin.

en: Please enter a correct list of valid mail domains.
tr: Lütfen geçerli posta alanlarının doğru bir listesini girin.

en: Please enter a descriptive label for this field.
tr: Lütfen bu alan için tanımlayıcı bir etiket girin

en: Please enter a descriptive name for this entry.
tr: Lütfen bu girdi için tanımlayıcı bir ad girin

en: Please enter a descriptive text for this group.
tr: Lütfen bu grup için tanımlayıcı bir metin girin.

en: Please enter a descriptive text for this host.
tr: Lütfen bu ana bilgisayar için tanımlayıcı bir metin girin.

en: Please enter a descriptive text for this user.
tr: Lütfen bu kullanıcı için tanımlayıcı bir metin girin

en: Please enter a group name!
tr: Lütfen bir grup adı girin!

en: Please enter a list of object classes for the new accounts.
tr: Lütfen yeni hesaplar için bir nesne sınıfları listesi girin.

en: Please enter a mailbox.
tr: Lütfen bir e-posta kutusu girin

en: Please enter a name for this device.
tr: Lütfen bu cihaz için bir isim girin.

en: Please enter a name for this policy.
tr: Lütfen bu ilke için bir ad girin

en: Please enter a natural number for column count.
tr: Lütfen kolon sayısı için bir değer girin.

en: Please enter a natural number for row count.
tr: Lütfen satır sayısı için bir doğal sayı girin.

en: Please enter a number for GID number.
tr: Lütfen GID numarası kısmına bir numara girin

en: Please enter a number for UID number.
tr: Lütfen UID numarası için bir numara girin

en: Please enter a number for message count limit.
tr: Lütfen ileti sayısı limiti için bir sayı girin.

en: Please enter a number for message size limit.
tr: Lütfen ileti büyüklüğü limiti için bir sayı girin.

en: Please enter a number for quota size.
tr: Lütfen kota genişliği için bir numara girin

en: Please enter a number.
tr: Lütfen bir numara girin

en: Please enter a numeric value for the expire warning.
tr: Lütfen süre dolumu uyarısı için numerik bir değer girin.

en: Please enter a numeric value for the idle timeout.
tr: Lütfen idle zaman aşımı için numerik bir değer girin.

en: Please enter a numeric value for the maximum failure count.
tr: Lütfen en fazla başarısızlık sayısına numerik bir değer girin.

en: Please enter a numeric value for the minimum password length.
tr: Lütfen en küçük parola uzunluğu için bir değer girin.

en: Please enter a numeric value for the password history length.
tr: Lütfen geçmiş parola uzunluğu için numerik bir değer girin.

en: Please enter a role name.
tr: Lütfen bir rol adı girin

en: Please enter a security answer.
tr: Lütfen bir güvenlik yanıtı girin.

en: Please enter a subject for the confirmation mails.
tr: Lütfen doğrulama e-postaları için bir konu girin.

en: Please enter a text for the confirmation mails that includes the creation link.
tr: Lütfen doğrulama e-postaları için oluşturma bağlantısı içeren bir metin girin.

en: Please enter a unique name for this field.
tr: Lütfen bu alan için bir ad girin.

en: Please enter a unique name for this password policy.
tr: Lütfen bu parola ilkesi için bir ad girin.

en: Please enter a user password.
tr: Lütfen bir kullanıcı parolası girin.

en: Please enter a valid DN in the field:
tr: Lütfen bu alan içerisinde geçerli olan bir DN girin:

en: Please enter a valid LDAP attribute name. Allowed characters are a-z, 0-9, _ and -.
tr: Lütfen geçerli bir LDAP öznitelik adı girin. a-z, 0-9, _ ve - karakterleri kullanılabilir.

en: Please enter a valid account status.
tr: Lütfen geçerli bir hesap durumu girin

en: Please enter a valid business category!
tr: Lütfen geçerli bir iş kategorisi girin!

en: Please enter a valid common name!
tr: Lütfen geçerli bir ortak ad girin

en: Please enter a valid configuration type.
tr: Lütfen geçerli bir yapılandırma tipi girin

en: Please enter a valid date in format DD-MM-YYYY.
tr: Lütfen geçerli bir tarih formatı girin DD-MM-YYYY.

en: Please enter a valid default user.
tr: Lütfen geçerli bir varsayılan kullanıcı girin.

en: Please enter a valid delivery mode.
tr: Lütfen geçerli bir gönderme kipi girin.

en: Please enter a valid display name!
tr: Lütfen geçerli bir görüntü adı girin!

en: Please enter a valid drive letter.
tr: Lütfen geçerli bir sürücü harfi girin

en: Please enter a valid email address!
tr: Lütfn geçerli bir e-posta adresi girin

en: Please enter a valid email alias.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta takma adı girin.

en: Please enter a valid employee number.
tr: Lütfen geçerli bir personel numarası girin.

en: Please enter a valid employee type!
tr: Lütfen geçerli bir personel tipi girin!

en: Please enter a valid fax number!
tr: Lütfen geçerli bir fax numarası girin!

en: Please enter a valid field name. Only letters, numbers, dash and underline are allowed.
tr: Lütfen geçerli bir alan adı girin. Sadece harfler, sayılar, tire ve alt çizgi kullanılabilir.

en: Please enter a valid filter. Only letters, numbers and " _*$.@-" are allowed.
tr: Lütfen geçerli bir filtre girin. Sadece harfler, sayılar ve " _*$.@-" kullanılabilir.

en: Please enter a valid first name.
tr: Lütfen geçerli bir ad girin

en: Please enter a valid group name!
tr: Lütfen geçerli bir grup adı girin!

en: Please enter a valid group type.
tr: Lütfen geçerli bir grup tipi girin

en: Please enter a valid job title!
tr: Lütfen geçerli bir iş başlığı girin!

en: Please enter a valid last name.
tr: Lütfen geçerli bir soyisim girin

en: Please enter a valid list of group names.
tr: Lütfen geçerli bir grup adları istesi girin

en: Please enter a valid list of host names.
tr: Lütfen ana bilgisayar adlarının geçerli bir listesini girin.

en: Please enter a valid list of service names.
tr: Lütfen geçerli bir servis adları listesi girin

en: Please enter a valid mobile number!
tr: Lütfen geçerli bir cep telefonu numarası girin!

en: Please enter a valid object class.
tr: Lütfen geçerli bir nesne sınıfı girin

en: Please enter a valid option.
tr: Lütfen geçerli bir seçenek girin

en: Please enter a valid path.
tr: Lütfen geçerli bir yol girin.

en: Please enter a valid port number.
tr: Lütfen geçerli bir bağlantı noktası numarası girin.

en: Please enter a valid postal address!
tr: Lütfen geçerli bir posta adresi girin!

en: Please enter a valid postal code!
tr: Lütfen geçerli bir posta kodu girin!

en: Please enter a valid realm.
tr: Lütfen geçerli bir yetki alanı girin

en: Please enter a valid registered address.
tr: Lütfen geçerli bir kayıtlı adres girin.

en: Please enter a valid sender expression.
tr: Lütfen geçerli bir gönderici uzantısı girin.

en: Please enter a valid server name where the mailboxes reside.
tr: Lütfen e-posta kutularının yer aldığı geçerli bir sunucu adı girin.

en: Please enter a valid street name!
tr: Lütfen geçerli bir cadde adı girin!

en: Please enter a valid telephone number!
tr: Lütfen geçerli bir telefon numarası girin!

en: Please enter a valid user name or email address.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı ya da e posta adresi girin

en: Please enter a value between %s and %s!
tr: Lütfen  %s ve %s arasında bir değer girin!

en: Please enter a value for status "checked".
tr: Lütfen durumlar için geçerli bir değer girin "kontrol edildi".

en: Please enter a value for status "unchecked".
tr: Lütfen durumlar için geçerli bir değer girin "kontrol edilmedi".

en: Please enter an alias for this group.
tr: Lütfen bu grup için bir rumuz girin.

en: Please enter an alias name.
tr: Lütfen bir rumuz girin.

