LAM 3.0.0 - en to pt translation catalogue (2116 entries)

en: "Send as" attribute
pt: Atributo  "Enviar como"

en: "Send as" privileges
pt: Privilégios de "Enviar como"

en: $user and $group will be replaced with user name and primary group name.
pt: $user e $group serão substituídos pelo nome do usuário e nome do grupo primário respectivamente.

en: (host1,user1,example.com);(host2,user2,example.com)
pt: (host1,usuario1,exemplo.com);(host2,usuario2,exemplo.com)

en: <b>B-Node (0x01): Broadcast.</b><br/>The client tries to find other workstations via broadcasting
    (works only inside the same collision domain, viz. the same subnet).<br/><br/>
    
    <b>P-Node (0x02): Point-To-Point</b><br />
    The client contacts a Netbios name server (NBNS) from Microsoft Windows Name Service (WINS) for name resolution.<br/><br/>
    
    <b>M-Node (0x04): Mixed</b><br />
    The node tries broadcasting first. If that fails then it tries WINS.<br/><br/>
    
    <b>H-Node (0x08): Hybrid</b><br />
    The node tries WINS first. If that fails it tries broadcasting.<br/><br/>
    
    By default, the nodes are configured as H-Nodes which fits for small networks. In large networks Point-to-Point (0x02) should be used.
pt: <b>Nó B (0x01): Difusão.</b><br/> O cliente tentará encontrar outras estações de trabalho por anúncio ou difusão na rede
    (Trabalha somente no mesmo domínio de colisão, ver a mesma subrede).<br/><br/>
    
    <b>Nó P (0x02): Ponto a ponto</b><br />
    O cliente contactará um servidor de nomes Netbios (NBNS) de um Microsoft Windows Name Service (WINS) para tradução ou resolução de nomes na rede.<br/><br/>
    
    <b>Nó M (0x04): Mixto</b><br />
    O cliente primeiro tentará a difusão, caso falhe, então procurará um servidor WINS.<br/><br/>
    
    <b>Nó H (0x08): Híbrido</b><br />
    O nó procurará um servidor WINS primeiramente. Caso falhe tentará a difusão na rede.<br/><br/>
    
    Por padrão, os nós são configurados como híbridos que deve funcionar bem em pequenas redes. em grandes redes, o tipo Nó P (0x02) é utilizável.

en: <b>Maximum length:</b> %s characters
pt: <b>Tamanho máximo:</b>  %s caracteres

en: A confirmation mail was sent. Please click on the link in the mail to proceed.
pt: Um e-mail de confirmação foi enviado para você. Por favor clique no link que está neste e-mail para continuar.

en: A description for this device.
pt: Esta é uma descrição para este dispositivo.

en: A list of attributes to display in the results (comma-separated)
pt: Uma lista de atributos para mostrar nos resultados (separados por vírgula)

en: A list of options (e.g. NOPASSWD).
pt: Uma lista de opções (ex. SEMSENHA) .

en: A required column is missing in your CSV file.
pt: Uma coluna requerida está faltando no seu arquivo CSV.

en: A user may define who is allowed to act on behalf of herself. This property is checked when using the Kolab smtp daemon (Postfix) to send emails.
pt: Um usuário pode definir quem é concedido agir em seu nome. Esta propriedade é verificada ao usar o servidor de smtp Kolab (Postfix) para enviar correio eletrônico.

en: A valid deleteoldrdn attribute should be specified
pt: Um atributo deleteoldrdn válido deve ser especificado

en: A valid dn line is required
pt: Uma linha dn válida é requerida.

en: A valid newrdn attribute should be specified
pt: Um atributo newrdn válido deve ser especificado.

en: A valid newsuperior attribute should be specified
pt: Um atributo "newsuperior" válido deve ser especificado

en: AMA flags
pt: Sinalizações AMA

en: Abandon
pt: abandonar

en: Aborted password change.
pt: Troca de senha cancelada.

en: Access level
pt: Nível de acesso

en: Account
pt: Conta

en: Account %s:
pt: Conta %s:

en: Account context
pt: Contexto da conta

en: Account creation via file upload
pt: Criação de conta via carga de arquivo

en: Account deactivated
pt: Conta desativada

en: Account details
pt: Detalhes da conta

en: Account expiration date
pt: Data de expiração da conta

en: Account inactive
pt: Conta inativa

en: Account is deactivated
pt: Conta está desativada

en: Account is locked
pt: Conta está bloqueada

en: Account name:
pt: Nome da conta:

en: Account type
pt: Tipo de conta

en: Account types
pt: Tipos de conta

en: Account types and modules
pt: Tipos de contas e módulos

en: Account types define which sorts of LDAP entries (e.g. users and groups) should be managed. The account modules define which properties (e.g. Unix and Samba) can be edited.
pt: Os tipos de conta definem quais entradas de LDAP (por exemplo usuários e grupos) devem ser controladas. Os módulos da conta definem quais propriedades (por exemplo Unix e Samba) podem ser editadas.

en: Account was created successfully.
pt: A conta foi criada com sucesso.

en: Account was modified successfully.
pt: A conta foi alterada com sucesso.

en: Action type
pt: Tipo de ação

en: Activate DynDNS
pt: Ativar DynDNS

en: Activate TLS
pt: Ativar TLS

en: Activate this checkbox to allow this user to use the terminal service.
pt: Ativando esta caixa de checagem você irá habilitar o usuário a usar o serviço de terminal.

en: Activate this checkbox to connect drives from the client machine.
pt: Ativar esta caixa de checagem para conectar unidades na estação do cliente.

en: Activate this checkbox to connect printers from the client machine.
pt: Ativando esta caixa de checagem você irá conectar impressoras na estação de trabalho cliente.

en: Activate this checkbox to inherit the initial program and working directory from the client machine.
pt: Ativar esta caixa de checagem para herdar o programa inicial e o diretório de trabalho na estação cliente.

en: Activate this checkbox to set the client's printer as default printer.
pt: Ativando esta caixa de checagem você irá atribuir uma impressora como padrão do usuário.

en: Activating this checkbox will remove the user's home directory.
pt: Ativando esta caixa de checagem você irá remover o diretório/pasta do usuário.

en: Active
pt: Ativo

en: Active account types
pt: Tipos de contas ativas

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Asterisk account
pt: Adicionar conta Asterisk

en: Add Asterisk voicemail extension
pt: Adicionar uma extensão de correio de voz do Asterisk

en: Add Authorized Service extension
pt: Adicionar uma extensão de Serviço Autorizado

en: Add EDU person extension
pt: Adicionar uma extensão de personalidade EDU

en: Add FreeRadius extension
pt: Adicionar uma extensão FreeRadius

en: Add IP address extension
pt: Adicionar uma extensão de endereço IP

en: Add Kerberos extension
pt: Adicionar uma extensão Kerberos

en: Add Kolab extension
pt: Adicionar uma extensão Kolab

en: Add Samba 3 extension
pt: Adicionar uma extensão Samba 3

en: Add Shadow account extension
pt: Adicionar uma extensão de conta Shadow

en: Add Zarafa contact extension
pt: Adicionar uma extensão de Contato Zarafa

en: Add Zarafa extension
pt: Adicionar uma extensão Zarafa

en: Add all
pt: Adicionar tudo

en: Add an additional value to attribute
pt: Adicionar um valor adicional ao atributo

en: Add another rule
pt: Adicionar outra regra

en: Add entries
pt: Adicionar entradas

en: Add entries of this type:
pt: Adicionar entradas do tipo:

en: Add fix IP addresses to DNS
pt: Adicionar endereços IP fixos ao DNS

en: Add host extension
pt: Adicionar uma extensão de host

en: Add input field
pt: Adicionar campos de entrada

en: Add new <b>%s</b> value to <b>%s</b>
pt: Adicionar novo valor <b>%s</b> para <b>%s</b>

en: Add new attribute
pt: Adicionar novos atributos

en: Add new attribute to this object
pt: Adicionar novo atributo para este objeto

en: Add new binary attribute
pt: Adicionar novo atributo binário

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Add new object class
pt: Adicionar nova classe de objeto

en: Add new object class to <b>%s</b>
pt: Adicionar nova classe de objeto para <b>%s</b>

en: Add object class and attributes
pt: Adicionar classe de objeto e atributos

en: Add password self reset extension
pt: Adicionar extensão de redefinição de senha automática

en: Add photo
pt: Adicionar foto

en: Add profile
pt: Adicionar perfil

en: Add selected
pt: Adicionar selecionado

en: Add value
pt: Adicionar valor

en: Adding
pt: Adicionando

en: Adding the range failed because errors occured.
pt: Adicionando o intervalo de falhas caso erros ocorram.

en: Additional CSS links
pt: Links para CSS adicionais

en: Additional email addresses for this entry.
pt: Endereço de correio eletrônico adicional para esta entrada.

en: Additional groups
pt: Grupos adicionais

en: Additional tasks for module:
pt: Tarefas adicionais para o módulo:

en: Address
pt: Endereço

en: Address list count: %s
pt: Contagem de lista de endereços: %s

en: Address of IMAP server (e.g. mail.example.org).
pt: Endereço do servidor IMAP (ex. mail.minhaempresa.org)

en: Adds a new group element to the list of self service options. Use this to structure the input fields.
pt: Adicionar um novo elemento de grupo à lista de opções. Use esta estrutura para entrada de campos.

en: Adds a new self service option to the selected group element.
pt: Adicionar uma nova opção para o elemento de grupo selecionado.

en: Adds input fields for a new IP range.
pt: Adiciona campos de entrada para novos intervalos de IP.

en: Admin
pt: Administrador

en: Admin DN
pt: DN Administrador

en: Admin password
pt: Senha de administrador

en: Administration
pt: Administração

en: Administrators group
pt: Grupo de Administradores

en: Affiliations
pt: Afiliações

en: Algorithmic RID base is not a number!
pt: RID base algorítmico não é um número!

en: Alias
pt: Apelido

en: Alias count: %s
pt: Contagem de alias: %s

en: Alias entries
pt: Entradas de apelidos

en: Alias is empty or invalid!
pt: Apelido está vazio ou é inválido!

en: Alias name
pt: Apelido

en: Aliased entry
pt: Entrada apelidada

en: Aliases
pt: Apelidos

en: All accounts (%s)
pt: Todas as contas (%s)

en: All changes were successful.
pt: Todas as alterações foram bem sucedidas.

en: All selected accounts (%s)
pt: Todas as contas selecionadas (%s)

en: Allow machine password changes
pt: Habilitar troca de senhas de máquinas

en: Allow password change
pt: Habilitar troca de senhas

en: Allow terminal server login
pt: Habilitar login no servidor de terminais

en: Allowed codec
pt: Codec habilitado

en: Allowed hosts
pt: hosts habilitados

en: Allowed workstations
pt: Estações de trabalho habilitadas

en: Always accept
pt: Sempre aceitar

en: Always reject
pt: Sempre rejeitar

en: An attribute (%s) was modified and is highlighted below.
pt: Um atributo (%s) foi modificado e está destacado abaixo.

en: An sudo role with this name already exists. Please choose another name.
pt: Uma regra "sudo" com o mesmo nome já existe. Por favor escolha um outro nome.

en: Answer
pt: Resposta

en: Anyone
pt: Qualquer um

en: Application
pt: Aplicações

en: Application data
pt: Dados da aplicação

en: Archive servers
pt: Servidores de arquivo

en: Archiving
pt: Arquivando

en: Are you sure you want to permanently delete these objects?
pt: Você tem certeza que quer apagar estes objetos permanentemente ?

en: Are you sure you want to permanently delete this object?
pt: Você tem certeza que quer apagar este objeto permanentemente ?

en: Ask
pt: Perguntar

en: Asterisk AMA (Automated Message Accounting) flags.
pt: Sinalizações do AMA Asterisk (Contabilizador de Mensagens Automatizado do Asterisk).

en: Asterisk extension
pt: Etensão Asterisk

en: Asterisk extensions
pt: Extensões Asterisk

en: Asterisk extensions entries
pt: Entradas de extensões do Asterisk

en: Asterisk realm
pt: Reino Asterisk

en: Asterisk voicemail
pt: Caixa de correio de voz do Asterisk

en: Asterisk voicemail context.
pt: Contexto de correio de voz do Asterisk.

en: Attempting to delete a non existent attribute
pt: Tentando excluir um atributo inexistente

en: Attempting to replace a non existant attribute
pt: Tentando substituir um atributo inexistente

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute doesn't exist
pt: Atributo não existe

en: Attribute not available
pt: Atributo não disponível

en: Attribute not valid
pt: Atributo não válido

en: Attribute types
pt: Tipos de atributo

en: Authentication realm for Asterisk server (default: asterisk). This value set in sip.conf (option: "realm").
pt: Domínio de autenticação para o servidor Asterisk (padrão: asterisk). Este valor definido no sip.conf (opção: "reino").

en: Authentication user for outbound proxies.
pt: Autenticação de usuário para proxies de saída.

en: Authorized Services
pt: Serviços Autorizados

en: Automatically add this extension
pt: Automaticamente adicione esta extensão

en: Automount entries
pt: Entradas de mapeamento

en: Automount entry
pt: Entrada de automontagem

en: Automount entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
pt: A entrada de mapeamento contém caracteres inválidos. Somente caracteres ASCII são permitidos.

en: Automount entry count: %s
pt: Contagem de entrada de automontagem: %s

en: Available account types
pt: Tipos de conta disponíveis

en: Available actions
pt: Ações disponíveis

en: Available groups
pt: Grupos disponíveis

en: Available members
pt: Membros disponíveis

en: Available modules
pt: Módulos disponíveis

en: Available users
pt: Usuários disponíveis

en: Available workstations
pt: Estações de trabalho disponíveis

en: B-Node (0x01)
pt: Nó B (0x01)

en: Back
pt: Voltar

en: Back to DHCP list
pt: Voltar à lista DHCP

en: Back to NIS object list
pt: Voltar à lista de objetos NIS

en: Back to account list
pt: Voltar à lista de contas

en: Back to address list
pt: Voltar à lista de endereços

en: Back to alias list
pt: Voltar à lista de apelidos

en: Back to automount list
pt: Voltar à lista de mapeamentos

en: Back to domain list
pt: Voltar à lista de domínios

en: Back to extensions list
pt: Voltar à lista de estensões

en: Back to group list
pt: Voltar à lista de grupos

en: Back to host list
pt: Voltar à lista de hosts

en: Back to list
pt: Voltar à lista

en: Back to login
pt: Voltar à tela de acesso

en: Back to policy list
pt: Voltar à lista de políticas

en: Back to profile login
pt: Voltar para tela de acesso aos perfis

en: Back to sudo role list
pt: Voltar à lista de regras "sudo"

en: Back to user list
pt: Voltar à lista de usuários

en: Back up
pt: Voltar

en: Backends
pt: Administração

en: Backup script
pt: Script de cópia de segurança

en: Base (base dn only)
pt: Base (Somente DN base)

en: Base DN
pt: DN Base

en: Base module
pt: Módulo base

en: Beginning
pt: Iniciando

en: Binary value
pt: Valor binário

en: Bind
pt: Vincular

en: Bind password
pt: Senha do usuário de execução

en: Bind user
pt: Usuário de execução

en: Bind user and password
pt: Usuário e senha de execução

en: Block hard quota
pt: Limite absoluto de blocos de quota

en: Block hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
pt: O limite absoluto de quota contém caracteres inválidos. Somente números naturais são válidos.

en: Block quota
pt: Bloco de quota

en: Block soft quota
pt: Limite máximo de blocos de quota

en: Block soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
pt: O limite máximo de quota contém caracteres inválidos. Somente números naturais são válidos.

en: Block soft quota must be smaller than block hard quota.
pt: O limite máximo de blocos de quota deve ser menor que o limite absoluto de blocos de quota.

en: Brazil, Buenos Aires
pt: Brasil, Buenos Aires

en: Building snapshot of tree to copy
pt: Construindo uma imagem da árvore para copiar

en: Builtin group
pt: Grupo interno do sistema

en: Bulk edit the following DNs
pt: Edição segmentada dos seguintes DNs

en: Bulk update the following DNs
pt: Atualização segmentada dos seguintes DNs

en: Business category
pt: Categoria de negócios

en: Business category (e.g. Administration, IT-Services, Manangement, ...)
pt: Categoria de negócios (Ex.: Administração, Serviços de TI, Gerenciamento, ...)

en: By default, LAM will show the executed command along with any output of it. If you want to hide the command and only show the output then activate this option.
pt: Por padrão, o LAM vai mostrar o comando executado junto com qualquer saída dele. Se você deseja ocultar o comando e só mostrar a saída, então ative esta opção.

en: Bytes sent
pt: Bytes enviados

en: CSV file
pt: Arquivo CSV

en: Cache timeout
pt: Intervalo de parada da àrea de transferência (cache)

en: Call groups
pt: Grupos de chamada

en: Caller ID
pt: ID's de chamada

en: Can be left empty.
pt: Pode ser vazio.

en: Can call forward
pt: Pode enviar chamada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot connect to specified LDAP server. Please try again.
pt: Não foi possível conectar-se ao servidor LDAP especificado. Por favor tente novamente.

en: Cannot open config file!
pt: Não foi possível abrir o arquivo de configuração!

en: Cannot update quota.
pt: Não foi possível atualizar quota.

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Captions and labels
pt: Subtítulos e etiquetas

en: Car license
pt: Licensa CAR

en: Central Europe Time, Paris, Berlin
pt: Horário da Europa Central, Paris, Berlin

en: Central Time (US & Canada), Mexico City
pt: Horário central (EUA & Canadá), Cidade do México

en: Change
pt: Alterar

en: Change GID number of users and hosts
pt: Alterar número GID de usuários e hosts

en: Change default profile
pt: Alterar perfil padrão

en: Change list settings
pt: Alterar configurações de lista

en: Change master password
pt: Alterar senha mestre

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Change password now?
pt: Alterar senha agora ?

en: Change passwords
pt: Alterar senhas

en: Change settings
pt: Alterar configurações

en: Changed value because only ASCII characters are allowed.
pt: Valor alterado porque somente caracteres ASCII estão habilitados.

en: Check home directories
pt: Checar diretórios/pastas padrão

en: Check if quotas and homedirectories can be managed.
pt: Checar se quotas e diretórios/pastas padrão de usuário, podem ser gerenciadas.

en: Check if the LDAP schema fits the requirements of the selected account modules.
pt: Marque se o esquema LDAP ajustará os requisitos dos módulos da conta selecionada.

en: Check password
pt: Checar senha

en: Check quotas
pt: Checagem de quotas

en: Check your input carefully. LAM will only do some basic checks on the upload data.
pt: Checar seus dados de entrada com cuidado. LAM irá checar somente elementos básicos nos dados carregados.

en: Children
pt: Filho

en: Choose entry
pt: Escolha uma entrada

en: Choose the way how to provide the IMAP admin password. You can use the same password as for the LAM login or LAM will ask you for a password when it is required.
pt: Escolher a forma como será fornecida a senha de administrador IMAP. Você pode usar a mesma senha do LAM para o login ou LAM irá pedir uma senha quando for necessário.

en: Click here if you are not directed to the next page.
pt: Clicar aqui se você não for direcionado para a próxima página.

en: Click to popup a dialog to select a date graphically
pt: Clique para abrir uma janela de diálogo para selecionar uma data graficamente

en: Click to popup a dialog to select an entry (DN) graphically
pt: Clique para abrir uma janela de diálogo para selecionar uma entrada DN graficamente

en: Click to switch between thumbnail and original size.
pt: Clique para alternar entre miniatura e tamanho original.

en: Client printer is default
pt: Impressora padrão do cliente

en: Collective
pt: Coletivo

en: Columns
pt: Colunas

en: Comma separated list of Samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
pt: Lista separada por ponto e vírgula de estações de trabalho do Samba nas quais o usuário está autorizado a autenticar-se. Vazio para qualquer estação de trabalho.

en: Comma separated list of services (e.g. sshd, imap, ftp).
pt: Lista de serviços separados por vírgula (Ex. sshd, imap, ftp).

en: Command
pt: Comando

en: Commands
pt: Comandos

en: Commit
pt: Cometer

en: Common name
pt: Nome comum

en: Common name of the Asterisk extension.
pt: Nome comum para a extensão Asterisk.

en: Compare another DN with <b>%s</b>
pt: Compare outro DN com <b>%s</b>

en: Compare this DN with another
pt: Compare este DN com um outro

en: Compare with another entry
pt: Compare com uma outra entrada

en: Comparing the following DNs
pt: Comparando os seguintes DNs

en: Completed
pt: Completado

en: Config suffix
pt: Configurar sufixo

en: Configuration overview
pt: Visão geral da configuração

en: Conflicting module:
pt: Módulo conflitante:

en: Connect client drives
pt: Conectar unidades do cliente

en: Connect client printers
pt: Conectar impressoras do cliente

en: Connection statistics
pt: Estatísticas de conexão

en: Connection time limit
pt: Tempo limite de conexão

en: Contact data
pt: Dados de contato

en: Container
pt: Recipiente

en: Container and object classes
pt: Recipiente e classes de objetos

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy <b>%s</b> to a new object.
pt: Copiar <b>%s</b> para um novo objeto

en: Copy or move this entry
pt: Copiar ou mover esta entrada

en: Copy successful. DN <b>%s</b> has been created.
pt: Copiado com sucesso. DN  <b>%s</b> foi criado.

en: Copying
pt: Copiando

en: Could not add object
pt: Não foi possível adicionar o objeto

en: Could not add the object to the LDAP server.
pt: Não foi possível adicionar o objeto para o servidor LDAP.

en: Could not delete attribute value.
pt: Não foi possível apagar o valor do atributo.

en: Could not delete object
pt: Não foi possível apagar o objeto

en: Could not delete the entry.
pt: Não foi possível apagar a entrada

en: Could not fetch binary data from LDAP server for attribute [%s].
pt: Não foi possível obter dados binários através de um servidor LDAP para o atributo [% s].

en: Could not fetch jpeg data from LDAP server for attribute [%s].
pt: Não foi possível buscar dados jpeg do servidor LDAP para o atributo [% s].

en: Could not modify object
pt: Não foi possível modificar o objeto

en: Could not perform ldap_modify operation.
pt: Operação ldap_modify não efetuada.

en: Could not rename file!
pt: Arquivo não renomeado!

en: Could not rename the entry.
pt: Não foi possível renomear a entrada.

en: Could not save PDF structure, access denied.
pt: Não foi possível salvar o perfil PDF, acesso negado.

en: Country
pt: País

en: Country name is invalid!
pt: Nome do país inválido!

