LAM 0.4.6 - en to ja translation catalogue (720 entries)

en: $%s and $%s are replaced with username or primary groupname.
ja: ホームディレクトリのUNCパス (\\サーバ\共有)。$%s と $%s はユーザ名とプライマリグループ名に変換される。

en: %s already exists!
ja: %s はすでに存在する!

en: (optional)
ja: (オプション)

en: Abort
ja: 中止

en: Account deactivated
ja: アカウントが無効化された

en: Account expire date. Format: DD-MM-YYYY
ja: アカウント有効期限。形式は: TT-MM-JJJJ

en: Account expires on
ja: アカウントの満了は

en: Account is deactivated
ja: アカウントが無効化された

en: Add profile
ja: プロファイル追加

en: Added $ to hostname.
ja: ホスト名に$を追加した.

en: Additional group members
ja: 追加のグループメンバ

en: Additional groups
ja: 追加のグループ

en: Algorithmic RID Base
ja: アルゴリズム的なRIDベース

en: Algorithmic RID base is not a number!
ja: アルゴリズム的なRIDベースが数字でない!

en: All Users have been created
ja: すべてのユーザが作成された

en: All changes were reseted
ja: すべての変更がリセットされた

en: All changes were successful.
ja: すべての変更が成功した.

en: Allowed hosts
ja: 許可されるホスト

en: Allowed workstations
ja: 許可されるPC

en: Apply
ja: 適用

en: Attributes in Group List
ja: グループリスト中の属性

en: Attributes in Host List
ja: ホストリスト中の属性

en: Attributes in User List
ja: ユーザリスト中の属性

en: Attributes in list views
ja: リストビュー中の属性

en: Available groups
ja: 有効なグループ

en: Available users
ja: 有効なユーザ

en: Available workstations
ja: 有効なPC

en: Back
ja: 戻る

en: Back to Login
ja: ログインに戻る

en: Back to OU-Editor
ja: OU-エディタに戻る

en: Back to Profile Editor
ja: プロファイルエディタに戻る

en: Back to domain list
ja: ドメインリストに戻る

en: Back to group list
ja: グループリストに戻る

en: Back to host list
ja: ホストリストに戻る

en: Back to hostlist
ja: ホストリストに戻る

en: Back to lamdaemon and PDF settings
ja: lamdaemonとPDF設定に戻る

en: Back to language and admin settings.
ja: 言語と管理設定に戻る

en: Back to last page
ja: 最後のページに戻る

en: Back to list settings
ja: リスト設定に戻る

en: Back to preferences...
ja: プリファレンスに戻る...

en: Back to profile login
ja: プロファイルログインに戻る

en: Back to range settings
ja: レンジ設定に戻る

en: Back to server settings
ja: サーバ設定に戻る

en: Back to user list
ja: ユーザリストに戻る

en: Back to userlist
ja: ユーザリストに戻る

en: Block hard quota
ja: ハードquotaのブロック

en: Block hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed
ja: ハードquotaのブロックに不正な文字がある。自然数のみが有効

en: Block soft quota
ja: ソフトquotaのブロック

en: Block soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed
ja: ソフトquotaのブロックに不正な文字がある。自然数のみが有効

en: Cache timeout
ja: キャッシュ有効時間

en: Cache timeout is invalid!
ja: キャッシュ有効時間が不正!

en: Can be left empty.
ja: 省略可

en: Can not create any hosts.
ja: ホストが作成できない.

en: Can not create any users.
ja: ユーザが作成できない.

en: Cancel
ja: 中止

en: Cannot connect to specified LDAP-Server. Please try again.
ja: 指定されたLDAP-サーバに接続できない。再度実行せよ。

en: Cannot open config file!
ja: configファイルを開けない!

en: Cellular phone
ja: 携帯電話番号

en: Change GID-Number of all users in group to new value
ja: グループ中のすべてのユーザのGID番号を新しい値に変更

en: Change Profile
ja: プロファイルの変更

en: Change Suffix
ja: サフィックスの変更

en: Change default profile
ja: 既定値のプロファイルを変更

en: Change master password
ja: マスタパスワードの変更

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Check values.
ja: 値の検査.

en: Click here if you are not directed to the next page.
ja: 自動的に次ページにジャンプしない場合はここをクリック.

en: Comma separated list of unix workstations the user is allowed to login.
ja: PCのユーザのカンマ分離リストはログインの時に認められる??.

en: Commit
ja: 変更

en: Configuration Login
ja: 構成設定ログイン

en: Configuration Wizard
ja: 構成設定ウィザード

en: Configuration profile
ja: 構成プロファイル

en: Configuration profiles are protected with a password from unauthorised access. Please enter it here.
ja: 構成プロファイルは認証されない(パスワード無しの)アクセスから保護されている。パスワードの入力が必要。

en: Configuration wizard
ja: 構成設定ウィザード

en: Confirm List
ja: 確認リスト

en: Contiune
ja: 継続

en: Could not create group!
ja: グループを作成できない!

en: Could not create user!
ja: ユーザを作成できない!

en: Could not delete group. Still users in group:
ja: グループを削除できない。グループ中にユーザがいる:

en: Could not delete group:
ja: グループを削除できない:

en: Could not delete host:
ja: ホストを削除できない:

en: Could not delete user:
ja: ユーザを削除できない:

en: Could not rename file!
ja: ファイル名を変更できない!

en: Create
ja: 作成

en: Create Account
ja: アカウント作成

en: Create PDF file
ja: PDFファイル作成

en: Create PDF for all groups
ja: すべてのグループのPDFファイル作成

en: Create PDF for all hosts
ja: すべてのホストのPDFファイル作成

en: Create PDF for all users
ja: すべてのユーザのPDFファイル作成

en: Create PDF for selected group(s)
ja: 選択されたグループのPDFファイル作成

en: Create PDF for selected host(s)
ja: 選択されたホストのPDFファイル作成

en: Create PDF for selected user(s)
ja: 選択されたユーザのPDFファイル作成

en: Create a new Group Profile
ja: 新しいグループプログラムファイルを作成

en: Create a new Samba Host Profile
ja: 新しいSambaホストプロファイルを作成

en: Create a new User Profile
ja: 新しいユーザプロファイルを作成

en: Create another group
ja: もう一つのグループを作成

en: Create another host
ja: もう一つのホストを作成

en: Create another user
ja: もう一つのユーザを作成

en: Create new Account
ja: 新しいアカウントを作成

en: Create new Accounts
ja: 新しいアカウントを作成

en: Create new accounts
ja: 新しいアカウントを作成

en: Created group %s.
ja: グループ %s が作成された.

en: Created new profile.
ja: 新しいプロファイルが作成された.

en: Created user %s.
ja: ユーザ %s が作成された.

en: Creating users. Please stand by ....
ja: ユーザを作成。Please stand by ....

en: Date after the user is able to change his password. Format: DD-MM-YYYY
ja: ユーザの後の日付はそのユーザのパスワードを変更できる。形式は: DD-MM-YYYY

en: Date after the user must change his password. Format: DD-MM-YYYY
ja: ユーザの後の日付はそのユーザのパスワードを変更しなければならない。形式は: DD-MM-YYYY

en: Days before password is to expire that user is warned of pending password expiration. If set value must be 0<.
ja: パスワードが期限切れになる前にユーザへパスワード期限切れの猶予期間である旨を警告する日数。もしもその値を設定するなら0より小さくなければならない。

en: Default language
ja: 既定値の言語

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Account
ja: アカウント削除

en: Delete Domain(s)
ja: ドメインの削除

en: Delete Group Profile
ja: グループプログラムファイルの削除

en: Delete Group(s)
ja: グループの削除

en: Delete Host(s)
ja: ホストの削除

en: Delete Samba Host Profile
ja: Sambaホストプロファイルの削除

en: Delete User Profile
ja: ユーザプロファイルの削除

en: Delete also Homedirectories
ja: ホームディレクトリも削除

en: Delete domain(s)
ja: ドメインを削除

en: Delete group(s)
ja: グループを削除

en: Delete host(s)
ja: ホストを削除

en: Delete operation canceled.
ja: 削除操作がキャンセルされた

en: Delete organizational unit
ja: organizational unitを削除

en: Delete profile
ja: プロファイルを削除

en: Delete user(s)
ja: ユーザを削除

en: Deleted profile:
ja: プロファイルが削除された:

en: Deleting group(s) canceled.
ja: プロファイルの削除がキャンセルされた

en: Deleting group(s)...
ja: グループ削除中...

en: Deleting host(s) canceled.
ja: ホストの削除が中止された.

en: Deleting host(s)...
ja: ホストの削除中...

en: Deleting user(s) canceled.
ja: ユーザの削除が中止された.

en: Deleting user(s)...
ja: ユーザの削除中...