en: Please enter an email address on this page: %s
tr: Lütfen bu sayfaya: %s bir e-posta adresi girin.

en: Please enter either yes or no.
tr: Lütfen ya evet ya da hayır girin.

en: Please enter only ASCII characters for the commands.
tr: Lütfen komutlar için sadece ASCII karakterlerini girin.

en: Please enter only ASCII characters for the host names.
tr: Lütfen ana bilgisayar adları için sadece ASCII karakterlerini girin.

en: Please enter only ASCII characters for the options.
tr: Lütfen seçenekler için sadece ASCII karakterlerini girin.

en: Please enter only ASCII characters for the run groups.
tr: Lütfen çalışan gruplar için ASCII karakterleri girin.

en: Please enter only ASCII characters for the run users.
tr: Lütfen çalışan kullanıcılar için ASCII karakterleri girin.

en: Please enter only ASCII characters for the serial number.
tr: Lütfen seri numarası için yalnızca ASCII  karakterlerini girin

en: Please enter only ASCII characters for the user names.
tr: Lütfen kullanıcı adları için yalnızca ASCII karakterlerini girin

en: Please enter the IP address of your DNS server.
tr: Lütfen DNS sunucunuzun IP adresini girin

en: Please enter the LDAP attribute name for this field.
tr: Lütfen bu alan için LDAP öznitelik adını girin

en: Please enter the account context.
tr: Lütfen hesap içeriğini girin

en: Please enter the account information on the other pages first.
tr: Lütfen ilk olarak diğer sayfalar üzerindeki hesap bilgilerini girin.

en: Please enter the account type.
tr: Lütfen hesap tipini girin

en: Please enter the account's type (e.g. "friend").
tr: Lütfen hesap tipini girin (örn. "friend")

en: Please enter the application data.
tr: Lütfen uygulama verisini girin.

en: Please enter the application.
tr: Lütfen uygulamayı girin.

en: Please enter the automount entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/home").
tr: Lütfen otomatik girdiyi girin (örn."-fstype=nfs,rw server:/home").

en: Please enter the configuration and create a server profile.
tr: Lütfen yapılandırma ayarlarını girin ve bir sunucu profili oluşturun.

en: Please enter the configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your .conf-file. If this is the first time you log in, enter "lam".
tr: Lütfen conf- dosyanızda yer alan yapılandırma parolasını girin. Bu sizin LDAP parolanız değil.Eğer bu oturumu ilk açışınız ise, "lam" girin.

en: Please enter the environment name for this node (e.g. production).
tr: Lütfen bu ağ için bir çevre adı girin (örn. üretim)

en: Please enter the extension context.
tr: Lütfen uzantı içeriğini girin

en: Please enter the extension name.
tr: Lütfen uzantı adını girin

en: Please enter the group name.
tr: Lütfen grup adını girin

en: Please enter the host name.
tr: Lütfen ana bilgisayar adı girin

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [account type] [action] [script and arguments]
tr: Lütfen çalışması gereken komutların listesini girin.Her satır aşağıdaki biçime sahiptir: [hesap tipi] [eylem] [komut ve parametreler]

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [action] [script and arguments]
tr: Lütfen çalışması gereken komutların listesini girin.Her satır aşağıdaki biçime sahiptir:  [eylem] [komut ve parametreler]

en: Please enter the mapping entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/projects").
tr: Lütfen eşleştirme girdisini girin.(örn. "-fstype=nfs,rw sunucu:/projeler").

en: Please enter the mapping name for this entry (e.g. auto.home).
tr: Lütfen bu girdi için eşleştirme adı girin (örn. auto.home).

en: Please enter the master configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your config.cfg file. If this is the first time you log in, enter "lam".
tr: Lütfen  config.cfg dosyanız içerisinde yer alan ana yapılandırma parolasını girin. Bu sizin LDAP parolanız değil. Eğer bu oturumu ilk açışınız ise, "lam" girin.

en: Please enter the master password to change the general preferences:
tr: Lütfen genel tercihleri değiştirmek için ana parolayı girin:

en: Please enter the message store.
tr: Lütfen ileti depolama alanını girin.

en: Please enter the name of the new profile and the password to change its settings. Profile names may contain letters, numbers and -/_.
tr: Lütfen ayarlarını değiştirmek için yeni profilin adını ve parolasını girin. Profil adları harfleri,sayıları ve /_ içerebilir.

en: Please enter the new name of the profile. The name may contain letters, numbers and -/_.
tr: Lütfen profilin yeni adını girin. Ad harfları, sayıları ve  -/_ içerebilir.

en: Please enter the password which you want to set for this account.
tr: Lütfen bu hesap için ayarlamak istediğiniz parolayı girin.

en: Please enter the path to the user's home directory.
tr: Lütfen kullanıcının ana dizinine olan yolu girin.

en: Please enter the port number for (unencrypted) HTTP connections.
tr: Lütfen HTTP bağlantıları için bağlantı noktası numarasını (şifrelenmemiş) girin.

en: Please enter the priority.
tr: Lütfen önceliği girin.

en: Please enter the same password in both password fields.
tr: Lütfen bütün parola alanlarına aynı parolayı girin.

en: Please enter the user's name.
tr: Lütfen kullanıcı adını girin

en: Please enter your master configuration password to change the self service profile:
tr: Lütfen self servis profilinizi değiştirmek için ana yapılandırma parolanızı girin:

en: Please enter your password to change the server preferences:
tr: Lütfen sunucu tercihlerini değiştirmek için parolanızı girin:

en: Please enter your public SSH key.
tr: Lütfen ortak SSH anahtarınızı girin

en: Please fill out the DHCP settings first.
tr: Lütfen ilk olarak DHCP ayarlarını doldurun.

en: Please go back and try again.
tr: Lütfen geri dön ve tekrar dene.

en: Please provide a file in DER or PEM format.
tr: Lütfen DER ya da PEM biçiminde bir dosya sağlayın.

en: Please provide a file to upload.
tr: Lütfen yüklemek için bir dosya sağlayın.

en: Please select the field type (e.g. text field).
tr: Lütfen alan tipini seçin (örn. metin alanı).

en: Please set up all required attributes on page: %s
tr: Lütfen sayfa üzerinde yer alan gerekli tüm öznitelikleri kurun: %s

en: Please set up your master configuration file (config/config.cfg) first!
tr: Lütfen ilk olarak ana yapılandırma dosyanızı (config/config.cfg)!

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: Policy count: %s
tr: İlke sayısı: %s

en: Policy list has invalid format!
tr: İlke listesi geçersiz formata sahip!

en: Port
tr: Bağlantı noktası

en: Port number.
tr: Bağlantı noktası numarası

en: Position
tr: Durum

en: Possible values
tr: Olası değerler

en: Postal address
tr: Posta adresi

en: Postal address, city
tr: Posta adresi, şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Predefined classes
tr: Önceden tanımlanan sınıflar

en: Predefined environments
tr: Önceden tanımlanan çevreler

en: Predefined services
tr: Önceden tanımlanan servisler

en: Predefined values
tr: Önceden tanımlanan değerler

en: Prefix for mailboxes
tr: E-posta kutuları için önek

en: President
tr: Başkan

en: Primary group
tr: Birincil grup

en: Primary organisational unit
tr: Birincil kurumsal birim

en: Principal name
tr: Asıl ad

en: Principal name is invalid!
tr: Asıl ad geçersiz

en: Priority
tr: Öncelik

en: Proceed
tr: İlerle

en: Profile deleted.
tr: Profil silindi

en: Profile editor
tr: Profil editörü

en: Profile management
tr: Profil yönetimi

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Profile name is invalid!
tr: Profil adı geçersiz!

en: Profile password
tr: Profil parolası

en: Profile passwords are different or empty!
tr: Profil parolaları farklı ya da boş!

en: Profile path
tr: Profil yolu

en: Profile path is invalid!
tr: Profil yolu geçersiz!