en: Create
pt: Criar

en: Create PDF file
pt: Criar arquivo PDF

en: Create PDF files
pt: Criar arquivos PDF

en: Create a child entry
pt: Criar uma entrada-filho

en: Create a new PDF structure
pt: Criar nova estrutura de escopo PDF

en: Create a new profile
pt: Criar novo perfil

en: Create another DHCP entry
pt: Criar outra entrada DHCP

en: Create another NIS object
pt: Criar outro objeto NIS

en: Create another account
pt: Criar outra conta

en: Create another address list
pt: Criar outra lista de endereços

en: Create another alias
pt: Criar outro apelido

en: Create another automount entry
pt: Criar outra entrada de mapeamento

en: Create another domain
pt: Criar outro domínio

en: Create another entry
pt: Criar outra entrada

en: Create another extension
pt: Criar outra extensão

en: Create another group
pt: Criar outro grupo

en: Create another host
pt: Criar outra conta de host

en: Create another policy
pt: Criar uma outra política

en: Create another sudo role
pt: Criar uma outra regra "sudo"

en: Create another user
pt: Criar outro usuário

en: Create for
pt: Criar para

en: Create home directory
pt: Criar diretório/pasta padrão de usuário

en: Create mailbox
pt: Criar caixa de correio

en: Create new entry here
pt: Criar nova entrada aqui

en: Create object
pt: Criar objeto

en: Created by
pt: Criado por

en: Created new automount map.
pt: Criado novo mapeamento.

en: Created new profile.
pt: Novo perfil criado.

en: Creates accounts by uploading a CSV formated file.
pt: Criar contas carregadas de um arquivo no formato CSV.

en: Creation successful. DN <b>%s</b> has been created.
pt:  DN <b>% s </ b> foi criado com sucesso

en: Creation time
pt: Hora da criação

en: Current connections
pt: Conexões correntes

en: Current list of <b>%s</b> values for attribute <b>%s</b>:
pt: Lista corrente de valores <b>%s</b> para o atributo <b>%s</b>:

en: Current usage (kB)
pt: Usado autalmente (kB)

en: Custom scripts
pt: Script personalizados

en: Cut
pt: Recortar

en: DDNS ist not activated. You can activate it in the DHCP settings (DDNS).
pt: DDNS não está ativado. Você pode ativá-lo nas configurações de DHCP (DDNS).

en: DHCP administration
pt: Administração DHCP

en: DHCP count: %s
pt: Contagem DHCP: %s

en: DHCP settings
pt: Configurações do DHCP

en: DN does not exist
pt: DN não existe

en: DN settings
pt: Configurações do DN

en: DN suffix
pt: Sufixo do DN

en: DNS (Domain Name System)
pt: DNS (Sistema de nomes de domínios)

en: DNs of the extension owners
pt: Dn´s de proprietários de extensão

en: DSML V.1 Export
pt: Exportação DSML V.1

en: DTFM flags
pt: Sinalizações DTFM

en: DTMF mode
pt: Modo DTMF

en: DTMF mode for SIP client configuration.
pt: Configuração de modo DTMF para cliente SIP

en: Data
pt: Dado

en: Date after the user is able to change his password.
pt: Data após a qual o usuário estará habilitado a trocar esta senha.

en: Date after the user must change his password.
pt: Data após a qual o usuário deverá trocar esta senha.

en: Days before password is to expire that user is warned of pending password expiration. If set value must be >0.
pt: Dias antes da senha expirar em que o usuário será alertado sobre a expiração de sua senha. Se atribuir valor, este deve ser maior que 0.

en: Debug
pt: Depurar

en: Default
pt: Padrão

en: Default gateway
pt: Roteador padrão da rede

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Default user
pt: Usuário  padrão

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Defines if workstations may change their passwords.
pt: Define se as estações de trabalho poderão trocar suas senhas.

en: Defines the mailbox to check for message waiting indication (MWI) for this peer.
pt: Define a caixa de correio para verificar se há indicação de mensagem em espera (MWI) para este ponto.

en: Delegates
pt: Delegados

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete DN
pt: Apagar DN

en: Delete LDAP entries
pt: Remover entradas LDAP selecionadas

en: Delete after copy (move):
pt: Apagar depois de copiar ou mover:

en: Delete all %s objects
pt: Apagar todos objetos %s

en: Delete home directory
pt: Apagar diretório/pasta padrão do usuário

en: Delete mailbox
pt: Apagar caixa de correio

en: Delete organisational unit
pt: Apagar unidade organizacional

en: Delete photo
pt: Apagar foto

en: Delete profile
pt: Apagar perfil

en: Delete range
pt: Excluir intervalo

en: Delete rule
pt: Apagar regra

en: Delete selected DHCP entries
pt: Remover entradas DHCP selecionadas

en: Delete selected NIS objects
pt: Apagar objetos NIS selecionados

en: Delete selected address lists
pt: Apagar listas de endereços selecionadas

en: Delete selected aliases
pt: Apagar apelidos selecionados

en: Delete selected automount entries
pt: Apague as entradas de automontagem selecionadas

en: Delete selected domains
pt: Apagar domínios selecionados

en: Delete selected extensions
pt: Apagar extensões selecionadas

en: Delete selected groups
pt: Apagar grupos selecionados

en: Delete selected hosts
pt: Apagar hosts selecionados

en: Delete selected objects
pt: Apagar objetos selecionados

en: Delete selected policies
pt: Apagar políticas selecionadas

en: Delete selected sudo roles
pt: Apagar regras "sudo" selecionadas

en: Delete selected users
pt: Apagar usuários selecionados

en: Delete successful: %s
pt: Apagado com sucesso: %s

en: Delete this entry
pt: Apagar esta entrada

en: Deleted DN: %s
pt: DN apagado: %s

en: Deleted PDF structure.
pt: Estrutura PDF apagada.

en: Deleted account
pt: Conta apagada

en: Deleted profile.
pt: Perfil apagado.

en: Deletes an IP range.
pt: Excluir um intervalo de endereços IP

en: Deleting
pt: Apagando

en: Deleting objects
pt: Apagando objetos

en: Deletion was successful.
pt: Foi apagado com sucesso.

en: Deny
pt: Negar

en: Department
pt: Departamento

en: Description
pt: Descrição

en: Destination DN
pt: DN de Destino

en: Device
pt: Dispositivo

en: Disable LM hashes
pt: Desabilitar LM hashes

en: Disable client updates
pt: Desabilitar atualizações de clientes

en: Disables the client to update DNS entries.
pt: Desabilitar o cliente para atualizar entradas DNS.

en: Disallowed codec
pt: Codec desabilitado

en: Disconnect users outside logon hours
pt: Desconectar usuários quando expirarem seus horários de acesso

en: Disconnection time limit
pt: Tempo limite de desconexão

en: Disconnects users if they are logged in outside logon hours.
pt: Desconectar usuários que estejam conectados fora de seu horário de acesso.

en: Display format
pt: Formato para mostrar

en: Display name
pt: Nome para mostrar

en: Display on screen
pt: Mostrar na tela

en: Display the created entry
pt: Mostrar a entrada criada

en: Displayed account numbers start at "0". Add 2 to get the row in your spreadsheet.
pt: Os números de conta indicados começam em "0". Adicionar 2 para começar a linha em sua planilha.

en: Do not ask security question
pt: Não use as perguntas de segurança

en: Do you really want to delete this OU?
pt: Você quer realmente apagar esta OU?

en: Do you really want to delete this PDF structure?
pt: Você quer realmente apagar esta estrutura PDF?

en: Do you really want to delete this profile?
pt: Você quer realmente apagar este perfil?

en: Do you really want to mark this account for deletion?
pt: Você quer realmente marcar esta conta para ser apagada?

en: Do you really want to remove the following accounts?
pt: Você quer realmente apagar as seguintes contas?

en: Do you want to create this entry?
pt: Você quer realmente criar esta entrada ?

en: Do you want to make these changes?
pt: Você quer realmente aplicar estas alterações?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain SID
pt: SID do domínio

en: Domain administrators
pt: Administradores do Domínio

en: Domain admins
pt: Admins do Domínio

en: Domain certificate admins
pt: Admins certificados do domínio

en: Domain computers
pt: Computadores do domínio

en: Domain controllers
pt: Controladores do domínio

en: Domain count: %s
pt: Contagem de domínios: %s

en: Domain enterprise admins
pt: Admins empresariais do domínio

en: Domain group
pt: Grupo do domínio

en: Domain guests
pt: Convidados do domínio

en: Domain name
pt: Nome do domínio

en: Domain name is invalid!
pt: Nome do domínio inválido!

en: Domain policy admins
pt: Admins da política do domínio

en: Domain schema admins
pt: Admins da política do domínio

en: Domain users
pt: Usuários do domínio

en: Don't stop on errors
pt: Não parar quando existirem error

en: Down
pt: Abaixo

en: Download sample CSV file
pt: Descarregar arquivo CSV de amostra

en: Dynamic subtrees
pt: Subárvores dinâmicas

en: EDU person
pt: Entidade EDU

en: Edit
pt: Editar

en: Edit again
pt: Editar novamente

en: Edit general settings
pt: Editar configurações gerais

en: Edit groups
pt: Editar grupos

en: Edit members
pt: Editar membros

en: Edit self service
pt: Editar auto serviço

en: Edit server profiles
pt: Editar perfis de servidores

en: Edit subgroups
pt: Editar subgrupos

en: Edit workstations
pt: Editar estações de trabalho

en: Email
pt: Correio Eletrônico

en: Email address
pt: Endereço de correio eletrônico

en: Email address for this voicemail account.
pt: Endereço de correio eletrônico para esta conta de caixa de correio de voz.

en: Email alias
pt: Apelido de E-Mail

en: Email alias for this account.
pt: Apelido de E-Mail para esta conta.

en: Email alias is invalid!
pt: Apelido de E-Mail inválido!

en: Email alias list
pt: Lista de apelidos de E-Mail

en: Email alias list has invalid format!
pt: Lista de apelidos de E-Mail está em um formato inválido!

en: Email aliases
pt: Apelidos de E-Mail

en: Employee number
pt: Número do empregado

en: Employee type
pt: Tipo de empregado

en: Employee type: Contractor, Employee, Intern, Temp, External, ...
pt: Tipo de empregado: Contratante, empregado, interno, temperatura, externa, …

en: Empty password submitted. Please try again.
pt: Senha vazia submetida. Por favor tente novamente.

en: Enable password self reset link
pt: Habilitar link para redefinição de senha

en: Enables quality checking (e.g. password length) of passwords. If set to "force" then you need to disable password hashing in your LAM server profile to change passwords with LAM.
pt: Permite a verificação da qualidade (por exemplo, comprimento da senha) de senhas. Se definido como "forçar", então você precisa desativar a senha de hash no seu perfil do servidor LAM para alterar senhas com LAM.

en: Encountered an error while performing search.
pt: Foi encontrado um erro enquanto efetuava a pesquisa.

en: Encryption protocol
pt: Protocolo de criptografia

en: Encryption protocol for connecting to IMAP server. LAM requires an encrypted connection.
pt: Protocolo de criptografia para conexão com o servidor IMAP. LAM requer uma conexão criptografada.

en: Enter the values you would like to add:
pt: Entre com os valores que você gostaria de adicionar:

en: Entitlements
pt: Direitos

en: Entries found
pt: Entradas encontradas

en: Entries sent
pt: Entradas enviadas

en: Entry
pt: Entrada

en: Entry %s and sub-tree deleted successfully.
pt: Entrada %s e sub-árvore apagada com sucesso.

en: Entry created
pt: Entrada criada

en: Entry does not exist
pt: Entrada não existe

en: Equality
pt: Igualdade

en: Equipment
pt: Equipamento

en: Error
pt: Erro

en: Error number
pt: Número do erro

en: Error while changing Kerberos password.
pt: Erro na troca de senha do Kerberos.

en: Error while deleting DN: %s
pt: Erro enquanto apagava o DN: %s

en: Every account type needs exactly one base module. This module provides a structural object class.
pt: Cada tipo de conta necessita exatamente um módulo base. Este módulo fornece uma classe estrutural do objeto.

en: Example
pt: Exemplo

en: Example value
pt: Valor de exemplo

en: Examples
pt: Exemplos

en: Execute
pt: Executar

en: Execute lamdaemon
pt: Executar serviço LAM

en: Expiration date
pt: Data de expiração

en: Expiration timestamp
pt: Data/hora de expiração

en: Expiration timestamp ("regseconds" option).
pt: Data/hora de expiração (opção "regseconds")

en: Expire warning
pt: Aviso de expiração

en: Export
pt: Exportar

en: Export format
pt: Exportar formato

en: Export subtree
pt: Exportar sub-árvore

en: Extended
pt: Extendido

en: Extension count: %s
pt: Contagem de extensões: %s

en: Extension name
pt: Nome da extensão

en: Extension owners
pt: Proprietários da extensão

en: Extension with this name is already exists.
pt: Já existe uma extensão com este nome.

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to create entry!
pt: Falha ao criar entrada!

en: Failure count interval
pt: Contador de intervalo de falhas

en: Fax number
pt: Número do Fax

en: Features
pt: Características

en: File
pt: Arquivo

en: File name and path relative to netlogon-share which should be executed on logon. $user and $group are replaced with user and group name.
pt: Nome e caminho relativo do arquivo para o compartilhamento netlogon, o qual deve ser executado no início de uma sessão. $user e $group serão substituídos com o nome de usuário ou grupo.

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: File upload
pt: Carga de arquivo

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter performed
pt: Filtro aplicado

en: First name
pt: Primeiro nome

en: First name contains invalid characters!
pt: Primeiro nome contém caracteres inválidos

en: First name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
pt: Primeiro nome do usuário. Somente letras, - e espaços são permitidos.

en: Fix IP addresses
pt: Fixar endereços IP

en: Fixed list
pt: Lista fixa

en: For automatic invitation handling.
pt: Para a manipulação automática do convite.

en: For the upload please specify the entries in the format "(HOST,USER,DOMAIN)". Multiple entries are separated by semicolon.
pt: Para o envio, especificar as entradas no formato "(host, usuário, domínio)". Múltiplas entradas são separadas por vírgula.

en: Force password change
pt: Forçar troca de senhas

en: Forgot password?
pt: esqueceu a senha?

en: Format
pt: Formato

en: Free/Busy interval
pt: Intervalo livre/ocupado

en: Free/Busy interval must be a number!
pt: Intervalo livre/ocupado deve ser um número!

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: From address
pt: Endereços de origem

en: From address for password mails is invalid.
pt: Endereço de origem para mensagens sobre senha é inválido.

en: From domain
pt: Domínio de origem

en: From domain setting for this account.
pt: Configuração de domínio de origem para esta conta.

en: From user
pt: Usuário de origem

en: From user setting for this account.
pt: Configurações de usuário de origem para esta conta.

en: Full contact
pt: Contato completo

en: Full name
pt: Nome completo

en: Full name for Asterisk voicemail mailbox.
pt: Nome completo para caixa de correio de voz do Asterisk.

en: Function
pt: Função

en: GID number
pt: Número GID

en: GID number has changed. Please select checkbox to change GID number of users and hosts.
pt: Número GID foi alterado. Por favor selecione a caixa de checagem para alterar número GID de usuários e hosts.

en: GID number has changed. To keep file ownership you have to run the following command as root: 'find / -gid %s -uid %s -exec chgrp %s {} \;'
pt: O número de GID mudou. Para manter a posse de dono do arquivo, você tem que executar o seguinte comando como o usuário root: 'find / -gid %s -uid %s -exec chgrp %s {} \;'

en: GID number has to be a numeric value!
pt: Número GID tem que ser um valor numérico!

en: General information
pt: Informação Gerais

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Generate random password
pt: Gerar uma senha aleatória

en: Generic Error
pt: Erro genérico

en: Go
pt: Vai

en: Go back
pt: Voltar

en: Go to
pt: Ir para

en: Grace authentication limit
pt: Tempo limite de autenticação

en: Grace block period
pt: Período de tempo antes que o limite máximo de blocos seja imposto em um sistema de arquivo.

en: Grace block period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
pt: Período de tempo antes que o limite máximo de blocos seja imposto em um sistema de arquivo. Muitos sistemas de arquivos usam um valor fixo máximo de 7 dias.

en: Grace inode (files) period. Most filesystems use a fixed maximum value of 7 days.
pt: Período de tempo antes que o limite máximo de nodos de arquivos seja imposto em um sistema de arquivo. Muitos sistemas de arquivos usam um valor fixo máximo de 7 dias.

en: Grace inode period
pt: Período de tempo antes que o limite máximo de nodos de arquivos seja imposto em um sistema de arquivo.

en: Group
pt: Grupo

en: Group accounts (e.g. Unix and Samba)
pt: contas de grupo (Ex.: Unix e Samba)

en: Group count: %s
pt: Contagem de grupos: %s

en: Group description
pt: Descrição do grupo

en: Group description. If left empty group name will be used.
pt: Descrição do grupo. Caso não forneça, será usado um nome de grupo vazio.

en: Group member DNs
pt: DN's membros do grupo

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Group name already in use.
pt: Nome do grupo já está em uso.

en: Group name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
pt: Nome do grupo contém caracteres inválidos. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 e .-_ !

en: Group name in use. Selected next free group name.
pt: Nome do grupo já está em uso. Selecione o próximo nome de grupo livre.

en: Group name of the group which should be created. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ .
pt: Nome do grupo, que deve ser criado. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 e .-_ !

en: Group name of the group which should be created. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ . If group name is already used group name will be expanded with a number. The next free number will be used.
pt: Nome do grupo para o grupo que deve ser criado. Os caracteres válidos são: a-z, 0-9,. - _. Se o nome de grupo já existir, o nome de grupo será expandido com um número. O número livre seguinte será usado.

en: Group names
pt: Nomes dos grupos

en: Group of names
pt: Grupo de nomes

en: Group of names accounts
pt: Grupo de nomes de contas

en: Group of unique names
pt: Grupo de nomes únicos

en: Group password
pt: Senha do grupo

en: Group type
pt: Tipo do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: H-Node (0x08)
pt: Nó H (0x08)

en: HTML format
pt: Formato HTML

en: HTTP authentication
pt: Autenticação HTTP

en: HTTP port
pt: Porta HTTP

en: Hard block
pt: Bloco absoluto

en: Hard block limit
pt: Limite de bloco absoluto

en: Hard inode
pt: Nodo absoluto

en: Hard inode (files) limit
pt: Limite absoluto de nodos (arquivos)

en: Hard inode limit
pt: Limite absoluto de nodos

en: Has subentries
pt: Possui sub-entradas

en: Headline
pt: Cabeçalho

en: Help
pt: Ajuda

en: Here you can browse LDAP object classes and attributes.
pt: Aqui você pode visualizar os objetos de LDAP, classes e atributos.

en: Here you can change the settings for the terminal server access.
pt: Aqui você pode alterar as configurações para o acesso ao servidor de terminal.

en: Here you can create multiple accounts by providing a CSV file.
pt: Aqui você pode criar contas múltiplas fornecendo um arquivo de CSV.

en: Here you can enter a description for this DHCP entry.
pt: Aqui você pode entrar com a descrição para esta entrada DHCP.

en: Here you can enter a description for this group.
pt: Aqui você pode entrar com a descrição para este grupo.

en: Here you can enter a description for this role.
pt: Aqui você pode entrar com a descrição para esta regra.

en: Here you can enter a filter value. Only entries which contain the filter text will be shown.
pt: Aqui você pode inserir um valor de filtro. Apenas as entradas que contenham o texto do filtro serão mostradas.

en: Here you can enter a list of additional group memberships. The group names are separated by commas.
pt: Aqui você pode entrar com uma lista de membros adicionais para grupos. Os nomes de grupos devem estar separados por ponto e vírgula.

en: Here you can enter a serial number for this device.
pt: Aqui você pode entrar com o número de série para este dispositivo.

en: Here you can enter the user's department.
pt: Aqui você pode informar os usuários do departamento.

en: Here you can explicitly enable and disable Zarafa features.
pt: Digite um texto ou endereço de um site ou traduza um documento.CancelarTradução do inglês para portuguêsportuguêsinglêsespanholAqui você pode explicitamente habilitar e desabilitar recursos Zarafa.

en: Here you can input simple filter expressions (e.g. 'value' or 'v*'). The filter is case-sensitive.
pt: Aqui você pode entrar com pequenas expressões de filtro (Ex.: 'valor' ou 'v*'). O LAM irá filtrar de forma sensitiva a caso, maiúsculo ou minúsculo.

en: Here you can load an account profile to set default settings for your account. The "default" profile is automatically loaded for new accounts.
pt: Aqui você pode carregar um perfil de conta para definir como padrão para suas contas. O perfil "padrão" é automaticamente carregado para novas contas.

en: Here you can manage your account profiles.
pt: Aqui você pode gerenciar seus perfis de conta.

en: Here you can select a PDF structure and export the account to a PDF file.
pt: Aqui você pode selecionar uma estrutura PDF e exportar a conta para um arquivo PDF.

en: Here you can select where LAM should save its log messages. System logging will go to Syslog on Unix systems and event log on Windows. You can also select an extra file.
pt: Aqui você pode selecionar onde o LAM deve conservar suas mensagens de registro. Registro do sistema irá ao Syslog em sistemas Unix e no log de eventos de início de uma sessão Windows. Você pode também selecionar um arquivo extra.

en: Here you can select which plugins you want to use for account management.
pt: Aqui você pode selecionar que "Plugins" você quer usar para a gerência de contas.

en: Here you can set a limit for LDAP searches. This will restrict the number of results for LDAP searches. Please use this if LAM's LDAP queries produce too much load.
pt: Aqui você pode definir um limite para as consultas LDAP. Isto vai restringir o número de resultados para pesquisas LDAP. Utilize isto se as consultas LDAP produzir demasiada carga de processamento.

en: Here you can specify additional CSS links to change the layout of the self service pages. This is useful to adapt them to your corporate design. Please enter one link per line.
pt: Aqui você pode especificar links adicionais CSS para alterar o layout das páginas de serviços. Isso é útil para adaptá-los ao seu design corporativo. Por favor, indique um link por linha.

en: Here you can specify minimum requirements for passwords. The character classes are: lowercase, uppercase, numeric and symbols.
pt: Aqui você pode especificar o número mínimo dos caracteres para uma senha do usuário. Estes caracteres poderão ser letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos.

en: Here you can specify subgroups which are included in this NIS netgroup. All members of the subgroups will be treated as members of this group.
pt: Aqui você pode especificar os subgrupos que estão incluídos neste grupo de rede NIS. Todos os membros dos subgrupos serão tratados como membros deste grupo.

en: Here you can specify the DN and password of the bind user that will be used for the LDAP search. This is required if your LDAP server does not allow anonymous access.
pt: Você pode especificar o DN e a senha do usuário que será usado para fazer pesquisas no LDAP. Isto é requerido se seu servidor LDAP não suportar pesquisa de acesso anônimo.

en: Here you can specify the list of host names where this account has login privileges. The wildcard "*" represents all hosts. You may also use "!" in front of a host name to deny access to a host.
pt: Aqui você pode especificar a lista de nomes de host em que essa conta tem privilégios de login. O curinga "* " representa todos os hosts. Você também pode usar "! " Na frente de um nome de host para negar acesso a um host.

en: Here you can specify the minimum number of characters for a user password.
pt: Aqui você pode especificar o número mínimo dos caracteres para uma senha do usuário.

en: Here you can specify the new password yourself.
pt: Aqui você pode especificar sua nova senha de usuário.

en: Here you can specify the shadowing mode.
pt: Aqui você pode especificar o modo de sombreamento.

en: Here you can test if certain LAM features work on your installation.
pt: Aqui você pode testar se determinadas características do LAM estão habilitadas em sua instalação.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Hidden options
pt: Opções ocultas

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide command in messages
pt: Ocultar o comando nas mensagens

en: Hide internal attributes
pt: Esconder atributos internos

en: Hide/Unhide the tree
pt: Ocultar/Mostrar a árvore

en: Hint
pt: Sugestão

en: Hint: Format all cells as text in your spreadsheet program and turn off auto correction.
pt: Dica: Formate todas as células como texto em seu programa de planilha eletrônica e desligue a auto correção.

en: Hint: To delete an attribute, empty the text field and click save.
pt: dica: Para apagar um atributo, deixe o campo de texto vazio e clique em salvar.

en: Hint: You must choose exactly one structural object class (shown in bold above)
pt: Sugestão: Você pode escolher exatamente uma classe de objeto estrutural (mostrado em negrito acima)

en: Hold the CTRL-key to (de)select multiple groups.
pt: Segure a tecla CTRL para (de)selecionar grupos múltiplos.

en: Home directory
pt: Diretório/pasta padrão do usuário

en: Home directory changed. To keep home directory you have to run the following command as root: 'mv %s %s'
pt: Diretório/pasta padrão do usuário alterado. Para manter o diretório/pasta padrão você tem que executar o seguinte comando como usuário root: 'mv %s %s'

en: Home drive
pt: Unidade padrão do usuário

en: Home path
pt: Caminho padrão do usuário

en: Home path is invalid.
pt: Caminho padrão do usuário inválido.

en: Home server for the user.
pt: Servidor particular para o usuário.

en: Home telephone number
pt: Número do telefone residencial

en: Homedirectory contains invalid characters.
pt: Diretório/pasta padrão do usuário contém caracteres inválidos.

en: Host accounts (e.g. Samba)
pt: Contas de hosts (Ex.: Samba)

en: Host count: %s
pt: Contagem de hosts: %s

en: Host description
pt: Descrição do host

en: Host description. If left empty host name will be used.
pt: Descrição do host. Caso deixe em braco, um nome de host vazio será usado.

en: Host list
pt: Lista de hosts

en: Host name
pt: Nome do host (Ex.: MEU_SERVIDOR)

en: Host name already exists!
pt: Nome do host já existe!

en: Host name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
pt: Nome do host contém caracteres inválidos. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 e .-_ !

en: Host name in use. Selected next free host name.
pt: Nome de host está em uso. Será selecionado o próximo nome de host.

en: Host name must end with $!
pt: Nome do host deve terminar com "$" !

en: Host name of the host which should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, .-_$. Host names are always ending with $. If last character is not $ it will be added. If host name is already used host name will be expanded with a number. The next free number will be used.
pt: Nome de host para o host que deve ser criado. Os caracteres válidos são: a-z, 0-9, .- _$. Os nomes de host devem terminar sempre com $. Se o último caracter não for $ adicionar-se-á. Se o nome de host já estiver sendo usado, o nome de host será expandido com um número. O número livre seguinte será usado.

en: ID is already in use
pt: ID já está em uso.

en: ID-Number
pt: Número ID

en: IMAP admin user
pt: Usuário administrador do IMAP

en: IMAP password input
pt: Informação de senha IMAP

en: IP address
pt: Endereços IP

en: IP address of the DNS server
pt: Endereço IP do servidor DNS

en: IP address of the peer. Valid only for realtime peers.
pt: Endereço IP do ponto. Válido somente para pontos em tempo real.

en: IP address or domain name of the registration server.
pt: Endereço IP ou domínio do servidor de registro.