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Display name
ja: 表示名

en: Do you really want to delete domain(s):
ja: 本当にドメインを削除したいか?:

en: Do you really want to delete group(s):
ja: 本当にグループを削除したいか?:

en: Do you really want to delete host(s):
ja: 本当にホストを削除したいか?:

en: Do you really want to delete this OU?
ja: 本当にこのOUを削除したいか?

en: Do you really want to delete this profile?
ja: 本当にこのプロファイルを削除したいか?

en: Do you really want to delete user(s):
ja: 本当にこのユーザを削除したいか?:

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Admins
ja: ドメイン管理者(Domain Admins)

en: Domain Guests
ja: ドメインゲスト(Domain Guests)

en: Domain SID
ja: ドメインのSID

en: Domain Settings
ja: ドメインの設定

en: Domain Users
ja: ドメインユーザ(Domain Users)

en: Domain deleted successfully.
ja: ドメインは正しく削除された.

en: Domain has been modified.
ja: ドメインは変更された

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Domain name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and -.
ja: ドメイン名には不正な文字がある。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9 と -である.

en: Domain name is invalid!
ja: ドメイン名が不正!

en: DomainSuffix
ja: ドメインサフィックス

en: DomainSuffix is invalid!
ja: ドメインサフィックスが不正!

en: Domains
ja: ドメイン

en: Driveletter assigned on windows workstations as homedirectory.
ja: WindowsPCに割り当てられたドライブ名文字はホームディレクトリである??.

en: E-Mail
ja: 電子メール

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Group Profile
ja: グループプロファイルの編集

en: Edit Samba Host Profile
ja: Sambaホストプロファイルの編集

en: Edit User Profile
ja: ユーザプロファイルの編集

en: Edit groups
ja: グループの編集

en: Edit workstations
ja: ワークステーションの編集??

en: Employee type
ja: 職業

en: Employee type: worker, student, nurse, ...
ja: 職業:会社員、学生、看護士、IT戦士 ...

en: Empty Password submitted. Try again.
ja: 空白のパスワードである。再度実行せよ.

en: Enter Username and Password for Account
ja: アカウントに対するユーザ名とパスワードを入力

en: Errors
ja: エラー

en: Example
ja: 例

en: Examples
ja: 例

en: Expand suffix with primary groupname
ja: プライマリのグループ名にサフィックスを補完??

en: Expire date
ja: 満了日

en: Facsimile
ja: ファクス

en: Failed to add domain!
ja: ドメイン追加に失敗!

en: Failed to create entry!
ja: エントリ作成に失敗!

en: Failed to modify domain!
ja: ドメイン変更に失敗!

en: Fax number
ja: ファクス番号

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: Filename and -path relative to netlogon-share which should be executed on logon. $%s and $%s are replaced with user- and groupname.
ja: ネットログオン共有への相対的な-パスとファイル名はログオンの時に実行されるべきである。$%sと$%sはユーザとグループ名に置き換えられる。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Final
ja: 最後

en: First name
ja: (姓でない)名

en: GID number
ja: GID番号

en: GID-number has changed. You have to run the following command as root in order to change existing file-permissions:
ja: GID-番号が変更された。存在するファイルの属性を変更するために、rootで以下のコマンドを実行しなければならない:

en: General
ja: 一般??

en: General properties
ja: 一般のプロパティ

en: Generate password
ja: パスワードの作成

en: Given name
ja: (姓でない)名

en: Given name contains invalid characters
ja: 姓でない名(Given name)に不正な文字がある

en: Given name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
ja: ユーザの(姓でない)名。文字,ハイフン(-)とスペースが有効.

en: Grace block period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
ja: Grace block period. ほとんどのファイルシステムは固定された一週間の最大値を使う??

en: Grace inode (files) period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
ja: Grace inode (files) period. ほとんどのファイルシステムは固定された一週間の最大値を使う??

en: Grace inode period
ja: Grace inode period??

en: Group
ja: グループ

en: Group %s has been created.
ja: グループ %s は作成された

en: Group %s has been modified.
ja: グループ %s は変更された

en: Group Profiles
ja: グループのプロパティ

en: Group SID
ja: グループSID

en: Group description
ja: グループの説明

en: Group description. If left empty group name will be used.
ja: グループの説明。もしも空白ならば、グループ名が使われる.

en: Group information page
ja: グループ情報ページ

en: Group list attributes are invalid!
ja: グループリストの属性が不正!

en: Group member DNs
ja: グループメンバのDN

en: Group members
ja: グループメンバ

en: Group name
ja: グループ名

en: Group name of the group which should be created. Valid characters are: a-z,0-9, .-_. Lam does not allow a number as first character because groupadd also does not allow it. Lam does not allow capital letters A-Z because it can cause several problems. If groupname is already used groupname will be expanded with a number. The next free number will be used.
ja: グループのグループ名は作成されるべきである。有効な文字は: a-z,0-9と.-である。Lamはgroupaddコマンドが認めないため、最初の文字に数字は使えない。Lamはいくつかの問題が起きるため、文字A-Zは使えない。もしもグループ名がすでに使われていたならば、グループ名は数字が補完される。次の自由な数字が使われる。

en: Group suffix
ja: グループサフィックス

en: Group(s)
ja: グループ

en: Group(s) found
ja: グループが見つかった

en: GroupSuffix
ja: グループサフィックス

en: GroupSuffix is invalid!
ja: グループサフィックスが不正!

en: Groupname
ja: グループ名

en: Groupname already in use. Selected next free groupname.
ja: グループ名がすでに使われている。次の自由なグループ名が選択された.

en: Groupname contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: グループ名に不正な文字が含まれている。有効な文字は:a-z,A-Z,0-9と .-_である!

en: Groups
ja: グループ

en: Hard block
ja: ハードblock制限??

en: Hard block limit
ja: ハードブロック制限

en: Hard inode
ja: ハードinode制限??

en: Hard inode (files) limit
ja: ハードinode(ファイル)制限

en: Hard inode limit
ja: ハードinode制限

en: Have to add objectClass posixAccount.
ja: オブジェクトクラス posixAccountを追加しなければならない.

en: Have to add objectClass posixGroup.
ja: オブジェクトクラス posixGroup を追加しなければならない.

en: Have to add objectClass sambaAccount. Host with sambaSamAccount will be set back to sambaAccount.
ja: オブジェクトクラスsambaAccountを追加しなければならない。ホストのsambaSamAccountはsambaAccountに戻される。

en: Have to add objectClass sambaAccount. User with sambaSamAccount will be set back to sambaAccount.
ja: オブジェクトクラスsambaAccountを追加しなければならない。ユーザのsambaSamAccountはsambaAccountに戻される。

en: Have to add objectClass sambaGroupMapping.
ja: オブジェクトクラスsambaGroupMappingを追加しなければならない.

en: Have to add objectClass sambaSamAccount. Host with sambaAccount will be updated.
ja: オブジェクトクラスsambaSamAccountを追加しなければならない。ホストのsambaAccountは更新される.

en: Have to add objectClass sambaSamAccount. User with sambaAccount will be updated.
ja: オブジェクトクラスsambaSamAccountを追加しなければならない。ユーザのsambaAccountは更新される.

en: Have to add objectClass shadowAccount.
ja: オブジェクトクラスshadowAccountを追加しなければならない.