en: Profile was saved.
tr: Profil kaydedildi

en: Profiles
tr: Profiller

en: Qualify
tr: Nitelik

en: Question
tr: Soru

en: Quota
tr: Kota

en: Quota limit (kB)
tr: Kota limiti

en: Quota override
tr: Kota aşımı

en: Quota size
tr: Kota genişliği

en: Quota warning limit
tr: Kota uyarı limiti

en: RDN identifier
tr: RDN tanımlayıcı

en: RID base
tr: RID tabanı

en: RID settings
tr: RID ayarları

en: RTP timeout
tr: RTP zaman aşımı

en: Radio buttons
tr: Radyo butonları

en: Ranges
tr: Aralıklar

en: Read
tr: Oku

en: Read-only
tr: Salt - oku

en: Read-only fields cannot be changed by the user. Use this if you want to show an attribute just for information.
tr: Salt-okunur alanlar kullanıcı tarafından değiştirilemez. Sadece bilgi için öznitelik göstermek istediğinizde bunu kullanın

en: Really delete value from this attribute?
tr: Bu özniteliğin değerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Realm
tr: erişim alanı

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Recipient is invalid!
tr: Alıcı geçersiz!

en: Recipient list
tr: Alıcı listesi

en: Reconnect if disconnected
tr: Bağlantı kesildiğinde yeniden bağlan

en: Recursive copy
tr: Özyineli kopyalama

en: Recursive copy progress
tr: Özyineli kopyalama süreci

en: Recursive delete progress
tr: Özyineli silme süreci

en: Reenter password
tr: Parolayı yeniden gir

en: Refresh
tr: yenile

en: Refresh this entry
tr: Bu iletiyi yenile

en: Register new account
tr: Yeni hesap kaydet

en: Registered address
tr: Kayıtlı adres

en: Registered address, city
tr: Kayıtlı adres,şeir

en: Registration context
tr: Kayıt ,çeriğ

en: Registration extension
tr: Kayıt uzantısı

en: Registration server
tr: Kayıt sunucusu

en: Reloading
tr: Yeniden yükleme

en: Remember user name
tr: Kullanıcı adını hatırla

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Asterisk voicemail extension
tr: Asterisk sesli posta uzantısını kaldır

en: Remove Authorized Service extension
tr: Yetkili servis uzantısını kaldır

en: Remove EDU person extension
tr: EDU person uzantısını kaldır

en: Remove FreeRadius extension
tr: FreeRadius uzantısını kaldır

en: Remove IP address extension
tr: IP adresi uzantısını kaldır

en: Remove Kerberos extension
tr: Kerberos uzantısını kaldır

en: Remove Puppet extension
tr: Puppet uzantısını kaldır

en: Remove Samba 3 extension
tr: Samba 3 uzantısını kaldır

en: Remove Shadow account extension
tr: Shadow hesap uzantısını kalır

en: Remove Unix extension
tr: Unix uzantısını kaldır

en: Remove Zarafa extension
tr: Zarafa uzantısını kaldır

en: Remove extension
tr: Uzantıyı kaldır

en: Remove from all Unix groups
tr: Tüm UNIX gruplarını kaldır

en: Remove from all group of (unique) names
tr: Tüm grup adlarını kaldır

en: Remove host extension
tr: Ana uzantıyı kaldır

en: Remove password
tr: Parolayı kaldır

en: Remove qmail extension
tr: qmail uzantısını kaldır

en: Remove selected entries
tr: Seçili tüm girdileri kaldır

en: Remove this account type
tr: Bu hesap tipini kaldır

en: Remove/replace photo
tr: Resim kaldır/değiştir

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename <b>%s</b> to a new object.
tr: Yeni bir nesneyi eniden adlandır <b>%s</b>

en: Rename profile
tr: Profili yeiden adlandırma

en: Rename successful!
tr: Yeniden adlandırma başarıyla gerçekleştirildi!

en: Rename this entry
tr: Bu girdiyi yeniden adlandır

en: Renamed profile.
tr: Yeniden adlandırılan profil

en: Renaming
tr: Yeniden adlandırma

en: Repeat password
tr: Parola tekrarla

en: Required attribute for object classes
tr: Nesne sınıfları için gereken öznitelik

en: Required attributes
tr: Gerekli öznitelikler

en: Requires hardware authentication
tr: Gerekli donanımı doğrulama

en: Reset
tr: Yeniden başlat

en: Reset changes
tr: Değişiklikleri sıfırla.

en: Reset password
tr: Sıfırlama şifresi

en: Resource settings
tr: Kaynak yazılım ayarları

en: Rights for the home directory
tr: Ana dizin için haklar

en: Role name
tr: Rol adı

en: Room
tr: Oda

en: Room number
tr: Oda numarası

en: Routing address
tr: Yönlendirme adresi

en: Rules
tr: Kurallar

en: Run
tr: başla

en: Run group
tr: Başlangıç grubu

en: Run groups
tr: Başlangıç grupları

en: Run user
tr: Başlangıç kullanıcısı

en: Run users
tr: Başlangıç kullanıcıları

en: SASL mechanisms
tr: SASL mekanizması

en: SIP URI for a realtime peer.
tr: Gerçek zamanlı kollektif bir çalışma için SIP URI

en: SIP user agent identification.
tr: SIP kullanıcı aracısı tanımlama

en: SSH connection
tr: SSH bağlantı

en: SSH connection could be established.
tr: SSH bağlantısı kuruldu.

en: SSH public key
tr: SSH ortak anahtar

en: SSH public keys
tr: SSH ortak anahtarlar

en: SSL certificate
tr: SSL sertifikası

en: SSL certificates
tr: SSL sertifikaları

en: SSL port
tr: SSL portu

en: Samba 3 domain SID is invalid!
tr: Samba 3 SID erişim alanı geçersiz!

en: Samba 3 domain entries
tr: Samba 3 erişim alanı girdileri

en: Samba ID pool
tr: Samba ID havuzu

en: Samba ID pool DN
tr: Samba ID havuz DN

en: Samba RID number
tr: Samba RID numarası

en: Samba display name
tr: Samba görüntü adı

en: Samba domain
tr: Samba erişim alanı

en: Samba domain name
tr: Samba erişim alanı adı

en: Samba domains
tr: Samba erişim alanları

en: Samba group type
tr: Samba grup tipi

en: Samba password
tr: Samba parolası

en: Samba workstations
tr: Samba iş istasyonları

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save a dump of this object
tr: Bu nesnenin bir dökümünü kaydet.

en: Save a dump of this object and all of its children
tr: Bu nesnenin ve alt basamak girdilerinin tümünün bir dökümünü kaydet

en: Save as file
tr: Dosya olarak kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Schema browser
tr: Düzen tarayıcısı

en: Schema suffix
tr: Şema son eki

en: Schema test
tr: Düzen testi

en: Script path
tr: Komut yolu

en: Script path is invalid!
tr: komut yolu geçersiz

en: Script rights are invalid!
tr: Komut hakları geçersiz!

en: Script server is invalid!
tr: Komut sunucusu uygun değil!

en: Script servers
tr: Komut sunucuları

en: Search
tr: Ara

en: Search Results
tr: Arama sonuçları

en: Search filter
tr: Arama filtresi

en: Search scope
tr: Arama kapsamı

en: Section
tr: Bölüm

en: Security
tr: Güvenlik

en: Security error: The file being uploaded may be malicious.
tr: Güvenlik hatası: Yüklenen dosya kötü amaçlı olabilir.