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: IP list
pt: Lista de endereços IP

en: Identifier
pt: Identificador

en: Idle time limit
pt: Limite de tempo ocioso

en: Idle timeout
pt: Limite de tempo ocioso

en: If activated then the user is forced to change his password at the next login.
pt: Se você marcar esta opção, o usuário terá que alterar a senha no próximo logon.

en: If checked Unix password will also be used as Samba password.
pt: Caso esteja marcado, a senha Unix será usado como a senha Samba.

en: If checked account will be deactivated by putting a "!" before the encrypted password.
pt: Caso esteja marcado, a conta será desativada colocando um "!" antes da senha criptografada.

en: If checked no password will be used.
pt: Caso esteja marcado, será usado a conta sem senha.

en: If checked password does not expire. (Setting X-Flag)
pt: Caso esteja marcado, a senha nunca expira (define atributo X).

en: If checked then the account will be deactivated. (Setting D-Flag)
pt: Caso esteja marcado, a conta será desativada (define atributo D).

en: If checked then the account will be locked (setting L-Flag). You usually want to use this setting to unlock user accounts which were locked because of failed login attempts.
pt: Caso esteja marcado, a conta será bloqueada (define atributo L). Você usualmente poderá usar essa propriedade para desbloquear contas que forem bloqueadas por tentativas de início de sessão com senhas erradas pelo usuário.

en: If empty GID number will be generated automaticly depending on your configuration settings.
pt: Caso deixe o número GID vazio, será gerado automaticamente um dependendo da configuração do LAM.

en: If empty UID number will be generated automaticly.
pt: Caso deixe vazio, será gerado automaticamente um número UID.

en: If enabled the user will not be allowed to login after there have been a specified number of consecutive failed login attempts.
pt: Se ativado o usuário não será permitido entrar depois que houver um número especificado de tentativas consecutivas de login falhas.

en: If enabled then LAM will use user and password that is provided by the web server via HTTP authentication.
pt: Se ativado, então LAM vai usar usuário e senha que é fornecida pelo servidor de web através de autenticação HTTP.

en: If enabled users must change their passwords when they first login after a password is set or reset by the administrator.
pt: Se os usuários habilitados devem alterar suas senhas de login, depois de uma senha ser definida ou redefinida pelo administrador.

en: If registration context is specified, Asterisk will dynamically create and destroy a NoOp priority 1 extension for a given peer who registers or unregisters with Asterisk.
pt: Se o contexto de registro é especificado, o Asterisk dinamicamente cria e destrói uma extensão NoOp de prioridade 1 para um dado ponto que se registra ou cancela o registro com o Asterisk.

en: If set then users need to login to change their password.
pt: Se habilitado, os usuários deverão iniciar uma sessão para alterar suas senhas.

en: If set to "true" Unix password will also be used as Samba password.
pt: Se habilitado, a senha Unix será usada como a senha Samba.

en: If set to "true" account will be deactivated. (Setting D-Flag)
pt: Se habilitado, a conta será desativada (define atributo D).

en: If set to "true" no password will be used.
pt: Se habilitado, será usado a conta de usuário sem senha.

en: If set to "true" password does not expire. (Setting X-Flag)
pt: Se habilitado, a senha nunca expira (define atributo X).

en: If the mailbox size reaches the soft quota limit, the user will not be able to send email until the size of the mailbox is reduced.
pt: Se o tamanho da caixa de correio atinge o limite de quota soft, o usuário não será capaz de enviar e-mail até que o tamanho da caixa de correio seja reduzido.

en: If you leave this empty LAM will use: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.
pt: Se você deixar em branco, LAM usará: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.

en: If you select this option then the user is only authenticated by his email address. LAM Pro will not ask for the answer to the security question. Please handle with care.
pt: Se você selecionar esta opção o usuário será autenticado somente por este endereço de correio eletrônico. LAM Pro não irá questionar sobre a pergunta de segurança. Por favor use com cuidado.

en: If you set this option then the user has to change his password at the next login.
pt: Se você marcar esta opção, o usuário terá que alterar a senha no próximo login.

en: If you want to change the current preferences password, please enter it here.
pt: Se você quiser mudar a senha atual das preferências, favor digitá-la aqui.

en: If you want to change your master configuration password, please enter it here.
pt: Se você quiser mudar a senha mestre de configuração, favor digitá-la aqui.

en: If you want to use a well known RID you can select a well known group.
pt: Se você quiser usar um RID bem conhecido, você pode selecionar um grupo bem conhecido.

en: If your server runs on another port then add a comma and the port number after the server.
pt: Se o servidor é executado em outra porta, então, adicione uma vírgula e o número da porta após o servidor.

en: Image not available
pt: Imagem não disponível

en: Import
pt: Importar

en: Include system attributes
pt: Incluir atributos de sistemas

en: Information about the LDAP server.
pt: Informação sobre o servidor LDAP.

en: Inherit client startup configuration
pt: Herdar configurações de inicialização do cliente

en: Inherited from
pt: Herdado de

en: Inherits from
pt: Herdar de

en: Initial program
pt: Programa inicial

en: Initials
pt: Iniciais

en: Initiated
pt: Iniciado

en: Inode hard quota
pt: Quota absoluta de nodos

en: Inode hard quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
pt: Quota absoluta de nodos contém caracteres inválidos. Somente números naturais são permitidos.

en: Inode quota
pt: Quota de nodos

en: Inode soft quota
pt: Quota máxima de nodos

en: Inode soft quota contains invalid characters. Only natural numbers are allowed.
pt: Quota máxima de nodos contém caracteres inválidos. Somente números naturais são permitidos.

en: Inode soft quota must be smaller than inode hard quota.
pt: Quota máxima de nodos deve ser menor que a quota absoluta de nodos.

en: Input fields
pt: Campos de entrada

en: Insecure
pt: Inseguro

en: Inserted user or group name in home path.
pt: Nome de usuário ou grupo inserido no caminho padrão.

en: Inserted user or group name in logon script.
pt: Nome de usuário ou grupo inserido no script de início de sessão.

en: Inserted user or group name in profile path.
pt: Nome de usuário ou grupo inserido no caminho de perfil de sessão.

en: Invalid MAC address.
pt: Endereço MAC inválido

en: Invalid RDN attribute!
pt: Atributo RDN inválido!

en: Invalid RDN value
pt: Valor para RDN inválido!

en: Invalid account
pt: Conta inválida

en: Invalid entry
pt: Entrada inválida

en: Invalid password for IMAP admin or other problem occured.
pt: Problema de senha inválida para o administrador IMAP ou outro problema ocorrido.

en: Invitation policy
pt: Política de convite

en: Invitation policy list
pt: Lista de políticas de convite

en: It is not possible to delete all ranges.
pt: Não é possível apagar todos os intervalos.

en: It is possible that this ID-number is reused. This can cause several problems because files with old permissions might still exist. To avoid this warning set maxUID to a higher value.
pt: É possível que este ID seja reutilizado. Isto pode causar diversos problemas porque os arquivos com permissões velhas podem continuar a  existir. Para evitar isso, ajuste o maxUID para um valor mais elevado.

en: Job title
pt: Título do trabalho

en: Job title of user: President, department manager, ...
pt: Título do trabalho do usuário: Presidente, gerente de departamento, ...

en: Jump 10 pages backward
pt: Saltar 10 páginas para trás

en: Jump 10 pages forward
pt: Saltar 10 páginas para frente

en: Jump to a matching rule
pt: Saltar para uma regra combinada

en: Jump to an attribute type
pt: Saltar para um tipo de atributo

en: Jump to an object class
pt: Saltar para uma classe de objetos

en: Jump to first page
pt: Saltar para a primeira página

en: Jump to last page
pt: Saltar para a última página

en: LAM configuration
pt: Configuração LAM

en: LAM has checked your input and is now ready to create the accounts.
pt: LAM checou sua entrada e agora está pronto para criar as contas.

en: LAM supports CRYPT, SHA, SSHA, MD5 and SMD5 to generate the hash value of passwords. SSHA and CRYPT are the most common but CRYPT does not support passwords greater than 8 letters. We do not recommend to use plain text passwords.
pt: LAM suporta CRYPT, SHA, SSHA, MD5 e SMD5 para gerar o  valor de hash das senhas. SSHA e CRYPT os mais comuns mas CRYPT não suporta senhas com mais de 8 caracteres. Não recomendamos o uso de senha em texto plano.

en: LAM tests
pt: Testes LAM

en: LAM user password
pt: Senha de usuário do LAM

en: LAM was unable to create account %s! An LDAP error occured.
pt: LAM conseguiu criar a conta %s! Um erro LDAP ocorreu.

en: LAM was unable to find a Samba 3 domain with this name!
pt: LAM não encontrou um domínio Samba 3 com este nome!

en: LAM was unable to find a domain with this name!
pt: LAM não conseguiu encontrar um domínio com este nome!

en: LAM was unable to find a group with this name!
pt: LAM não conseguiu encontrar um grupo com este nome!

en: LAM was unable to modify group memberships for group: %s
pt: LAM não conseguiu alterar os membros de grupo para o grupo: %s

en: LAM will search for accounts in this part of the LDAP tree.
pt: LAM irá procurar contas nesta parte da árvore LDAP.

en: LAM will use this LDAP DN and password to search for accounts. It is sufficient to specify an account with read rights. If nothing is inserted then LAM will try to connect anonymously.
pt: LAM usará este DN LDAP e senha para pesquisar por contas. É suficiente especificar uma conta com direitos de leitura somente. Se nada for inserido, LAM irá tentar conectar-se como anônimo.

en: LDAP Account Manager Configuration
pt: Configurador do LDAP Account Manager

en: LDAP Suffix is invalid!
pt: Sufixo LDAP inválido!

en: LDAP entries
pt: Entradas LDAP

en: LDAP error, server says:
pt: Erro LDAP , servidor reportou:

en: LDAP filter
pt: Filtro LDAP

en: LDAP operation successful.
pt: Operação LDAP concluída com sucesso.

en: LDAP password
pt: Senha LDAP

en: LDAP said
pt: LDAP respondeu

en: LDAP search
pt: Pesquisa LDAP

en: LDAP search attribute
pt: Atributo de pesquisa LDAP

en: LDAP search failed! Please check your preferences.
pt: A pesquisa LDAP falhou! Por favor cheque suas preferências.

en: LDAP search limit
pt: Limitador de pesquisa LDAP

en: LDAP server
pt: servidor LDAP

en: LDAP sizelimit exceeded, not all entries are shown.
pt: Limite de tamanho LDAP excedido, nem todas as entradas foram mostradas.

en: LDAP suffix
pt: Sufixo LDAP

en: LDAP upload in progress. Please wait.
pt: Carga LDAP em progresso. Por favor espere.

en: LDAP user
pt: Usuário LDAP

en: LDAP user and password
pt: Usuário e senha LDAP

en: LDAP version
pt: Versão do LDAP

en: LDIF Export
pt: Exportação LDIF

en: LDIF import
pt: Importação LDIF

en: LDIF import only supports version 1
pt: Importador LDIF suporta apenas a versão 1.

en: Lamdaemon server and path
pt: Servidor e caminho LAMdaemon

en: Lamdaemon settings
pt: Configurações LAMdaemon

en: Lamdaemon successfully run.
pt: LAMdaemon iniciado.

en: Lamdaemon test
pt: Teste LAMdaemon

en: Lamdaemon test finished.
pt: Teste LAMdaemon finalizado.

en: Lamdaemon version
pt: Versão do LAMdaemon

en: Lamdaemon: Quota module installed
pt: LAMdaemon: Módulo de quota instalado

en: Lamdaemon: check NSS LDAP
pt: Lamdaemon: Checagem de NSS LDAP

en: Lamdaemon: read quotas
pt: LAMdaemon: Lendo quotas

en: Language
pt: Idioma

en: Language is not defined!
pt: Idioma não definido!

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: Last name
pt: Último nome

en: Last name contains invalid characters or is empty!
pt: Último nome contém caracteres inválidos ou está vazio.

en: Last name of user. Only letters, - and spaces are allowed.
pt: Último nome do usuário. Somente letras, - e espaços são permitidos.

en: Last password change
pt: Última alteração de senha

en: Last qualify milliseconds
pt: Última qualificação em milisegundos

en: Lease time
pt: Tempo de concessão

en: Line
pt: Linha

en: Line ends
pt: Fins de linha

en: Link text
pt: Texto do link

en: Link to self service login page for your users
pt: Link da página de auto login para seus usuários

en: List attributes
pt: Listar atributos

en: List attributes are invalid!
pt: Lista de atributos inválida!

en: List name
pt: Nome da lista

en: List name already in use.
pt: Nome da lista já está em uso.

en: List of Samba workstations the user is allowed to login. Empty means every workstation.
pt: Lista de estações de trabalho Samba que o usuário tem permissão de iniciar uma sessão. Deixe vazio para habilitar qualquer estação de trabalho.

en: List of admin users is empty or invalid!
pt: Lista de usuários administradores está vazia ou inválida!

en: List of allowed codecs.
pt: Lista de codecs habilitados.

en: List of disallowed codecs.
pt: Lista de codecs desabilitados.

en: List of entries to be deleted:
pt: Lista de entradas para serem apagadas:

en: List of valid users
pt: Lista de usuários válidos

en: Listeners
pt: Ouvidores

en: Load profile
pt: Carregar perfil

en: Loading
pt: Carregando

en: Loading export
pt: Carregando exportação

en: Loading import
pt: Carregando importação

en: Loading search
pt: Carregando a pesquisa

en: Local address
pt: Endereço local

en: Local address list
pt: Lista de endereços locais

en: Local group
pt: Grupo local

en: Location
pt: Localização

en: Lock account
pt: Bloquear conta

en: Lock password
pt: Bloquear senha

en: Lockout duration
pt: Duração do bloqueio

en: Lockout duration must be are natural number.
pt: Duração do bloqueio deve ser um número natural.

en: Lockout time
pt: Tempo de bloqueio

en: Lockout users
pt: Usuários bloqueados

en: Lockout users after bad logon attempts
pt: Bloquear usuários após tentativas de início de sessão mal sucedidas

en: Lockout users after bad logon attempts must be between 0 and 999.
pt: O número de tentativas mal sucedidas de logon deve ser um número entre 0 e 999.

en: Log destination
pt: Destino do log

en: Log level
pt: Nível de log

en: Logged in as: %s
pt: Conectado como: %s

en: Logging
pt: Gravando log

en: Login
pt: Início de sessão

en: Login attribute label
pt: Etiqueta do atributo de início de sessão

en: Login caption
pt: Subtítulo do início de sessão

en: Login method
pt: Método do início de sessão (login)

en: Login shell
pt: Interpretador de comandos do início de sessão

en: Logon for password change
pt: Iniciar uma sessão para alterar senha

en: Logon hours
pt: Horas de acesso

en: Logon script
pt: Script de início de sessão

en: Logon script is invalid!
pt: Script de início de sessão inválido

en: Logout
pt: Sair

en: M-Node (0x04)
pt: Nó M (0x04)

en: MAC address
pt: Endereço MAC

en: MAC address list
pt: Lista de endereços MAC

en: MAC addresses
pt: Endereços MAC

en: Mail aliases
pt: Apelidos de correio eletrônico

en: Mail domains
pt: Domínios de correio eletrônico

en: Mail quota
pt: Quota de correio eletrônico

en: Mail quota must be a number!
pt: Quota de correio eletrônico deve ser um número!

en: Mail routing
pt: Roteador de correio eletrônico

en: Mail sending failed.
pt: Envio de e-mail falhou.

en: Mail server
pt: Servidor de correio eletrônico

en: Mail successfully sent to %s.
pt: Mensagem enviada com sucesso para %s.

en: Mailbox
pt: E-Mail

en: Mailbox already exists on IMAP server.
pt: Caixa de correio já existe no servidor IMAP.

en: Mailbox does not exist on IMAP server.
pt: Caixa de correio não existe no servidor IMAP.

en: Mailbox home server
pt: Servidor de caixa de correio eletrônico pessoal

en: Mailbox home server name is empty!
pt: Servidor de caixa de correio eletrônico pessoal está vazio!

en: Mailbox home server name is invalid!
pt: Servidor de caixa de correio eletrônico pessoal inválido!

en: Mailing aliases (e.g. NIS mail aliases)
pt: Apelidos de listas de envio (Ex.: NIS mail aliases)

en: Mails to this name are forwarded to the recipients.
pt: Mensagens para este nome serão reenviados para os recipientes.

en: Main
pt: Principal

en: Main page caption
pt: Subtítulo da página principal

en: Make sure your filter (above) will select all child records.
pt: Verifique se o seu filtro (acima) irá selecionar todos os registros filho.

en: Manage existing PDF structures
pt: Gerenciar as estruturas PDF existentes

en: Manage existing profiles
pt: Gerenciar perfis existentes

en: Manage self service profiles
pt: Gerencie perfis de auto serviço

en: Manage server profiles
pt: Gerencie perfis de servidores

en: Managed suffixes
pt: Sufixos gerenciados

en: Manager
pt: Gerente

en: Manages OU objects in your LDAP tree.
pt: Gerencie objetos OU na sua árvore LDAP.

en: Manual if conflicts
pt: Manual se conflitar

en: Mapping entry
pt: Entrada de mapeamento

en: Mapping entry contains invalid characters. Only ASCII characters are allowed.
pt: Entrada de mapeamento contém caracteres inválidos. Somente caracteres ASCII são permitidos.

en: Mapping name
pt: Nome do mapeamento

en: Mark account for deletion
pt: Marque a conta para ser apagada

en: Mark for deletion
pt: Marcar para apagar

en: Mass delete
pt: Exclusão em massa

en: Master password
pt: Senha mestre

en: Master password is wrong!
pt: Senha mestre está errada!

en: Master passwords are different or empty!
pt: Senhas mestre estão diferentes ou vazias!

en: Matching rule OID
pt: Regra combinando OID

en: Matching rules
pt: Regras combinadas

en: Max. file descriptors
pt: Máx. descritores de arquivos

en: Maximum GID number
pt: Número GID máximo

en: Maximum GID number is invalid or empty!
pt: Número GID máximo é inválido ou está vazio!

en: Maximum GID number must be greater than minimum GID number!
pt: Número GID máximo deve ser maior que o número GID mínimo!

en: Maximum UID number
pt: Número UID máximo

en: Maximum UID number is invalid!
pt: Número UID máximo inválido!

en: Maximum UID number must be greater than minimum UID number!
pt: Número UID máximo deve ser maior que o número UID mínimo!

en: Maximum failure count
pt: Contador máximo de falhas

en: Maximum file size
pt: Tamanho máximo para arquivo

en: Maximum lease time
pt: Tempo máximo de concessão

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Maximum list entries
pt: Número máximo de entradas na lista

en: Maximum number of seconds of inactivity before terminating a call on hold.
pt: Número máximo de segundos de inatividade antes de terminar uma chamada em espera.

en: Maximum password age
pt: 	Idade máxima da senha

en: Members
pt: Membros

en: Members are optional
pt: Membros são opicionais

en: Minimal password length
pt: Tamanho mínimo da senha

en: Minimum GID number
pt: Número mínimo do GID

en: Minimum GID number is invalid or empty!
pt: Número mínimo do GID é inválido ou está vazio!

en: Minimum UID number
pt: Número mínimo para UID

en: Minimum UID number is invalid!
pt: Número mínimo para UID inválido!

en: Minimum answer length
pt: Tamanho mínimo para pergunta

en: Minimum character classes
pt: Mínimo de classes de caracteres

en: Minimum lowercase characters
pt: Mínimo de caracteres em minúsculo

en: Minimum numeric characters
pt: Caracteres numéricos mínimos

en: Minimum password age
pt: Idade mínima para senha

en: Minimum password length
pt: Tamanho mínimo para senha

en: Minimum symbolic characters
pt: Caracteres simbólicos mínimos

en: Minimum uppercase characters
pt: Caracteres maiúsculos mínimos

en: Missing attributes for
pt: Faltam atributos para

en: Missing modify command add, delete or replace
pt: Comando modificar falta acrescentar, apagar ou substituir

en: Mobile number
pt: Telefone móvel

en: Mobile telephone number
pt: Número do telefone móvel

en: Modification not successful!
pt: Operação de alteração falhou!