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hold the CTRL-key to (de)select multiple groups.
ja: 複数のグループの選択(解除)のためにはCtrl-キーを押す.

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリ

en: Home Directory has changed. You have to run the following command as root in order to change the existing homedirectory:
ja: ホームディレクトリが変更された。存在するホームディレクトリを変更するためにrootで以下のコマンドを実行しなければならない:

en: Home directory
ja: ホームディレクトリ

en: Home drive
ja: ホームドライブ

en: Home path
ja: ホームパス

en: Home path is invalid.
ja: ホームパスが不正.

en: Homedir is invalid!
ja: Homedirが不正!

en: Homedirectory contains invalid characters.
ja: ホームディレクトリに不正な文字がある.

en: Host %s has been created.
ja: ホスト %s は作成された

en: Host %s has been modified.
ja: ホスト %s は変更された

en: Host attributes
ja: ホストの属性

en: Host description
ja: ホストの説明

en: Host description. If left empty host name will be used.
ja: ホストの説明。もしも空白ならば、ホスト名が使われる.

en: Host list attributes are invalid!
ja: Attribute der Hostliste sind ung|ltig!

en: Host name
ja: ホスト名

en: Host name of the host which should be created. Valid characters are: a-z,0-9, .-_$. Lam does not allow a number as first character because useradd also does not allow it. Lam does not allow capital letters A-Z because it can cause several problems. Hostnames are always ending with $. If last character is not $ it will be added. If hostname is already used hostname will be expanded with a number. The next free number will be used.
ja: ホストのホスト名は作成されるべきである。有効な文字は: a-z, 0-9 と .-_$. Lamはuseraddコマンドが許可しないため、最初の文字に数字を許可しない。Lamはいくつかの問題を引き起こすため、大文字のA-Zを認めない。ホスト名は必ず $ で終わる。もしも最後の文字が $ でなければ追加される。もしもホスト名がすでに使われていれば、ホスト名に数字が補完される。次の自由な数字が使われる.

en: Host username
ja: ホストユーザ名??

en: HostSuffix
ja: ホストサフィックス

en: HostSuffix is invalid!
ja: ホストサフィックスが不正!

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hostname already in use. Selected next free hostname.
ja: ホスト名がすでに使われている。次の自由なホスト名が選択された.

en: Hostname contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: ホスト名に不正な文字が含まれている。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9 と .-_.

en: Hosts
ja: ホスト

en: ID is already in use
ja: ID はすでに使われている

en: ID-Number
ja: ID-番号

en: If Primary group does not exist it will be created.
ja: もしもプライマリグループが存在しないならば、それは作成される.

en: If Primary group is not given it'll used from profile.
ja: もしもプライマリグループが与えられなければ、それはプロファイルから使われる??.

en: If a not yet existing group is defined in csv-file, a new group in the selected group suffix will be created.
ja: もしも、csvファイル中に存在ずるグループがまだ定義されていなければ、選択されたグループサフィックス中の新しいグループが作成される.

en: If a not yet existing group is defined in csv-file, a new group with the selected group profile will be created.
ja: もしもcsvファイル中に存在するグループがまだ定義されていなければ、選択されたグループプロファイルの新しいグループが作成される.

en: If checked account will be deactivated by putting a ! before the encrypted password.
ja: チェックした場合、暗号化したパスワードの前に ! をおくことによってアカウントは無効化される.

en: If checked account will be deactivated. (Setting D-Flag)
ja: チェックした場合、(D-フラグをセットすることで)アカウントは無効化される

en: If checked no password will be used.
ja: チェックした場合、パスワードは使われない.

en: If checked password does not expire. (Setting X-Flag)
ja: チェックした場合、パスワードは満了にならない(X-フラグをセット)

en: If checked unix password will also be used as samba password.
ja: チェックした場合、sambaパスワードとしてもUnixパスワードが使われる.

en: If empty GID number will be generated automaticly. Valid values are between %s and %s.
ja: もしも空白ならば、GID番号が自動的に生成される。有効な値は、%s と %s の間である.

en: If empty UID number will be generated automaticly. Valid values are between %s and %s.
ja: もしも空白ならば、UID番号が自動的に生成される。有効な値は、%s と %s の間である.

en: If selected users will be added with OUs expanded with their primary group. E.g. if a user is in group admin the user suffix will be ou=admin,+user suffix.
ja: もしも選択した場合、ユーザはそのプライマリグループで拡張されたOUをもって追加される。たとえば、もしも、ユーザが group admin に所属しているならば、ユーザのサフィックスは、ou=admin,+ユーザのサフィックスになる。

en: If set to "yes" the Windows password will be the same as the Unix one.
ja: もしも "はい(yes)" にセットされたならば、WindowsパスワードはUnixのものと同じになる。

en: If set to "yes" the user will be able to change his Windows password.
ja: もしも"はい(yes)" にセットされたならば、ユーザはWindowsパスワードを変更可能になる

en: If unsure say "yes" here.
ja: もしも不確かならば、ここで"はい(yes)"と答えなさい.

en: If you use Samba 3.x with the new LDAP schema say "yes" here, otherwise "no".
ja: もしもSamba 3.x を新しいLDAPスキーマと共に使っているならば、ここで、"はい(yes)"と答え、それ以外の場合は "いいえ(no)"と答えなさい.

en: If you want more than one user to login to LAM please enter its DN(s) here. Multiple entries are seperated by semicolons.
ja: もしも、1人以上のユーザがLAMにログインしたいのであれば、ここで、そのDNを入力。複数のエントリは、セミコロンによって分離される。

en: If you want to change the current preferences password, please enter it here.
ja: もしも、現在のプリファレンスのパスワードを変更したいのならば、それをここで入力。

en: If you want to change your master configuration password, please enter it here.
ja: もしも、マスタ構成パスワードを変更したいのならば、それをここで入力。

en: If you want to input your own description it would look like this: "attribute:description".
ja: もしも、固有の記述を入力したいのならば、それは右記のようになる: "属性:記述".

en: If you want to manage quotas and homedirectories with LAM you need to setup lamdaemon.pl.
ja: もしも、LAMによって、ホームディレクトリとquotaを管理したいのであれば、lammdaemon.plのセットアップが必要である。

en: If you want to use a well known RID you can selcet a well known group.
ja: もしも、よく知られたRIDを使いたいのであれば、よく知られたグループを選択できる??。

en: Ignore
ja: 無視

en: Infos
ja: 情報

en: Inode hard quota
ja: Inode ハードquota

en: Inode hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed
ja: Inodeハードquotaに不正な文字が含まれている。数字のみ有効。

en: Inode soft quota
ja: Inodeソフトquota

en: Inode soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed
ja: Inode ソフトquotaに不正な文字が含まれている。数字のみ有効。

en: Inserted gecos-field as display name.
ja: ディスプレイ名としてgecosフィールドを挿入.

en: Inserted groupname in gecos-field.
ja: gecosフィールドにグループ名を挿入.

en: Inserted hostname in gecos-field.
ja: gecosフィールドにホスト名を挿入.

en: Inserted sur- and given name in gecos-field.
ja: gecosフィールドに、姓名を挿入??.