en: Security group
tr: Güvenlik grubu

en: Security questions
tr: Güvenlik soruları

en: Security settings
tr: Güvenlik ayarları

en: Select a template for the creation process
tr: Oluşturma süreci için bir şablon seç

en: Select a template to edit the entry
tr: Girdi düzenlemek için bir şablon seç

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: Select an LDIF file
tr: Bir LDIF dosyası seç

en: Select host
tr: Yönetici seç

en: Select list
tr: Liste seç

en: Select mail
tr: Mail seç

en: Select user
tr: Kullanıcı seç

en: Selected groups
tr: Seçilen gruplar

en: Selected modules
tr: Seçilen modüller

en: Selected users
tr: Seçilen kullanıcılar

en: Self service configuration
tr: Self servis yapılandırma

en: Self service configuration editor
tr: Self servis yapılandırma editörü

en: Self service login
tr: Self servis oturum açma

en: Self service login attribute
tr: Self servis oturum açma özniteliği

en: Self service profile
tr: Self servis profili

en: Send confirmation mail
tr: Doğrulama maili gönder

en: Send notification mail
tr: Bildirim maili gönder

en: Send password via mail
tr: Mail kanalıyla parolagönder

en: Send via mail
tr: Mail kanalıyla gönder

en: Sender email addresses
tr: Gönderici e-posta adresleri

en: Sender entries
tr: Gönderici girdileri

en: Sender filter
tr: Gönderici filtresi

en: Sends a mail to the user to inform him about the password change.
tr: Parola değiştirmesi için kullanıcıya e-posta gönderme

en: Serial number
tr: Seri numarası

en: Server
tr: Sunucu

en: Server address
tr: Sunucu adresi

en: Server address is invalid!
tr: Sunucu adresi uygun değil!

en: Server information
tr: Sunucu bilgisi

en: Server list
tr: Sunucu listesi

en: Server profile
tr: Sunucu profili

en: Server settings
tr: Sunucu ayarları

en: Server statistics
tr: Sunucu istatistikleri

en: Server time
tr: Sunucu saati

en: Servers
tr: Sunucular

en: Session timeout
tr: Oturum zaman aşımı

en: Set
tr: Ayarla

en: Set also for Kerberos
tr: Kerberos için de ayarla

en: Set also for Samba 3
tr: Samba 3 için de ayarla

en: Set also for Shadow
tr: Shadow için de ayarla

en: Set password
tr: Parolayı ayarla

en: Set primary group as memberUid
tr: Birincil grubu memberUid olarak ayarla

en: Set profile password
tr: Profil parolası ayarla

en: Set random password
tr: Rastgele parola ayarla

en: Set specific password
tr: Özel parola ayarla

en: Set this field read-only.
tr: Bu alanı salt-okunur olarak ayarla.

en: Sets the group password.
tr: Grup parolasını ayarlar

en: Shadow
tr: Gölge

en: Shadowing
tr: Gölgelendirme

en: Show
tr: Göster

en: Show LDIF file
tr: LDIF dosyası göter

en: Show account status
tr: Hesap durumlarını göster

en: Show attributes
tr: Öznitelikleri göster

en: Show internal attributes
tr: Başlangıç program özniteliklerini göster

en: Show only Asterisk accounts
tr: Sadece Asterisk hesaplarını göster

en: Show primary group members as normal group members
tr: Birincil grup üyelerini , normal grup üyeleri gibi göster

en: Single valued
tr: Tek değerli

en: Skip
tr: Atla

en: Soft block
tr: Esnek blok

en: Soft block limit
tr: Esnek blok limiti

en: Soft block limit.
tr: Esnek blok limiti.

en: Soft inode
tr: Esnek inod

en: Soft inode (files) limit.
tr: Esnek inod (dosyalar) limiti

en: Soft inode limit
tr: Esnek inod limiti

en: Some attributes (%s) were modified and are highlighted below.
tr: Bazı öznitelikler (%s) değiştirildi ve aşağıda vurgulandı

en: Special user
tr: Özel kullanıcı

en: Specify attributes and values
tr: Öznitelikleri ve değerleri belirt

en: Start time
tr: Başlama zamanı

en: State
tr: Durum

en: Static text
tr: Sabit metin

en: Steve Miller,Room 2.14,123-123-1234,123-123-1234
tr: Steve Miller , oda  2.14,123-123-1234,123-123-1234

en: Steve, Stevo
tr: Steve,Stevo

en: Street
tr: Cadde

en: Structure name
tr: Yapı adı

en: Subgroups
tr: Alt gruplar

en: Subject
tr: Konu

en: Subnet
tr: Alt ağ

en: Subnet mask
tr: Alt ağ maskesi

en: Substring Rule
tr: Karakter dizisi içerisindeli kural

en: Success
tr: Başarı

en: Successfully deleted DN %s
tr: DN %s başarıyla silindi

en: Sudo role
tr: Sudo rolü

en: Sudo role count: %s
tr: Sudo rolü sayısı: %s

en: Sudo role management
tr: Sudo rolü yönetimi

en: Sudo roles
tr: Sudo rolleri

en: Suffix
tr: Son ek

en: Suffix for GID/group name check
tr: GID grup adı kontrolü için son ek

en: Suffix for UID/user name check
tr: UID/kullanıcı adı kontrolü için son ek

en: Sunday
tr: Pazar

en: Switch entries
tr: Çoklayıcı girdileri

en: Sync Asterisk password with Unix password
tr: Asterisk parolasını Unix parolası ile  eşleştir

en: Sync Heimdal Kerberos password with Unix password
tr: Heimdal Kerberos parolasını Unix parolası ile eşleştir

en: Sync MIT Kerberos password with Unix password
tr: Kerberos parolasını Unix Parolası ile eşleştir

en: Sync Samba 3 password
tr: Samba 3 parolasını eşleştir

en: Sync Samba LM password with Unix password
tr: Samba LM parolasını Unix parolası ile eşleştir

en: Sync Samba NT password with Unix password
tr: Samba NT parolasını UNIX parolası ile eşleştir

en: Sync fields with page layout
tr: Eşleştirme alanları ve sayfa düzeni

en: Syntax
tr: Sözdizimi

en: Syntax OID
tr: OID sözdizimi

en: Syntaxes
tr: Sözdizimleri

en: System administrator
tr: Sistem yöneticisi

en: Target of invitation policy is invalid!
tr: Davet ilkesi hedefi geçersiz!

en: Target server profile
tr: Sunucu profili hedefi

en: Technical name
tr: Teknik adı

en: Telephone number
tr: Telefon numarası

en: Temp
tr: Şablon

en: Template
tr: Şablon

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Terminal server options
tr: Terminal sunucu seçenekleri

en: Tests
tr: Testler

en: Text
tr: Metin

en: Text area
tr: Metin alanı

en: Text field
tr: Metin alanı

en: The ID of this group was changed. You can update all user and host entries to the new group ID.
tr: Bu gruba ait ID değiştirildi. Tüm kullanıcıları ve ana bilgisayar girdilerini yeni grup IDsine güncelleyebilirsiniz.

en: The IP address %s is invalid!
tr: IP adresi %s geçersiz!

en: The IP address does not match the subnet.
tr: IP adresi altağ a eşlenmedi

en: The IP address is already in use.
tr: IP adresi kullanılıyor.

en: The IP address is invalid.
tr: IP adresi geçersiz.

en: The IP address of the PC.
tr: Bilgisayarın IP adresi

en: The IP addresses of the DNS servers. Multiple addresses are separated by ",". Example: 192.168.0.10, 192.168.0.11
tr: DNS sunucularının IP adresleri. Çoklu adresleri ayıran ",". Örneğin: 192.168.0.10, 192.168.0.11

en: The IP addresses of the Netbios name servers (e.g. "123.123.123.123, 123.123.123.124").
tr: Netbios ad sunucularının IP adresleri ( Örn.  "123.123.123.123, 123.123.123.124").

en: The IP does not match the subnet.
tr: IP altağ ile eşleşmedi.

en: The Kerberos realm for this account.
tr: Bu hesap için Kerberos yetki alanı

en: The Kerberos realm of this user.
tr: Bu kullanıcı için Kerberos yetki alanı

en: The MAC address of the PC. Example: 11:22:33:44:55:aa
tr: Bilgisayarın MAC adresi. Örneğin: 11:22:33:44:55:aa

en: The Netbios server is invalid.
tr: Netbios sunucusu geçersiz.

en: The RDN field is empty.
tr: RDN alanı boş.