en: Modification successful!
pt: Operação de alteração concluída com sucesso!

en: Modification time
pt: Hora da modificação

en: Modified by
pt: Alterado por

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify RDN
pt: RDN do alterador

en: Modify group
pt: Editar grupo

en: Modify group members
pt: Alterar membros do grupo

en: Modifying
pt: Modificando

en: Module settings
pt: Configurações do módulo

en: Modules
pt: Módulos

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Mountpoint
pt: Ponto de montagem

en: Mountpoint contains invalid characters.
pt: Ponto de montagem contém caracteres inválidos.

en: Mountpoint of device with enabled quotas.
pt: Ponto de montagem do dispositivo com quotas habilitadas.

en: Multiple values are separated by comma.
pt: Valores múltiplos são separados por uma vírgula.

en: Multiple values are separated by semicolon.
pt: Valores múltiplos são separados por ponto e vírgula.

en: Music on hold
pt: Música em espera

en: Music to play on hold.
pt: Música para tocar em espera.

en: MyCity
pt: Minha Cidade

en: Mycity
pt: Minha cidade

en: Mystreetname 42
pt: Minha rua, 42

en: NAT setting for this account.
pt: Configuração NAT para esta conta.

en: NIS net group
pt: Grupo de rede NIS

en: NIS netgroup entries
pt: Entradas de grupos de rede NIS

en: NIS netgroups
pt: Grupos de rede NIS

en: NIS object
pt: Objeto NIS

en: NIS object count: %s
pt: Contagem de objeto NIS: %s

en: NIS object entries
pt: Entradas de objeto NIS

en: NIS objects
pt: Objetos NIS

en: Name
pt: Nome

en: Name of the address list which should be created.
pt: Nome da lista de endereço que deve ser criado.

en: Name under which the profile will be saved. If a profile with the same name exists, it will be overwritten.
pt: Nome sob qual o perfil será gravado. Se um perfil com o mesmo nome existir, será sobrescrito.

en: Net mask
pt: Máscara de rede

en: Netbios name servers
pt: Servidores de nomes Netbios

en: Netbios node type
pt: Tipo de nó Netbios

en: New Authorized Service
pt: Novo Serviço Autorizado

en: New DHCP
pt: Novo DHCP

en: New IP address
pt: Novo endereço IP

en: New MAC address
pt: Novos endereços MAC

en: New NIS object
pt: Novo objeto NIS

en: New OU created successfully.
pt: Novas OU criadas com sucesso.

en: New SSH public key
pt: Nova chave pública SSH

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New address list
pt: Nova lista de endereços

en: New alias
pt: Novo apelido

en: New automount entry
pt: Nova entrada do automount

en: New automount map
pt: Novo mapa do automount

en: New default profile set successfully.
pt: Novo perfil padrão atribuído com sucesso.

en: New domain
pt: Novo domínio

en: New extension
pt: Nova extensão

en: New field
pt: Novo campo

en: New group
pt: Novo grupo

en: New host
pt: Novo host

en: New local address
pt: Novo endereço local

en: New master password
pt: Nova senha mestre

en: New master password set successfully.
pt: Nova senha mestre cadastrada com sucesso.

en: New object
pt: Novo objeto

en: New organisational unit
pt: Nova unidade organizacional

en: New password
pt: Nova senha

en: New password set successfully.
pt: Nova senha cadastrada com sucesso.

en: New policy
pt: Nova política

en: New profile name
pt: Nome do novo do perfil

en: New range
pt: Novo intervalo

en: New recipient
pt: Novo recipiente

en: New required attributes
pt: Novos atributos requeridos

en: New section
pt: Nova seção

en: New sudo role
pt: Nova regra sudo

en: New user
pt: Novo usuário

en: New value
pt: Novo valor

en: Next RID
pt: Próximo RID

en: Next RID is not a number!
pt: Próximo RID não é um número!

en: Next RID to use when creating accounts (only used by Winbind).
pt: Próximo RID para ser usado na criação de contas(somente usado pelo Winbind).

en: Next RID to use when creating group accounts (only used by Winbind).
pt: Próximo RID para ser usado na criação de contas de grupos(somente usado pelo Winbind).

en: Next RID to use when creating user accounts (only used by Winbind).
pt: Próximo RID para ser usado na criação de contas de usuários(somente usado pelo Winbind).

en: Next group RID
pt: Próximo RID de grupo

en: Next group RID is not a number!
pt: Próximo RID de grupo não é um número!

en: Next user RID
pt: Próximo RID de usuário

en: Next user RID is not a number!
pt: Próximo RID de usuário não é um número!

en: Nick names
pt: Apelidos

en: No
pt: Não

en: No Asterisk extensions found.
pt: Extensões Asterisk não encontradas.

en: No DHCPs found!
pt: Nenhum host DHCP encontrado!

en: No NIS objects found!
pt: Nenhum objeto NIS encontrado!

en: No RDN attribute was selected.
pt: Nenhum atributo RDN foi selecionado.

en: No Samba 3 domains found in LDAP! Please create one first.
pt: Nenhum domínio Samba 3 encontrado no LDAP! Por favor crie um primeiro.

en: No Unix groups found in LDAP! Please create one first.
pt: Nenhum grupo UNIX encontrado no LDAP! Por favor crie um primeiro.

en: No address list found!
pt: Nenhuma lista de endereços encontrada!

en: No aliases found!
pt: Nenhum apelido encontrado!

en: No automount entries found!
pt: Nenhuma entrada de mapeamento encontrada!

en: No binary data available
pt: Nenhum dado binário disponível

en: No changes were made.
pt: Nenhuma mudança foi feita.

en: No current value for attribute <b>%s</b>.
pt: Nenhum valor para o atributo <b>%s</b>.

en: No description
pt: Sem descrição

en: No domains found!
pt: Nenhum domínio encontrado!

en: No entry was selected to delete
pt: Nenhuma entrada foi selecionado para apagar

en: No file selected.
pt: Nenhum arquivo selecionado.

en: No free ID-Number!
pt: Nenhum número ID livre!

en: No groups found!
pt: Nenhum grupo encontrado!

en: No hosts found!
pt: Nenhum host encontrado!

en: No image available
pt: Nenhuma imagem disponível

en: No import input
pt: Nenhuma entrada de importação

en: No internal attributes
pt: Nenhum atributo interno

en: No lamdaemon path set, please update your LAM configuration settings.
pt: Nenhum caminho para LAMdaemon cadastrado, por favor atualize as configurações do seu LAM.

en: No lamdaemon server set, please update your LAM configuration settings.
pt: Nenhum servidor LAMdaemon cadastrado, por favor atualize as configurações do seu LAM.

en: No logging
pt: Não está registrando eventos

en: No logo
pt: Nenhum logo

en: No new attributes available for this entry
pt: Não existem novos atributos disponíveis para esta entrada

en: No objects found!
pt: Nenhum objeto encontrado!

en: No or more than one base module selected!
pt: Nenhum módulo base selecionado!

en: No password was entered!
pt: Nenhuma senha foi digitada!

en: No policies found!
pt: Nenhuma política encontrada!

en: No problems found.
pt: Nenhum problema encontrado.

en: No scripts to run.
pt: Nenhum script para rodar.

en: No section text specified
pt: Nenhuma seção de texto especificada

en: No security answer found.
pt: Nenhuma pergunta secreta encontrada.

en: No server profiles found. Please create one.
pt: Nenhum perfil de servidor encontrado. Por favor crie um.

en: No static text specified
pt: Nenhum texto estático especificado

en: No subnet entered.
pt: Nenhuma subrede informada!

en: No such entry
pt: Nenhuma entrada!

en: No such entry.
pt: Nenhuma entrada!

en: No such schema item: "%s"
pt: Nenhum item de esquema: "%s"

en: No sudo roles found!
pt: Nenhuma regra "sudo" encontrada!

en: No users found!
pt: Nenhum usuário encontrado!

en: Note
pt: Nota

en: Note: You may be required to enter new attributes that these object classes require
pt: Nota: Você pode ser solicitado a inserir novos atributos que essas classes de objetos requerem

en: Nothing to export
pt: Nada para exportar

en: Notice
pt: Observação

en: Number of child entries
pt: Número de entradas filho

en: Number of days a user can login even his password has expired. -1=always.
pt: Número de dias que um usuário poderá iniciar uma sessão mesmo que sua senha tenha expirado. -1=sempre.

en: Number of days a user has to wait until he is allowed to change his password again. If set value must be >0.
pt: Número de dias que um usuário irá esperar até que este esteja habilitado para trocar sua senha novamente. Se habilitado, deve ser um valor maior que 0.

en: Number of days after a user has to change his password again. If set value must be >0.
pt: Número de dias que um usuário irá esperar até que este esteja habilitado para trocar sua senha novamente. Se habilitado, deve ser um valor maior que 0.

en: Number of minutes after which the bad logon attempts are reset.
pt: Número de minutos que o sistema vai esperar até limpar as tentativas mal sucedidas de início de sessão.

en: Number of seconds after the user is allowed to change his password again.
pt: Número de segundos que o sistema vai esperar para permitir o usuário alterar a senha novamente.

en: Number of seconds after which the user must change his password.
pt: O número de segundos depois do qual o usuário deve mudar sua senha.

en: OU already exists!
pt: OU já existe!

en: OU deleted successfully.
pt: OU apagado com sucesso.

en: OU editor
pt: Editor de OU

en: OU is invalid!
pt: OU inválido!

en: OU is not empty or invalid!
pt: OU inválido ou vazio!

en: OU-Editor
pt: Editor de OU

en: Object classes
pt: Classes de objetos

en: Object count: %s
pt: Contagem de objetos: %s

en: Obsolete
pt: Obsoleto

en: Off
pt: Desligado

en: Office name
pt: Nome do escritório

en: Old value
pt: Valor antigo

en: On
pt: Ligado

en: On broken or timed out connection
pt: Quebrado ou tempo limite de conexão expirado

en: One (one level beneath base)
pt: One (um nível abaixo da base)

en: One or more errors occured. The invalid fields are marked.
pt: Um ou mais erros. Os campos marcados são inválidos.

en: Operation not successful. DN <b>%s</b> has not been created.
pt: Operação falhou. DN <b>%s</b> não pôde ser criado.

en: Operation statistics
pt: Estatísticas de operação

en: Operation successful. DN <b>%s</b> has been created.
pt: Operação realizada com sucesso. DN <b>%s</b> foi criado.

en: Optional attributes
pt: Atributos opcionais

en: Options
pt: Opções

en: Options for Asterisk voicemail account (e.g. sendvoicemail=yes).
pt: Opções para a caixa de correio de voz do Asterisk (ex. sendvoicemail=yes).

en: Or paste your LDIF here
pt: Ou cole seu LDIF aqui

en: Order by
pt: Ordenado por

en: Ordering
pt: Ordenando

en: Organisation
pt: Organização

en: Organisational units
pt: Unidades organizacionais

en: Organisational units contains an invalid entry.
pt: Unidade organizacional contém uma entrada inválida.

en: Other
pt: Outros

en: Output may contain HTML
pt: Saída pode conter HTML

en: Output of command "%s" with return code %s
pt: Saída do comando "%s" com código de retorno %s

en: Overlays
pt: Sobreposições

en: Override default quota settings.
pt: Substituir as configurações de quota padrão.

en: Owner
pt: Dono

en: Owners
pt: Donos

en: P-Node (0x02)
pt: Nó P (0x02)

en: PC name
pt: Nome da estação de trabalho

en: PDF editor
pt: Editor PDF

en: PDF structure
pt: Estrutura PDF

en: PDF structure name not valid
pt: Nome de estrutura PDF inválido

en: PDF structure was successfully saved.
pt: Estrutura PDF foi salva com sucesso.

en: PDUs sent
pt: PDUs enviado

en: Packets are sent to the default gateway if the receiver does not reside in the same network. The default gateway routes them to the target network.
pt: Os pacotes são enviados para o gateway padrão, se o receptor não residir na mesma rede. O gateway irá encaminhá-los à rede destino.

en: Page header
pt: Cabeçalho da página

en: Page layout
pt: Leiaute de Página

en: Pager
pt: Paginador

en: Pager number for Asterisk voicemail.
pt: Número de páginas para caixa de correio de voz do Asterisk.

en: Parent DN
pt: DN principal

en: Parent to
pt: Pai de

en: Parse error
pt: Erro de interpretação

en: Password
pt: Senha

en: Password change at next login
pt: Senha será alterada no próximo login

en: Password change command
pt: Comando de troca de senha

en: Password change required
pt: Troca de senha requerida

en: Password change requires old password
pt: Alteração de senha requer a senha antiga

en: Password check
pt: Checagem de senha

en: Password contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and #*,.;:_-+!%&/|?{[()]}=@$ !
pt: A senha contém caracteres inválidos. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 and #*,.;:_-+!%&/|?{[()]}=@$ !

en: Password does not expire
pt: Senha nunca expira

en: Password expiration
pt: Expiração de senha

en: Password expiration must be are natural number or -1.
pt: Expiração de senha deve ser um número natural ou -1.

en: Password for voicemail mailbox.
pt: Senha para a caixa de correio de voz.

en: Password hash type
pt: Tipo de hash de senha

en: Password history length
pt: Tamanho do histórico de senhas

en: Password mail settings
pt: Configurações de senha de correio eletrônico

en: Password maximum age must be are natural number.
pt: A idade máxima da senha deve ser um número natural.

en: Password maximum age must be bigger as password minimum age.
pt: A idade máxima da senha deve ser maior que a idade mínima da senha.

en: Password maximum age must be bigger than password minimum age.
pt: A idade máxima da senha deve ser maior que a idade mínima da senha.

en: Password minimum age must be are natural number.
pt: A idade mínima da senha deve ser um número natural.

en: Password of IMAP admin user
pt: Senha para o usuário administrador do IMAP

en: Password policies
pt: Políticas de senha

en: Password policies (ppolicy)
pt: Política de senha (ppolicy)

en: Password policy
pt: Política de senha

en: Password quality check
pt: Checagem de qualidade de senha

en: Password reset confirmation
pt: Confirmação de redefinição de senha

en: Password reset notification
pt: Notificação de redefinição de senha

en: Password self reset
pt: Redefinição de senha automática

en: Password successfully reset.
pt: Senha redefinida com sucesso.

en: Password warning
pt: Aviso de senha

en: Password warning must be are natural number.
pt: O aviso de senha deve ser um número natural.

en: Passwords are different!
pt: Senhas não conferem!

en: Passwords match.
pt: Senhas coincidem.

en: Path
pt: Caminho

en: Path of the user profile.
pt: Caminho do perfil de usuário

en: Path of the user profile. Can be a local absolute path or a UNC-path (\\server\share). $user and $group are replaced with user and group name.
pt: Caminho para o perfil de usuário. Pode ser um caminho absoluto local ou um caminho UNC (\\servidor\compartilhamento). $user e $group serão substituídos pelo nome de usuário e nome de grupo.

en: Path to external script
pt: Caminho para script externo

en: Path to key for DNS updates
pt: Caminho para a chave de autenticação para alterações DNS

en: Permanently delete all children also?
pt: Apagar permanentemente todas as entradas filhas?

en: Permit
pt: Permitir

en: Personal
pt: Pessoal

en: Photo
pt: Foto

en: Photo file (JPG format)
pt: Arquivo de foto (formato JPG)

en: Pickup group
pt: Grupo de captura

en: Please a comma separated list of your public SSH keys.
pt: Por favor uma lista separada por ponto e vírgula de suas chaves públicas de SSH.

en: Please activate this option if your scripts may generate HTML output. Otherwise, the output is treated as plain text.
pt: Por favor, ative esta opção se seus scripts podem gerar uma saída HTML. Caso contrário, a saída é tratada como texto simples.

en: Please add at least one extension owner.
pt: Você necessita adicionar pelo menos um dono de extensão.

en: Please check your settings on the Unix page!
pt: Por favor cheque suas configurações na aba UNIX!

en: Please choose the attribute to get the IMAP user name. The default is "mail" but you can also use "uid".
pt: Por favor, escolha o atributo para obter o nome de usuário IMAP. O padrão é "mail ", mas você também pode usar "uid ".

en: Please enter a RID number or the name of a special account!
pt: Por favor entre um número RID ou o nome de uma conta especial!

en: Please enter a caller ID.
pt: Por favor entre com um ID de chamada.

en: Please enter a comma separated list of domain names (e.g. "company.com,example.com"). LAM will only manage mailboxes from these domains.
pt: Por favor, digite uma lista separada por vírgulas de nomes de domínio (ex. "company.com, example.com "). LAM só vai gerenciar caixas de correio a partir desses domínios.

en: Please enter a comma separated list of host names!
pt: Por favor entre com uma lista de nomes de hosts separados por vírgula!

en: Please enter a common name.
pt: Por favor entre com um nome comum.

en: Please enter a correct list of valid mail domains.
pt: Por favor entre com uma lista de domínio de correio eletrônico válida.

en: Please enter a descriptive name for this entry.
pt: Favor entrar com a descrição para esta entrada.

en: Please enter a group name!
pt: Por favor entre com um nome de grupo!

en: Please enter a mailbox.
pt: Por favor entre com um endereço de correio eletrônico.

en: Please enter a name for this device.
pt: Por favor entre com um nome para esse dispositivo.

en: Please enter a name for this policy.
pt: Por favor entre com um nome único para esta política.

en: Please enter a number.
pt: Por favor entre com um número.

en: Please enter a numeric value for the expire warning.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o aviso de expiração.

en: Please enter a numeric value for the failure count interval.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o intervalo de contagem de falhas.

en: Please enter a numeric value for the grace authentication limit.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o tempo limite de autenticação.

en: Please enter a numeric value for the idle timeout.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o tempo limite ocioso.

en: Please enter a numeric value for the lockout duration.
pt: Por favor entre com um valor numérico para a duração do bloqueio de contas.

en: Please enter a numeric value for the maximum failure count.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o contador tentativas falhas de logon.

en: Please enter a numeric value for the minimum password length.
pt: Por favor entre com um valor numérico para tamanho máximo de senha.

en: Please enter a numeric value for the password history length.
pt: Por favor entre com um valor numérico para o tamanho do histórico de senhas.

en: Please enter a role name.
pt: Por favor entre com um nome de regra.

en: Please enter a security answer.
pt: Por favor entre com pergunta secreta.

en: Please enter a unique name for this password policy.
pt: Por favor entre com um nome único para a política de senhas.

en: Please enter a user password.
pt: Por favor entre com a senha do usuário.

en: Please enter a valid DN in the field:
pt: Por favor entre com um DN válido no campo:

en: Please enter a valid bind user.
pt: Por favor entre com um usuário vinculado válido!

en: Please enter a valid business category!
pt: Por favor entre com uma categoria de negócios válida!

en: Please enter a valid common name!
pt: Por favor entre com um nome comum válido!

en: Please enter a valid date in format DD-MM-YYYY.
pt: Por favor entre com uma data válida no formato DD-MM-YYYY.

en: Please enter a valid default user.
pt: Por favor entre com um usuário padrão válido.

en: Please enter a valid display name!
pt: Por favor entre com um nome para mostrar que seja válido!

en: Please enter a valid drive letter.
pt: Por favor entre com uma letra de unidade válida.

en: Please enter a valid email address!
pt: Por favor entre com um endereço de correio eletrônico válido!

en: Please enter a valid email alias.
pt: Por favor entre com um apelido de endereço de correio eletrônico válido!

en: Please enter a valid employee type!
pt: Por favor entre com um tipo de empregado válido!

en: Please enter a valid fax number!
pt: Por favor entre com um número de fax válido!

en: Please enter a valid filter. Only letters, numbers and " _*$.@-" are allowed.
pt: Por favor informe um filtro válido. Somente letras, números e "_*$.@-" são permitidos.

en: Please enter a valid from domain.
pt: Por favor entre com um domínio de origem válido.

en: Please enter a valid from user.
pt: Por favor entre com um usuário válido!

en: Please enter a valid group name!
pt: Por favor entre com um nome de grupo válido!

en: Please enter a valid job title!
pt: Por favor entre com um título de trabalho válido!

en: Please enter a valid list of affiliations.
pt: Por favor entre com uma lista de afiliações válida.

en: Please enter a valid list of group names.
pt: Por favor entre com uma lista de nomes de grupos válida.

en: Please enter a valid list of host names.
pt: Por favor entre com uma lista de nomes de hosts válida.

en: Please enter a valid list of service names.
pt: Por favor entre com uma lista de nomes de serviços válida.

en: Please enter a valid mobile number!
pt: Por favor entre com um número de telefone móvel válido!

en: Please enter a valid path.
pt: Por favor entre com um caminho válido.

en: Please enter a valid port number.
pt: Por favor entre com um número de porta válida!

en: Please enter a valid postal address!
pt: Por favor entre com um endereço postal válido!

en: Please enter a valid postal code!
pt: Por favor entre com um código postal válido!

en: Please enter a valid primary affiliation.
pt: Por favor entre com uma  primeira afiliação válida.

en: Please enter a valid realm.
pt: Por favor entre com um domínio válido.

en: Please enter a valid registered address.
pt: Por favor entre com um endereço registrado e válido!

en: Please enter a valid scoped affiliation.
pt: Por favor entre com um escopo de afiliação válido.

en: Please enter a valid server name where the mailboxes reside.
pt: Por favor informe um nome de servidor válido onde residam as caixas de correio.

en: Please enter a valid street name!
pt: Por favor entre com um nome de rua válido!

en: Please enter a valid telephone number!
pt: Por favor entre com número de telefone válido!

en: Please enter a value between %s and %s!
pt: Por favor entre com um valor entre %s e %s!

en: Please enter an email address on this page: %s
pt: Por favor entre com um endereço eletrônico nesta página: %s

en: Please enter only ASCII characters for the commands.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para os comandos.

en: Please enter only ASCII characters for the host names.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para os nomes de host.

en: Please enter only ASCII characters for the options.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para as opções.

en: Please enter only ASCII characters for the run groups.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para os grupos de execução.

en: Please enter only ASCII characters for the run users.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para os usuários de execução.

en: Please enter only ASCII characters for the serial number.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para o número serial.

en: Please enter only ASCII characters for the user names.
pt: Por favor preencha somente com caracteres ASCII para os nomes de usuário.

en: Please enter the DN and password of the administrative password self reset account.
pt: Por favor entre com o DN e a  senha da conta de administrador para redefinição de senha.

en: Please enter the IP address of your DNS server.
pt: Por favor entre com o endereço IP do seu servidor de DNS.

en: Please enter the LDAP DN that should be used to reset passwords.
pt: Por favor entre com o DN LDAP que deve ser usado ​​para redefinir senhas

en: Please enter the LDAP suffix where LAM should start to search for users. The LDAP filter needs to match the given user name to exactly one DN. The value "%USER%" will be replaced by the user name from the login page.
pt: Por favor, digite o sufixo LDAP onde o LAM deve começar a busca de usuários. O filtro LDAP precisa corresponder ao nome de utilizador atribuído a exatamente um DN. O valor "%USER%" será substituído pelo nome do usuário na página de login.

en: Please enter the account context.
pt: Por favor informe o contexto da conta.

en: Please enter the account information on the other pages first.
pt: Por favor entre com informação de conta em outra página primeiro.

en: Please enter the account type.
pt: Por favor entre com o tipo da conta.

en: Please enter the account's type (e.g. "friend").
pt: Por favor entre com o tipo da conta (por exemplo, "amigo").

en: Please enter the application data.
pt: Por favor entre com os dados do aplicativo.

en: Please enter the application.
pt: Por favor entre com a aplicação.

en: Please enter the automount entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/home").
pt: Por favor, indique a entrada de mapeamento (por exemplo, "-fstype=nfs,rw server:/pasta").

en: Please enter the configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your .conf-file. If this is the first time you log in, enter "lam".
pt: Por favor entre com a senha de configuração. Esta NÃO é a sua senha LDAP. Esta está armazenada no seu arquivo .conf. Se esta é seu primeiro acesso, entre com "lam".

en: Please enter the extension context.
pt: Por favor informe o contexto da extensão.

en: Please enter the extension name.
pt: Por favor informe o nome da extensão.

en: Please enter the host name.
pt: Por favor entre com um nome host.