en: Inserted user- or groupname in HomePath.
ja: ホームパス名にユーザ又はグループ名を挿入.

en: Inserted user- or groupname in profilepath.
ja: プロファイルパスにユーザ又はグループ名を挿入.

en: Inserted user- or groupname in scriptpath.
ja: スクリプトパスにユーザ又はグループ名を挿入.

en: Invalid Value!
ja: 不正な値!

en: Invalid profile name!
ja: 不正なプロファイル名!

en: Invalid/Missing Message type
ja: 不正な/間違ったメッセージタイプ

en: It is possible that this ID-number is reused. This can cause several problems because files with old permissions might still exist. To avoid this warning set maxUID to a higher value.
ja: ID番号を再利用することは可能である。これは、古いパーミッションを持ったファイルがまだあるときにいくつかの問題を引き起こす。この警告を防ぐには、maxUIDをより大きな値に設定することである。

en: It will be created.
ja: それは作成される。

en: LAM Internal Error
ja: LAM 内部エラー

en: LAM caches its LDAP searches, you can set the cache time here. Shorter times will stress LDAP more but decrease the possibility that changes are not identified.
ja: LAMはLDAP検索をキャッシュするので、キャッシュの時間を設定することができる。短い時間を設定するとLDAPサーバに負荷を掛けるが、変更が認識されない可能性を低減できる。

en: LAM can create them for you or you have to create them manually later.
ja: LAM はあなた向けにそれらを生成できるか、あるいは、後で、それらを手動で作成する必要がある??。

en: LAM detected that one or more essential Samba groups are missing. They are listed below.
ja: LAMは基本的な1つ以上のSambaのグループがないことを認識した。それは以下の通りである。

en: LAM supports CRYPT, SHA, SSHA, MD5 and SMD5 to generate the hash value of an user password. SSHA and CRYPT are the most common but CRYPT does not support passwords greater than 8 letters. We do not recommend to use plain text passwords.
ja: LAMはユーザのパスワードのハッシュ値を生成するために、CRYPT、SHA、SSHA、MD5とSMD5をサポートする。SSHAとCRYPTは最も一般的であるが、CRYPTは8文字より大きいパスワードをサポートしない。平文のパスワードを使うことは推奨しない。

en: LAM will not work if version is wrong!
ja: LAM はバージョンがおかしいときには正しく動かない!

en: LDAP Account Manager Configuration
ja: LDAP アカウントマネージャ構成

en: LDAP List settings
ja: LDAP リスト設定

en: LDAP Search failed! Please check your preferences.
ja: LDAP 検索失敗! プリファレンスの調査が必要

en: LDAP admin DN
ja: LDAP 管理者のDN

en: LDAP error, server says:
ja: LDAP エラー、サーバからのメッセージ:

en: LDAP server
ja: LDAPサーバ

en: LDAP sizelimit exceeded, not all entries are shown.
ja: LDAP サイズ制限に引っかかった。すべてのエントリは表示されない。

en: Lamdaemon settings and PDF text
ja: Lamdaemon 設定とPDF テキスト

en: Language and additional admin users
ja: 言語と追加の管理者(admin users)

en: Language is not defined!
ja: 言語は未定義!

en: Language not defined in session!
ja: このセッション注では言語は未定義!

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Last name
ja: 姓

en: List attributes
ja: 属性の一覧

en: List of admin users is empty or invalid!
ja: 管理者(admin users)のリストが空白か不正!

en: List of samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
ja: ユーザがログインできるSambaワークステーションのリスト。空白はすべてのワークステーションを意味する。

en: List of valid users
ja: 有効なユーザのリスト

en: Load Profile
ja: プロファイルのロード

en: Load profile
ja: プロファイルのロード

en: Login
ja: ログイン

en: Login Shell
ja: ログインシェル

en: Login at host(s)
ja: ホストでのログイン

en: Login at workstation(s)
ja: ワークステーションでのログイン

en: Login shell
ja: ログインシェル

en: Logon script is invalid!
ja: ログオンスクリプトが不正!

en: Logout
ja: ログアウト

en: Machine number
ja: マシンナンバ

en: Manage profiles
ja: プロファイルの操作

en: Master Password:
ja: マスタパスワード:

en: Master password
ja: マスタパスワード

en: Master password is wrong!
ja: マスタパスワードが不正!

en: Master passwords are different or empty!
ja: マスタパスワードが違うか空白!

en: Max 400 users allowed. Ignored additional users.
ja: 最大400ユーザまで。残りのユーザは無視される。

en: Max list entries is invalid!
ja: 最大のリストエントリは無効!

en: Maximum GID number
ja: 最大のGID番号

en: Maximum GID number is invalid!
ja: 最大のGID番号が不正!

en: Maximum Machine number
ja: 最大のマシンナンバ

en: Maximum Machine number is invalid!
ja: 最大のマシンナンバが不正!

en: Maximum UID number
ja: 最大のUID番号

en: Maximum UID number is invalid!
ja: 最大のUID番号が不正!

en: Maximum list entries
ja: 最大のリストエントリ

en: Maximum password age
ja: 最大のパスワード期限(age)

en: Members
ja: メンバ

en: Minimum GID number
ja: 最小のGID番号

en: Minimum GID number is invalid!
ja: 最小のGID番号が不正!

en: Minimum Machine number
ja: 最小のマシンナンバ

en: Minimum Machine number is invalid!
ja: 最小のマシンナンバが不正!

en: Minimum UID number
ja: 最小のUID番号

en: Minimum UID number is invalid!
ja: 最小のUID番号が不正!

en: Minimum password age
ja: 最小のパスワード期限(age)

en: Mobile number
ja: 携帯電話

en: Modify
ja: 変更

en: Modify Account
ja: アカウント変更

en: Mountpoint
ja: マウントポイント

en: Mountpoint of device with enabled quotas.
ja: quotaが有効になったデバイスのマウントポイント.

en: Name
ja: 名前

en: Name contains invalid characters. First character must be a letter.
ja: 名前に不正な文字がある。最初の文字は英文字でなければならない.

en: Name must contain between 3 and 20 characters.
ja: 名前は3から20文字の範囲でなければならない.

en: Name under which the profile will be saved. If a profile with the same name exists, it will be overwritten.
ja: プロファイルがセーブされる名前。もしも同じ名前のプロファイルがあるならば、上書きされる。

en: New Domain
ja: 新しいドメイン

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: New Host
ja: 新しいホスト

en: New OU created successfully.
ja: 新しい OU が正しく作成された.

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New default profile set successfully.
ja: 新しい既定値のプロファイルが正しく設定された.

en: New master password
ja: 新しいマスタパスワード

en: New master password set successfully.
ja: 新しいマスタパスワードが正しく設定された.

en: New organizational unit
ja: 新しい Organizational Unit

en: New password set successfully.
ja: 新しいパスワードが正しく設定された.

en: New profile created.
ja: 新しいプロファイルが作成された.

en: New user
ja: 新しいユーザ

en: Next
ja: 次

en: Next Group RID
ja: 次のグループRID

en: Next RID
ja: 次のRID

en: Next RID is not a number!
ja: 次のRIDは番号ではない!

en: Next RID to use when creating accounts.
ja: アカウント作成時に使われる次のRID.

en: Next RID to use when creating groups.
ja: グループ作成時に使われる次のRID.

en: Next RID to use when creating user accounts.
ja: ユーザアカウントを作成するときに使われる次のRID.

en: Next User RID
ja: 次のユーザRID

en: Next group RID is not a number!
ja: 次のグループRIDは番号ではない!

en: Next user RID is not a number!
ja: 次のユーザRIDは番号ではない!

en: No Groups found!
ja: グループが見つからない!

en: No Samba Domains found!
ja: Sambaドメインが見つからない!