en: The Radius realm of this account.
tr: Bu hesap için Realm yetki alanı

en: The account context is invalid.
tr: Hesap içeriği geçersiz.

en: The account type is invalid.
tr: Hesap tipi geçersiz.

en: The attribute value does not exist
tr: Öznitelik değeri yok

en: The config file is not writable.
tr: Yapılandırma dosyası salt - okunur.

en: The default gateway is invalid.
tr: Varsayılan ağ geçidi geçersiz.

en: The default interpretation of .qmail files.
tr: .qmail dosyalarının varsayılan yorumlaması

en: The destination entry (%s) already exists.
tr: Hedef dosya girdisi (%s) zaten var.

en: The domain name includes invalid characters. Valid characters are A-Z, a-z, 0-9, ".", "_","-".
tr: Alan adı geçersiz karakterler içeriyor. Geçerli karakterler A-Z, a-z, 0-9, ".", "_","-".

en: The domain name of the subnet.
tr: Alt ağın etki alanı adı

en: The email address is invalid.
tr: E-posta adresi geçersiz.

en: The entered Netbios node type does not exist.
tr: Girilen Netbios düğüm tipi yok.

en: The entry (%s) does not exist.
tr: Girdi  (%s) yok.

en: The entry does not exist and will be ignored
tr: Girdi yok ve reddedilecek

en: The environment name may only contain ASCII characters.
tr: Çevre adı yalnızca ASCII karakterlerini içerebilir.

en: The expiration date is invalid.
tr: Sona erme tarihi geçersiz.

en: The expiration date must be in format DD.MM.YYYY HH:MM.
tr: Sona erme tarihi DD.MM.YYYY HH:MM formatında olmak zorunda.

en: The extension context is invalid.
tr: Uzantı içeriği geçersiz.

en: The file you chose is either empty or does not exist.
tr: Seçtiğiniz dosya ya boş ya da yok.

en: The file you uploaded is too large. Please check php.ini, upload_max_size setting
tr: Yüklediğiniz dosyanın boyutu çok büyük. Lütfen php.ini, upload_max_size  ayarlarını kontrol edin

en: The format of the logon hours field is invalid!
tr: Oturum açma saatleri alanı geçersiz!

en: The format of this custom script setting is invalid.
tr: Bu özel komut ayarının formatı geçersiz.

en: The full name is invalid.
tr: Tam ad geçersiz.

en: The group names for this account.
tr: Bu hesap için grup adları

en: The groups for this account. You can insert a group name or DN.
tr: Bu hesap için gruplar. Bir grup adı ya da DN ekleyebilirsiniz.

en: The host is managed by this contact person.
tr: Ana bilgisayar bu yetkili kişi tarafından yönetilir.

en: The host name is invalid.
tr: Ana bilgisayar adı geçersiz.

en: The initials of the user's first names.
tr: Kullanıcı adlarının ilk harfleri.

en: The list's alternate email address.
tr: Alternatif e-posta adres listesi.

en: The list's email address.
tr: E-posta adres listesi

en: The mailbox format is invalid.
tr: Posta kutusu formatı geçersiz.

en: The maximum number of mails that can be stored in the user's mailbox.
tr: Kullanıcının posta kutusunda depolanabilen en fazla  e-posta sayısı

en: The module %s is not yet ready.
tr: Modül %s hazır değil.

en: The name of the PC.
tr: PC adı

en: The name of the extension (e.g. voicemail or sip).
tr: Uzantı adı (Örn. sesli posta ya da sip)

en: The name of the server where the mailbox is located.
tr: Posta kutusunun yer aldığı sunucunun adı.

en: The name of the subnet. Example: 192.168.10.0
tr: Alt ağ adı . Örnek: 92.168.10.0

en: The name of your Windows domain or workgroup.
tr: Windows alanı ya da çalışma grubunun adı.

en: The net mask for the IP address.
tr: IP adresi için net maskesi.

en: The net mask is invalid.
tr: Net maskesi geçersiz.

en: The office name of the user (e.g. YourCompany, Human Resources).
tr: Kullanıcının şirket adı (Örn. Şirketiniz, İnsan Kaynakları).

en: The operation was stopped because of the above errors.
tr: İşlemler yukarıdaki hatalar nedeniyle durduruldu.

en: The options have bad format.
tr: Seçenekler kötü formatta.

en: The owners of this device.
tr: Bu cihazın sahipleri.

en: The owners of this group.
tr: Bu grubun sahipleri.

en: The password is invalid! Please try again.
tr: Şifre geçersiz! Lütfen tekrar deneyiniz.

en: The postal code of the user's address.
tr: Kullanıcı adresinin posta kodu.

en: The primary group for this account. You can insert a GID number or a group name.
tr: Bu hesap için birincil grup. Bir GID numarası ya da grup adı ekleyebilirsiniz.

en: The room number of the employee's office.
tr: Personel ofisinin oda numarası.

en: The second option is the LDAP attribute name and the third one is a descriptive label for it.
tr: Onun için ikinci seçenek LDAP öznitelik adı ve üçüncüsü ise tanımlayıcı bir etiket.

en: The starting IP address of the range.
tr: Aralığın başlangıç IP adresi.

en: The street name of the user's address.
tr: Kullanıcı adresininin cadde adı.

en: The subject of the mails.
tr: E-postaların konu başlığı

en: The subnet is already in use.
tr: Alt ağ kullanılıyor.

en: The subnet is invalid.
tr: Alt ağ geçersiz.

en: The subnet mask is invalid.
tr: Alt ağ maskesi geçersiz.

en: The user's alternate email address.
tr: Kullanıcının alternatif e-posta adresi

en: The user's email address.
tr: Kullanıcının e-posta adresi.

en: The user's fax number.
tr: Kullanıcının faks numarası.

en: The user's mobile number.
tr: Kullanıcının cep telefonu numarası.

en: The user's organisation name.
tr: Kullanıcının organizasyon adı.

en: The user's organisational unit.
tr: Kullanı

en: The user's private telephone number.
tr: Kullanıcının özel telefon numarası.

en: The user's telephone number.
tr: Kullanıcının telefon numarası.

en: The user's web site (e.g. http://www.company.com).
tr: Kullanıcıya ait web sitesi (Örn. http://www.sirket.com).

en: The voicemail context name is invalid.
tr: Sesli posta kullanıcı adı geçersiz.

en: This entry has no attributes
tr: Bu girdi özniteliklere sahip değil.

en: This gecos value is invalid!
tr: Bu gecos değeri geçersiz!

en: This is not a valid DN!
tr: Geçersiz DN!

en: This is not a valid RID number!
tr: Bu RID numarası geçersiz!

en: This is not a valid Samba 3 group type!
tr: Bu geçerli bir Samba 3 grubu değil!

en: This is not a valid list of DNs!
tr: Bu DNs listesi geçersiz!

en: This is not a valid option.
tr: Bu seçenek geçersiz.

en: This is the date of the user's last login.
tr: Bu kullanıcının son giriş tarihi

en: This is the mail server for the user.
tr: Kullanıcı için posta sunucusu

en: This is the path to the user's home directory.
tr: Bu kullanıcının ana dizinine yol.

en: This is the target email address for the user's mails.
tr: Bu kullanıcı postaları için e-posta adres hedefi.

en: This is the user's primary Windows group.
tr: Bu kullanıcının birincil Windows grubu.

en: This mail address is already in use:
tr: Bu posta adresi zaten kullanımda

en: This mailbox will be created/deleted.
tr: Bu posta kutusunu oluştur/sil

en: This object class is obsolete.
tr: Bu nesne sınıfı eski.

en: This pair of extension name and priority already exists.
tr: Uzantı adının ve önceliğin bu parçası zaten var.

en: This specifies the reconnect policy.
tr: Bağlantı yenileme ilkesini belirler.

en: This tool allows you to customize the PDF pages.
tr: Bu araç size PDF sayfalarını özelleştirme iznini verir.

en: This user is not supported or was not found.
tr: Kullanıcı desteklenmedi ya da bulunmadı.