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [account type] [action] [script and arguments]
pt: Por favor, indique a lista de scripts que deve ser executado. Cada linha tem o seguinte formato: [tipo de conta] [Ação] [roteiro e argumentos]

en: Please enter the list of scripts which should be run. Each line has the following format: [action] [script and arguments]
pt: Por favor, indique a lista de scripts que deve ser executado. Cada linha tem o seguinte formato:[ação] [roteiro e argumentos]

en: Please enter the mapping entry (e.g. "-fstype=nfs,rw server:/projects").
pt: Por favor, indique a entrada de mapeamento (por exemplo, "-fstype=nfs,rw server:/projetos").

en: Please enter the mapping name for this entry (e.g. auto.home).
pt: Por favor, indique o nome da entrada de mapeamento (por exemplo, auto.home).

en: Please enter the master configuration password. This is NOT your LDAP password. It is stored in your config.cfg file. If this is the first time you log in, enter "lam".
pt: Por favor entre com a senha mestre de configuração. Esta NÃO é a sua senha LDAP. Esta está armazenada no seu arquivo config.cfg. Se este é seu primeiro acesso, entre com "lam".

en: Please enter the master password to change the general preferences:
pt: Por favor entre com a senha mestre para alterar as preferências gerais:

en: Please enter the name of the new profile and the password to change its settings. Profile names may contain letters, numbers and -/_.
pt: Por favor entre com o nome do novo perfil e a senha para trocar estas configurações. Nomes de perfil poderão conter letras, números e -/_.

en: Please enter the new name of the profile. The name may contain letters, numbers and -/_.
pt: Por favor entre com o nome novo para o perfil. O nome poderá conter letras, números e -/_.

en: Please enter the password for the admin DN. Please note that this is saved as clear-text in the self service profile.
pt: Digite um texto ou endereço de um site ou traduza um documento.CancelarTradução do inglês para portuguêsportuguêsinglêsespanholDigite a senha para o administrador do DN. Por favor note que este é salvo como texto simples no perfil de auto-atendimento.

en: Please enter the password which you want to set for this account.
pt: Por favor entre com a senha que você quer definir para esta conta.

en: Please enter the password which you want to set for this account. You may also generate a random password (12 characters) which will be displayed on your screen.
pt: Por favor, digite a senha que você deseja definir para esta conta. Você também pode gerar uma senha aleatória (12 caracteres) que será exibido na tela.

en: Please enter the path to the user's home directory.
pt: Por favor entre com o caminho para o diretório/pasta de usuário para esta conta.

en: Please enter the port number for (unencrypted) HTTP connections.
pt: Por favor informe o número da porta para conexões HTTP (não-criptografadas).

en: Please enter the port number for encrypted connections.
pt: Por favor informe o número da porta de comunicação para conexões criptografadas.

en: Please enter the possible security questions for the password self reset.
pt: Por favor indicar as questões de segurança possíveis para a auto-repor senha.

en: Please enter the priority.
pt: Por favor entre com a prioridade.

en: Please enter the quota limit of this mailbox in kilobytes.
pt: Por favor entre com o limite de quota desta caixa de correio em kilobytes.

en: Please enter the quota settings for this mount point. The syntax is: {soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}
pt: Por favor entre com as configurações de quota para este ponto de montagem. A sintaxe é: {soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}

en: Please enter the quota settings for this user. The syntax is: {mount point},{soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}.
pt: Por favor entre com as configurações de quota para este usuário. A sintaxe é: {mount point},{soft block limit},{hard block limit},{soft inode limit},{hard inode limit}.

en: Please enter the same password in both password fields.
pt: Por favor entre com a mesma senha em ambos campos de senha.

en: Please enter the security question for the password self reset.
pt: Por favor entre com a pergunta de segurança para trocar automaticamente a senha.

en: Please enter the time limit in minutes. 0 means unlimited.
pt: Por favor entre com o tempo limite em minutos. 0 para tornar ilimitado.

en: Please enter your master configuration password to change the self service profile:
pt: Por favor entre com a senha mestre de configuração para alterar este perfil de auto serviço:

en: Please enter your password to change the server preferences:
pt: Por favor entre com a senha para alterar as preferências de servidor:

en: Please enter your public SSH key.
pt: Por favor entre com sua chave pública SSH.

en: Please fill out the DHCP settings first.
pt: Por favor, preencha as configurações DHCP primeiro.

en: Please go back and try again.
pt: Volte por favor à página anterior e tente outra vez.

en: Please provide a CSV formated file with your account data. The cells in the first row must be filled with the column identifiers. The following rows represent one account for each row.
pt: Por favor carregue um arquivo formatado como CSV para as informações da conta, As células na primeira linha devem representar a identificação de coluna. As linhas seguintes devem representar uma conta por linha.

en: Please provide a file to upload.
pt: Por favor, forneça um arquivo para upload.

en: Please select an image file to upload. It must be in JPG format (.jpg/.jpeg).
pt: Por favor selecione um arquivo de imagem para carregar. A imagem deve estar em formato JPG(.jpg/.jpeg).

en: Please select your prefered log level. Messages with a lower level will not be logged.
pt: Por favor selecione seu nível de log preferido. Mensagens com um nível baixo não serão geradoras de log.

en: Please set the voicemail password with "Set password" before saving.
pt: Por favor indique a senha da caixa de correio de voz com "Definir Senha" antes de salvar.

en: Please set up all required attributes on page: %s
pt: Por favor preencha todos os atributos requeridos na página: %s

en: Please set up your master configuration file (config/config.cfg) first!
pt: Por favor configure seu arquivo de configuração mestre (config/config.cfg) primeiro!

en: Please set your LDAP suffix to an LDAP entry with object class "dhcpServer".
pt: Por favor, defina o seu sufixo LDAP para uma entrada LDAP com classe de objeto "dhcpServer".

en: Please wait
pt: Por favor aguarde

en: Policy count: %s
pt: Contagem de regras: %s

en: Policy list has invalid format!
pt: Lista de políticas está em um formato inválido!

en: Port
pt: Porta

en: Port number.
pt: Número da porta.

en: Position
pt: Posição

en: Possible values
pt: Valores possíveis

en: Post office box
pt: Caixa de correio em agência

en: Postal address
pt: Edereço postal

en: Postal address, city
pt: endereço postal, cidade

en: Postal code
pt: Código postal

en: Predefined values
pt: Valores pré-definidos

en: Prefix for mailboxes
pt: Prefixo para caixas de correio

en: President
pt: Presidente

en: Primary affiliation
pt: A afiliação preliminar

en: Primary group
pt: Grupo primário

en: Primary organisational unit
pt: Unidade organizacional primária

en: Principal name
pt: Nome principal

en: Principal name is invalid!
pt: Nome principal inválido!

en: Priority
pt: Prioridade

en: Proceed
pt: Prosseguir

en: Profile deleted.
pt: Perfil apagado.

en: Profile editor
pt: Editor de perfil

en: Profile management
pt: Gerenciador de perfil

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Profile name is invalid!
pt: Nome do perfil inválido!

en: Profile password
pt: Senha do perfil

en: Profile passwords are different or empty!
pt: Senhas do perfil estão diferentes ou vazias!

en: Profile path
pt: Caminho do perfil

en: Profile path is invalid!
pt: Caminho do perfil inválido

en: Profile was saved.
pt: Perfil salvo.

en: Public store
pt: Arquivo público

en: Qualify
pt: Qualificar

en: Question
pt: Questão

en: Quota for %s on %s
pt: Quota para %s no %s

en: Quota hard limit
pt: Limite máximo de quota

en: Quota has wrong format!
pt: Quota está em um formato errado!

en: Quota limit (kB)
pt: Limite de quota (kB)

en: Quota override
pt: Substituir quota

en: Quota soft limit
pt: Limite de quota flexível

en: Quota warning limit
pt: Limite aviso de quota

en: RDN identifier
pt: Identificador RDN

en: RID (Windows UID)
pt: RID (UID Windows)

en: RID settings
pt: Configurações do RID

en: RTP hold timeout
pt: Tempo de espera do retenção RTP

en: RTP timeout
pt: Tempo de espera do RTP

en: Range from
pt: Intervalo de

en: Range to
pt: Intervalo de

en: Ranges
pt: Intervalos

en: Read
pt: Ler

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Really delete value from this attribute?
pt: Realmente apagar valor para este atributo?

en: Realm
pt: Reino

en: Recipient
pt: Recipiente

en: Recipient is invalid!
pt: Recipiente é inválido!

en: Recipient list
pt: Lista de recipientes

en: Reconnect if disconnected
pt: Reconectar se desconectar

en: Recursive copy
pt: Cópia recursiva

en: Recursive copy progress
pt: Cópia recursiva em progresso

en: Recursive delete progress
pt: Deleção recursiva em progresso

en: Recursively copy all children of this object as well.
pt: Recursivamente copiar todos os filhos deste objeto também.

en: Reenter password
pt: Reentre a senha

en: Referrals
pt: Referências

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh this entry
pt: Atualizar esta entrada

en: Refreshing tree
pt: Atualizar árvore

en: Registered address
pt: Endereço registrado

en: Registered address, city
pt: Endereço , cidade registrados

en: Registration context
pt: Contexto de registro

en: Registration extension
pt: Extensão de registro

en: Registration server
pt: Servidor de registro

en: Reject if conflicts
pt: Rejeitar se conflitar

en: Reloading
pt: Recarregando

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Asterisk voicemail extension
pt: Remover extensão de caixa de correio de voz do Asterisk

en: Remove Authorized Service extension
pt: Remove extensão de serviço autorizado

en: Remove EDU person extension
pt: Remover a extensão pessoal EDU

en: Remove FreeRadius extension
pt: Remover a extensão FreeRadius

en: Remove IP address extension
pt: Remover extensão de endereço IP

en: Remove Kerberos extension
pt: Remover extensão Kerberos

en: Remove Samba 3 extension
pt: Remover extensão Samba 3

en: Remove Shadow account extension
pt: Remover extensão de conta Shadow

en: Remove Zarafa extension
pt: Remover extensão Zarafa

en: Remove host extension
pt: Remover extensão de host

en: Remove password
pt: Remover senha

en: Remove password self reset extension
pt: Remover extensão de redefinição de senha

en: Remove selected entries
pt: Remover entradas selecionadas

en: Remove this account type
pt: Remover este tipo de conta

en: Remove/replace photo
pt: Remover/substituir foto

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename <b>%s</b> to a new object.
pt: Renomear <b>%s</b> para um novo objeto.

en: Rename profile
pt: Renomear perfil

en: Rename successful!
pt: Renomeado com sucesso!

en: Rename this entry
pt: Renomear esta entrada

en: Renamed profile.
pt: Perfil renomeado.

en: Renaming
pt: Renomeando

en: Renewable lifetime
pt: Renovável por toda vida

en: Renewable lifetime must be a number.
pt: Tempo de vida renovável deve ser um número.

en: Repeat password
pt: repetir senha

en: Replaced $user or $group in homedir.
pt: Substituído $user ou $group no diretório/pasta padrão.

en: Reply-to address
pt: Endereço(s) de resposta

en: Reply-to address for password mails is invalid.
pt: Endereço para resposta de correio  possui senha é inválida.

en: Require password change on first login
pt: Requerer alteração de senha no primeiro login

en: Required attribute for object classes
pt: Atributo requerido para as classes de objeto.

en: Required attributes
pt: Atributos requeridos

en: Reset
pt: Limpar

en: Reset changes
pt: Limpar alterações

en: Reset password
pt: Limpar senha

en: Reset time after lockout
pt: Tempo de liberação depois de bloqueio

en: Reset time after lockout must be are natural number.
pt: Tempo de liberação depois de bloqueio deve ser um número natural

en: Resource settings
pt: Configurações do recurso

en: Restrict caller ID
pt: ID de chamada restrito

en: Retrieving DN
pt: Recuperando DN

en: Reverse zone names
pt: Nomes de zona reversa

en: Rights for the home directory
pt: Direitos para o diretório/pasta padrão

en: Role name
pt: Nome da regra

en: Room
pt: Sala

en: Room number
pt: Número da sala

en: Routing address
pt: Endereço de roteamento

en: Rules
pt: Regras

en: Run group
pt: Grupo de execução

en: Run groups
pt: Grupos de execução

en: Run user
pt: Usuário de execução

en: Run users
pt: Usuários de execução

en: SASL mechanisms
pt: Mecanismos SASL

en: SIP URI for a realtime peer.
pt: URI SIP para um ponto em tempo real.

en: SIP user agent identification.
pt: Identificação do usuário agente do SIP.

en: SSH connection
pt: Conexão SSH

en: SSH connection could be established.
pt: Conexão SSH não pode ser estabelecida.

en: SSH public key
pt: Chave pública SSH

en: SSH public keys
pt: Chaves públicas SSH

en: SSL port
pt: Porta SSL

en: Samba 3 domain SID is invalid!
pt: SID do domínio Samba 3 inválido!

en: Samba 3 domain entries
pt: Entradas de domínio Samba 3

en: Samba RID
pt: RID do Samba

en: Samba RID number
pt: Número RID do Samba

en: Samba display name
pt: Nome a mostrar do Samba

en: Samba domain
pt: Domínio Samba

en: Samba domain name
pt: Nome do domínio Samba

en: Samba domains
pt: Domínios Samba

en: Samba group type
pt: Tipo de grupo do Samba

en: Samba password
pt: Senha do Samba

en: Samba workstations
pt: Estações de trabalho do Samba

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save a dump of this object
pt: Descarregar e salvar este objeto

en: Save a dump of this object and all of its children
pt: Descarregar e salvar este objeto e seus filhos

en: Save as file
pt: Salvar como arquivo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Schema browser
pt: Visualizador de esquemas

en: Schema suffix
pt: Sufixo Schema

en: Schema test
pt: Teste de esquemas

en: Scoped affiliation
pt: Filiação no escopo

en: Script path
pt: Caminho de script

en: Script path is invalid!
pt: Caminho de script inválido!

en: Script rights are invalid!
pt: Direitos de script inválidos!

en: Script server is invalid!
pt: Servidor de scripts inválido!

en: Script servers
pt: Servidores de script

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Results
pt: Resultados de pesquisa

en: Search filter
pt: Filtro de pesquisa

en: Search returned no results
pt: Procurar nos resultados retornados

en: Search scope
pt: Escopo de pesquisa

en: Search tree suffix for users
pt: Pesquisar no sufixo de árvore por usuários

en: Section
pt: Seção

en: Security error: The file being uploaded may be malicious.
pt: Erro de segurança: O arquivo a ser carregado pode ser malicioso.

en: Security group
pt: Grupos de segurança

en: Security questions
pt: Questões de segurança

en: Security settings
pt: Configurações de segurança

en: See also
pt: Ver também

en: See the manual for instructions to solve this problem.
pt: Veja o manual para instruções de como resolver este problema.

en: Select a template for the creation process
pt: Selecionar um molde para o processo da criação

en: Select a template to edit the entry
pt: Selecionar um modelo para editar esta entrada

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Select an LDIF file
pt: Selecionar um arquivo LDIF

en: Select host
pt: Selecionar host

en: Select user
pt: Selecionar usuários

en: Selected groups
pt: Grupos selecionados

en: Selected modules
pt: Módulos selecionados

en: Selected users
pt: Usuários selecionados

en: Self service configuration
pt: Configuração de auto serviço

en: Self service configuration editor
pt: Editor de configuração de auto serviço

en: Self service login
pt: Login de auto serviço

en: Send confirmation mail
pt: Enviar e-mail de confirmação

en: Send notification mail
pt: Enviar e-mail de notificação

en: Send via mail
pt: Enviar via e-mail

en: Sends a mail to the user to inform him about the password change.
pt: Enviar e-mail para o usuário informando sobre a troca de senha.

en: Sends a mail to the user to validate his email address before the password change.
pt: Enviar um e-mail para o usuário para validar seu endereço de e-mail antes de trocar a senha.

en: Serial number
pt: Número serial

en: Server
pt: Servidor

en: Server address
pt: Endereço do servidor

en: Server address is invalid!
pt: Endereço do servidor inválido!

en: Server information
pt: Informação do servidor

en: Server list
pt: Lista de servidores

en: Server profile
pt: Perfil de servidor

en: Server settings
pt: Configurações de servidor

en: Server statistics
pt: Estatísticas de servidor

en: Server time
pt: Hora do servidor

en: Service name (e.g. sshd, imap, ftp). Enter one service per entry.
pt: Nome do serviço (Ex. sshd, imap, ftp). Apenas um serviço por entrada.

en: Session timeout
pt: Tempo de expiração de sessão

en: Set
pt: Atribuir

en: Set also for Kerberos
pt: Definir também para Kerberos

en: Set also for Samba 3
pt: Definir também para Samba 3

en: Set also for Shadow
pt: Definir também para Shadow

en: Set password
pt: Definir senha

en: Set primary group as memberUid
pt: Atribuir o grupo primário e o atributo memberUid

en: Set profile password
pt: Definir senha de perfil

en: Set random password
pt: Definir senha randômica

en: Set specific password
pt: Definir senha específica

en: Set the search results to 0 to retrieve all available records.
pt: Definir os resultados da pesquisa como "0" para recuperar todos os registros disponíveis.

en: Set this only if your LDAP schema allows that groups may not have any members (e.g. if you use OpenDJ).
pt: Definir isso somente se o esquema LDAP permite que os grupos não podem ter todos os membros (por exemplo, se você usa OpenDJ).

en: Sets the group password.
pt: Definir senha de grupo.

en: Shadow
pt: Sombra

en: Shadowing
pt: Sombreando

en: Shared store only
pt: Arquivo compartilhado somente

en: Should DDNS (Dynamic DNS) be activated?
pt: Ativar DDNS (Dynamic DNS) ?

en: Should fix IP addresses be added to the DNS server?
pt: Ao fixar endereços IP, estes deverão ser adicionados ao servidor DNS?

en: Show
pt: Mostrar

en: Show LDIF file
pt: Mostrar arquivo LDIF

en: Show attributes
pt: Mostrar atributos

en: Show internal attributes
pt: Mostrar atributos internos

en: Show only Asterisk accounts
pt: Mostrar somente contas Asterisk

en: Show primary group members as normal group members
pt: Mostrar membros de grupos primários como membros de grupos normais

en: Single valued
pt: Único avaliado

en: Skip
pt: Pular

en: Soft block
pt: Bloco máximo

en: Soft block limit
pt: Limite de bloco máximo

en: Soft block limit.
pt: Limite de bloco máximo.

en: Soft inode
pt: Nodo máximo

en: Soft inode (files) limit.
pt: Limite máximo de nodos (arquivos).

en: Soft inode limit
pt: Limite máximo de nodos

en: Some IMAP servers store mailboxes with a prefix (e.g. "user" for Cyrus which results in "user.username").
pt: Alguns servidores IMAP armazenam suas caixas de correio com um prefixo (por exemplo "usuário " para Cyrus que resulta em "usuario.nomedeusuario ").

en: Some attributes (%s) were modified and are highlighted below.
pt: Alguns atributos (%s) foram alterados e estão destacados abaixo.

en: Some required information is missing
pt: Algumas informações requeridas estão faltando

en: Sorry this help id ({bold}%s{endbold}) is not available for this module ({bold}%s{endbold}).
pt: Desculpe, este ID de ajuda ({bold}%s{endbold}) não está disponível para este módulo ({bold}%s{endbold}).

en: Sorry this help number ({bold}%d{endbold}) is not available.
pt: Desculpe, este número de ajuda ({bold}%d{endbold}) não está disponível.

en: Special user
pt: Usuário especial

en: Specifies a filter that matches the members (e.g. "(mail=*@zarafa.nl)").
pt: Especifique um filtro para encontrar membros (Ex.  "(mail=*@zarafa.nl)").

en: Specifies if the mail should be sent as text or HTML.
pt: Especifica se o e-mail deve ser enviado como texto ou HTML.

en: Specifies if the user can call forward.
pt: Especifica se o usuário pode fazer uma chamada.

en: Specifies if this group has security possibilities.
pt: Especifica se esse grupo tem possibilidades de implementação de segurança.

en: Specifies if this server contains the public store. This may be changed only for new entries.
pt: Especifica se este servidor contém o arquivo público. Isto pode ser alterado apenas para novas entradas.

en: Specifies if users are allowed to change their own passwords or not.
pt: Especifica se os usuários estão habilitados a trocar a própria senha ou não.

en: Specifies the LDAP base where to search for members (e.g. "ou=zarafa,dc=company,dc=com").
pt: Especifica a base LDAP onde deve ser procurado os membros (Ex. "ou=zarafa,dc=company,dc=com").

en: Specifies the attribute that should be used to reference the entries. If you would like to reference also groups then this must be set to "dn".
pt: Especifica o atributo que deve ser usado para referenciar as entradas. Se você gostaria de fazer referência a grupos, então este também deve ser definido como "dn ".

en: Specifies the capacity of this resource.
pt: Especificar a capacidade deste recurso.

en: Specifies the maximum lifetime of a ticket in days.
pt: Especifica o tempo de vida máximo de um bilhete em dias.

en: Specifies the maximum number of seconds before a password is due to expire that expiration warning messages will be returned to a user.
pt: Especifica o número máximo de segundos antes de uma senha expirar e que mensagem de aviso de vencimento será enviada ao usuário.

en: Specifies the maximum number of seconds that a connection can be idle before the session is terminated.
pt: Especifica o número máximo de segundos que uma conexão pode ficar ociosa antes que a sessão seja encerrada.

en: Specifies the maximum renewable lifetime of a ticket in days.
pt: Especifica o máximo de tempo de vida renovável de um bilhete em dias.

en: Specifies the minimum number of characters that will be accepted in a password.
pt: Aqui você pode especificar o número mínimo de caracteres aceitos para uma senha.