en: No Samba Hosts found!
ja: Sambaホストが見つからない!

en: No Users found!
ja: ユーザが見つからない!

en: No changes were made.
ja: 何らの変更も行なわれなかった.

en: No domains found, please create one.
ja: ドメインが見つからない。作成せよ。.

en: No free ID-Number!
ja: 自由なID番号がない!

en: No group(s) were deleted
ja: グループが1つも削除されなかった

en: No host(s) were deleted
ja: ホストが1つも削除されなかった

en: No password was entered!
ja: パスワードが入力されていない!

en: No primary group defined!
ja: プライマリグループが定義されていない!

en: No profilename given.
ja: プロファイル名が与えられていない.

en: No type specified!
ja: タイプが指定されていない!

en: No user quotas defined or no quota support by filesystem.
ja: ユーザquotaが定義されていないかファイルシステムにquotaサポートがない.

en: No user(s) were deleted
ja: ユーザが一人も削除されなかった

en: Note
ja: ノート

en: Number of days a user can login even his password has expired. -1=always.
ja: パスワードが満了になってもユーザがログインできる日数。-1は無期限

en: Number of days a user has to wait until he\'s allowed to change his password again. If set value must be 0<.
ja: 再度パスワードを変更できるまで待たなければならない日数。設定するならば0より大きくなければならない。

en: Number of days after a user has to change his password again. If set value must be 0<.
ja: 再度パスワードを変更しなければならない日からの日数。設定するならば0より大きくなければならない。

en: OU already exists!
ja: OU はすでに存在する!

en: OU deleted successfully.
ja: OU は正しく削除された.

en: OU is invalid!
ja: OU が不正!

en: OU is not empty or invalid!
ja: OU が空白でないか不正!

en: OU-Editor
ja: OU-エディタ

en: ObjectClass posixAccount not found.
ja: オブジェクトクラス posixAccount が見つからない.

en: ObjectClass posixGroup not found.
ja: オブジェクトクラス posixGroup が見つからない.

en: ObjectClass sambaAccount not found.
ja: オブジェクトクラス sambaAccount が見つからない.

en: ObjectClass sambaGroupMapping not found.
ja: オブジェクトクラス sambaGroupMapping が見つからない.

en: ObjectClass sambaSamAccount not found.
ja: オブジェクトクラス sambaSamAccount が見つからない.

en: ObjectClass shadowAccount not found.
ja: オブジェクトクラス shadowAccount が見つからない.

en: Optional settings
ja: 付加的な設定

en: PDF settings
ja: PDF設定

en: PDF text
ja: PDFテキスト

en: Password
ja: パスワード

en: Password Expire
ja: パスワード満了

en: Password changed!
ja: パスワードが変更された!

en: Password contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and #*,.;:_-+!$%&/|?{[()]}= !
ja: パスワードに不正な文字がある。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9 と #*,.;:_-+!$%&/|?{[()]}= !

en: Password does not expire
ja: パスワードが満了していない

en: Password expire
ja: パスワード満了

en: Password expire must be are natural number or -1.
ja: パスワード満了日は数字又は-1でなければならない.

en: Password expiry
ja: パスワード満了日

en: Password expiry is not numeric!
ja: パスワード満了日が数字でない!

en: Password hash is invalid!
ja: パスワードハッシュが不正!

en: Password hash type
ja: パスワードハッシュ形式

en: Password maxage
ja: パスワードの最大期限

en: Password maxage must be are natural number.
ja: パスワードの最大期限は数字でなければならない.

en: Password maxage must bigger as Password Minage.
ja: パスワードの最大期限はパスワードの最小期限より大きくなければならない.

en: Password maximum age is not numeric!
ja: パスワード最大期限が数字でない!

en: Password minage
ja: パスワード最小期限

en: Password minage must be are natural number.
ja: パスワード最小期限は数字でなければならない.

en: Password minimum age is not numeric!
ja: パスワード最小期限が数字でない!

en: Password warn
ja: パスワード警告日

en: Password warn must be are natural number.
ja: パスワード警告日数字でなければならない.

en: Password warning
ja: パスワード警告

en: Passwords are different!
ja: パスワードが異なる!

en: Path of the userprofile. Can be a local absolute path or a UNC-path (\\server\share). $%s and $%s are replaced with user- and groupname.
ja: ユーザプロファイルのパス。ローカル絶対パスか、UNCパス(\\サーバ\共有). $%s と $%s はユーザとグループに置き換えられる.

en: Path to external script
ja: 外部スクリプトのパス

en: Personal
ja: パーソナル

en: Personal User Infos
ja: 個人のユーザ情報??

en: Personal properties
ja: 個人のプロパティ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Please check settings on samba page.
ja: Sambaページ上の設定をチェック.

en: Please create a group first.
ja: グループを先に作成すること.

en: Please enter a name for the new profile. The name may contain letters, digits and -_.
ja: 新しいプロファイルの名前を入力。名前には英文字、数字と -_. を含められる。

en: Please enter a valid eMail address!
ja: 正しい電子メールアドレスを入力!

en: Please enter a valid employee type!
ja: 正しい職業タイプを入力!

en: Please enter a valid fax number!
ja: 正しいファクス番号を入力!

en: Please enter a valid mobile number!
ja: 正しい携帯電話番号を入力!

en: Please enter a valid postal address!
ja: 正しい住所を入力!

en: Please enter a valid postal code!
ja: 正しい郵便番号を入力!

en: Please enter a valid street name!
ja: 正しい町名(street name)を入力!

en: Please enter a valid telephone number!
ja: 正しい電話番号を入力!

en: Please enter a valid title!
ja: 正しい肩書きを入力!

en: Please enter a value between %s and %s!
ja: %s と %s の間の正しい値を入力!

en: Please enter password to change preferences:
ja: プリファレンスを変更するために正しいパスワードを入力:

en: Please enter the UID/GID ranges for your accounts:
ja: アカウントの正しいUID/GIDレンジを入力:

en: Please enter the URL of your LDAP server.
ja: LDAPサーバの正しいURLを入力.

en: Please enter the configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your .conf-file. If this is the first time you log in, enter "lam".
ja: 構成パスワードを入力。これはLDAPパスワードとは異なる。これは .confファイルに記録される。もしもこれが最初のログインならば、"lam" と入力.

en: Please enter the master configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your config.cfg file. If this is the first time you log in, enter "lam".
ja: マスタ構成パスワードを入力。これはLDAPパスワードとは異なる。これはconfig.cfgファイルに記録される。もしもこれが最初のログインならば、 "lam" と入力.

en: Please enter the name of the new profile and the password to change its settings. Profile names may contain letters, numbers and -/_.
ja: その設定を変更するための新しいプロファイル名とパスワードを入力。プロファイル名は英文字、数字と -/_ を含められる.

en: Please enter the new name of the profile. The name may contain letters, numbers and -/_.
ja: 新しいプロファイル名を入力。名前は英文字、数字と -/_ を含められる.

en: Please enter the same password in both password-fields.
ja: 2つのパスワード領域に同じパスワードを入力.

en: Please enter the suffixes of your LDAP tree where LAM should store the accounts.
ja: LAMがアカウントを格納するときのLDAP木のサフィックスを入力。

en: Please enter which attributes should be displayed in the list views.
ja: リストビュー中に表示されるべき属性を入力.

en: Please enter your configuration master password. This password is "lam" by default.
ja: 構成マスタパスワードを入力。このパスワードは既定値では"lam" である.

en: Please provide a csv-file with the following syntax. Values with * are required:
ja: 以下の形式でCSVファイルを提供すること。*が付いた値は必須である:

en: Please report this error to the Bug-Tracker at {link=http://lam.sf.net}LDAP Account Manager Development Team{endlink}. The error number is {bold}0001:Invalid/Missing Message type.{endbold} Thank you.
ja: このエラーをバグトラッカー {link=http://lam.sf.net}LDAP Account Manager 開発チーム{endlink}にレポートしてほしい。エラー番号は {bold}0001:不正/存在しないメッセージタイプ。{endbold}

en: Please select here if you want to make additional changes to your configuration profile or if LAM should use default values.
ja: もしも、構成プロファイルに追加の変更を行ないたいか、LAMが既定値の値を使うべき時かをここで選択。

en: Please select page:
ja: ページを選択:

en: Please select your prefered language.
ja: 表示言語を選択.

en: Position in ldap-tree where the group should be created.
ja: グループを作成すべきldap木の場所.

en: Position in ldap-tree where the host should be created.
ja: ホストを作成すべきldap木の場所.

en: Position in ldap-tree where the user should be created.
ja: ユーザを作成すべきldap木の場所.

en: Postal address
ja: 住所

en: Postal address, city
ja: 住所、区市町村.