en: This user was not found!
tr: Bu kullanıcı bulunamadı!

en: This value can only be "Room" or "Equipment".
tr: Bu değer sadece "Oda" ya da "Ekipman" olabilir.

en: This value can only be "true" or "false".
tr: Bu değer sadece "doğru" ya da "yanlış" olabilir.

en: This value can only be "true", "false" or "system".
tr: Bu değer sadece "doğru", "yanlış" veya "sistem" olabilir.

en: This value must be a list of user names separated by semicolons.
tr: Bu değerin noktalı virgülle ayrılan kullanıcı adlarının bir listesi olması gerekiyor.

en: This will create a new organisational unit under the selected one.
tr: Seçilen birinin altında yeni bir organizasyon birimi oluşturacak.

en: This will create the user's home directory on the specified server.
tr: Belirtilen sunucu üzerinde kullanıcının ana dizinini oluşturacak.

en: This will delete the selected organisational unit. The OU has to be empty.
tr: Seçilen kurumsal birimi silecek. OU boş olmak zorunda.

en: This will delete the selected profile.
tr: Seçilen profili silecek.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Ticket lifetime
tr: Etiket ömrü

en: Time
tr: Zaman

en: Time limit
tr: Süre sınırlaması

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Tokyo, Seoul, Osaka, Yakutsk
tr: Tokyo, Seul, Osaka, Yakutsk

en: Tool settings
tr: Araç ayarları

en: Tools
tr: Araçlar

en: Total
tr: Toplam

en: Total connections
tr: Tüm bağlantılar

en: Total entries
tr: Tüm girdiler

en: Translate GID number to group name
tr: GID numarasını grup ismine çevir

en: Tree suffix
tr: Ağaç soneki

en: TreeSuffix is invalid!
tr: AğaçSoneki geçersiz!

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type
tr: Tip

en: UID generator
tr: UID üreteci

en: UID has changed. Do you want to change home directory?
tr: UID değiştirildi. Ana dizini değiştirmek istiyor musunuz?

en: UID number
tr: UID numarası

en: UID number is already in use.
tr: UID numarası kullanımda.

en: UID ranges for Unix accounts
tr: Unix hesapları için UID aralıkları

en: UNC-path (\\server\share) of homedirectory. $user and $group are replaced with user and group name.
tr: Ana dizinin UNC-yolu  (\\sunucu\paylaş). $kullanıcı ve $grup kullanıcı ve grup adıyla değiştirilir.

en: Unable to change Kerberos password.
tr: Kerberos parolası değiştirilemedi.

en: Unable to change password.
tr: Parola değiştirilemedi

en: Unable to create ZIP file for PDF export.
tr: PDF dışa aktarımı için gereken ZIP dosyası oluşturulamadı

en: Unable to create account.
tr: Hesap oluşturulamadı

en: Unable to create mailbox on IMAP server.
tr: IMAP sunucusu üzerinde e-posta kutusu oluşturulamadı.

en: Unable to create new OU!
tr: Yeni OU oluşturulamıyor!

en: Unable to create new profile!
tr: Yeni profil oluşturulamıyor!

en: Unable to delete OU!
tr: OU silinemiyor!

en: Unable to delete PDF structure!
tr: PDF yapısı silinemiyor!

en: Unable to delete entry, it does not exist
tr: Mevcut olmayan girdi silinemedi.

en: Unable to delete profile!
tr: Profil silinemiyor

en: Unable to find group in LDAP.
tr: LDAP ta grup bulunamadı.

en: Unable to find password security answer for this account.
tr: Bu hesaba ait parola için güvenlik cevabı bulunamadı

en: Unable to find password security question for this account.
tr: Bu hesaba ait parola için güvenlik sorusu bulunamadı

en: Unable to find the user name in LDAP.
tr: LDAP ta kullanıcı adı bulunamıyor

en: Unable to find user account.
tr: Kullanıcı hesabı bulunamıyor

en: Unable to import server certificate. Please use the upload function.
tr: Sunucu sertifikası dışa aktarılamıyor. Lütfen karşıdan fonksiyon yükleme işlevini kullanınız.

en: Unable to load LDAP entry:
tr: LDAP girdisi yüklenemedi

en: Unable to load profile!
tr: Profil yüklenemiyor

en: Unable to read file.
tr: Dosya okunamıyor

en: Unable to register your new account. Please try again.
tr: Yeni hesap kaydınız yapılamıyor. Lütfen tekrar deneyiniz

en: Unable to reset password.
tr: Parola sıfırlama işlemi yapılamıyor

en: Unable to save profile!
tr: Profil kaydedilemiyor!

en: Unable to send mail!
tr: Mail gönderilemiyor !

en: Unable to verify your password reset request. Please try again.
tr: Parola sıfırma isteğiniz gerçekleştirilemiyor. Lütfen tekrar deneyiniz

en: Unable to verify your user creation request. Please try again.
tr: Kullanıcı oluşturma isteğiniz gerçekleştirilemiyor . Lütfen tekrar deneyiniz

en: Unbind
tr: çıkar

en: Universal
tr: Evrensel

en: Unix account
tr: Unix hesabı

en: Unix groups
tr: Unix grupları

en: Unknown clients
tr: Bilinmeyen istemci

en: Unknown delegate address: %s
tr: Bilinmeyen temsilci adresi: %s

en: Unkown change type
tr: Bilinmeyen değiştirme türü

en: Unlock
tr: Kilitle

en: Unlock account
tr: Hesabı kilitle

en: Unlock account?
tr: Hesabı kilitle?

en: Unlock password
tr: Parolayı kilitle

en: Unsolved dependency:
tr: Çözülmemiş destek dosyaları:

en: Up
tr: Yukarı

en: Update Samba password timestamp
tr: Samba parola tarih bilgisini güncelle

en: Update attribute "sambaPwdLastSet" on password change
tr: Özniteliği "sambaPwdLastSet"  şifre değiştirerek güncelle .

en: Update object
tr: Nesne güncelle

en: Update quota
tr: Kota güncelle

en: Update values
tr: Değerleri güncelle

en: Updating object
tr: Nesneyi güncelleme

en: Upload
tr: Yükleme

en: Upload CA certificate in DER/PEM format.
tr: DER/PEM formatında CA sertifikası yükleme

en: Upload a file with one or more keys. Each line contains one key.
tr: Bir ya da daha fazla anahta ile dosya yükle. Her bir satır bir anahtar içerir.

en: Upload accounts to LDAP
tr: LDAP'a hesapları yükleme

en: Upload file
tr: Dosya yükleme

en: Upload file and create accounts
tr: Karşıya dosya yükleme ve hesap oluşturma

en: Upload has finished
tr: Yükleme sona erdi

en: Upload was stopped after errors in %s module!
tr: %s modülünde oluşan hatalar sonrasında yükleme durduruldu!

en: Uptime
tr: Çalışma zamanı

en: Usage
tr: Kullanım

en: Use * for all services.
tr: Tüm servisler için * kullan

en: Use Unix password
tr: Unix parolası kullan

en: Use no password
tr: Parola kullanma

en: Use this to enter an additional LDAP filter (e.g. "(cn!=admin)") to reduce the number of visible elements for this account type.
tr: Bu hesap tipi için  görsel elementlerin sayısını azaltan ek bir LDAP filtresi girmek için bunu kullan.

en: Use this to hide the caller ID.
tr: Arayanın kimliğini gizlemek için bunu kullan

en: Use this to hide this entry from the address book.
tr: Bu girdiyi adres defterinden gizlemek için bunu kullan.

en: Use this to specify other groups or accounts from other domains as group members.
tr: Grup üyeleri olan diğer etki alanlarından diğer grupları ya da hesapları belirlemek için bunu kullan.

en: Used blocks
tr: Kullanılan bloklar

en: Used by attributes
tr: Kullanılan öznitelikler

en: Used by object classes
tr: Kullanılan nesne sınıfları

en: Used for registration context.
tr: Kayıt içeriği için kullanıldı.

en: Used inodes
tr: Kullanılmış dosya sayısı

en: Used inodes (files)
tr: Kullanılmış dosya sayısı ( dosyalar)

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: User accounts (e.g. Unix, Samba and Kolab)
tr: Kullanıcı hesaplar ( örn. Unix ,Samba ve Kolab)

en: User agent
tr: Kullanıcı aracısı

en: User can change password
tr: Kullanıcı parolayı değiştirebilir

en: User certificates
tr: Kullanıcı sertifikaları

en: User count: %s
tr: Kullanıcı sayısı :  %s

en: User description. If left empty first and last name will be used.
tr: Kullanıcı tanımlaması. Boş bırakılırsa ad ve soyad kullanılacaktır.

en: User description. If left empty sur- and give name will be used.
tr: Kullanıcı tanımlaması. Boş bırakılırsa soyad ve verilen ad kullanılacaktır.

en: User description. If left empty user name will be used.
tr: Kullanıcı tanımlaması. Boş bırakılırsa kulllanıcı adı kullanılacaktır.

en: User modification
tr: Kullanıcı değişikliği

en: User must change password
tr: Kullanıcı parolayı değiştirmelidir.