en: Specifies the number of consecutive failed login attempts after which the password may not be used to login.
pt: Especifica o número de tentativas consecutivas de login falhas em que a senha será bloqueada para login.

en: Specifies the number of previously used passwords which should be saved in the password history. New passwords can only be set if they are not in the password history.
pt: Especifica o número de senhas utilizadas anteriormente, que deve ser guardado no histórico de senhas. Novas senhas só podem ser definidas se estas não estão no histórico de senhas.

en: Specifies the number of seconds after which old consecutive failed login attempts are purged from the failure counter, even though no successful authentication has occurred.
pt: Especifica o número de segundos após os quais as tentativas consecutivas de login são removidas do contador de falhas de login, mesmo que não tenha ocorrido a autenticação com sucesso.

en: Specifies the number of seconds during which the password cannot be used to login due to too many consecutive failed bind attempts.
pt: Especifica o número de segundos durante os quais a senha não pode ser usado para login devido a muitas tentativas consecutivas de falçha de login.

en: Specifies the person's affiliation within a particular security domain in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
pt: Especifica a filiação da pessoa dentro de um domínio de segurança particular em grandes categorias, como estudantes, professores, funcionários, etc

en: Specifies the person's primary relationship to the institution in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
pt: Especifica relação primária da pessoa para a instituição em grandes categorias, como estudantes, professores, funcionários, etc.

en: Specifies the person's relationships to the institution in broad categories such as student, faculty, staff, alum, etc.
pt: Especifica a relação das pessoas com a instituição em grandes categorias, como estudantes, professores, funcionários, etc.

en: Specifies the user's pickup group.
pt: Especifique o grupo primário do usuário.

en: Specifies whether the user is an admin. System administrators may additionally create, modify and delete companies.
pt: Especifica se o usuário é um administrador. Os administradores de sistema podem também criar, modificar e excluir as empresas.

en: Specifies whether the user's existing password must be sent along with their new password when changing a password. Attention, LAM does not support password changes which require the old password.
pt: Especifica se a senha de registro do usuário deve ser enviado junto com sua nova senha quando mudar uma senha. Atenção, a LAM não oferece suporte a alterações de senhas, que exigem a senha antiga.

en: Specify attributes and values
pt: Especificar atributos e valores

en: Standard LDAP search filter. Example: (&(sn=Smith)(givenName=David))
pt: Filtro de pesquisa padrão para o LDAP. Exemplo: (&(sn=Smith)(givenName=Davi))

en: Start time
pt: Hora de início

en: State
pt: SEstado

en: Static text
pt: Texto estático

en: Step %s of %s
pt: Passo %s de %s

en: Steve Miller,Room 2.14,123-123-1234,123-123-1234
pt: Steve Miller,Sala 2.14,123-123-1234,123-123-1234

en: Street
pt: Rua

en: Structure name
pt: Nome da estrutura

en: Sub (entire subtree)
pt: Sub (Toda a árvore)

en: Subgroups
pt: Subgrupos

en: Subject
pt: Assunto

en: Subnet
pt: Subrede

en: Subnet mask
pt: Máscara de subrede

en: Substring Rule
pt: Regra de sublinha

en: Success
pt: Sucesso

en: Successfully deleted DN %s
pt: DN %s apagado com sucesso.

en: Sudo role
pt: Regra sudo

en: Sudo role count: %s
pt: Contagem de regras sudo: %s

en: Sudo role management
pt: Gerenciador de regras "sudo"

en: Sudo roles
pt: Regras sudo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Switch entries
pt: Selecione entradas

en: Sync Asterisk password with Unix password
pt: Sincronize senha do Asterisk  com a senha Unix

en: Sync Asterisk voicemail password with Unix password
pt: Sincronize senha da caixa de voz do Asterix com a senha Unix

en: Sync Samba LM password with Unix password
pt: Sincronize senha Samba LM  com a senha Unix

en: Sync Samba NT password with Unix password
pt: Sincronize senha Samba NT  com a senha Unix

en: Syntax
pt: Sintaxe

en: Syntax OID
pt: Sintaxe OID

en: Syntaxes
pt: Sintaxes

en: System administrator
pt: Administrador do sistema

en: System logging
pt: Log de sistema

en: TLS cannot be combined with ldaps://.
pt: TLS não pode ser combinado com ldaps://.

en: Target of invitation policy is invalid!
pt: Política de alvo de convite inválida!

en: Technical name
pt: Nome técnico

en: Telephone number
pt: Número de telefone

en: Temp
pt: Temporário

en: Temp, contract until december
pt: Temporário, contratado até dezembro

en: Template
pt: Molde

en: Templates
pt: Modelos

en: Terminal server options
pt: Opções de servidor de terminal

en: Tests
pt: Testes

en: Text
pt: Texto

en: Text field
pt: Campo de texto

en: The "NetID" of the person for the purposes of inter-institutional authentication. It should be represented in the form "user@scope" where scope defines a local security domain.
pt: O "NetID" da pessoa para fins de autenticação inter-institucional. Deve ser representado na forma "usuario@escopo" onde o escopo define um domínio de segurança local.

en: The Cyrus mail quota for users in MBytes, leave blank for unlimited space.
pt: A quota, em MBytes, de mensagens do Cyrus para usuários, deixe em branco para espaço ilimitado.

en: The DHCP ranges were changed to fit for the new subnet.
pt: Os intervalos de DHCP foram alterado para se adequar a nova sub-rede.

en: The DN of the directory entry representing the institution with which the person is associated.
pt: O DN da entrada de diretório que representa a instituição em que a pessoa está associado.

en: The DN of the directory entry representing the person's primary organisational unit.
pt: O DN da entrada de diretório que representa unidade primária da unidade organizacional.

en: The DNs of the directory entries representing the person's organisational units.
pt: Os DNs das entradas de diretório representando unidades organizacionais da pessoa.

en: The ID of this group was changed. You can update all user and host entries to the new group ID.
pt: O ID deste grupo foi alterado. Você pode atualizar todas as entradas do usuário e ID de host para o novo grupo.

en: The IP address %s is invalid!
pt: O endereço IP %s é inválido!

en: The IP address does not match the subnet.
pt: O endereço IP não coincide com a sub-rede.

en: The IP address is already in use.
pt: Este endereço IP já está em uso.

en: The IP address is invalid.
pt: O endereço IP é inválido!

en: The IP address of the PC.
pt: O endereço IP da estação de trabalho é inválido!

en: The IP addresses of the DNS servers. Multiple addresses are separated by ",". Example: 192.168.0.10, 192.168.0.11
pt: Os endereços IP dos servidores de DNS. Múltiplos endereços devem ser separados por ",". Exemplo: 192.168.0.10, 192.168.0.11

en: The IP addresses of the Netbios name servers (e.g. "123.123.123.123, 123.123.123.124").
pt: O(s) endereço(s) IP dos servidores de nomes NetBIOS (por exemplo "123.123.123.123, 123.123.123.124").

en: The IP does not match the subnet.
pt: O IP não corresponde a sub-rede.

en: The Kerberos realm of this user.
pt: O domínio Kerberos desta conta de usuário.

en: The MAC address of the PC. Example: 11:22:33:44:55:aa
pt: O endereço MAC da estação de trabalho. Exemplo: 11:22:33:44:55:aa

en: The Netbios server is invalid.
pt: O servidor de Netbios é inválido.

en: The PC name may not be longer than 20 characters.
pt: O nome da estação de trabalho não pode ter mais de 20 caracteres.

en: The PC name may only contain A-Z, a-z and 0-9.
pt: O nome da estação de trabalho somente pode conter os caracteres A-Z, a-z e 0-9.

en: The PC name needs to be at least 2 characters long.
pt: O nome da estação de trabalho precisa ter pelo menos 2 caracteres.

en: The PDF structure defines what information is exported as PDF file and how the pages are structured. You can manage the PDF structures in the PDF editor (under "Tools").
pt: A estrutura PDF define como a informação é exportada no formato de arquivo PDF e como as páginas são estruturadas. Você pode gerenciar as estruturas PDF no editor de PDF (em "Ferramentas ").

en: The RDN field is empty.
pt: O campo de RDN está vazio.

en: The Radius realm of this account.
pt: O domínio Radius desta conta.

en: The SID of your Samba server. Get it with "net getlocalsid".
pt: O SID de seu servidor Samba. Pode conseguí-lo com o comando "net getlocalsid".

en: The TLS encryption could not be started.
pt: Conexão TLS não pode ser iniciada.

en: The UID ranges for users and hosts overlap! This is a problem because LAM uses the highest UID in use + 1 for new accounts. Please set the minimum UID to equal values or use independent ranges.
pt: O intervalo de números UID para usuários e hosts estão em sobreposição! Isto é um problema porque o LAM usa o maior valor de UID em uso e adiciona 1 para atribuir a novas contas. Por favor defina o UID mínimo para um valor igual ou use intervalos independentes.

en: The Unix socket or named pipe to the server.
pt: O socket Unix ou pipe nomeado para o servidor.

en: The account context is invalid.
pt: O contexto da conta é inválido.

en: The account context stores information about the dial plan.
pt: A conta do contexto armazena informações sobre o plano de discagem.

en: The account type is invalid.
pt: Tipo de conta inválido.

en: The account will be locked after this date.
pt: A nova conta será bloqueada depois desta data.

en: The account will be saved under this LDAP suffix.
pt: A nova conta será salva neste sufixo LDAP.

en: The answer needs to be at least %s characters long.
pt: O pergunta secreta precisa ter pelo menos %s caracteres.

en: The answer to the security question is wrong.
pt: A resposta à pergunta de segurança está errada.

en: The attribute %s is not supported for the object class %s by your LDAP server.
pt: O atributo %s não é suportado para a classe de objeto %s pelo seu servidor LDAP.

en: The attribute to modify doesn't match the one specified by %s.
pt: O atributo a modificar não coincide com o especificado por %s.

en: The attribute value does not exist
pt: O valor do atributo informado não existe.

en: The caller ID format is invalid.
pt: O Id de chamada está em um formato inválido.

en: The config file is not writable.
pt: O arquivo de configurações não é gravável.

en: The container you specified (%s) does not exist. Please try again.
pt: O recipiente que você especificou (%s) não existe. Por favor tente novamente.

en: The country name of the user.
pt: O nome do país do usuário.

en: The default gateway is invalid.
pt: O roteador padrão da rede é inválido.

en: The destination entry (%s) already exists.
pt: A entrada de destino (%s) informada já existe!

en: The domain name includes invalid characters. Valid characters are A-Z, a-z, 0-9, ".", "_","-".
pt: O nome do domínio contém caracteres inválidos. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 e ".", "_","-".

en: The domain name needs to have at least 3 characters.
pt: O nome do domínio deve ter pelo menos 3 caracteres.

en: The domain name of the subnet.
pt: O nome do domínio da subrede

en: The email address is invalid.
pt: O endereço de correio eletrônico é inválido!

en: The ending IP address of the range.
pt: O endereço IP final do intervalo.

en: The entered Netbios node type does not exist.
pt: Tipo de nó de Netbios informado não existe.

en: The entry (%s) does not exist.
pt: A entrada (%s) não existe.

en: The entry does not exist and will be ignored
pt: A entrada não existe e será ignorada.

en: The expiration date is invalid.
pt: Data de expiração inválida.

en: The expiration date must be in format DD.MM.YYYY HH:MM.
pt: A data de expiração deve estar no formato DD.MM.YYYY HH:MM.

en: The extension context is invalid.
pt: O contexto da extensão é inválido.

en: The file you chose is either empty or does not exist.
pt: O arquivo que você escolheu está vazio ou não existe.

en: The file you selected was only partially uploaded, likley due to a network error.
pt: O arquivo selecionado foi apenas parcialmente carregado, possivelmente devido a um erro de rede.

en: The file you uploaded is too large. Please check php.ini, upload_max_size setting
pt: O arquivo enviado é muito grande. Por favor verifique no php.ini, a opção upload_max_size

en: The following suffixes are missing in LDAP. LAM can create them for you.
pt: Os seguintes sufixos estão faltando no LDAP. O LAM pode criá-los para você.

en: The format of the logon hours field is invalid!
pt: O formato das horas de início de sessão está inválido!

en: The format of this custom script setting is invalid.
pt: O formato das configurações do script personalizado é inválido!

en: The format to show the query results
pt: O formato para mostrar os resultados de consultas

en: The full DN of the new entry to be created when copying the source entry
pt: O DN completo da entrada nova a ser criada ao copiar a entrada fonte

en: The full name is invalid.
pt: O nome completo é inválido.

en: The given user name matches multiple LDAP entries.
pt: O nome de utilizador atribuído a múltiplas entradas LDAP.

en: The grace authentication limit specifies the number of times that an expired password may be used to login.
pt: O limite de autenticação especifica o número de vezes que uma senha expirada pode ser usado para login.

en: The group names for this account.
pt: Nomes dos grupos para esta conta.

en: The headline for a new section must contain at least one character.
pt: O cabeçalho de linha para uma seção nova deve conter pelo menos um caráter.

en: The home directory will be connected under this drive letter.
pt: O diretório padrão do usuário será ligado a esta letra de unidade.

en: The host name is invalid.
pt: O nome do host é inválido.

en: The initials of the user's first names.
pt: As iniciais do primeiro nome do usuário.

en: The key enables the DHCP server to perform DNS updates. The key is generated with "genDDNSkey".
pt: A chave permite que o servidor DHCP possa efetuar atualizações de DNS. A chave é gerado com "genDDNSkey".

en: The lease time is invalid.
pt: Tempo de concessão inválido.

en: The lease time specifies after how many seconds the client should request a new IP address.
pt: O tempo de concessão especifica quantos segundos após este decorrido o cliente deve solicitar um novo endereço IP.

en: The list of commands which may be run.
pt: A lista de comandos que podem ser executados.

en: The list of hosts from which the user may run the commands.
pt: A lista de hosts a partir do qual o usuário pode executar os comandos.

en: The list of users who own this sudo role and may run the commands.
pt: A lista de usuários que possui este privilégios sudo e pode executar os comandos.

en: The log file is empty or contains invalid characters! Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9, /, \, ., :, _ and -.
pt: O arquivo de log está vazio ou contém caracteres inválidos! Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9, /, \, ., :, _ e -.

en: The login name of your IMAP user who has rights to create/delete mailboxes.
pt: O nome de login do seu usuário IMAP que tem direitos para criar/excluir caixas de correio.

en: The mail text of all password mails.
pt: O texto da mensagem para todas as senhas de caixas de correio.

en: The mail text of the mails.
pt: O texto da mensagem para os e-mails.

en: The mailbox format is invalid.
pt: A caixa de correio está em um formato inválido.

en: The maximum lease time is invalid.
pt: Tempo máximo de concessão inválido.

en: The maximum lease time specifies after how many seconds the client must request a new IP address.
pt: O tempo de concessão máximo especifica quantos segundos após decorrido este o cliente deve solicitar um novo endereço IP.

en: The module %s is not yet ready.
pt: O módulo %s não está pronto.

en: The name for that PDF-structure you submitted is not valid. A valid name must consist of the following characters: 'a-z','A-Z','0-9','_','-'.
pt: O nome da estrutura PDF que você submeteu não é válido. Um nome válido deve conter um ou mais dos caracteres seguintes: 'a-z','A-Z','0-9','_','-','.'.

en: The name of a command to execute. The available commands may be listed at the Asterisk command line by executing "core show applications".
pt: O nome de um comando para executar. Os comandos disponíveis podem ser listados na linha de comando do Asterisk executando "core show applications".

en: The name of the PC.
pt: O nome da estação de trabalho.

en: The name of the extension (e.g. voicemail or sip).
pt: O nome da extensão (por exemplo. voicemail or sip).

en: The name of the server where the mailbox is located.
pt: O nome do servidor onde está localizado a caixa de correio.

en: The name of the subnet. Example: 192.168.10.0
pt: O nome da subrede. Exemplo: 192.168.10.0

en: The name of your Windows domain or workgroup.
pt: O nome do domínio ou grupo de trabalho do Windows.

en: The net mask for the IP address.
pt: A máscara de subrede para este endereço IP.

en: The net mask is derived from the subnet mask. LAM will calculate it automatically.
pt: A máscara de rede é derivado da máscara de subrede. Se você deixar este campo em branco, em seguida, o LAM irá calcular para você.

en: The net mask is invalid.
pt: A máscara de subrede é inválida.

en: The new password will be stored in the directory after you save this account.
pt: A nova senha será armazenada no diretório depois que você salvar esta conta.

en: The number of milliseconds for the last qualify.
pt: O número em milisegundos para a última qualificação.

en: The number of users who may login to LAM is restricted. This can be either a fixed list of DNs or LAM can search LDAP to find a DN which matches the given user name.
pt: O número de usuários que pode entrar para o LAM é restrito. Isso pode ser tanto uma lista fixa de DNS ou o LAM pode pesquisar o LDAP para localizar um DN que corresponda ao nome de determinado usuário.

en: The object class %s is not supported by your LDAP server.
pt: A classe de objeto %s não é suportado pelo seu servidor LDAP.

en: The office name of the user (e.g. YourCompany, Human Resources).
pt: O nome do escritório do usuário (por exemplo, Administrativo, Recursos Humanos).

en: The operation was stopped because of the above errors.
pt: A operação foi interrompida por causa dos erros acima.

en: The options have bad format.
pt: As opções estão em um formato inválido.

en: The owners of this device.
pt: O dono deste dispositivo.

en: The owners of this group.
pt: O dono deste grupo.

en: The pager number has bad format.
pt: O número da página está em um formato inválido.

en: The parameter @@password@@ will be replaced with the new password.
pt: O parâmetro @@password@@ será substituído com a nova senha.

en: The parameter @@principal@@ will be replaced with the principal name.
pt: O parâmetro @@principal@@ será substituído com o nome principal.

en: The password is invalid! Please try again.
pt: Senha inválida. Por favor tente novamente.

en: The password is too short. You have to enter at least %s characters.
pt: A senha está muito pequena. Você deve informar pelo menos %s caracteres.

en: The password is too weak. You have to enter at least %s different character classes (upper/lower case, numbers and symbols).
pt: A senha é muito fraca. Você tem que entrar pelo menos %s caracteres diferentes (maiúsculas e minúsculas, números e símbolos).

en: The password is too weak. You have to enter at least %s lower case characters.
pt: A senha é muito fraca. Você tem que entrar pelo menos %s caracteres minúsculos.

en: The password is too weak. You have to enter at least %s numeric characters.
pt: A senha é muito fraca. Você tem que entrar pelo menos %s caracteres numéricos.

en: The password is too weak. You have to enter at least %s symbolic characters.
pt: A senha é muito fraca. Você tem que entrar pelo menos %s caracteres simbólicos.

en: The password is too weak. You have to enter at least %s upper case characters.
pt: A senha é muito fraca. Você tem que entrar pelo menos %s caracteres maiúsculos.

en: The password of your IMAP admin user. The login name for the IMAP admin user is stored in the LAM server profile.
pt: A senha do seu usuário administrador IMAP. O nome de login do usuário administrador IMAP é armazenado no perfil do servidor LAM.

en: The password was set to:
pt: A senha será alterada para:

en: The post office box of the user's address.
pt: A caixa postal do endereço do usuário.

en: The postal code of the user's address.
pt: O código postal do endereço do usuário.

en: The primary group for this account. You can insert a GID number or a group name.
pt: O grupo primário para esta conta. Você pode inserir um número GID ou nome de um grupo.

en: The primary group the host should be member of.
pt: O grupo primário que o host deve ser membro.

en: The primary group the user should be member of.
pt: O grupo primário que o host deve ser membro.

en: The priority is a sequence number used to order the execution of commands. Commands are executed beginning with the lowest sequence number.
pt: A prioridade é um número seqüencial usado para ordenar a execução de comandos. Os comandos são executados começando com o menor número da seqüência.

en: The range conflicts with another range.
pt: O intervalo está em conflito com outro intervalo.

en: The range end needs to be greater than the range start.
pt: O final do intervalo tem de ser maior do que o início do intervalo.

en: The room number of the employee's office.
pt: O número da sala do escritório do empregado.

en: The scope in which to search
pt: O escopo para a pesquisa

en: The scripts will be run on your web server in the user context of your web server (e.g. apache/www-data).
pt: Os scripts serão executados em seu servidor web, no contexto do usuário do seu servidor web (por exemplo: apache/www-data).

en: The selected options will not be managed inside LAM. You can use this to reduce the number of displayed input fields.
pt: As opções selecionadas não serão geridas dentro do LAM. Você pode usar esse recurso para reduzir o número de campos de entrada exibida.

en: The source and destination DN are the same.
pt: O DN de origem e o de destino são o mesmo.

en: The starting IP address of the range.
pt: O endereço IP inicial do intervalo.

en: The state where the user resides or works.
pt: O estado onde o usuário reside ou trabalha.

en: The static text must contain at least one character.
pt: O texto estático deve conter pelo menos um caractere.

en: The street name of the user's address.
pt: O nome da rua no endereço do usuário.

en: The subject of all password mails.
pt: O assunto para todas as mensagens de senha.

en: The subject of the mails.
pt: O assunto para os e-mails.

en: The subnet is already in use.
pt: A subrede já está em uso.

en: The subnet is invalid.
pt: A subrede é inválida.

en: The subnet mask is invalid.
pt: A máscara de subrede é inválida.

en: The subnet mask of the network.
pt: A máscara de subrede da rede.

en: The sudo commands are executed with these group memberships.
pt: Os comandos sudo são executados com estes membros do grupo.

en: The sudo commands may be run as these users (e.g. root).
pt: Os comandos sudo podem ser executados como estes usuários (root por exemplo).

en: The url attribute value should begin with file://.
pt: O valor do atributo url deve começar com file:// .

en: The user account is non-active and login is disabled.
pt: A conta de usuário não está ativa e login está desativado.

en: The user will get warned when his mailbox reaches this limit.
pt: O usuário vai receber um aviso quando sua caixa de correio atingir este limite.

en: The user's call groups.
pt: O grupo de chamadas do usuário.

en: The user's email address.
pt: O endereço de correio eletrônico do usuário.

en: The user's fax number.
pt: O número de fax do usuário.

en: The user's mobile number.
pt: O número de telefone celular do usuário.

en: The user's organisation name.
pt: A unidade organizacional de usuário.

en: The user's private telephone number.
pt: Número do telefone privado do usuário.

en: The user's telephone number.
pt: Número do telefone do usuário.

en: The user's unique employee number.
pt: Número identificador único de empregado do usuário.

en: The user's web site (e.g. http://www.company.com).
pt: A página web pessoal do usuário (ex. http://www.meusite.com).

en: The value for the Samba 3 field "User can/must change password" needs to be a number.
pt: O valor para o campo Samba 3  "O usuário pode/deve alterar a senha" deve ser um número.

en: The voicemail context name is invalid.
pt: O contexto da caixa de correio de voz é inválido.

en: The were no attributes marked as an RDN attribute.
pt: Não existem atributos marcados como um atributo RDN.

en: The wildcard for the new password is @@newPassword@@.
pt: O caractere coringa para a nova senha é @@newPassword@@.

en: The wildcard for the reset link is @@resetLink@@.
pt: O caractere coringa para a link de renovação é @@resetLink@@.