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Predefined attributes are of type "#attribute".
ja: あらかじめ定義された属性はタイプが: "#Attribute"??.

en: Predefined values
ja: あらかじめ定義された値

en: Primary group
ja: プライマリグループ

en: Primary group has changed. You have to run the following command as root in order to change existing file-permissions:
ja: プライマリグループが変更された。存在するファイルのパーミッションを変更するために以下のコマンドをrootで実行しなければならない。

en: Primary group name is invalid!
ja: プライマリグループ明が不正!

en: Profile Editor
ja: プロファイルエディタ

en: Profile deleted.
ja: プロファイルが削除された.

en: Profile loaded.
ja: プロファイルがロードされた.

en: Profile management
ja: プロファイル管理

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: Profile name is invalid!
ja: プロファイル名が不正!

en: Profile password
ja: プロファイルパスワード

en: Profile passwords are different or empty!
ja: プロファイルパスワードが異なるか空白!

en: Profile path
ja: プロファイルパス

en: Profile path is invalid!
ja: プロファイルパスが不正!

en: Profile was saved.
ja: プロファイルがセーブされた.

en: Quota Settings
ja: Quotaの設定

en: Quota properties
ja: Quotaプロパティ

en: Ranges
ja: 範囲

en: Ranges for UID and GID numbers
ja: UIDとGID番号の範囲

en: Reenter Password
ja: パスワード再入力

en: Reenter new master password
ja: 新しいマスタパスワードを再入力

en: Reenter profile password
ja: プロファイルパスワードを再入力

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Rename profile
ja: プロファイル名変更

en: Renamed profile.
ja: プロファイル名が変更された.

en: Repeat password
ja: パスワード再入力

en: Replaced $%s or $%s in homedir.
ja: $%s と $%s はホームディレクトリに置き換えられた。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset all changes.
ja: すべての変更をリセット.

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Samba 3 domain SID is invalid!
ja: Samba 3 ドメインのSIDが不正!

en: Samba 3.x schema
ja: Samba 3.x スキーマ

en: Samba Domain(s) found
ja: Sambaドメインが見つかった

en: Samba Host Profiles
ja: Sambaホストプロファイル

en: Samba Host(s) found
ja: Samba ホストが見つかった

en: Samba Hosts
ja: Samba ホスト

en: Samba Options not set!
ja: Sambaオプションが設定されていない!

en: Samba account
ja: Samba アカウント

en: Samba home directory is invalid!
ja: Sambaホームディレクトリが不正!

en: Samba password
ja: Sambaパスワード

en: Samba properties
ja: Sambaプロパティ

en: Samba settings
ja: Samba設定

en: Samba version
ja: Sambaバージョン

en: Samba version is not defined!
ja: Sambaバージョンが定義されていない!

en: Samba workstations
ja: Samba 配下のPC

en: Samba workstations are invalid!
ja: Samba ワークステーションが不正!

en: Samba-Host information page
ja: Sambaホスト情報

en: Save
ja: 保存

en: Save profile
ja: プロファイルを保存

en: Saving PDF text failed!
ja: PDFテキスト保存が失敗!

en: Script path
ja: スクリプトパス

en: Script path is invalid!
ja: スクリプトパスが不正!

en: Script server
ja: スクリプトサーバ

en: Script server is invalid!
ja: スクリプトサーバが不正!

en: Script settings
ja: スクリプト設定

en: Security settings
ja: セキュリティ設定

en: See README.openldap.txt to solve this problem.
ja: この問題を解決するためにREADME.openldapを参照のこと

en: See also
ja: 参照

en: Select all
ja: すべてを選択

en: Select file:
ja: ファイルの選択:

en: Select group profile
ja: グループプロファイルの選択

en: Select settings
ja: 設定の選択

en: Select user profile:
ja: ユーザプロファイルの選択:

en: Select workstations
ja: PCの選択

en: Selected groups
ja: 選択されたグループ

en: Server Address is empty!
ja: サーバアドレスが空白!

en: Server address
ja: サーバアドレス

en: Server of external script
ja: 外部スクリプトのためのサーバ

en: Server settings
ja: サーバ設定

en: Set Samba password
ja: Sambaパスワード設定

en: Set Unix Password
ja: Unixパスワード設定

en: Set Unix password for Samba
ja: Samba用のUnixパスワード設定

en: Set profile password
ja: プロファイルパスワード設定

en: Shell is invalid!
ja: シェルが不正!

en: Show Details.
ja: 詳細表示.

en: Show Errors.
ja: エラー表示.

en: Show Infos.
ja: 情報表示??.

en: Show Warnings.
ja: 警告表示.

en: Soft block
ja: ソフトブロック

en: Soft block limit
ja: ソフトブロック制限値

en: Soft block limit.
ja: ソフトブロック制限値.

en: Soft inode
ja: ソフトinode

en: Soft inode (files) limit.
ja: ソフトinode(ファイル)制限値.

en: Soft inode limit
ja: ソフトinode制限値

en: Sorry no help number submitted.
ja: ヘルプ番号が提供されていない.

en: Sorry this help number ({bold}%d{endbold}) is not available.
ja: このヘルプ番号({bold}%d{endbold})は無効

en: Street
ja: 町名

en: Submit
ja: 更新(Submit)

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Surname
ja: Surname??

en: Surname contains invalid characters
ja: Surnameに不正な文字がある

en: Surname of user. Only letters, - and spaces are allowed.
ja: ユーザのSurname。文字と - と空白のみ有効.

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: Text for user PDF
ja: ユーザPDFのためのテキスト

en: The Primary Group the user should be member of.
ja: ユーザがメンバでなければならないプライマリグループ.

en: The Primary group the host should be member of.
ja: ホストがメンバでなければならないプライマリグループ.

en: The SID of your Samba server. Get it with "net getlocalsid".
ja: SambaサーバのSID. "net getlocalsid" で取得.

en: The domain entry will be saved under this suffix.
ja: このサフィックス下でドメインエントリが保存された.

en: The entries are separated by semicolons.
ja: エントリはセミコロンで分離される.

en: The following settings were saved to profile:
ja: 以下の設定はプロファイルに保存される:

en: The following suffix(es) are missing in LDAP. LAM can create them for you.
ja: 以下のサフィックスはLDAPにない。LAM はそれを作成できる。

en: The following suffix(es) are missing in LDAP. LAM will create them for you.
ja: 以下のサフィックスはLDAPにない。LAMはそれを作成するだろう。

en: The name of your Windows domain or workgroup.
ja: Windowsのドメイン又はワークグループ名.

en: The password is invalid! Please try again.
ja: パスワードが不正!再実行.

en: There are some errors.
ja: いくつかのエラーが存在.

en: There are some warnings.
ja: いくつかの警告が存在.