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User name already exists!
tr: Kullanıcı adı oluşturuldu !

en: User name and email address
tr: Kullanıcı adı ve email adresi

en: User name attribute
tr: Kullanıcı adı özniteliği

en: User name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
tr: Kullanıcı adı geçersiz karakterler içeriyor. Geçerli karakterler: a-z, A-Z, 0-9 ve .-_ !

en: User name in use. Selected next free user name.
tr: Seçilen kullanıcı adı kullanımda. Lütfen farklı bir kullanıcı adı seçiniz

en: User name of the user who should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, @.-_.
tr: Kullanıcı tarafından oluşturulması gereken kullanıcı adı. Geçerli karakterler:  a-z,A-Z,0-9, @.-_.

en: User name or email address
tr: Kullanıcı adı ya da e-mail adresi

en: User name suggestion
tr: Kullanıcı adı önerisi

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: User self registration
tr: Kullanıcı kişisel kaydı

en: User server
tr: Kullanıcı sunucusu

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Users or groups that may directly send email as this user.
tr: Bu kullanıcı gibi doğrudan e-posta gönderebilecek kullanıcılar ya da gruplar

en: Users who are member of the current group. Users who have set their primary group to this group will not be shown.
tr: Varsayılan gruba üye olacak kullanıcılar. Bu gruba gösterilmeyecek olan birincil gruplarının ayarlarına sahip kullanıcılar.

en: Users who will become member of the current group. User names are separated by semicolons.
tr: Varsayılan gruba üye olacak kullanıcılar.Kullanıcı adları noktalı virgülle ayrılır.

en: VCARD 2.1 Export
tr: VCARD 2.1 dışa aktar

en: Valid to
tr: Geçerlilik sonu

en: Valid users
tr: Geçerli kullanıcı

en: Validate server certificate
tr: Sunucu sertifikasını doğrula

en: Validation expression
tr: Doğrulama ifadesi

en: Validation message
tr: Doğrulama iletisi

en: Value
tr: Değer

en: Value for "checked"
tr: " işaretlenen " için değer

en: Value for "unchecked"
tr: " işaretlenmeyen " için değer

en: Value mapping
tr: Değer eşlemesi

en: Value to delete does not exist in DN
tr: Silmek için değer DN de yok

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Vendor name
tr: Satıcı adı

en: Vendor version
tr: Satıcı versiyonu

en: View %s children
tr: Alt basamakları %s  görüntüle

en: View 1 child
tr: 1 alt basamak görüntüle

en: View the children of this object
tr: Bu nesnenin alt basamaklarını görüntüle

en: Viewing entry in read-only mode.
tr: Salt- okunur modda girdi görüntüleme

en: Voicemail context
tr: Sesli posta içeriği

en: Voicemail mailbox for this account.
tr: Bu hesap için sesli mail kutusu

en: Want more features? Get LAM Pro!
tr: Daha fazla özellik mi istiyorsunuz ? LAM Pro edinin

en: Warning
tr: Uyarı

en: Was unable to add attributes to DN: %s.
tr: DN: %s ye öznitelikler eklennemiyor

en: Was unable to create DN: %s.
tr: DN: %s oluşumu gerçekleştirilemiyor

en: Was unable to delete DN: %s.
tr: DN: %s silinemiyor.

en: Was unable to modify attributes from DN: %s.
tr: DN: %s  kaynaklı  öznitelik değiştirilemiyor.

en: Was unable to modify attributes of DN: %s.
tr: DN: %s özniteliği değiştirilemiyor.

en: Was unable to remove attributes from DN: %s.
tr: DN: %s kaynaklı öznitelik kaldırılamıyor.

en: Was unable to rename DN: %s.
tr: DN: %s yeniden adlandırması yapılamıyor

en: Web site
tr: Web sitesi

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Welcome to LAM self service. Please enter your user name and password.
tr: LAM self-servis e hoşgeldiniz. Lütfen kullanıcı adı ve şifresini giriniz.

en: Western Europe Time, London, Lisbon
tr: Batı Avrupa saati, Londra, Lizbon

en: What is the name of your favourite pet?
tr: En sevdiğiniz evcil hayvanınızın adı ?

en: Windows domain name of account.
tr: Hesabın Windows erişim alanı adı

en: Windows group
tr: Windows grup

en: Windows group name
tr: Windows grup adı

en: Windows group type.
tr: Windows grup tipi

en: Windows primary group
tr: Windows birincil grup

en: Windows primary group SID
tr: Windows birincil grup SID

en: Windows-Domain name of group.
tr: Grubun Windows erişim adı

en: Work details
tr: Çalışma ayrıntıları

en: Workgroup
tr: Çalışma grubu

en: Working directory
tr: Yürürlükteki dizin

en: Working directory of initial program.
tr: Başlangıç programı dizini

en: Write
tr: Yaz

en: Write access
tr: yazma erişimi

en: Wrong password/user name combination. Please try again.
tr: hatalı şifre/kullanıcı adı. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: Wrong quota format. Quota must be numeric.
tr: Hatalı kota formatı . Kota numerik olmalı

en: Yes
tr: evet

en: You are reusing an old password. Please choose a different password.
tr: Eski bir parola kullanıyorsunuz. Lütfen değiştiriniz

en: You are using capital letters. This can cause problems because Windows is not case-sensitive.
tr: Büyük harf kullanıyorsunuz. Windows büyük/küçük harf duyarlılığına sahip olmadığından problem yaratabilir

en: You can download your PDF files {link=%s}{color=#d2131a}here{endcolor}{endlink}.
tr: PDF dosyalarınızı yükleyebilirsiniz {link=%s}{color=#d2131a}here{endcolor}{endlink}.

en: You can setup the LDAP suffixes for all account types in your LAM server profile on tab "Account types".
tr: "Account types" sekmesi üzerindeki LAM sunucu profilinizde yer alan bütün hesap tipleri için LDAP soneklerini kurabilirsiniz.

en: You can use this to temporarily deactivate the Zarafa extension.
tr: Zarafa uzantısını düzenli olarak devredışı bırakmak için bunu kullanabilirsiniz.

en: You cannot add the Zarafa and Zarafa contact extension at the same time.
tr: Zarafa ve Zarafa admin uzantısını aynı zamanda ekleyemezsiniz.

en: You cannot perform updates while server is in read-only mode
tr: Sunucunuz salt-okunur modda iken güncellemeleri gerçekleştiremezsiniz.

en: You cannot rename an entry which has child entries.
tr: Alt basamak girdilerine sahipbir girdiyi yeniden adlandıramazsınız.

en: You cannot use SSL and TLS encryption at the same time. Please use either "ldaps://" or TLS.
tr: SSL ve TLS şifrelemesini aynı anda kullanamazsinız. Lütfen ya "ldaps://" ya da TLS kullanın.