en: There are <b>%s</b> members in group <b>%s</b>:
pt: Há <b>%s</ b> membros no grupo <b>%s</ b>:

en: There are still users who have this group as their primary group.
pt: Há usuários imóveis que têm este grupo como seu grupo primário.

en: There can be only one group of this type.
pt: Pode haver somente um grupo deste tipo.

en: There is already another user with this caller ID.
pt: Já existe um usuário com esta identidade.

en: There is already another user with this mailbox name.
pt: Já existe um outro usuário com este endereço eletrônico.

en: There were errors while uploading:
pt: Ocorreram os seguintes erros durante a carga do arquivo:

en: There will be %s updates done with this mass update
pt: Haverá %s atualizações feitas com esta atualização em massa

en: These are the minimum and maximum numbers to use for group IDs when creating new group accounts. New group accounts will always get the highest number in use plus one.
pt: Estes são os números mínimos e máximos a serem usados para os ID's de grupo ao criar novas contas de grupo. As novas contas de grupo começarão sempre com o número  mais elevado no uso mais um.

en: These are the minimum and maximum numbers to use for machine IDs when creating new accounts for hosts. The range should be different from that of users. New host accounts will always get the highest number in use plus one.
pt: Estes são os números mínimos e máximos a serem usados para a ID's de máquina ao criar novas contas de hosts. O intervalo deve ser diferente daquele dos usuários. As contas novas de host começarão sempre com o número mais elevado em uso mais um.

en: These are the minimum and maximum numbers to use for user IDs when creating new user accounts. The range should be different from that of machines. New user accounts will always get the highest number in use plus one.
pt: Estes são os números mínimos e máximos a serem usados para ID's de usuário ao criar contas novas de usuário. O intervalo deve ser diferente daquele das máquinas. As contas novas de usuário começarão sempre com o número mais elevado no uso mais um.

en: These entries specify the members of the netgroup. You can limit the set to a host name, a user name, a domain name or any combination of them.
pt: Estas entradas especificam os membros do grupo de trabalho da rede. Você pode limitar o conjunto a um nome de host, um nome de usuário, um nome de domínio ou qualquer combinação delas.

en: These options change the list of potential extension owners below. You can select to show Asterisk accounts or all users. It is also possible to search the tree suffix if you have users which are not in the standard user suffix.
pt: Estas opções alteram a lista de proprietários de extensão potenciais abaixo. Você pode selecionar para mostrar as contas Asterisk ou todos os usuários. Também é possível pesquisar o sufixo de árvore se você tiver usuários que não estão no sufixo de usuários padrão.

en: This GID number is invalid! Please provide either a number or a group name.
pt: Este número GID é inválido! Por favor entre com outro número GID ou nome de grupo.

en: This HTML code will be placed on top of all self service pages. E.g. you can use this to place your custom logo. Any HTML code is permitted.
pt: Este código HTML será colocado no topo de todas as páginas de serviços. Por exemplo você pode usar isso para colocar seu logotipo personalizado. Qualquer código HTML é permitido.

en: This PC name already exists.
pt: Nome do host  informado já existe!

en: This account is marked for deletion.
pt: Esta conta esta marcada para ser apagada.

en: This allows you to define this account as a special user like administrator or guest.
pt: Isto habilita você a definir esta conta como um usuário especial como administrador ou convidado.

en: This attribute is not defined in the LDAP schema
pt: Este atributo não está definido no esquema LDAP

en: This attribute is required
pt: O atributo é requerido

en: This attribute is required for the RDN.
pt: O atributo é requerido para o RDN.

en: This can be used to specify if the user has a car license.
pt: Isso pode ser usado para especificar se o usuário tem uma licença CAR.

en: This change requires to add new attributes.
pt: Esta alteração requer a adição de novos atributos.

en: This changes the password of the selected profile.
pt: Isto muda a senha do perfil selecionado.

en: This changes the profile which is selected by default at login.
pt: Isto muda o perfil que é selecionado por padrão no início de uma sessão.

en: This column is defined to include unique entries but duplicates were found:
pt: Esta coluna é definida para incluir entradas únicas, mas as duplicatas foram encontradas:

en: This command will be called to change the Kerberos password. Usually, it should look similar to "/usr/sbin/kadmin -K /etc/heimdal/apache.keytab -p admin/admin passwd -p @@password@@ @@principal@@".
pt: Este comando será chamado para trocar a senha do Kerberos. Usualmente será um comando similar a "/usr/sbin/kadmin -K /etc/heimdal/apache.keytab -p admin/admin passwd -p @@password@@ @@principal@@".

en: This custom script setting includes an invalid account type.
pt: Esta configuração de script personalizado inclui um tipo de conta inválida.

en: This custom script setting includes an invalid action type.
pt: Esta configuração de script personalizado inclui um tipo de ação inválida.

en: This defines the language of the login window and sets this language as the default language. Users can change the language at login.
pt: Isto define o idioma da janela de início de uma sessão e ajusta este idioma como o padrão. Os usuários podem mudar o idioma no início de uma sessão.

en: This defines the rights for the home directories which are created by lamdaemon.
pt: Isto define os direitos para o diretório/pasta padrão que 	são criados pelo lamdaemon.

en: This defines what application Asterisk has to start for this user (e.g. SIP/user1).
pt: Isto define que aplicações Asterisk serão disponibilizadas para o usuário (por exemplo, SIP/usuario1).

en: This deletion request also includes %s child entries.
pt: Este pedido de exclusão também inclui %s entradas filho.

en: This describes the location of the device.
pt: Este campo descreve a localização do dispositivo.

en: This describes the location of the host.
pt: Este campo descreve a localização do host.

en: This describes the location of the user.
pt: Este campo descreve a localização do usuário.

en: This document was automatically created by LDAP Account Manager
pt: Este documento foi automaticamente criado por LDAP Account Manager

en: This email address will be set as reply-to address of all password mails.
pt: Este endereço de e-mail será definido como endereço de resposta de todos as mensagens de redefinição de senha.

en: This email address will be set as sender address of all password mails. If empty the system default (php.ini) will be used.
pt: Este endereço de e-mail será definido como endereço de remetente de todos os e-mails de senha. Se esvaziar, o padrão do sistema (php.ini) será usado.

en: This email address will be set as sender address of the mails. If empty the system default (php.ini) will be used.
pt: Este endereço de e-mail será definido como endereço de remetente dos e-mails. Se deixar embranco, o padrão do sistema (php.ini) será usado.

en: This enables the password self reset function.
pt: Isto habilita a função de redefinição de senha.

en: This entry has no attributes
pt: Esta entrada não possui atributos

en: This entry is the root of a sub-tree containing %s entries.
pt: Esta entrada é a raiz de uma sub-árvore contendo %s entradas.

en: This field is required.
pt: Este campo é requerido

en: This gecos value is invalid!
pt: Valor de gecos é inválido!

en: This is a comma separated list of IP addresses.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de endereços IP.

en: This is a comma separated list of MAC addresses.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de endereços MAC.

en: This is a comma separated list of delegates.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de delegados.

en: This is a comma separated list of eMail aliases.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de apelidos de correio eletrônico.

en: This is a comma separated list of invitation policies.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de políticas de convite.

en: This is a comma separated list of recipients.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de recipientes.

en: This is a comma separated list of the users public email addresses.
pt: Esta é uma lista separada por vírgulas de endereços de correio eletrônico públicos dos usuários.

en: This is a list of IP addresses from hosts who may access LAM. You can use "*" as wildcard (e.g. 192.168.0.*).
pt: Esta é uma lista de endereços IP vindos dos hosts que podem acessar o LAM. Você pode usar "*" como coringa (Ex.: 192.168.0.*).

en: This is a list of members of this group.
pt: Esta é uma lista de membros do grupo.

en: This is a list of members of this group. Multiple members are separated by semicolons.
pt: Esta é uma lista de membros deste grupo. Membros múltiplos são separados por semi-colunas.

en: This is a list of nick names for this user.
pt: Esta é uma lista de apelidos do usuário.

en: This is a list of the servers where the lamdaemon scripts are stored. LDAP Account Manager will make a SSH connection to the servers with the user name and password provided at login. Multiple servers are separated by semicolons. You can append a descriptive name after a colon.
pt: Esta é uma lista dos servidores onde os scripts do lamdaemon estão armazenados. O LDAP Account Manager fará uma conexão de SSH aos servidores com o nome e a senha do usuário fornecidos no início da sessão. Os servidores múltiplos são separados por semi-colunas. Você pode adicionar um nome descritivo após dois pontos.

en: This is a list of valid DN entries of all users that are allowed to login to LDAP Account Manager. Please enter one DN per line.
pt: Esta é uma lista de entradas válidas do DN de todos os usuários que são permitidos a iniciar uma sessão no LDAP Account Manager. Entre por favor com um DN por linha.

en: This is a structural ObjectClass and cannot be removed.
pt: Esta é uma classe de objetos estrutural e não pode ser removida.

en: This is an optional description for this entry.
pt: Esta é uma descrição opcional para esta entrada.

en: This is needed to find the LDAP DNs of your user accounts. E.g. if you use "uid" and your user inputs "miller" then LAM will search for an account with uid=miller.
pt: Isto é necessário para encontrar os DN's de suas contas de usuários. Ex.: Se você usar "UID" e sua entrada for "miller", então LAM irá procurar por uma conta com uid=miller.

en: This is not a valid DN!
pt: DN inválido!

en: This is not a valid RID number!
pt: Número RID inválido!

en: This is not a valid Samba 3 group type!
pt: Este não é um tipo de grupo do Samba 3 válido!

en: This is not a valid list of DNs!
pt: Lista de DN's inválida.

en: This is one of the users public email addresses.
pt: Este é um dos endereços de correio eletrônico públicos dos usuários.

en: This is one recipient for this alias.
pt: Este é um recipiente para esse apelido.

en: This is the ID of the user in the Asterisk database. It may contain digits and letters (e.g. user1 or 200134).
pt: Esta é a identificação do usuário no banco de dados do Asterisk. Pode conter números e letras (por exemplo, usuario1 ou 200134).

en: This is the IP address for the user (e.g. 123.123.123.123).
pt: Este é o endereço IP para o usuário (por exemplo, 123.123.123.123).

en: This is the IP address of the network card of the device (e.g. 123.123.123.123).
pt: Este é o endereço IP da placa de rede do dispositivo (por exemplo, 123.123.123.123).

en: This is the LDAP DN of the host's manager.
pt: Este é o DN LDAP do gerenciador de host's.

en: This is the LDAP DN of the user's manager. Use this property to represent hierarchies in your company.
pt: Este é o DN LDAP do administrador de usuários. Use esta propriedade para representar hierarquias na sua companhia.

en: This is the MAC address of the network card of the device (e.g. 00:01:02:DE:EF:18).
pt: Este é o endereço MAC da placa de rede do dispositivo(Ex.: 00:01:02:DE:EF:18).

en: This is the SID of the user's primary Windows group.
pt: Este é o SID do grupo primário do Windows para o usuário.

en: This is the absolute path to an external script for setting quotas and creating home directories.
pt: Este é o caminho absoluto para um script externo que configura quotas e cria diretórios/pastas padrão.

en: This is the account's Kerberos password.
pt: Esta é a senha para a conta Kerberos.

en: This is the account's Windows password.
pt: Esta é a senha para a conta Windows.

en: This is the account's full name on Windows systems.
pt: Este é o nome completo para a conta nos sistemas Windows.

en: This is the active password policy for this account.
pt: Esta é a política de senha ativa para esta conta.

en: This is the answer to the security question. It allows users to reset their password.
pt: Esta é a resposta à pergunta de segurança. Ele permite aos usuários redefinir suas senhas.

en: This is the date when the account will expire.
pt: Esta é a data em que a conta irá expirar.

en: This is the date when the account will expire. Format: DD-MM-YYYY
pt: Esta é a data em que a conta expirará. Formato: DD-MM-YYYY

en: This is the date when the user changed his password. If you specify a maximum password age then you can force a password change here.
pt: Esta é a data em que o usuário alterou a sua senha. Se você especificar uma idade máxima da senha, então você pode forçar uma alteração de senha aqui.

en: This is the group name which will be shown in Windows.
pt: Este é o nome de grupo que será mostrado no Windows.

en: This is the identifier for the relative DN value. It must be one of the given allowed LDAP attributes (e.g. user accounts usually use "uid" while groups use "cn").
pt: Este é o identificador para o valor relativo do DN. Deve ser um dos atributos LDAP permitidos (Ex.: contas de usuários usualmente usam "uid" enquanto grupos usam "cn").

en: This is the label for the link to the password self reset. If empty "Forgot password?" will be used.
pt: Este é o rótulo para o link de redefinição da senha. Se  vazio, "Esqueceu a senha? " será usado.

en: This is the list of attributes to show in the account list. The entries can either be predefined values, "#attribute", or individual ones, "attribute:description". Several entries are separated by semicolons.
pt: Esta é a lista dos atributos mostrados na lista da conta. As entradas podem ser valores predefinidos "#atributo", ou individuais, "atributo: descrição". Diversas entradas são separadas por semi-colunas.

en: This is the machine id (e.g. IP address or host name) from which the user can call/receive calls.
pt: Esta é a identificação de máquina (por exemplo, endereço IP ou nome do host) a partir do qual o usuário pode fazer ou receber chamadas.

en: This is the mail server for the user.
pt: Este é o servidor de correio eletrônico do usuário.

en: This is the minimum length for answers to the security question.
pt: Este é o comprimento mínimo de respostas para a pergunta secreta.

en: This is the name of this group.
pt: Este é o nome do grupo.

en: This is the natural name of the host. If empty, the host name will be used.
pt: Este é o nome conhecido do host. Se vazio, o nome do host será usado.

en: This is the natural name of the user. If empty, the first and last name is used.
pt: Este é o nome conhecido do usuário. Se vazio, o primeiro e o último nomes serão usados.

en: This is the natural name of the user. If empty, the first and last name or user name is used.
pt: Este é o nome conhecido do usuário. Se vazio, o primeiro e o último nomes serão usados.

en: This is the number of bad logon attempts (0 - 999) before the account is deactivated. 0 means unlimited attempts.
pt: Este é o número de tentativas de logon mal sucedidas (0 - 999) antes que a conta seja bloqueada. 0 significa tentativas ilimitadas.

en: This is the number of passwords which are saved to prevent that users reuse old passwords.
pt: Este é o número de senhas armazenadas em histórico para prevenir a reutilização de senhas antigas pelo usuário.

en: This is the number of rows to show in the account list. If more entries are found the list will be split into several pages.
pt: Este é o número de linhas a mostrar na lista do usuário/grupo/host. Se mais entradas forem encontradas a lista estará separada em diversas páginas.

en: This is the path to the user's home directory.
pt: Por favor entre com o caminho para o diretório/pasta padrão de usuário para esta conta.

en: This is the relative ID (similar to UID on Unix) for Windows accounts. If you leave this empty LAM will calculate the RID from the UID. This can be either a number or the name of a special group:
pt: Este é o ID relativo (similar a UID no Unix) para clientes de Windows. Se você deixar vazio, o LAM calculará RID pelo UID. Este pode ser um número ou o nome de um grupo especial:

en: This is the relative ID number for your Windows account. You can either enter a number or one of these special accounts:
pt: Este é o número relativo do ID para seu cliente de Windows. Você pode entrar com um número ou um destes clientes especiais:

en: This is the relative ID number for your host account. If you leave this empty LAM will use: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.
pt: Este é o número ID relativo para sua conta de host. Se você deixar vazio, o LAM irá usar: uidNumber*2 + sambaAlgorithmicRidBase.

en: This is the server address of your LDAP server. Use ldap:// for unencrypted LDAP connections or TLS encrypted connections. LDAP+SSL (LDAPS) encrypted connections are specified with ldaps://. The port value is optional.
pt: Este é o endereço do servidor de seu servidor de LDAP. Use ldap:// para conexões padrão e ldaps:// para conexões criptografadas com TLS (requer certificados do servidor). O número da porta é opcional.

en: This is the suffix for the LDAP tree viewer.
pt: Este é o sufixo para a visualização da árvore LDAP.

en: This is the suffix of the LDAP tree from where to search for LDAP entries. Only entries in this subtree will be displayed in the account list. When creating a new accont this will be the DN where it is saved.
pt: Este é o sufixo da árvore de LDAP de onde o LAM procurará por entradas de LDAP. Somente as entradas nesta sub-árvore serão indicadas na lista de contas. Ao criar uma conta nova, este será o DN onde ela será salva.

en: This is the target email address for the user's mails.
pt: Este é o endereço de correio eletrônico alvo para as mensagens do usuário.

en: This is the target of this alias entry.
pt: Este é o alvo desta entrada de apelido.

en: This is the time (in minutes) for which the user may not log in after the account was locked. -1 means forever.
pt: Este é o tempo (em minutos) para que o usuário não inicie uma sessão após a conta ser bloqueada. -1 definirá para sempre.

en: This is the time (in minutes) of inactivity after which a user is automatically logged off.
pt: Este é o tempo (em minutos) de inatividade depois do qual um usuário é desconectado de sua sessão automaticamente.

en: This is the time in minutes which LAM caches its LDAP searches. Shorter times will stress LDAP more but decrease the possibility that changes are not identified.
pt: Este é o tempo em minutos que o LAM guardara em cache suas buscas de LDAP. Tempos mais curtos forçarão mais o LDAP, mas diminuirão a possibilidade que as mudanças não estejam identificadas.

en: This is the time limit (in days) for other users who want to check future appointments. If you leave this blank the default (60 days) will be set.
pt: Este é o limite de tempo (em dias) para outros usuários que querem verificar as nomeações futuras. Se você deixar em branco o padrão (60 dias) será definido.

en: This is the time zone of your Samba server. LAM needs this information to display the logon hours correctly.
pt: Esta é o fuso horário do seu servidor Samba. LAM precisa desta informação para mostrar as horas de início de sessão corretamente.

en: This is the user's primary Windows group.
pt: Este é o grupo primário de Windows do usuário.

en: This is typically used to allow incoming calls (e.g. from FWD) while having a type=friend entry defined with username and password.
pt: Isto é tipicamente usado para permitir que as chamadas recebidas (por exemplo, de FWD), tendo uma entrada type=amigo definida com nome de usuário e senha.

en: This is used to mark this account as resource.
pt: Isto é usado para marcar esta conta como recurso.

en: This login shell is invalid!
pt: O interpretador de comandos do início de sessão do usuário não é válido!

en: This mail address is already in use:
pt: Este endereço de correio já está em uso:

en: This mailbox will be created/deleted.
pt: A caixa de correio será criada/excluída.

en: This object class is obsolete.
pt: Esta classe de objetos está obsoleta.

en: This option allows you to disable the certificate check of your IMAP server certificate. Disabling the certificate check is not recommended.
pt: Esta opção permite que você desabilite a verificação de certificado de seu certificado de servidor IMAP. Desativar a verificação de certificado não é recomendado.

en: This option defines the allowed logon hours for this account.
pt: Esta opção define as horas de início de sessão permitidas para esta conta.

en: This option defines the allowed logon hours for this account. The format is the same as for the LDAP attribute. The 24*7 hours are represented as 168 bit which are saved as 21 hex (21*8 = 168) values. The first bit represents Sunday 0:00 - 0:59 in GMT.
pt: Esta opção define as horas de início de uma sessão permitidas para esta conta. O formato é o mesmo que  o atributo de LDAP. As horas 24*7 são representadas como  168 bit que são salvas como 21 hex (21*8 = 168) valores. O primeiro bit representa domingo 0:00 - 0:59 no GMT.

en: This pair of extension name and priority already exists.
pt: Este par de nome de extensão e prioridade já existe.

en: This program is run after the login.
pt: Este programa é executado após o login.

en: This specifies the reconnect policy.
pt: Isto especifica a política de reconexão.

en: This specifies what to do when the client connection is broken.
pt: Isto especifica o que fazer quando a conexão do cliente está quebrada.

en: This text is displayed on top of the self service login page. You can also input HTML code here.
pt: Este texto é mostrado no topo da tela de início de sessão do auto serviço. Você pode entrar com código HTML aqui.

en: This text is displayed on top of the self service main page. You can also input HTML code here.
pt: ESte texto é mostrado no topo da tela de início de sessão do auto serviço. Você pode entrar com código HTML aqui.

en: This text should shortly describe your selected LDAP search attribute (e.g. email or user name).
pt: Este texto deve descrever rapidamente seu atributo selecionado da busca de LDAP (nome por exemplo do email ou do usuário).

en: This tool allows you to customize the PDF pages.
pt: Esta ferramenta habilita você a personalizar as páginas PDF.

en: This user was not found!
pt: Usuário não encontrado!

en: This value can only be "Room" or "Equipment".
pt: Este valor pode ser somente "Sala" ou "Equipamento"!

en: This value can only be "true" or "false".
pt: Este valor pode ser somente "Verdadeiro" ou "Falso"!

en: This value can only be "true", "false" or "system".
pt: Este valor pode ser somente "Verdadeiro", ou "Falso".

en: This value must be a list of user names separated by semicolons.
pt: Este valor deve ser uma lista de nomes de usuários separados por semi colunas.

en: This will create a new organisational unit under the selected one.
pt: Isto criará uma unidade organizacional nova abaixo da selecionada.

en: This will create the user's home directory on the specified server.
pt: Isto criará o diretório/pasta base do usuário no servidor especificado.

en: This will delete the selected organisational unit. The OU has to be empty.
pt: Isto apagará a unidade organizacional selecionada. A "OU" deve estar vazia.

en: This will delete the selected profile.
pt: Isto apagará o perfil selecionado.

en: This will enable the extension automatically if this profile is loaded.
pt: Esta extensão será automaticamente habilitada se o perfil for carregado.

en: This will reset the host's password to a default value.
pt: Isto limpará a senha do host para um valor padrão.

en: This will set a random password and display it on the screen or send it to the user via mail.
pt: Isto irá definir uma senha aleatória e exibí-la na tela ou enviá-la ao usuário por correio eletrônico.

en: This will set a random password and display it on the screen or send it to the user via mail. Please edit your LAM server profile to setup the mail settings.
pt: Isto irá definir uma senha aleatória e exibí-la na tela ou enviá-la ao usuário por correio eletrônico. Por favor edite seu perfil de servidor no LAM para configurar as opções de correio eletrônico.

en: This will set a special flag on the account which tells Kolabd to remove it. Use this to cleanly delete Kolab accounts (e.g. this removes mail boxes).
pt: Isto ajustará uma sinalização especial na conta que diz ao Kolabd para removê-la. Usar isto para limpar contas de Kolab (Ex.: isto remove as caixas do correio).

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Ticket lifetime
pt: Tempo de vida do bilhete

en: Ticket lifetime must be a number.
pt: Tempo de vida do bilhete deve ser um número.

en: Time
pt: Tempo

en: Time limit
pt: Tempo limite

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: To
pt: Para

en: To disable login use /bin/false. The list of shells is read from lam/config/shells
pt: Para desabilitar o início de sessão use /bin/false. A lista de interpretadores de comando é lida de lam/config/shells.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Total connections
pt: Total de conexões

en: Total entries
pt: Total de entradas

en: Translate GID number to group name
pt: Traduza número GID para o nome do grupo

en: Tree suffix
pt: Sufixo da árvore

en: Tree view
pt: Visualização em árvore

en: TreeSuffix is invalid!
pt: Sufixo de árvore inválido!