en: These are the minimum and maximum numbers to use for group IDs when creating new group accounts. New group accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: 新しいグループアカウントを作成する際に使われるグループIDの最小値と最大値。新しいグループアカウントは、いつでも既存のものの最大値+1となる.

en: These are the minimum and maximum numbers to use for machine IDs when creating new accounts for Samba hosts. The range should be different from that of users. New host accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: Sambaホストのための新しいアカウントを作成する際に使われるマシンIDの最小値と最大値。範囲はユーザのものとは異ならなければならない。新しいホストアカウントは、いつでも既存のものの最大値+1となる。

en: These are the minimum and maximum numbers to use for user IDs when creating new user accounts. The range should be different from that of machines. New user accounts will always get the highest number in use plus one.
ja: 新しいユーザアカウントを作成する際に使われるユーザIDの最小値と最大値。範囲はマシン(ホスト)のものとは異ならなければならない。新しいユーザアカウントは、いつでも既存のものの最大値+1となる。plus 1.

en: This Samba 3 domain is already present!
ja: このSamba 3 ドメインはすでに存在している!

en: This can be a list of predefined attributes which have a description and are translated or you can write your own description.
ja: これは、説明を持つか翻訳された、あらかじめ定義された属性のリストになれるか、固有の説明を書くことができる。

en: This changes the password of the selected profile.
ja: これは選択されたプロファイルのパスワードを変更する。

en: This changes the profile which is selected by default at login.
ja: これは、ログイン時に既定値で選択されたプロファイルを変更する。

en: This defines the language of the login window and sets this language as the default language. Users can change the language at login.
ja: これは、ログインウィンドウの言語を定義し、この言語を既定値の言語として設定する。利用者はログイン時に言語を変更できる。

en: This document was automatically created by LDAP Account Manager
ja: この文書はLDAP Account Managerによって自動的に生成される。

en: This is a list of valid DN entries of all users that are allowed to login to LDAP Account Manager. The user names have to be separated by semicolons.
ja: これは、LDAP Account Manager にログイン可能なすべてのユーザの有効なDNエントリの一覧である。ユーザ名はセミコロンによって分離されなければならない。

en: This is the absolute path to an external script for setting quotas and creating home directories.
ja: これは、ホームディレクトリを作成し、quotaを設定するための外部スクリプトの絶対パスである。

en: This is the list of attributes to show in the user/group/host list. The entries can either be predefined values, "#attribute", or individual ones, "attribute:description". Several entries are seperated by semicolons.
ja: これは、ユーザ/グループ/ホスト中に属性を表示するリストである。エントリはあらかじめ定義された値か、"#属性" か、特定のものか、"属性:説明"である。いくつかのエントリはセミコロンによって分離される。

en: This is the number of rows to show in the user/group/host list. If more entries are found the list will be split into several pages.
ja: ユーザ/グループ/ホストリスト中に表示する行数である。もしもより多くのエントリがあるならば、リストは複数のページに分割される。

en: This is the server address of your LDAP server. Use ldap:// for standard LDAP connections and ldaps:// for encrypted (require server certificates) connections. The port value is optional.
ja: これはLDAPサーバのアドレスである。ldap:// を標準的なLDAP接続に、ldaps:// を暗号化された(サーバ認証が必要)接続に使うこと。

en: This is the server and path where the lamdaemon.pl script is stored. LDAP Account Manager will make a SSH connection to this server with username and password provided at login.
ja: これはlamdaemon.pl スクリプトが格納されるパスとサーバである。LDAP Account Manager はログイン時に提供されたユーザ名とパスワードでサーバにSSHセッションを張る。

en: This is the server where the lamdaemon script is stored. LDAP Account Manager will make a SSH connection to this server with username and password provided at login.
ja: これはldapdaemonスクリプトが格納されるサーバである。LDAP Account Managerはログイン時に提供されたユーザ名とパスワードでサーバにSSH接続を行なう。

en: This is the suffix of the LDAP tree from where to search for user/group/host entries. Only entries in these subtrees will be displayed in the user/group/host list. When creating a new accont this will be the DN where it is saved.
ja: これは、ユーザ/グループ/ホストエントリを探すためのldap木のサフィックスである。このサブツリーのエントリのみがユーザ/グループ/ホストリストに表示される。新しいアカウントが作成されるときは、これはそれが保存されるDNになる。??

en: This is the time in minutes which LAM caches its LDAP searches. Shorter times will stress LDAP more but decrease the possibility that changes are not identified.
ja: これは、LDAP検索をLAMが受け取る時間である。より短い時間はLDAPにより負荷をかけるが、変更が識別されない可能性を減らす。

en: This text will appear on top of every user PDF file.
ja: このテキストは各々のユーザのPDFファイルに現われる。

en: This user was not found!
ja: このユーザは未定義である!

en: This will create a new organizational unit under the selected one.
ja: これは、選択されたものに、新しい organizational unit を作成する。

en: This will delete the selected organizational unit. The OU has to be empty.
ja: これは、選択された organizational unitを削除するだろう。OUは空でなければならない。

en: This will delete the selected profile.
ja: これは選択されたプロファイルを削除する。

en: This will make a profile of the current account. The saved values are the same as in the profile editor. Profile names may contain the letters a-z, 0-9 and -_.
ja: これは、現在のアカウントのプロファイルを作成する。保存された値は、プロファイルエディタのものと同じである。プロファイル名は a-z, 0-9 と -_ を含むことができる。

en: Title
ja: 肩書

en: Title of user, Mr., Ms., ...
ja: ユーザの肩書(Mr,Msなど).

en: To connect to your LDAP server please enter now the DN of your administrative user and the password.
ja: LDAPサーバに接続するために、管理者のユーザのDNとパスワードを入力

en: To disable login use /bin/false. List of shells is read from lam/config/shells
ja: ログインを禁止するためには/bin/falseを使うこと。シェルの一覧は lam/config/shells にある。

en: Translate GID number to group name
ja: GID番号をグループ名に変換

en: UID number
ja: UID番号

en: UID-number has changed. You have to run the following command as root in order to change existing file-permissions:
ja: UID番号が変更された。存在するファイルのパーミッションを変更するために、以下のコマンドをrootで実行する必要がある。

en: UNC-path (\\server\share) of homedirectory. $%s and $%s are replaced with user- and groupname.
ja: ホームディレクトリのUNCパス (\\サーバ\共有)。$%s と $%s はユーザ名とグループ名に変換される。

en: Unable to create new OU!
ja: 新しいOUを作成できない!

en: Unable to create new profile!
ja: 新しいプロファイルを作成できない!

en: Unable to delete OU!
ja: OUを削除できない!

en: Unable to delete domain!
ja: ドメインを削除できない!

en: Unable to delete profile!
ja: プロファイルを削除できない!

en: Unable to load available languages. Setting English as default language. For further instructions please contact the Admin of this site.
ja: 有効な言語をロードできない。英語を既定値の言語とする。より詳しい説明はこのサイトの管理者にコンタクトしてほしい。

en: Unable to load configuration!
ja: Kann Konfiguration nicht laden!

en: Unable to load profile!
ja: プロファイルをロードできない!

en: Unable to save profile!
ja: プロファイルを保存できない!

en: Undo
ja: 復活

en: Undo changes
ja: 復活の変更??

en: Unix User Settings
ja: Unixユーザ設定

en: Unix account
ja: Unixアカウント

en: Unix group name
ja: Unixグループ名

en: Unix password
ja: Unixパスワード

en: Unix password disabled!
ja: Unixパスワードが無効!

en: Unix properties
ja: Unixプロパティ

en: Unix workstations
ja: Unixワークステーション

en: Unix workstations are invalid!
ja: Unixワークステーションが無効!