en: You did not change the RDN
tr: RDN değiştirmediniz

en: You do not have the required access rights or the LDAP schema is not published by your server.
tr: Gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz ya da LDAP şeması sunucunuz tarafından yayımlanmadı.

en: You entered one or more invalid DNS servers.
tr: Bir ya da birden fazla geçersiz DNS sunucuları girdiniz.

en: You left the attribute value blank. Please go back and try again.
tr: Öznitelik değeri boşluğu bıraktınız. Lütfen geri dönüp tekrar deneyiniz.

en: You left the value blank for required attribute (%s).
tr: Gerekli öznitelik için (%s) değer boşluğu bıraktınız.

en: You made no changes
tr: Değişiklik yapmadınız

en: You might need to restart your webserver for changes to take effect.
tr: Değişiklikleri etkinleştirmek için web sunucunuzu yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: You might want to use %s instead of %s.
tr: %s kullanmak yerine %s kullanmak isteyebilirsiniz.

en: You must either upload a file or provide an import in the text box.
tr: Ya bir dosya yüklemeniz ya da metin kutusundan içe aktarım sağlamanız gerekiyor.

en: You need to add at least one member to this group.
tr: Bu grubun sonuna bir üye eklemeniz gerekiyor.

en: You specified an answer but no security question.
tr: Bir cevap belirlediniz ama güvenlik sorusu yok.

en: You will be prompted to confirm this decision
tr: Bu kararı doğrulamak için komut istenecek.

en: Your IMAP domains and email address domain do not match.
tr: IMAP etki alanlarınız ve e-posta adresiniz eşlenmedi.

en: Your LAM admin user (%s) must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
tr: LAM yönetici kullanıcınızın(%s)  lamdaemon ile çalışmak için geçerli bir UNİX hesabı olması gerekiyor!

en: Your LAM admin user must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
tr: LAM yönetici kullanıcınızın lamdaemon ile çalışmak için geçerli bir UNİX hesabı olması gerekiyor!

en: Your LAM login password was not accepted by the IMAP server.
tr: LAM oturum açma parolanız IMAP sunucunuz tarafından kabul edilmedi.

en: Your changes cannot be saved until you make the file writable for the webserver user.
tr: Dosyayı web sunucusu kullanıcısı için yazılabilir yapana kadar değişikliklerinizi kaydedemezsiniz.

en: Your new account was created but post processing failed. Please contact your local administrator.
tr: Yeni hesabınız oluşturuldu ama işlem sonucu  başarısız oldu. Lütfen yerel yöneticinizle bağlantı kurun.

en: Your new account was successfully created. Please return to login to change your user data.
tr: Yeni hesabınız başarıyla oluşturuldu . Lütfen giriş için kullanıcı bilgilerini değiştiriniz

en: Your session expired, click here to go back to the login page.
tr: Oturumunuzun süresi doldu. Giriş sayfasına dönmek için tıklayınız

en: Your session expired, please log in again.
tr: Oturumunuzun süresi doldu . Lütfen tekrar giriş yapınız.

en: Your settings were successfully saved.
tr: Ayarlarınız başarıyla kaydedildi

en: YourCompany
tr: Şirketiniz

en: Zarafa address list
tr: Zarafa adres listesi

en: Zarafa address lists
tr: Zarafa adres listeleri

en: Zarafa contact
tr: Zarafa bağlantısı

en: Zarafa dynamic group
tr: Zarafa dinamik grup

en: Zarafa dynamic groups
tr: Zarafa dinamik grupları

en: Zarafa schema
tr: Zarafa şeması

en: Zarafa will store the user's archives on these servers.
tr: Zarafa bu sunucular üzerindeki kullanıcının arşivlerini depolayacak.

en: Zone name
tr: Alan adı

en: Zone name for the DNS server (e.g. company.local).
tr: DNS sunucusu için alan adı

en: add value
tr: Değer ekle

en: adminstrators
tr: yöneticiler

en: attribute deleted
tr: öznitelik silindi

en: backupRootFileSystem
tr: Kök dosya sistemini yedekle

en: browse
tr: Göz at

en: bytes
tr: bayt

en: character
tr: Karakter

en: characters
tr: karakterler

en: confirm
tr: onayla

en: dc=yourcompany,dc=com
tr: dc = şirketiniz , dc=com

en: default
tr: varsayılan

en: delete
tr: Sil

en: delete attribute
tr: Özniteliği sil

en: disabled
tr: devre dışı

en: disconnect
tr: bağlantıyı kes

en: download value
tr: değer yükleme

en: edit
tr: düzenle

en: enabled
tr: etkin

en: export
tr: dışa aktar

en: false
tr: yanlış

en: force
tr: zorla

en: from any client
tr: herhangi bir istemciden

en: from previous client only
tr: önceki istemciden

en: group01,group02
tr: grup01,grup02

en: group01;group02
tr: grup01;grup02

en: group1@company.com,group2@company.com
tr: grup1@şirket.com,grup2@şirket.com

en: group@company.com
tr: grup@şirket.com

en: hint
tr: ipucu

en: hours
tr: saat

en: http://www.company.com
tr: http://www.şirket.com

en: import
tr: veri al

en: input off, notify off
tr: veri girii kapalı , bildirme kapalı

en: input off, notify on
tr: veri girişi kapalı , bildirme açık

en: input on, notify off
tr: veri girişi açık , bildirme kapalı

en: input on, notify on
tr: veri girişi açık , bildirme açık

en: ldap://localhost:389 connects to localhost using a standard LDAP connection on port 389
tr: ldap://localhost:389 , yerel hizmet bilgisayarına , port 389 üstünden standart bir LDAP bağlantısıyla bağlanır.

en: ldaps://ldap.domain.com connects to ldap.domain.com using an encrypted LDAP connection.
tr: ldaps://ldap.etkialanı.com şifrelenmiş bir LDAP bağlantısı kullanarak ldap.etkialanı.com a bağlanır.

en: list
tr: Liste

en: login
tr: giriş

en: machines
tr: Makineler

en: mail.yourdomain.org
tr: posta. erişim alanınız . org

en: mydomain
tr: erişim alanım

en: mygroup
tr: Grubum

en: new
tr: yeni

en: no
tr: hayır

en: no description available
tr: Uygun tanımlama yok

en: no entries
tr: girdi yok

en: no new attributes available for this entry
tr: Bu girdiye uygun yeni öznitelik yok

en: no new binary attributes available for this entry
tr: Bu girdiye uygun yeni ikili öznitelik yok

en: none
tr: yok

en: none, remove value
tr: yok, değeri kaldır

en: not applicable
tr: Uygulanamaz

en: not specified
tr: belirlenmedi

en: ou=People,dc=yourcompany,dc=com will read and store all accounts in this subtree.
tr: ou=Kişiler,dc=şirketiniz ,dc=com , bu alt ağaçtaki tüm hesaplar okunup düzenlenecek

en: ou=accounts,dc=yourdomain,dc=org
tr: ou=hesaplar,dc=erişim alanınız ,dc=org

en: pixels
tr: piksel sayısı

en: read only
tr: salt oku (nur)

en: refresh
tr: yenile

en: rename
tr: yeniden adlandır

en: required
tr: gerekli

en: reset
tr: sıfırla

en: search
tr: araştır

en: seconds
tr: saniyeler

en: secret
tr: Gizlilik

en: select the rdn attribute
tr: RDN özniteliği seç

en: structural
tr: Yapısal

en: table
tr: Tablo

en: test
tr: Test

en: test-start
tr: Teste başla

en: true
tr: doğru

en: uid=smiller,ou=People,dc=company,dc=com
tr: uid=smiller,ou=kişiler,dc=şirket,dc=com

en: use custom CA certificates
tr: Özel CA sertifikalarını kullan

en: use system certificates
tr: Sistem sertifikalarını kullan

en: user01,user02,user03
tr: kullanıcı01, kullanıcı02, kullanıcı03

en: user@company.com
tr: kullanıcı@şirket.com

en: users
tr: Kullanıcılar

en: view entries
tr: girdileri görüntüle

en: with
tr: ile

en: yes
tr: evet