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Type
pt: Tipo

en: UID has changed. Do you want to change home directory?
pt: UID alterado. Você deseja alterar o diretório/pasta padrão?

en: UID must be a number. It has to be inside the UID range which is defined in your configuration profile.
pt: UID deve ser um número. Tem que ser dentro do intervalo de UID que é definido em seu perfil de configuração.

en: UID number
pt: Número UID

en: UID number has changed. To keep file ownership you have to run the following command as root: 'find / -uid %s -exec chown %s {} \;'
pt: Número UID alterado. Para manter a posse sobre os arquivos, você tem que executar o seguinte comando como usuário root: 'find / -uid %s -exec chown %s {} \;'

en: UID ranges for Unix accounts
pt: Intervalos de UID para contas Unix.

en: UNC-path (\\server\share) of homedirectory. $user and $group are replaced with user and group name.
pt: Caminho UNC(\\servidor\compartilhamento) do diretório/pasta padrão. $user e $group serão substituídos pelo nome do usuário ou nome do grupo.

en: URI (either URN or URL) that indicates a set of rights to specific resources.
pt: URI (ou URN ou URL) que indica um conjunto de direitos a recursos específicos.

en: Unable to change ACL on IMAP server for mailbox deletion.
pt: Não está habilitado para alterar ACL no servidor IMAP para exclusão da caixa de correio.

en: Unable to change Kerberos password.
pt: Inabilitado para alterar senha Kerberos.

en: Unable to change your account. Maybe you do not have enough rights to change the settings.
pt: Inabilitado para alterar sua conta. Talvez você não tenha  direitos para mudar configurações da conta.

en: Unable to connect to remote server!
pt: Inabilitado para conectar ao servidor remoto!

en: Unable to create ZIP file for PDF export.
pt: Inabilitado para criar arquivo zip para exportação PDF.

en: Unable to create mailbox on IMAP server.
pt: Inabilitado para criar caixa de correio no servidor IMAP.

en: Unable to create new OU!
pt: Inabilitado para criar nova OU!

en: Unable to create new automount map.
pt: Inabilitado para criar novo ponto de montagem.

en: Unable to create new profile!
pt: Inabilitado para criar novo perfil!

en: Unable to delete OU!
pt: Inabilitado para apagar OU!

en: Unable to delete PDF structure!
pt: Inabilitado para apagar estrutura PDF!

en: Unable to delete entry, it does not exist
pt: Inabilitado para apagar a entrada, ela não existe

en: Unable to delete mailbox from IMAP server.
pt: Inabilitado para apagar a caixa de correio no servidor IMAP.

en: Unable to delete profile!
pt: Inabilitado para apagar perfil!

en: Unable to find group in LDAP.
pt: Inabilitado para encontrar grupo no LDAP.

en: Unable to find password security question for this account.
pt: Inabilitado para encontrar a pergunta secreta para esta conta.

en: Unable to find the user name in LDAP.
pt: Inabilitado para encontrar nome do usuário no LDAP.

en: Unable to load LDAP entry:
pt: Inabilitado para carregar entrada LDAP:

en: Unable to load profile!
pt: Inabilitado para carregar o perfil!

en: Unable to locate mailbox on IMAP.
pt: Inabilitado para localizar a caixa de correio no servidor IMAP.

en: Unable to read file.
pt: Inabilitado para ler o arquivo.

en: Unable to read sambaSID attribute.
pt: Inabilitado para ler o atributo sambaSID.

en: Unable to reset password.
pt: Inabilitado para redefinir senha.

en: Unable to retrieve image
pt: Inabilitado para receber a imagem.

en: Unable to retrieve schema!
pt: Inabilitado para ler o esquema!

en: Unable to save profile!
pt: Inabilitado para salvar o perfil!

en: Unable to send mail!
pt: Inabilitado para enviar mensagem!

en: Unable to sync the time when the user can/must change his password because no domain was found.
pt: Não é possível sincronizar o momento em que o usuário pode/deve alterar sua senha de domínio, porque o domínio não foi encontrado.

en: Unable to verify your password reset request. Please try again.
pt: Inabilitado para verificar sua requisição de renovação de senha. Por favor tente novamente.

en: Unbind
pt: Desligar-se

en: Unix account
pt: Conta Unix

en: Unix groups
pt: Grupos UNIX

en: Unknown delegate address: %s
pt: endereço de delegação desconhecido: %s

en: Unkown change type
pt: Tipo de alteração desconhecida

en: Unlock account
pt: Desbloquear conta

en: Unlock password
pt: Desbloquear senha

en: Unsolved dependency:
pt: Dependência não resolvida:

en: Up
pt: Acima

en: Update Samba password timestamps
pt: Alterar estampas de tempo da senha do Samba

en: Update attribute "sambaPwdLastSet" on password change
pt: Atributo de atualização "sambaPwdLastSet" na alteração de senha.

en: Update object
pt: Atualizar objeto

en: Update quota
pt: Atualizar quota

en: Update values
pt: Atualizar valores

en: Updating object
pt: Atualizando o objeto

en: Upload accounts to LDAP
pt: Carregar contas para LDAP

en: Upload file and create accounts
pt: Carregar arquivo e criar contas

en: Upload has finished
pt: Carga finalizada

en: Upload was stopped after errors in %s module!
pt: Carga foi interrompida depois de erros reportados no módulo %s!

en: Uptime
pt: Tempo de atividade

en: Usage
pt: Uso

en: Use * for all services.
pt: Use * para todos os serviços.

en: Use Unix password
pt: Usar senha Unix

en: Use no password
pt: Usar sem senha

en: Use this to hide the caller ID.
pt: Use isto para esconder o ID de chamada.

en: Use this to hide this entry from the address book.
pt: Use isso para esconder esta entrada do livro de endereços.

en: Used blocks
pt: Blocos usados

en: Used blocks. 1000 blocks are usually 1MB
pt: Blocos usados. 1000 blocos são usualmente 1MB

en: Used by attributes
pt: Usado por atributos

en: Used by object classes
pt: Usado por classes de objetos

en: Used for calculating RIDs from UID/GID. Do not change if unsure.
pt: Usado para calcular RIDs a partir de UID/GID. Não altere se não tiver certeza do que está fazendo.

en: Used for registration context.
pt: Usado para o contexto de registro.

en: Used inodes
pt: Nodos usados

en: Used inodes (files)
pt: Nodos (arquivos) usados

en: Used to automatically hangup the call if no RTP traffic is received.
pt: Usado para automaticamente desligar a chamada, se nenhum tráfego RTP for recebido.

en: Used to limit SIP traffic to and from this peer to a certain IP or network.
pt: Usado para limitar o tráfego SIP entre este ponto e um determinado endereço IP ou rede.

en: Used to regularly check that a device is still online.
pt: Usado para checar regularmente se o dispositivo está ativo.

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID de usuário

en: User accounts (e.g. Unix, Samba and Kolab)
pt: Contas de usuário (Ex.: Unix, Samba e Kolab)

en: User agent
pt: Nome do usuário agente

en: User can change password
pt: Usuário pode alterar a senha

en: User count: %s
pt: Conta de usuário: %s

en: User description. If left empty first and last name will be used.
pt: Descrição do usuário. Se vazio, o primeiro e o último nome será usado.

en: User description. If left empty sur- and give name will be used.
pt: Descrição do usuário. Se vazio, sobre-nome e nome dado serão usados.

en: User description. If left empty user name will be used.
pt: Descrição do usuário. Se vazio, o nome do usuário será usado.

en: User modification
pt: Alteração de usuário

en: User must change password
pt: Usuário deve trocar a senha

en: User name
pt: Nome do usuário

en: User name already exists!
pt: Nome de usuário já existe!

en: User name attribute
pt: Atributo de nome de usuário

en: User name contains invalid characters. Valid characters are: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !
pt: Nome do usuário contém caracteres inválidos. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9 and .-_ !

en: User name in use. Selected next free user name.
pt: Nome já está em uso. Selecione o próximo nome de usuário livre.

en: User name of the user who should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, @.-_.
pt: Nome de usuário do usuário que deve ser criado. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9,  e @.-_ .

en: User name of the user who should be created. Valid characters are: a-z,A-Z,0-9, @.-_. If user name is already used user name will be expanded with a number. The next free number will be used.
pt: Nome de usuário do usuário que deve ser criado. Os caracteres válidos são: a-z, A-Z, 0-9,  e @.-_ . Se o nome de usuário já existir, este será expandido com um número. O número livre seguinte será usado.

en: User server
pt: Servidor do usuário

en: Users
pt: Usuários

en: Users or groups that may directly send email as this user.
pt: Usuários ou grupos que podem enviar diretamente e-mail como este usuário.

en: Users who are member of the current group. Users who have set their primary group to this group will not be shown.
pt: Usuários que são membro do grupo atual. Os usuários que ajustaram seu grupo primário para este grupo não serão mostrados.

en: Users who will become member of the current group. User names are separated by semicolons.
pt: Usuários que se tornarão membros do grupo atual. Os nomes de usuário são separados por semi-colunas.

en: Using %s as lamdaemon remote server.
pt: Usando %s como um servidor remoto lamdaemon.

en: Using %s to connect to remote server.
pt: Usando %s para conectar-se ao servidor remoto.

en: Usually, users are not added to groups as memberUid if they have this group as primary group. If your application ignores primary groups then you can select this option to override this behaviour.
pt: Normalmente, os usuários não são adicionados aos grupos como memberUid se eles têm esse grupo como grupo primário. Se seu aplicativo ignora grupos primários, então você pode selecionar esta opção para substituir esse comportamento.

en: VCARD 2.1 Export
pt: Exportar VCARD 2.1

en: Valid users
pt: Usuários válidos

en: Validate server certificate
pt: Validar certificado do servidor

en: Value to delete does not exist in DN
pt: Valor a excluir não existe no DN

en: Vendor name
pt: Nome do fornecedor

en: Vendor version
pt: Versão do vendedor

en: View %s children
pt: Ver filhos de %s

en: View 1 child
pt: Ver 1 filho

en: View the children of this object
pt: Ver filhos deste objeto

en: Viewing entry in read-only mode.
pt: Ver esta entrada nomodo somente-leitura.

en: Voicemail context
pt: Contexto de correio de voz

en: Voicemail mailbox for this account.
pt: Caixa de correio de voz para esta conta.

en: Want more features? Get LAM Pro!
pt: Quer mais características? Conheça o LAM Pro!

en: Warning
pt: Aviso

en: Was unable to add attributes to DN: %s.
pt: Inabilitado para adicionar atributos ao DN: %s.

en: Was unable to create DN: %s.
pt: Inabilitado para criar o DN: %s.

en: Was unable to delete DN: %s.
pt: Inabilitado para apagar DN: %s.

en: Was unable to modify attributes from DN: %s.
pt: Inabilitado para alterar atributos do DN: %s .

en: Was unable to remove attributes from DN: %s.
pt: Inabilitado para remover atributos do DN: %s.

en: Was unable to rename DN: %s.
pt: Inabilitado para renomear o DN: %s.

en: Web site
pt: Sítio Web

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: What is the name of your favourite pet?
pt: Qual o nome do seu animal de estimação favorito?

en: When performing a recursive copy, only copy those entries which match this filter.
pt: Ao realizar uma cópia recursiva, copiar apenas aquelas entradas que combinam com este filtro.

en: When the hard quota limit is reached, email can not be delivered to that user anymore.
pt: Quando o limite de cota de disco rígido for alcançado, nenhum e-mail poderá ser entregue ao usuário.

en: When using ldaps:// or TLS be sure to use exactly the same IP/domain name as in your certificate!
pt: Quando usar ldaps:// ou TLS, tenha certeza de estar usando exatamente o mesmo IP/nome de domínio do seu certificado!

en: Windows domain name of account.
pt: Nome da conta no domínio Windows.

en: Windows group
pt: Grupo do Windows

en: Windows group name
pt: Nome do grupo Windows

en: Windows group type.
pt: Tipo do grupo do Windows

en: Windows password hashes are saved by default as NT and LM hashes. LM hashes are insecure and only needed for old versions of Windows. You should disable them unless you really need them.
pt: Hashes de senha do Windows são salvas por padrão como Windows NT hash e LM hash. Hashes LM são inseguros e necessário apenas para versões antigas do Windows. Você deve desativá-las a menos que você realmente precise deles.

en: Windows primary group
pt: Grupo primário do Windows

en: Windows primary group SID
pt: SID do grupo primário do Windows

en: Windows-Domain name of group.
pt: Nome do grupo no domínio Windows.

en: Work details
pt: Detalhes de trabalho

en: Workgroup
pt: Grupo de trabalho

en: Working directory
pt: Diretório/pasta de trabalho

en: Working directory of initial program.
pt: Diretório de trabalho do programa inicial.

en: Write
pt: Gravar

en: Write access
pt: Acesso de escrita

en: Wrong password/user name combination. Please try again.
pt: Combinação de usuário/senha inválida. Por favor tente novamente.

en: Wrong quota format. Quota must be numeric.
pt: Formato de quota inválido. Quota deve ser numérico.

en: Yes
pt: Sim

en: You are using a capital letters. This can cause problems because Windows isn't case-sensitive.
pt: Você está usando letras maiúsculas. Isto pode causar problemas porque o Windows não é sensitivo a maiúsculas e minúsculas.

en: You are using a capital letters. This can cause problems because windows isn't case-sensitive.
pt: Você está usando letras maiúsculas. Isto pode causar problemas porque o Windows não é sensitivo a maiúsculas e minúsculas.

en: You are using capital letters. This can cause problems because Windows is not case-sensitive.
pt: Você está usando letras maiúsculas. Isto pode causar problemas porque o Windows não é sensitivo a maiúsculas e minúsculas.

en: You can download your PDF files {link=%s}{color=#d2131a}here{endcolor}{endlink}.
pt: Você pode baixar seus arquivos PDF {link=%s}{color=#d2131a}aqui{endcolor}{endlink}.

en: You can specify if LAM allows full write access, password changes or only read access.
pt: Você pode especificar se o LAM permite acesso completo a gravação, as alterações de senha ou apenas acesso de leitura.

en: You can use this to temporarily deactivate the Zarafa extension.
pt: Você pode usar isso para desativar temporariamente a extensão Zarafa.

en: You can use wildcards for LDAP attributes in the form @@attribute@@ (e.g. @@uid@@ for the user name).
pt: Você pode usar caracteres coringas para atributos LDAP na forma  @@attribute@@ (Ex.: @@uid@@ para o nome do usuário).

en: You can use wildcards in the format $wildcard$ which are replaced by the LDAP attribute with the same name. For multi-value attributes the values will be separated by commas.
pt: Você pode usar caracteres coringa no formato $coringa$ que é substituído pelo atributo LDAP com o mesmo nome. Para sistemas com valores multi-atributos, os valores serão separados por vírgulas.

en: You cannot add the Zarafa and Zarafa contact extension at the same time.
pt: Você não poderá adicionar a extensão Zarafa e Contato Zarafa simultâneamente.

en: You cannot perform updates while server is in read-only mode
pt: Você não pode executar atualizações enquanto o servidor está em modo somente leitura

en: You cannot rename an entry which has child entries.
pt: Você não pode renomear uma entrada que possui entradas-filho.

en: You cannot use SSL and TLS encryption at the same time. Please use either "ldaps://" or TLS.
pt: Você não poderá usar criptografia SSL e TLS simultâneamente. Por favor use  "ldaps://" ou TLS.

en: You did not change the RDN
pt: Você não fez nenhuma mudança no RDN.

en: You do not have the required access rights or the LDAP schema is not published by your server.
pt: Você não tem os direitos de acesso necessários ou o esquema do LDAP não está publicado pelo seu servidor.

en: You entered one or more invalid DNS servers.
pt: Você informou um ou mais servidores de DNS inválido(s).

en: You left the attribute value blank. Please go back and try again.
pt: Você deixou um espaço em branco no valor do atributo. Volte por favor à página anterior e tente outra vez.

en: You left the value blank for required attribute (%s).
pt: Você deixou um espaço em branco no valor do atributo requerido: (%s).

en: You made no changes
pt: Você não fez nenhuma mudança.

en: You must either upload a file or provide an import in the text box.
pt: Você deve fazer envio de um arquivo ou fornecer uma importação na caixa de texto.

en: You need to add at least one member to this group.
pt: Você necessita adicionar pelo menos um membro para este grupo.

en: You specified an answer but no security question.
pt: Você especificou uma resposta, mas não a pergunta de segurança.

en: You will be prompted to confirm this decision
pt: Você será solicitado a confirmar esta decisão

en: Your IMAP domains and email address domain do not match.
pt: Seus domínios IMAP e o domínio do endereço de e-mail não coincidem.

en: Your LAM admin user (%s) must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
pt: Seu usuário administrador LAM (%s) deve ser uma conta Unix válida para trabalhar com lamdaemon.

en: Your LAM admin user must be a valid Unix account to work with lamdaemon!
pt: Seu usuário administrador LAM deve ser uma conta Unix válida para trabalhar com lamdaemon.

en: Your LAM login password was not accepted by the IMAP server.
pt: Sua senha de login LAM não foi aceita pelo servidor IMAP.

en: Your PHP configuration has disabled file uploads. Please check php.ini before proceeding.
pt: Sua configuração PHP está desabilitando carga de arquivos. Por favor cheque o php.ini antes de prosseguir.

en: Your PHP.INI does not have file_uploads = ON. Please enable file uploads in PHP.
pt: Seu PHP.INI não está com a opção file_uploads=ON. Por favor habilite envio de arquivos no PHP.

en: Your changes cannot be saved until you make the file writable for the webserver user.
pt: Você não poderá salvar as alterações enquanto não permitir que o arquivo seja gravável pelo usuário do servidor web.

en: Your session expired, click here to go back to the login page.
pt: Sua sessão expirou, clique aqui para voltar à página de início de sessão.

en: Your session expired, please log in again.
pt: Sua sessão expirou, por favor inicie uma nova sessão.

en: Your settings were successfully saved.
pt: Suas configurações foram salvas com sucesso.

en: YourCompany
pt: SuaEmpresa

en: YourCompany, Human Resources
pt: SuaEmpresa, Recursos Humanos

en: Zarafa address list
pt: Lista de endereços do Zarafa

en: Zarafa address lists
pt: Listas de endereços do Zarafa

en: Zarafa contact
pt: Contato Zarafa

en: Zarafa dynamic group
pt: Grupo dinâmico do Zarafa

en: Zarafa dynamic groups
pt: Grupos dinâmicos do Zarafa

en: Zarafa will store the user's archives on these servers.
pt: O Zarafa irá guardar os arquivos de usuários nestes servidores.

en: Zone names
pt: Nomes de zona

en: Zone names for the DNS server (e.g. company.local).
pt: Zona de nomes para o servidor DNS (por exemplo: empresa.local).

en: \\server\homes\smiller
pt: \\servidor\homes\smiller

en: \\server\profiles\smiller
pt: \\servidor\homes\smiller

en: add value
pt: adicionar valor

en: adminstrators
pt: administradores

en: attribute deleted
pt: atributo apagado

en: backupRootFileSystem
pt: Backup de Sistema de Arquivos Raiz

en: browse
pt: Visualizar

en: character
pt: caracter

en: characters
pt: caracteres

en: company.com
pt: empresa.com

en: confirm
pt: confirmar

en: dc=yourcompany,dc=com
pt: dc=suaempresa,dc=com

en: default
pt: padrão

en: delete
pt: apagar

en: delete attribute
pt: apagar atributo

en: disabled
pt: desabilitado

en: disconnect
pt: desconectado

en: download value
pt: descarregar valor

en: edit
pt: editar

en: enabled
pt: habilitado

en: export
pt: exportar

en: false
pt: falso

en: force
pt: forçar

en: from any client
pt: de qualquer cliente

en: from previous client only
pt: somente do cliente anterior

en: group01,group02
pt: grupo1,grupo2

en: group01;group02
pt: grupo1;grupo2

en: group1@company.com,group2@company.com
pt: grupo1@suaempresa.com,grupo2@suaempresa.com

en: group@company.com
pt: grupo@empresa.com

en: hint
pt: dica

en: hours
pt: horas

en: http://www.company.com
pt: http://www.empresa.com

en: import
pt: importar

en: input off, notify off
pt: entrada desligada, notificação desligada

en: input off, notify on
pt: entrada desligada, notificação ligada

en: input on, notify off
pt: entrada ligada, notificação desligada

en: input on, notify on
pt: entrada ligada, notificação ligada

en: ldap://localhost:389 connects to localhost using a standard LDAP connection on port 389
pt: ldap://localhost:389 conecta ao localhost usindo uma conexão LDAP padrão na porta 389

en: ldaps://ldap.domain.com connects to ldap.domain.com using an encrypted LDAP connection.
pt: ldaps://ldap.domain.com conecta ao ldap.domain.com usando uma conexão LDAP criptografada.

en: list
pt: listar

en: login
pt: Início de sessão

en: machines
pt: máquinas

en: mail.yourdomain.org
pt: mail.seudominio.org

en: mydomain
pt: meudomínio

en: mygroup
pt: meugrupo

en: new
pt: novo

en: no
pt: não

en: no description available
pt: Sem descrição disponível

en: no entries
pt: Não existem entradas

en: no new attributes available for this entry
pt: Não existem novos atributos disponíveis para esta entrada

en: no new binary attributes available for this entry
pt: Não existem novos atributos binários disponíveis para esta entrada

en: none
pt: nenhum

en: none, remove value
pt: nenhum, remove valor

en: not applicable
pt: não aplicável

en: not specified
pt: não especificado

en: ou=People,dc=yourcompany,dc=com will read and store all accounts in this subtree.
pt: ou=People,dc=suaempresa,dc=com onde será lido e armazenado todas as contas nesta sub-árvore.

en: ou=accounts,dc=yourdomain,dc=org
pt: ou=contas,dc=suaempresa,dc=com

en: pc01,Room 2.34
pt: pc01,Sala 2.34

en: read only
pt: somente leitura

en: refresh
pt: atualizar

en: rename
pt: renomear

en: required
pt: requerido

en: reset
pt: limpar

en: search
pt: pesquisa

en: seconds
pt: segundos

en: secret
pt: secreto

en: select the rdn attribute
pt: selecione o atributo RDN

en: smiller@otherdomain.org
pt: smiller@outrodominio.org

en: smiller@yourdomain.org
pt: smiller@seudominio.org

en: ssh-dss 234234 user@host
pt: ssh-dss 234234 usuario@host

en: structural
pt: estrutural

en: table
pt: tabela

en: test
pt: teste

en: test-start
pt: iniciar-test

en: true
pt: verdadeiro

en: uid=smiller,ou=People,dc=company,dc=com
pt: uid=smiller,ou=Usuarios,dc=suaempresa,dc=com

en: user01,user02,user03
pt: usuario01,usuario02,usuario03

en: user@company.com
pt: usuario@empresa.com

en: users
pt: usuários

en: view entries
pt: ver entradas

en: with
pt: com

en: yes
pt: sim