en: Unix workstations is invalid.
ja: Unixワークステーションが無効.

en: Use it at your own risk and read the documentation for lamdaemon before you use it!
ja: 使う前にlamdaemonのドキュメントを読み、あなたの責任で使うこと

en: Use no password
ja: パスワードなし

en: Use unix password
ja: Unixパスワードを使う

en: Used blocks
ja: 使用したブロック

en: Used blocks. 1000 blocks are usually 1MB
ja: 使用したブロック。1000ブロックは通常1MB.

en: Used for calculating RIDs from UID/GID. Do not change if unsure.
ja: RIDs を UID/GID から計算するために使う。自信がないなら変更しないこと。

en: Used inodes
ja: 使用したinode

en: Used inodes (files)
ja: 使用したinode(ファイル)

en: User %s has been created.
ja: ユーザ %s が作成された

en: User %s has been modified.
ja: ユーザ %s は変更された

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User Profiles
ja: ユーザプロファイル

en: User can change password
ja: ユーザはパスワードを変更可能

en: User description. If left empty sur- and give name will be used.
ja: ユーザの説明。もしも空白ならば、sur-と与えられた名前が使われる.

en: User information page
ja: ユーザ情報ページ

en: User list
ja: ユーザ一覧

en: User list attributes are invalid!
ja: ユーザ一覧属性が無効!

en: User must change password
ja: ユーザはパスワードを変更しなければならない

en: User name
ja: ユーザ名

en: User quota(s)
ja: ユーザquota

en: User suffix
ja: ユーザサフィックス

en: User(s) found
ja: ユーザが見つかった

en: User/Group/Host suffix
ja: ユーザ/グループ/ホストサフィックス

en: UserSuffix
ja: ユーザサフィックス

en: UserSuffix is invalid!
ja: ユーザサフィックスが無効!

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
ja: ユーザ名に不正な文字がある。有効な文字は: a-z, A-Z, 0-9 と .-_ !

en: Username in use. Selected next free username.
ja: ユーザ名が使われている。次の自由なユーザ名が選択された。

en: Username of the user who should be created. Valid characters are: a-z,0-9, .-_. Lam does not allow a number as first character because useradd also does not allow it. Lam does not allow capital letters A-Z because it can cause several problems. If username is already used username will be expanded with a number. The next free number will be used. Warning: Older systems have problems with usernames longer than 8 characters. You can not log in to Windows if username is longer than 16 characters.
ja: 作成されなければならないユーザ名が作成されるべきである。有効な文字は: a-z, 0-9 と .-_である。LAMま、useraddが認めないために、最初の文字に数字を認めない。Lamはいくつかの問題を引き起こすため、大文字 A-Zを認めない。もしもユーザ名がすでに使われていたならば、ユーザ名は数字で拡張される。次の自由な番号が使われる。警告:古いシステムでは8文字より大きいユーザ名で問題が発生する。16文字より大きいユーザ名ではWindowsにはログオンできない。

en: Users
ja: ユーザ

en: Users also being member of the current group.
ja: ユーザは現在のグループのメンバーにいる。

en: Users wich are also members of group.
ja: ユーザはグループのメンバーにもいる。

en: Valid users
ja: 有効なユーザ

en: Values with * are required
ja: *印の値は必須である

en: Warnings
ja: 警告

en: Was unable to create %s.
ja: は %s を作成できない。

en: Welcome to LAM Configuration wizard.
ja: LAM構成ウィザードへようこそ

en: When using ldaps:// be sure to use exactly the same IP/domain name as in your certificate!
ja: ldaps:// を使うときは認証情報中のものと、IP/ドメイン名が正確に一致するものを使うこと。

en: Which Samba version do you use?
ja: どちらのSambaのバージョンを使うか?

en: Windows Domain
ja: Windowsドメイン

en: Windows User Settings
ja: Windowsユーザ設定

en: Windows clients will show display name as group description.
ja: Windowsクライアントはグループの説明として名前を表示する。

en: Windows domain
ja: Windowsドメイン

en: Windows domain of host.
ja: ホストのWindowsドメイン

en: Windows group name
ja: Windowsグループ名

en: Windows groupname
ja: Windowsグループ名

en: Windows home directory
ja: Windowsホームディレクトリ

en: Windows password
ja: Windowsパスワード

en: Windows password disabled!
ja: Windowsパスワードが無効化された!

en: Windows password set to unix password.
ja: WindowsパスワードをUnixパスワードに設定。

en: Windows-Domain of group.
ja: グループのWindowsドメイン.

en: Windows-Domain of user.
ja: ユーザのWindowsドメイン.

en: Workstations
ja: ワークステーション

en: Wrong Password/Username combination. Try again.
ja: 間違ったパスワード/ユーザ名の組み合わせ。再実行.

en: Wrong or missing type!
ja: タイプの間違いか抜け!

en: Wrong parameter for Samba option: Account does not expire!
ja: 間違ったSambaオプションパラメータ。アカウントは満了しない!

en: Wrong parameter for Samba option: Account is disabled!
ja: 間違ったSambaオプションパラメータ。アカウントは無効になった!

en: Wrong parameter for Samba option: Set Samba Password!
ja: 間違ったSambaオプションパラメータ。Sambaパスワードを設定!

en: Wrong parameter for Samba option: Set Unix Password for Samba!
ja: 間違ったSambaオプションパラメータ。Samba用のUnixパスワードを設定!

en: Wrong parameter for Samba option: home drive!
ja: 間違ったSambaオプションパラメータ:ホームドライブ!

en: Wrong parameter for Unix account activation!
ja: 間違ったUnixアカウント有効化パラメータ!

en: Wrong parameter for Unix password expiry!
ja: 間違ったUnixパスワード満了パラメータ!

en: Wrong parameter for Unix password warning!
ja: 間違ったUnixパスワード警告パラメータ!

en: Wrong parameter for login disable!
ja: 間違ったログイン無効パラメータ!

en: Wrong profilename given.
ja: 間違ったプロファイル名が与えられた.

en: You are using a capital letters. This can cause problems because not all programs are case-sensitive.
ja: 大文字を使っている。これはすべてのプログラムが大文字/小文字を区別するとは限らないため、問題を引き起こす。

en: You can select a previous defined profile here. This will set all fields to the profile values.
ja: ここで、以前に定義したプロファイルを選択できる。これはすべてのフィールドをプロファイルの価で設定する。

en: You have been logged off from LDAP Account Manager.
ja: LDAP Account Managerからログオフした

en: Your Language
ja: 言語

en: deleted
ja: 削除した

en: eMail address
ja: 電子メールアドレス

en: hours
ja: 時間

en: ldap://localhost:389 connects to localhost using a standard LDAP connection on port 389
ja: ldaps://localhost:389 はlocalhostのポート389へ標準的なLDAP接続を行なう。

en: ldaps://141.40.146.133 connects to 141.40.146.133 using an encrypted LDAP connection.
ja: ldaps://141.40.146.133 は 141.40.146.133 へ暗号化されたLDAP接続を行なう。

en: no
ja: いいえ

en: not found!
ja: 見付からない!

en: ou=People,dc=yourcompany,dc=com will read and store all accounts in this subtree.
ja: ou=People,dc=yourcompany,dc=com はこのサブツリーのすべてのアカウントを読み書きする。

en: required
ja: 必須

en: required for Samba 3 schema
ja: Samba 3 Schemaが必要

en: row
ja: 行

en: saveGroupProfile: account has wrong type!
ja: saveGroupProfile: アカウントに間違ったタイプがある!

en: saveHostProfile: account has wrong type!
ja: saveHostProfile: アカウントに間違ったタイプがある!

en: saveUserProfile: account has wrong type!
ja: saveUserProfile: アカウントに間違ったタイプがある!

en: yes
ja: はい
